HABER AKIŞI

Anayasa, cami avlusuna bırakılmış gibi!

 Tarih: 10-02-2017 00:33:33
CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici, hükümetin ekonomiyi düzeltmek için yaptığı hamleleri, “Acze düşmüş bir iktidarın çırpınışları” olarak nitelendirdi.

YURT Gazetesi-Röportaj: Ülkü ÇOBAN/ Referanduma sunulan yeni anayasanın koordinatör hazırlayıcısının kim olduğunu soran Kesici; “Affedersiniz ama cami avlusuna bırakılmış gibi… Sahip çıkan yok!” yorumunu yaptı.

Yeni anayasa ile birlikte kanun belirsizliklerinin ortaya çıkacağını vurgulayan Kesici, “Evet karanlık bir belirsizlik tüneline girmek; hayır, büyük beladan Türkiye’nin kurtulması demektir” dedi.

 

*Türkiye ekonomisi zor günlerden geçiyor. Son müdahaleler doları kontrol altında tutma, Merkez Bankası’nın hamlelerine izin verme, ÖTV ve KDV’nin indirilmesi şeklinde… Bu müdahaleleri nasıl buluyorsunuz?

 

Bunların tamamının adı, acze düşmüş bir iktidarın çırpınışlarıdır. Tayyip Bey cumhurbaşkanı seçildiği zaman Ağustos 2014’te bir dolar 2,1 TL idi. Aradan 2,5 sene geçti ve kur bugün itibariyle 3,80…  Yani 2,5 sene öncesine göre neredeyse yüzde 100’lük bir devalüasyon oldu. Bunu son bir aya getirelim; bir ayda yüzde 8’lik bir devalüasyon var. Bu kur farkı her iktidarı bitirir.

 

 

*Ekonomiyi düzeltmek için bulunan yeni formülleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Sayın Cumhurbaşkanının bulduğu formüllerden bir tanesi şu: Almanya’daki, Avrupa’daki Türk işçiler senede 50 bin civarında düğün yapıyorlarmış, “Gelin bu düğünlerinizi Türkiye’de yapın, komşunu da al gel, düğününü Türkiye’de yap” deniyor.  Demek ki Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu şekilde dövize olan ihtiyacın karşılanabileceğini düşünüyor. Bu çok vahim bir şey. Bir yanda 200 milyar dolar döndürmen gereken dış kredi bulma ihtiyacın var, bir yanda düğün dernekle bunun döviz ihtiyacını karşılayabileceğini düşünen bir ekonomik yönetim var. 200 milyar dolarlık krediye ihtiyacımızın olduğunu, çare olarak da bizimkilerin düğün dernek vs bulduklarını görünce, zamanından önce Standart&Poors kredi notumuzu düşürdü, Fitch’in de zamanı gelmişti o da düşürdü.

 

Halk çözüm olarak CHP’yi görecektir

 

*Halkın yastık altındaki dolarlarını bozdurması da istenmişti…

 

Bundan birkaç ay önce, dövizdeki hareketlenme başladığı zaman Başbakan Yıldırım “Yastık altındaki dolarlarınızı çıkarın” diye çağrıda bulundu. Türkiye’de yastık altında ne dolar, ne de altın var. Bu ülkeyi yönetenlerin Türkiye’nin karşı karşıya bulunduğu ekonomik sıkıntının şiddetini ve ciddiyetini anlayamamış olduklarını gösteriyor. Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durum çok ciddidir. Şimdiye kadar performansı zayıftır. 2017 bunun en zayıf olacağı yıla benziyor. Çare olarak buldukları şeyler de işe yaramayacaktır. Bu böyle iken önümüzdeki ilk seçimde, her ne tür bir seçim olursa olsun AKP çok oy kaybedecektir, halk onun yerine beni bu beladan kurtarabilecek diye düşündüğü bir siyasi yapı olarak CHP’yi görecektir.

 

 

Referandum işini partiden ayırmak lazım

 

*Siz referandumla, seçimi ayırıyorsunuz. Referandumu bir normalleşme olarak mı görüyorsunuz? En önemlisi ise ekonomiyle ilgili “Hükümet yanlış yapıyor” dediniz peki İlhan Kesici’nin reçetesi nedir?

