banner87

12 Eylül Türkiye’de özellikle 78 kuşağını ‘ters yüz’ eden, ‘tırpanlayan’ bir rezil ihtilaldir.
Hepimizin hafızasında ‘yıllardır’ hapsettiğimiz ‘acı hatıralarınız, hikâyelerimiz vardır’ Düşünün sokakta yürürken gözaltına alınıyorsunuz. 45 gün gözaltı süresi. Bir dilekçe ile üç aya çıkabiliyor. İsterlerse birkaç saat için serbest bırakıyor, tekrar üç ay gözaltına alabiliyor.
Bir siyasi şubenin, bir mahzeninde ‘falaka’ ve ‘dayak’ yetmedi, hakaret... Ülkücü, sosyalist, Atatürkçü, demokrat fark etmiyor.
12 Eylül ihtilalin kurbanları ne zaman 12 Eylül’den söz etmeye çalışsa, ya da yazı yazsa, “çok yazıldı” sözlerinin mırıldandığını, başların öteye çevrildiğini görüyorum. Oysa yazılanlar o kadar az ki… Oysa şimdiye kadar Cumhuriyetçi, sol yazarların yazdığı 12 Eylül Romanların sayısı 100’e ulaşmıyor.
1980’i anlatan ilk romanlardan birisi bir anlamda bizim, hepimizin hikâyesi olan Abdulkadir  Konuk’un Gün Dirildi romanıydı. Bu dönemi yazmak gerektiğini hatırlatan, hatıraları canlı tutan belki de ilk  çalışmaydı.
İhtilal, Cumhuriyetçi Solun, demokrat ve devrimcilerin üzerinde fırtına gibi eserek bir daha güçlü örgütler kurmasına fırsat vermedi. Kenan Evren’in 12 Eylül Gecesi elinde Kuran’la halka hitaben yaptığı konuşmayla başlayan sürek avı, tüm acımasızlığıyla devam ederek ülkenin üzerine karabasan gibi çöktü. Yaşlı genç, kadın erkek, binlerce insan kışlalara doldurulurken keyfi gözaltılar, işkenceler ve yargısız infazlar döneme damgasını vurdu.
12 Eylül faşist cuntası korku ve dehşet salmakla kalmadı; devrim, barış, özgürlük, vb. yüzlerce sözcüğün TV ve radyodan okunmasını yasakladı.  
Sonra yakılan köyler, toplu mezarlar, evlerinden, yurtlarından zorla uzaklaştırılan insanlar kaldı geriye. Bu insanların sesinin duyulmaması için her şey yapıldı.
Gazeteler yargısız infaz haberleriyle doldu.
Mamak, Metris ve Diyarbakır cezaevleri keyfi işkenceler yapıldı. O günden bu güne yasaklar, savaşlar ve şiddet yok olmadı. Sadece ülkemizi değil, Ortadoğu’yu da içine alarak devam ediyor.
Peş peşe sıraladığımız 12 Eylül sonuçlarına; bugüne kadar yapılan özelleştirmeleri, eğitim siteminde geri dönülmez dinci gerici yapılanmayı, şehirlerin talan edilmesini, HES’leri,  yakılan köyleri, yargısız infazları, yasal mitinglerde atılan bombaları, Suriye savaşıyla yok edilen “Yurtta Sulh, Dünyada barış” ilkemizi, iyi komşuluk ilişkilerini, göçleri, mültecileri, yalan ve hıyaneti eklemeliyiz. Çok moda bir sözcükle, tarihimizle, 12 Eylül darbesiyle ve kendimizle yüzleşmek istiyorsak, bir daha darbeler olmasın diyorsak; “Türk- İslam sentezini”  yansımalarını öğrenmeli ve sorgulamalıyız.
Bizi kurtaracak Cumhuriyetin temel değerleridir. İnsan haklarına saygılı, kimsenin kimseyi sömürmediği, ötekileştirmediği, hak ve hukukun üstün olduğu bir dünya yaratmaya olan inançtır.

Tekin Bingöl’ün yakını belediye başkanı oldu
Kanlı ve darbeci FETÖ de Çağdaş Gladyo ve 12 Eylül beslemesidir. Bu tartışılmaz bir gerçektir. Kılıçdaroğlu’nun dediği gibi, bu örgütü devlete yerleştiren kim?
Sağ iktidarlar. Şimdi PKK ile mücadele adı altında bazı belediye başkanları görevden alınıyor. Yerine kimler atanıyor? Kaymakamlar, vali yardımcıları. Görev kabul etmeme şansları yok.
Mesela,  Batman Belediye Başkanı olarak bir Vali Yardımcısı Ertuğrul Şeref Aksoy atandı. Aksoy, CHP Teşkilat Başkanı Tekin Bingöl’ün yakını. Bunda ne var demeyin. CHP’yi de işin içine çekmek istiyorlar. .
Kayyım atanan belediye başkanları görevlerini kötüye kullandı da, yöreyi yönetmekle en yetkili isimler olan bu kaymakam ve vali yardımcısı beyler bu durumdan sorumlu değil mi? Ya açılım adına  onlara ‘göz yumun’ kafasında olan siyaset. Silahlı devlet güçleri emrinde değil miydi? Belediye başkanı ya da kim suçluysa mahkemeye verin. Yıllardır niye beklediniz?  Belediye başkanı ve encümenin emrinde silahlı güçler mi var ki, eli kanlı,  PKK örgütü ile mücadele etsin. Biraz ciddiyet ve insaf.
15 Temmuz şartları, ağırlaşarak sürüyor. Kendi içindeki FETÖ yandaşı belediyeleri tasfiye etmeye hazırlanan iktidar, bu çabasını HDP daha sonra da CHP’li belediyelerle soslamaya çalışıyor.
PKK’ya hayır. Ama Kürtçü ile Kürt’ü bir birine karıştırmaya da. Sakın…

 

Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.