BUGÜNLERDE Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu’nda bir yasa tasarısı görüşülüyor. Tasarı, yaklaşık 1,5 milyon çiftçiye sulama hizmeti veren Sulama Birlikleri’nin feshedilmesini öngörüyor.
Tasarının yasalaşması halinde sulama hizmetlerinin işletmesi önce DSİ’ye geçecek daha sonra da özelleştirilecek. Orman ve Su İşleri Bakanı da geçen hafta yaptığı açıklamayla özelleştirme yapılacağını doğruladı ve gerekirse her tarlaya bir su sayacı takacaklarını belirtti.
Aynı Bakan, 2007 yılında işveren dergisine verdiği mülakatta, aynı konuda tam aksini söylemişti. İşte AKP Genel Başkanı Erdoğan’dan başlayan tutarsızlık ve ciddiyetsizliğin başka bir örneği daha…
DSİ’nin sulama hizmeti sunumundan kademeli olarak çekilmeye başladığı 1993 yılından beri Türkiye çapında 378 adet Sulama Birliği çiftçiye sulama hizmeti sağlıyor. Bu hizmetin kalitesi DSİ’nin denetim raporlarına göre pek yabana atılır gibi değil. Buna rağmen, tasarının 32. maddesi çerçevesinde Birliklerin işletme hizmetlerinin ve tesislerinin üçüncü kişilere devri söz konusu olabilecek.
Buradaki en önemli sorun, su kaynaklarını devralan özel şirketlerin ücret belirleme ve bu ücreti istediği zaman tahsil etme yetkisine herhangi bir sınırlama getirilmemesi.
Özelleştirmeden sonra zaten hâlihazırda yüksek gübre ve mazot fiyatlarıyla ektiği ürünün bedelini bile karşılamakta zorlanan çiftçimiz, sulama amaçlı kullanmış olduğu suyun özelleştirilmesiyle çok yüksek su faturalarıyla karşılaşabilir.
Bu da Türk tarımı açısından kesin bir ölüm emri anlamına gelmektedir.
Fahiş fiyatlandırma dışında en büyük olası sorun ise, yüksek miktarda sulama gerektiren ancak üreticiden çıkış fiyatı düşük ürünlerde ortaya çıkacaktır. Pamuk ve pancar bu tür ürünler arasında ülkemizde en çok ekilen ürünlerdir. Yapılacak düzenlemeyle, bu ürünlerin üretimi ya tümüyle yapılabilir olmaktan çıkacak ya da üretim zinciri girdi fiyatları artacağından pancar şekeri gibi nihai ürünlerin tüketiciye maliyeti çok yükselecektir.
Konuyla ilgili başka bir sorun ise Sulama Birlikleri’nin varlıkları. Çiftçilerin yıllar boyunca yapım maliyetlerini aidatlarıyla ödedikleri tesislerin, devlet eliyle özel şirketlere devredilecek olması yine rantiyeci AKP’nin marifetleri arasına girecek. 
Hafta başında Trakya’da incelemelerde bulundum. Bölgede çiftçiler kan ağlıyor. AKP iktidarının yıllardır uyguladığı yanlış politikalar sonucunda hepsi perişan, borç içinde yüzüyor. Küçük ve orta ölçekli üretici, desteklenmek bir yana topraklarını yok pahasına elden çıkarma noktasına gelmiş.
Artık köylü toprağını işleyemiyor, tarlalar birer birer büyük sermaye gruplarına ve bankaların eline geçiyor. İktidar sessiz..
Bu düzenleme ile köylünün suyu da sermayenin inisiyatifine bırakılıyor.
Tasarının bu haliyle kanunlaşması tarımımız için daha da büyük bir felakete neden olacak ve çiftçinin ve tarım sektörünün bütünüyle çöküşünü daha da hızlandıracaktır.
22 Mart “Dünya Su Günü”, bu noktada rahmetli Bülent Ecevit’i halkın gözünde efsaneleştiren o ünlü sözünü hatırlatmak isterim, “Toprak işleyenin, su kullananın…”
Çiftçimizin ve tarımımızın mevcut durumu hesaba katılarak, bu tasarı derhal komisyondan çekilmelidir. 

Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MUSTAFA ULU 2018-03-25 13:03:05

SAYIN YAZAR, BEN TOPRAKTA ÖZEL MÜLKİYETE KARŞIYIM.TÜM AVRUPA DA TOPRAK DEVLETİNDİR, SEN SADECE KİRALARSIN.
SAKARYA ve KONYA DA, SATILIĞA ÇIKARTILMIŞ TARLA SAHİPLERİ BENİM KENDİNİ GELİŞTİREN BİR KAFA YAPISINA SAHİP OLDUĞUMU GÖRÜNCE TARLALARINI BANA SATMAKTAN VAZGEÇME GEREKÇELERİ AYNI CÜMLE İDİ;-SEN BU TARLADAN ÇOK İYİ VERİM ALIRSAN AİLEMİ BENİ ÖLDÜRÜR.TARLAYI ZARAR EDECEK KAFA YAPILI BİRİLERİNE SATMAM LAZIM.
BU NEV İ DEN MİLYONLARCA ÇİFTÇİ TÜRK TOPRAĞI İŞGALCİSİDİR. HOLLANDA DEVLETİ GİBİ TARLADAN ZARAR ETTİM DİYENDEN 3 KATI VERGİ ALACAKSIN Kİ O TOPRAĞI İŞGAL ETMESİN, TARLAYI KAR ETME BİLGİ VE BECERİSİNE SAHİP KİŞİLER İŞLESİN.
MUSTAFA ULU-05383998503

Avatar
MUSTAFA ULU 2018-03-25 12:50:20

KENDİNİ HİÇ GELİŞTİRMEDEN, HALEN GELENEKSEL USULLERLE ÜRETİM YAPMAYA ÇALIŞIP ZARAR EDEN ÇİTÇİLER TÜRK TOPRAĞI İŞGALCİSİDİR.BU ZERZEVATIN AVUKATLIĞINI YAPMAK MİLLİ ÇIKARLARA AYKIRIDIR.