banner87

Adalet yürüyüşünü yarılayan CHP Lideri fiziken de çok önemli bir iş yapıyor. Bir gün yürüyen insanlar  bile üç-dört gün kendine gelemezken, Kemal Bey gerçekten çok iyi dayanıyor, bravo...

Bu yürüyüş Hürriyet eski Genel Yayın Müdürü ve CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun jet hızı ile müebbet ceza alması, ardından da istinaf mahkemesi ve Yargıtay aşaması beklenmeden tutuklanması ile başlatıldı. 

Ve kısa sürede büyüdü.

Çünkü adalet arayışları gerçekten her geçen gün büyüyor.

Adalet yok da, ya empati? O da yok.

Ya tarafsız haber veren medya?

İstisnalar hariç, sanki o var mı?

İsterseniz sondan başlayalım.

Enis Berberoğlu’nun kayınpederi Murat Aydın hocamız defnedilirken Ertuğrul Özkök, Sedat Ergin, Doğan Satmış gibi isimler de “eski dostları”nı yalnız bırakmadı. Biraz “yarım ağızlı” oldu bu ziyaret. Sanki talimatlı ve zoraki gelmişler gibiydi.

Hadi cenaze namazına katılmadınız, cami  avlusunda sessizce durdunuz. Ya niye köşelerinizde tek satır göremedik? Yazan olduysa, atladıysam düzeltmeye hazırım. 

Hadi bunu pas geçelim, özel  bir konu. 

Hep söylüyorum, Enis Berberoğlu 40 yıllık gazetecilik hayatının 2530 yılını Doğan Grubu’nda ge- çirdi. Hürriyet’in neredeyse başına Fetullahçılığı tescilli Eyüp Can Sağlık getiriliyordu. Enis Berberoğlu mutabakatla bu göreve getirildi. Bu sürede yayınlarında cemaatleşmeye de kapalı durdu. Ama kadere bak ki, şimdi ne ile suçlanıyor? Erdoğan tarafından da yakından tanınan Berberoğlu’na bu ithamlar yapışmaz. Hele hele devlet sırrı ihlali asla!

Şunu diyebilirsiniz, cami avlusundan haber yapmak, köşe yazmak zorunda mı bu insanlar. Tabii ki hayır! Ben de önce öyle düşündüm. Ama dünkü Hürriyet’te daha önce de yapıldığı gibi Kılıçdaroğlu’na destek yürüyüşüne katılanların isimleri ve niye katıldıkları yer almayınca adalet yürüyüşünün gerekçelerine de bir kez daha katıldım.

Adalet yürüyüşünün 15. gününü Hürriyet’ten izleyenler Kılıçdaroğlu’nun demecini yanına oturttuğu sanatçı Rutkay Aziz, Taner Barlas ve Ümit Denizer ile verdiği fotoğrafla okudu. Ha bir de kim olduğu anlatılamayan, ne dediği bilinmeyen, niye geldiğini söylemeyen Luis Ayala diye bir kişinin kocaman resmini gördüler. 

Hani tarafsız habercilik? Ya da oto sansür mü var?

Luis Ayala Sosyalist Enternasyonal’in Genel Sekreteridir. O gün Refahyol’un Bakanı Gürcan Dağ- daş, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal 1000 Demokrat ile Kemal Kılıçdaroğlu’na ve adalet yürüyüşüne destek için yürüdü. Adalet arayışındaki gerekçelerini çok güzel ifade ettiler. Ayrıca ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı Umut Oran, Birleşik Haziran Hareketi Yürütme Kurulu Üyesi Erkan Baş da Kılıçdaroğlu ile adalet için yürüdü. Bu unsurlar da haberciliğin kaptan köşkünde tek satır yok.

Erdoğan da provokasyonlardan rahatsız

Adalet yürüyüşünde üç dört çiğliğin dışında çok önemli bir olay olmadı. Güvenlik önlemleri çok iyi. Şu ana kadar güvenlik güçleri gerek jandarma, gerek polis görevini tam anlamıyla yaptı. Siyasi söylemlerindeki yanlışlıklar, hatalar  bir yana Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da, Başbakan Binali Yıldırım da gü- venlik konusunda çok hassas. Özellikle İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu dakika dakika izliyor, güvenlik bizzat ilgileniyor.

Geçen sürede Kılıçdaroğlu’nun ve yürüyüşçülerin kamp yaptığı yere su verilmemesi  ilk çiğ tavırdı. Su kesilmedi, yoktu dediler. Diyelim ki doğru. Belediyenin iki su tankeri de mi yoktu? 

Ve gübre, tezek kokan provokasyona. Ev sahibi, misafire kendi yediğinden ikram eder sözünün cuk oturduğu bir çiğlik de bu. Efendim CHP yapmış. Palavra, yaptırmasaydınız. Bu provokasyonlardan Erdo- ğan ve iktidarın da çok memnun olmadığını nasıl biliyorsak, tezekten adamların, gübre densizliğinin itibarı yerle bir olan mahalli yöneticilerin işgüzarlığı olduğunu da biliyoruz. Bu kamyonun Düzce Belediyesi’nin taşeron firmasına ait olmadığını bilmeyen varsa bu densizliği ortaya çıkaran AKP’li Münir Emiral’ın Düzce Belediye Başkanı ve İl Başkanını aradığı sırada çekilen videoyu izlesin. Özellikle de bunun CHP provokasyonu olduğunu söyleyecek kadar saç- malayan Bakan Tüfekçi ve Berberoğlu’nu çok yakından tanıdığı halde yeterli soru bile sormayan TGRT Ankara Medya Grup Başkanı Nuri Elibol’un izlemesini tavsiye ederim. Haksızlığa uğrayan eski dostları alenen savunamayabiliriz ama en azından masamızda kişilikleri milyonların önünde kıtır kıtır doğranırken de bir karşı soru gerekmez mi?

Tezek adamları koruyan Bakan

Tüfekçi Bakan Tüfekçi boş hem de bomboş konuştu. Karşısındakiler de boş boş dinledi. En azından Erdo- ğan ve Yıldırım’ı örnek alsalar, doğru analiz yapsalar. Bu densiz eylemlerin en tehlikelisi yola mermi atmaktır. İlk ikisi siyasi provokasyondur. Mermi atma mafya usulüdür. Bu kargaşa çıkarmak isteyenlerin, belli adreslerden ihale aldığını gösterir. Tabii ki dış güçler. Çok yuvarlak bir tabir oldu. Ancak Erdoğan’ın da Soylu’nun da bu yürüyüşün sağ salim bitmesini istedi- ğini bilerek söylüyorum. Provokasyonlara ve mafya usulü tehditlere dikkat! Kraldan çok kralcılara da...

Bu sadece iktidar ve CHP başta olmak üzere muhalefetin değil, medya ve kamuoyunun da görevidir.  Gelelim siyasete. HDP de, MHP de bu yürüyüş- ten çok rahatsızdır. PKK ve FETÖ de. Çünkü Kemal Kılıçdaroğlu sadece adalet için değil, her attığı adımla Türkiye’yi cumhuriyetçi demokrat  iki partili siteme götürüyor. Yeri değil, ama bu yürüyüşe bir de bu gözle bakın. Bu yürüyüş adalete ayar çekmedir. Demokrasiyi oturtmaktır. Ve de sadece güç zehirlenmesine uğrayan iktidara ve Erdoğan’a ayar çekme değil, yeni muhalefeti de, yeni muhalefet anlayışını da oluş- turacaktır.

Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.