banner87
İdris Akyüz meslekte duayenimizdir. Yurt Gazetesi'nin de yazarıdır. Sevdiğim ve saydığım bir insandır. Dün maksadını aşan bir üslupla CHP'ye sadece İstanbul 3. Bölgeden baktı. CHP'yi bir bölgeden değerlendirdi. 1 Kasım öncesi bu söylem incitici ve zamansız oldu. Keşke, bu itirazlarını liste çalışması sırasında yapsaydı.

Akyüz'ün yazdıkları aslında son PM'nin tartışılan konuları arasındaydı. Listeye Sinop'tan 'eklemlenen' ve İstanbul İl Yönetimi’ni yeniden dizayn etmeye çalışan 'içeriden' destekli  isimlerle tartışılanların, bu yazı ile örtüşmesi de işin ilginç yanı. Keşke bu 'eskimiş fikirler' Sayın Kılıçdaroğlu karşısında da 'açık açık' karşı oy önerisi ile eyleme dökülseydi. Direnilseydi. Oylansaydı da. Kol kırılıp yen içinde kalsaydı.
Yazının belki de en ilginç olanı başlığı: 'Kendinize yontmayın'… Ne demek 'siz-biz'… Öncelikle bu partili yazısı mı? Gazeteci tespiti mi? Bence her ikisi de. Hakkıdır. Ancak doğru bir tavır değildir. Yukarıda da söyledim. CHP'ye sadece İstanbul 3. Bölgeden bakılamaz. Keza Türkiye'ye de...

Söyleyin lütfen hangi liste tartışmasızdır ki? 3. Bölgede mahalli aday refleksi zayıftır. Ancak CHP coğrafi ve etnik ayırımcılıkla aday belirleyemez. Maalesef bu son yıllarda arttı. Bize de maalesef bulaşıyor bu hastalık. Bir dostumun dediği gibi CHP inançlara saygılı ama dincilik ile mesafeli bir parti. O zaman etnik ve coğrafi “siz-biz” ayrımları niye? Mahalli etkenler, seçmen refleksi çok önemlidir.  Ancak, ne gariptir ki bir dostumun dediği gibi CHP'de siyaset yapanlar bazen kantarın dozunu kaçırıyor. Her türlü inanç ayrımını reddeden bazı CHP mensupları, maalesef mezhep ayrımcılığı yapıyor. Bu yanlıştan dönmeliyiz.

DP ve ANAP misyonu temsilcisi eksik
Okuyucularımdan 'mezhep ve coğrafi ayırımcılık değerlendirmesinde bulunacağım için' özür dileyerek itirazlarımı dile getirmek isterim. İstanbul 3. Bölgede atama ile gelen tek alevi aday Erdoğan Topraktır. Kim  ön seçimde yazılacak olan 13 kişi içine Ali Şeker’i, Zeynel Emre'yi yazmaz? Gelelim Sayın Akyüz'ün bölgede oturanlar sayısına. Herhalde iyi araştırmadı. Ali Şeker, Zeynel Erdem, Sibel Özdemir, Gökhan Gümüşdağ, Süleyman Çelebi ve Efkan Bolaç, aday oldukları 3. Bölgede ikamet ediyorlar.

Bence adayların İstanbul'u bilmeleri yeter. O bölgede hatta o şehirde oturmaları bir ölçü, tek ve birincil şart değil. Mesela Emine Gülizar Emecan Hanım 2. Bölge’den... Eşi, Zeytinburnu Belediye Başkanlığı yaptı. Ama ön seçime girdi, başarı da elde etti. Onu ne yapacağız İdris Bey? 2. Bölge’de sadece Didem Aslan var. 1. Bölge’de de üç tane. Allah aşkına şu halimize bakın. Elimizde seyyar kan laboratuvarı kan tahlili mi yapacağız? Emine Gülizar Emecan Hanım aşağılara gitti. Ya Özgür Karabat? Onu niye unuttunuz?
CHP'de etnik siyaset hesabı yakışmaz. Ama madem o cepheden girdik. Devam edelim. Ali Özgündüz kıymetli bir milletvekili ve hukukçumuzdur. Nereli olduğu çok önemli değil.  CHP'de zaten 1. Bölge’den Caferi var. Barış Yarkadaş, kendisini Caferi olarak tarif ettiğini açık açık yazdı.  3. Bölge’den Eren Erdem için de aynı şey söyleniyor.