 

Referandum işini parti işinden ayırmak lazım. Zaten Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu Bey de referandum toplantıları ve stratejisini anlatırken, “Bu iş parti meselesi değildir, bu iş ülke meselesidir. Partilerin kapsamının dışında ve üstündedir “dedi. Genel seçim meselesi de değil. Bunun en önemli göstergesi olarak da Kemal Bey, “Yapacağımız hiçbir toplantıda CHP bayrağı, sloganı, amblemi kullanılmayacak; bunun yerine hep Türk bayrağı kullanılacak” dedi.

 

Malları çürük bu yüzden anlatamıyorlar!

 

*Kemal Kılıçdaroğlu açıklamalarda bulundu, “Bu CHP meselesi değildir” dedi ama iktidar partisinden yapılan tüm söylemlerde parti isimleri tek tek belirtiliyor. Başbakan Binali Yıldırım, “PKK, FETÖ, HDP hayır diyor” söylemini kullanıyor. Diğer yandan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “HDP-CHP aynı safta eylem birliği yapmışlar. MHP üzerinde oyunlar oynanıyor” diyor. Yani aslında tek tek parti isimleri belirtiliyor ve propagandalar da buna göre yapılıyor.

 

Fark etmez, bu durum onların acizliklerini gösterir. Normal olarak yapmaları gereken ne? “Ey halkım, bak ben senin önüne bir Anayasa koydum, bu ne kadar güzel bir Anayasa görüyor musun? Birinci maddesinde bunu diyor, beşinci-onuncu maddesinde bunu diyor, o yüzden buna oy ver” demeleri icap etmez mi? Hâlbuki bu malın ne kadar çürük, ne kadar bozuk bir mal olduğunu biliyorlar; o yüzden mallarını yani anayasayı övemiyorlar; bunun yerine bu malı almayacak olan adamlara kızıyorlar. Yani bu anayasayı satamayacakları adamlara kızıyorlar! Malları çürük. Malları bozuk, anlatamıyorlar. Bu ülkeyi yarısından bölüp “Şunlar hayırcılar, bunlar evetçiler; hayırcılar kötü” demek; demokrasiye, terbiyeye, örfe, medeniyete aykırı ve çirkin bir şey değil mi? İnsanlığın en büyük düşmanı ‘kavgacı düşüncelere sahip’ devlet yöneticileridir.

 

 

Koalisyon olsaydı şimdi sıkıntı çekmezdik!

 

*Size seçim hükümeti döneminde Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından bakanlık teklifi geldi ve reddettiniz. Bakanlık teklifini reddetmiş bir siyasetçi olarak şimdi ne yorum yaparsınız?

 

Tabii bana bakanlık teklif edildiği zaman kabul etse idik daha doğruydu.

 

*Öyle mi?

 

Tabii elbette, partimiz kabul etmediği için ben bakanlık teklifini reddettim.

 

*Kişisel değil miydi oradaki kararınız?

 

Hayır, kişisel değil. Yani elbette bakanlıklar kişilere teklif edilir ama bizim parti pozisyonumuz ret istikamette olduğu için, parti pozisyonunu kırıp kabul etmek siyasi ahlaka aykırıdır.

 

*Kabul etmek daha mı doğruydu?

 

Hayır, parti olarak oradan bir koalisyon çıkarsaydık, ister AKP-CHP, ister CHP-MHP tarzında bir koalisyon hükümetine geçilebilmiş olsaydı şu anda çektiğimiz siyasi sıkıntıların hiçbirisini yaşıyor olmayacaktık. Ama orada bunu bozan bizim parti pozisyonumuz değil, sayın cumhurbaşkanının, Sayın Kılıçdaroğlu’na yani seçimlerden çıkmış ikinci parti genel başkanına, başbakanlığı önermemiş olmasıdır. 

 

Torba anayasa maddesi ile 50 madde değişecek

 

*Referanduma sunulan anayasa değişikliği paketi ile ilgili düşünceleriniz nedir?

