İstanbul, Adalet Yürüyüşü sonrası 9 Temmuz’da Maltepe’de CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu ağırlamaya hazırlanıyor. Meydan geniş, güvenlik tedbirleri çok iyi.., CHP İstanbul İl Başkan’ı Cemal Canpolat başkanlığındaki komite var gücüyle çalışıyor. Ama herhalde katılımı sabote etmek isteyen bazı iktidar kalemşorları şimdiden katılımı düşürmek için, “Bu yürüyüş bitmez” havasını yaymaya başladı bile. Oysa başta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Başbakan Binali Yıldırım bu konu ile çok yakından ilgili. Görevlerini de yapıyorlar.

Mustafa Balbay ustanın  “Bizi bekleme İstanbul, sen de gel” diye açık çağrısı çok enteresandı. Karşılık da buldu. Anlaşılan Kılıçdaroğlu, Berberoğlu’nun Maltepe’de ziyarete çok ama çok kalabalık bir topluluk ile gidecek, İstanbul’a da, İstanbullularla birlikte girecek

Dün de söyledim. Kim daha fazla adalet arayışına karşı çıkabilir. İki kanatlı adının birini adaletten  alan bir parti prensipte bu yürüyüşe asla karşı çıkamaz. Hatta “eksikleri tamamlayalım” tavrında olmalı. Ben şahsen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yakın çevresi tarafından hiç bir konuda sağlıklı bilgilendirilmediği kanaatindeyim. Sadece adalet yürüyüşü ile ilgili değil. Erdoğan çevresine güvensiz, çevresindeki bazı zeminler de bu şüphe ve güvensizliği iç çekişmelerine alet ediyorlar, bu durumdan da sadece AKP değil, Türkiye zarar görüyor. Bizim de ilgilendiğimiz bu.

Başbakan Binali Yıldırım diyaloğa açık bir isim. Nedense kendisini geri çekti. CHP Lideri bu yürüyüş ile Türkiye’deki adalet arayışlarını çok net ortaya koydu. Kim Kılıçdaroğlu’na, “Hayır, Türkiye’de adalet var? Tam da işliyor” diyebilir. Diyemez... CHP Lideri sağlıklı adalet arayışında bir model ortaya koyarsa, sanıldığından daha büyük bir taraftar bulacaktır. Buluyor da...

Peki, bu ortamı Cumhurbaşkanı Erdoğan a tarafsız bir şekilde kim anlatacak? TBMM Başkan’ı İsmail Kahraman mı? O AKP’nin kuruluşu sırasında masonlara ve liberallere partinin kapalı tutulmasını söyledikten sonra devre dışı kaldığından beri Erdoğan’a karşı görüş sunmayı çoktan bıraktı. TBMM halkla ilişkiler binası yıkılacak, tamam. Yeni bina yapılacak tamam, o yeni bina da yıkılacak tamam. Osmanlı Mirası Milli Saraylar ortadan kaldırılacak, Kültür Bakanlığı’nın emrine ve kullanımına verilecek. Ona da tamam. TBMM kampüsü değişecek, tüy biteceğine ona da tamam. Peki, AKP içinde “Bu yanlıştır” diyecek aksakal kim? AKP’nin şu andaki en büyük handikabı bu. Beğenin beğenmeyin bir Cemil Çiçek, Bü- lent Arınç yok.

Çıldırlılar çıldırıyor!

Başka bir konuya değineceğim; muhtemel bir çevre faciasına! Arsa spekülatörlerinin iştahını kabartan Çıldır Gölü ve yaylalarına dikkat çekmek istiyorum. Çıldır, Arpaçay ve Göle yaylaları, binlerce çeşit bitki örtüsüyle hayvancılığımızın bel kemiği bir bölgeydi. Yanlış tarım ve hayvancılık politikaları ile büyük şehirlere göç hızlandı.

Çıldır Gölü sadece kışın buz kırılarak balık tutulan bir göl değildir. Türkiye’nin yaşayan en büyük gölüdür. Van Gölünden sonra da ikinci büyük gölüdür. Çıldır halkı bu gölü hep korudu. Gölün doğallığının korunması için ağaçlandırma çalışmalarını eski Orman Bakanı Ersin Taranoğlu tarafından da desteklendi. Çarpık  yapılaşmayı engelleyen SİT alanı kapsamını da uluslararası normlarda tuttu. Çıldır halkı da av yasağına uydu, göle de kanalizasyon ve kentsel atık atmadı. Gözü gibi baktı.

Şimdi yerel siyaset Çıldır Gölü Ardahan’ın mı, Kars ‘ın mı kavgası yapıyor. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan Kabotaj Bayram’ı için Çıldır’a gidiyor. Yelken yarışları yapılıyor. İyi güzel. Vay efendim dağıtılan şapkalarda niye Kars Çıldır yazılmış, Ardahan değil. Boş işler. Yahu önce şunu sorun. Binali Yıldırım bu bakanlıktan bir baş- bakanlık çıkardı. Kaç genel müdür, kaç daire başkanımız var. Bu gölü Nasıl koruyacaksınız?

Ardahan Üniversitesi ve Kars Valiliği eliyle bozuk yapılaşma başlatıldı. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’a şunu sorun. Ardahan’a niye havalimanı yok. Çıldır Gölü’nde yapılaşmayın nasıl önleyeceksiniz? Çıldır Gölü kıyısındaki köylere niye kanalizasyon yapmıyorsunuz? Çıldır, Arpaçay ve Göle’deki meralar bomboş. Üç beş bürokratın aklına uyarak sözde turizm adına gölde  kayık yarıştırmayı bırakın da hayvancılığı niye geliştirmiyorsunuz? Niye kombineler, entegre et tesisi yapmıyorsunuz? Cek caksız cevap isteyin. Çıldır köylüsünü, kentten geri göç projeleri ile teşvik etme yerine arazilerini yok pahasına almaya kalkanların yolunu niye açıyorsunuz? Tiflis Demiryolu’ndan Kars ve Ardahan nasıl faydalanacak? Antrepo ve demiryolu taşımacılığında niye Erzurum  ve Erzincan’a öncelik verildi. Bunlara cevap istemek lazım! Bunun kavgasını vermek lazım! Ne dersiniz?

Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
boş bakan 2017-07-05 11:25:31

hükümet lideri yanlış bilgilendiriliyor.küfür eden içişleri bakanı,devlet bakanı oldu,daha dün küfür edip arkadaşlarını satan adamları nasıl güvenip ,partimize alırsın efendi,bunlar ajan olabilir.devlet şirket zihniyetiyle yürütülmez.