Dünya'da önemli gelişmeler yaşanıyor. Türkiye ise sadece 16 Nisan'daki anayasa değişikliği ile meşgul. Tam bir ,"cambaza bak" durumu. Öncelikle şunu söyleyeyim ki, bu referandum bir anayasa değişikliği değildir.

Yeni anayasa hiç değildir. Bize göre tek adam rejimi oylamasıdır. Hayırcıların tavrı sadece Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ilgili de değildir. Önerilen başkanlık  sistemi de değildir. Türk tipi yönetimi de değildir. İlham Aliyev'in eşi Mihriban hanımı birinci başkan yardımcısı olarak ataması AKP üst yönetimini Türk seçmeni empati yapacak endişesi ile sinirlendirdi.  Bu kral çıplak demek anlamına geliyor.  Gözden kaçan bir önemli konu daha var. 

O da ABD yıllardır başarıyla uyguladığı, kuvvetler ayrımını tıkır tıkır işlettiği halde ABD tipi başkanlık sitemi bile 'tek  adam’lığının sorgulanmasıdır. Trump'un kural tanımaz tutumları ABD'deki sistemin frenlerini zorluyor. Balatalarını yakma riski yaşatıyor. Hiçbir sistem  freni olmadan işlemez. En basit sistemler bile frenden yoksun kaldıkları zaman sistem  olmaktan çıkarlar. 

Türkiye'de referanduma sunulan öneri ise tümüyle frenden yoksun tek adam rejimidir. Türkiye bu tasarıyla maalesef freni patlayan ve yokuş aşağı giden taş kamyonuna benziyor. Üstelik bu kamyonun sürücüsü inadına yokuş aşağı var gücüyle gaza basıyor. Allah korusun. Kamyon nerede duracak. Belli değil.

ABD tek adamlığı tartışıyor. Sadece Müslüman ve zenciler değil, demokrat ve liberaller de İspanyol, Meksika kökenli Hispanikler de huzursuz. Beyaz yakalı ABD'liler de kendisini istemiyor. Medya da. Gerçi medya ile ilgili eleştirileri yerinde ama bu Trump'un medyayı hiçe indirgemesi de yerinde değil. 

Nuh'un gemisi gibi olan ABD'nin bu farkı bu tür tartışmaları lehine çevirecek bir yeteneği, refleksi var. Trump'u ister bir telekomünikasyon firmasındaki açığı ortaya çıkaracak bir "hacker" olarak düşünün, isterseniz de federasyondan, konfederasyona geçiş için yapılacak tartışmaların, hatta bazı fakir eyaletlerin birlik dışına çıkaracak bir öz eleştiri mekanizması olarak düşünün.

Sonuçta ABD de sistem işliyor. Fazla germezler. İstedikleri her  an Trump azledilebilir bile. 

Denge ve fren mekanizmaları öngörüldüğü biçimde orada işletilebilir. 

Oysa Türkiye için önerilen tek adam sisteminde ne denge ne de fren bulunmuyor.

 

Asfalyalarımız atıyor!

Bir yandan da ABD dış politikası tıkır tıkır yürüyor. Uzakdoğu'da da Ortadoğu'da da…

Özellikle Trump yönetiminin Rusya ile işbirliği artacak gibi görünüyor.

Bu arada Türkiye'nin çevresinde özellikle PYD-PKK sorunu hem Rus hem de ABD işbirliği çerçevesinde bizi, ulusal çıkarlarımızı tehdit etmeye devam ediyor.

Ruslar PYD Cenevre ye katılsın diyor.

ABD  sadece siyasi değil, silah ve mühimmat yardımını esirgemiyor.

Sonuç olarak ABD, Suriye başta olmak üzere Ortadoğu'da asgari  müştereklerde Rusya ile anlaşmış görünüyor.

Bu da akla ABD'nin soğuk savaş dönemindeki gibi “Ortadoğu özellikle Suriye'yi Rusya'nın etki alanına terk etmesi anlamına gelmiyor mu?” iddiası zayıflayacaktır. ABD Ortadoğu'da sadece İsrail ve Kürt kimliğine oynayacaktır. 

Bunun karşılığında Trump daha doğrusu Kore ve Çin cephesinde etkin olmayı isteyecektir. Bu da ABD'nin Türkiye'nin Müslüman kimliğinden sonra Türk Cumhuriyetleri ile daha sıkı fıkı olacağı anlamına geliyor.

ABD İslam  kimliğimizden sonra Türk kimliğimizin genetiği ile de oynayabilir.

Bu arada Türkiye Yunanistan ile ilişkileri sertleşiyor. Kıbrıs'ta Rum tarafı Türkiye'nin garantilerinin ve adadaki güçlerin kalkması konusunda direterek kazanılmış haklarımızın üstüne oturmaya çalışıyor. 

Bu sebeple Türkiye'nin hepsinden daha çok birlik ve bütünlüğe ihtiyacımız var.

Evet de bizim, hayır da bizim…

Bu referandumun bizi bölmesine izin vermemeliyiz.

Bu sadece muhalefetin değil, düzeni ve iç barışı sağlamak iktidarın görevidir.

Unutmayın bu referandum iktidar değiştirmeyecek. Herkes yerini bilsin. Ege'de "sigortamı attırmayın" anlamında kullanılan "asfalya" diye  söz vardır. Özellikle siyasi sorumluluğu büyük olan iktidara dost uyarısı!

Yeter halkın 'asfalya'sını attırmayın. Bizden söylemesi.

 

Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.