 

Tek bir maddeyle yani 16. maddeyle 50 tane Anayasa maddesini değiştiriliyor. Bu durum dünyada anayasa yapma-değiştirme üslubuna bütünüyle aykırı bir şeydir. Anayasa “Şu kanunu şu maddeyle değiştiriyorum” şeklinde birebir yapılır. Torba Anayasa maddesiyle, 50 tane Anayasa maddesini değiştiriyorlar. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu bizim hukukçu arkadaşlara incelettirmiş ve bu Anayasa’nın kabul edilmesi halinde 2 bin tane kanun değişikliğinin yapılması lazım. Bu çok vahim! Ne olduğunu bilmiyoruz, yani nerede hazırladılar bu işi? Nasıl ettiler, kim hazırladı?

 

*Şeffaflık olmadığını mı düşünüyorsunuz?

 

Elbette, bu Anayasanın bir müellifi yok. Hâlbuki bizim en kötü diye bildiğimiz 1982 Darbe Anayasası’nın koordinatör hazırlayıcısı Prof. Orhan Aldıkaçtı’dır.  Şimdi bu anayasanın koordinatör hazırlayıcısı diye biri var mı? Yok. Affedersiniz ama cami avlusuna bırakılmış gibi bir şey yani… Sahip çıkan yok! “Bu anayasayı benim başkanlığımda şöyle bir heyet hazırladı” diyen bir babayiğit hukukçusu yok AKP’nin! Çünkü çok kötü bir mal, sahiplenemiyorlar doğrudan.

 

Değil mi ki YURT Gazetesi var!

 

*En çok eleştirdiğiniz maddeler nedir?

 

8. madde, cumhurbaşkanının yetkilerini ve kabiliyetlerini tarif eden maddedir. Devletin başı,  yürütmenin başı, ordunun başı, parti genel başkanı, Milli Güvenlik Kurulu’nun başı, bütün kamu bürokrasisini müsteşarları, büyükelçileri, genel müdürleri, daire başkanlarını tayin eden bir makam… Hem Anayasa Mahkemesi’nin 15 üyesini, Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun 13 üyesini seçen yani bütün yüksek hukuk kurumlarının da başkanı olan bir sisteme gidiyor bu durum. Geriye soğan başı bile kalmıyor yani. Bu kadar gücü kimin eline verirseniz verin, bu güç ve bu imkânlar evliyayı azdırır, sadece Tayyip Bey’i değil! O yüzden verilemez. O yüzden ben şuna inanıyorum ki bu iki aylık zaman dilimi içerisinde anlatım imkânlarımız kısıtlı bile olsa anlatırız ve 50 milyon seçmen bunu anlar. Ne kadar medya olmazsa olmasın. Değil mi ki elimde bir YURT Gazetesi var. Hiç olmazsa elimde bir Halk TV var…

 

*Halkın nasıl tepki göstereceğini ve bu tepkinin ülke geleceğini ne yönde etkileyeceğini düşünüyorsunuz?

 

Halk, evet dediği zaman 2 bin tane kanun değişikliğinin ne kadar büyük bir kanun belirsizliği olduğunu görür ve bu belirsizlik tüneline girmez, evet karanlık bir belirsizlik tüneline girmek demektir. Hayır, bu münasebetle yeni bir siyasi iklimin doğmuş olması demektir. Bir büyük beladan Türkiye’nin kurtulması demektir. Yeni bir siyasi iklim, yeni bir normalleşmeye birinci adım olacak. İlk defa AKP hükümeti olmasını istediği bir şeyde başarısız olmuş olacak, buradan bir siyasi normalleşme yumuşama çıkmış olacak. Bu da Türkiye için çok hayırlı olacak.

 