Tekrar özür dileyerek söylüyorum ki söz konusu mezhep tasnifi ise Caferi ile Alevi arasındaki fark ne? Eğer o bölgede hemşeri adaylığı söz konusu ise neden Murat Karayalçın ismi ortada bile değil? Eski Başbakan Yardımcısı, Eski Genel Başkan ve halen İstanbul İl Başkanı... Eğer Ali Özgündüz Kars ve Doğu aday adayı olarak sayılıyorsa o başka. O standartta ancak  MHP ve AKP'den oy alacak bir isim gerekliydi. O aday Demokrat Parti veya ANAP kökenli bir isim olabilirdi. ' Yok, eğer maksat Kars seçmeninin oyunu almak ise mesela Çetin Çapan niye  16. sırada? Bihlun Tamaylıgil Rumelileri daha doğrusu Trakyalıları temsil ediyor mu? Şüphelerim var!

Aleviler Kılıçdaroğlu’ndan önce de vardı
Gelelim TSE diye hep speküle edilen CHP'deki Alevi kadrolaşmaya… 3. Bölge’de Alevilerin hepsi ön seçim ile geldi. Sadece Erdoğan Toprak atama aday oldu. Unutmayın ki Aleviler, Kemal Kılıçdaroğlu'ndan önce de CHP'deydi; Seyfi Oktay büyüğümüzün dediği gibi... Aleviler Kılıçdaroğlu Genel Başkan olduğu için CHP'de değil. Böyle bir iddiası da yok. Acaba sorun; 3. Bölge’de 'bize yer kalmadı' diye kızan Alevi kökenli siyasetçiler mi?

Deniz Baykal'ın MYK'sında aynı anda dört hatta beş Alevi Başkanlık Divanı’nda yer alıyordu. Mehmet Ali Özpolat, Fuat Çay, Sinan Yerlikaya ilk anda aklıma gelen isimler. Şu anda CHP, MYK'sında sadece Veli Ağbaba var. TBMM’de Alevi Grup Başkanvekili yok. Ama yine Sayın Baykal döneminde Yılmaz Ateş yıllarca TBMM Başkanvekilliği yaptı. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu da TBMM Grup Başkanvekiliydi.  Rahmetli Erdal İnönü'nün kabinesinde üç hatta dört Alevi kökenli bakan aynı anda görev yaptı. İsmail Saçlı geçen gün yazdı. 81 vilayette sadece dört il başkanı Alevi… Deniz Baykal dönemindeki Alevi milletvekili sayısı ile şu andaki Alevi kökenli milletvekili sayısı aynı. Üstelik CHP, TBMM'de çok daha fazla milletvekili ile temsil edilmesine rağmen.

İdris Akyüz büyüğümüz maksadını aşan ifadelerde bulunmuş. Beni affetsin. Kendi kendisi ile çelişmiş. Yok, ısrarcıysa o zaman bir de CHP'nin MYK'sı başta olmak üzere kaç Çerkez isim var? Sormak lazım. CHP'de Önder Sav döneminde bile olmayan sayıdaki Çerkez siyasetçileri sayalım mı? Yakışır mı? Hayır...

Tavsiyemiz, CHP'de 'kim kimdir'e bir baksın; bağlantılarıyla birlikte tabi ki… İsterse ufak bir hatırlatmada bulunayım. MYK'da en az altı kişi... O zaman CHP'yi Çerkezler mi yönetiyor diyelim. Bu konuya devam edebiliriz. Ama dediğim gibi gerek yok. Hele hele 1 Kasım öncesi hiç...

Unutmuyor ama Sayın Kılıçdaroğlu dâhil, hiç kimse unutmasın. Cumhuriyetin bekçisi, Atatürk aşığı Alevileri CHP'den küstürmeye kimsenin hakkı yok. Sıfatı ne olursa olsun?
Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.