RÖPORTAJIN İLK BÖLÜMÜ İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

  Bu haber 50257 defa okunmuştur.
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  BAZI Gündem HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Tutuklu piyanistten sevindiren haber Tutuklu piyanistten sevindiren haber Sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle "cumhurbaşkanına hakaret" iddiasıyla tut..
IŞİD'den hain tuzak: 2 şehit 3 asker yaralı IŞİD'den hain tuzak: 2 şehit 3 asker yaralı El Bab'ın Tarif yol kavşağı bölgesinde IŞİD terör örgütü tarafından yola daha ö..
Son dakika: Hulusi Akar Suriye sınırında Son dakika: Hulusi Akar Suriye sınırında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, kuvvet komutanları ile birlikte Gazia..
Müjdat Gezen Sanat Merkezi'ni kundaklayan 'korkusuz' tekrar gözaltına alındı Müjdat Gezen Sanat Merkezi'ni kundaklayan 'korkusuz' tekrar gözaltına alındı Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ni kundaklamaktan yakalanınca poliste, savcıda ve mah..
  Türkiye HABERLERİ
İDO seferlerine lodos engeli İDO seferlerine lodos engeli İDO'dan yapılan açıklamada, saat 16:00'da yapılması gereken Bandırma-Yenikapı-Bo..
82 yaşındaki yaşlı kadının bastonunu silah saydılar 82 yaşındaki yaşlı kadının bastonunu silah saydılar Manisa'nın Soma ilçesinde 82 yaşındaki Fatma Sazan'a, evinin önündeki bir ..
Çevre Bakanı beklenen İstanbul depremi için tarih verdi Çevre Bakanı beklenen İstanbul depremi için tarih verdi Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "2030'a kadar İstanbul'da bir de..
Türkiye’nin görme engelli ilk dağcısı: Dağa göz değil, yürek tırmanır Türkiye’nin görme engelli ilk dağcısı: Dağa göz değil, yürek tırmanır Türkiye’nin görme engelli ilk dağcısı ve maraton koşucusu milli sporcu Necde..
  Genel HABERLERİ
THY'de panik:  Üzerimde bomba var THY'de panik: Üzerimde bomba var Türk Hava Yolları (THY)'nın Miami'den İstanbul'a gelmek için kalkış hazırlığı iç..
Ünlü yönetmen Melih Gülgen hayatını kaybetti Ünlü yönetmen Melih Gülgen hayatını kaybetti Yapımcı, yönetmen ve senaryo yazarı Melih Gülgen (71), İstanbul'da tedavi gördüğ..
6 erkekle aynı odada... 6 erkekle aynı odada... Manken Şenay Akay, korkunç iddialarda bulundu. Ünlü manken, iki eski yapımcıya t..
Uçaklardaki korozyonun nedeni bakın ne çıktı... Uçaklardaki korozyonun nedeni bakın ne çıktı... Britanya Havayolları British Airways, son dönemlerde bazı uçaklarının kargo bölü..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Beşiktaş 21 14 2 5 43 18 47 +25
2 Medipol Başakşehir 21 12 2 7 37 16 43 +21
3 Galatasaray 21 12 5 4 40 21 40 +19
4 Fenerbahçe 21 10 4 7 39 19 37 +20
5 Antalyaspor 21 10 6 5 25 23 35 +2
6 Trabzonspor 21 9 8 4 20 21 31 -1
7 Osmanlıspor FK 21 7 5 9 28 23 30 +5
8 Atiker Konyaspor 21 7 7 7 24 26 28 -2
9 Bursaspor 21 8 9 4 22 24 28 -2
10 Karabükspor 21 8 10 3 24 29 27 -5
11 Gençlerbirliği 20 6 6 8 19 19 26 0
12 Kasımpaşa 21 7 10 4 25 29 25 -4
13 Akhisar Belediyespor 21 6 9 6 13 27 24 -14
14 Aytemiz Alanyaspor 21 6 11 4 29 40 22 -11
15 Kayserispor 21 6 11 4 22 33 22 -11
16 Çaykur Rizespor 21 5 11 5 21 33 20 -12
17 Adanaspor 21 4 12 5 20 32 17 -12
18 Gaziantepspor 20 4 13 3 16 34 15 -18
Takım O G M B A Y P AV
1 Yeni Malatyaspor 21 12 5 4 32 22 40 +10
2 Sivasspor 21 11 5 5 32 20 38 +12
3 Göztepe 21 10 4 7 35 25 37 +10
4 Eskişehirspor 21 11 4 6 37 27 36 +10
5 Giresunspor 21 10 5 6 29 19 36 +10
6 Boluspor 21 9 8 4 32 35 31 -3
7 Ümraniyespor 20 8 7 5 26 23 29 +3
8 Balıkesirspor 20 7 6 7 36 22 28 +14
9 Altınordu 21 7 7 7 28 29 28 -1
10 Denizlispor 21 8 8 5 31 28 26 +3
11 Adana Demirspor 21 6 4 11 25 22 26 +3
12 Şanlıurfaspor 21 5 8 8 21 22 23 -1
13 Büyükşehir Gaziantepspor 21 6 11 4 26 33 22 -7
14 Manisaspor 21 5 8 8 29 34 20 -5
15 Elazığspor 21 6 8 7 20 22 19 -2
16 Bandırmaspor 21 4 11 6 20 33 18 -13
17 Samsunspor 21 3 12 6 11 29 15 -18
18 Mersin İdmanyurdu 21 4 11 6 17 42 15 -25
Takım O G M B A Y P AV
1 Gümüşhanespor 22 15 3 4 37 14 49 +23
2 MKE Ankaragücü 23 14 5 4 42 23 46 +19
3 Menemen Belediyespor 23 11 5 7 44 32 40 +12
4 Hatayspor 23 11 6 6 30 19 39 +11
5 Niğde Belediyespor 23 10 5 8 27 20 38 +7
6 Karşıyaka 23 11 8 4 35 26 37 +9
7 Eyüpspor 23 11 9 3 35 42 36 -7
8 Kastamonuspor 1966 23 10 8 5 36 29 35 +7
9 Sarıyer 23 8 7 8 32 31 32 +1
10 Etimesgut Belediyespor 23 8 9 6 24 21 30 +3
11 Aydınspor 1923 23 8 9 6 33 31 30 +2
12 İnegölspor 23 6 6 11 25 25 29 0
13 Bugsaşspor 23 6 8 9 28 27 27 +1
14 1461 Trabzon 23 5 8 10 31 31 25 0
15 Tuzlaspor 22 6 10 6 24 32 24 -8
16 Tokatspor 23 4 10 9 20 28 21 -8
17 Kırklarelispor 23 4 11 8 25 34 20 -9
18 Kayseri Erciyesspor 23 0 21 2 13 76 1 -63
Takım O G M B A Y P AV
1 Sancaktepe Belediyespor 24 13 3 8 34 14 47 +20
2 Kocaelispor 25 12 4 9 44 25 45 +19
3 Altay 25 11 4 10 41 24 43 +17
4 Van BBSK 25 10 5 10 26 24 40 +2
5 Gölcükspor 25 10 6 9 31 26 39 +5
6 Çorum Belediyespor 25 10 7 8 34 22 38 +12
7 Ankara Demirspor 25 9 5 11 35 28 38 +7
8 Bayburt Grup Özel İdare 25 9 7 9 30 24 36 +6
9 Kızılcabölükspor 25 8 8 9 24 24 33 0
10 Erzin Belediyespor 25 9 10 6 24 34 33 -10
11 24 Erzincanspor 24 7 7 10 24 23 31 +1
12 Tekirdağspor 25 7 9 9 23 31 30 -8
13 Kartalspor 25 8 12 5 25 31 29 -6
14 Cizre Spor 25 6 10 9 19 33 27 -14
15 Karacabey Birlikspor 24 7 12 5 42 41 26 +1
16 Kozan Belediyespor 24 6 11 7 25 32 25 -7
17 Manavgatspor 24 3 9 12 17 34 21 -17
18 Kütahyaspor 24 5 13 6 26 44 21 -18
19 Beylerbeyi 24 4 12 8 27 37 20 -10
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
24.02.2017 20:00 Kasımpaşa - Bursaspor
24.02.2017 19:00 Ç.Rizespor - Kayserispor
25.02.2017 15:00 Alanyaspor - Adanaspor
25.02.2017 19:00 Konyaspor - Trabzonspor
25.02.2017 16:00 Akhisar Bld. - Antalyaspor
26.02.2017 16:00 Osmanlispor FK - İstanbul Başakşehir
26.02.2017 19:00 Gaziantepspor - Fenerbahçe
26.02.2017 13:30 Karabükspor - Gençlerbirliği
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
24.02.2017 18:00 Giresunspor - Elazığspor
25.02.2017 18:30 Göztepe - Manisaspor
25.02.2017 13:00 Bandırmaspor - Şanlıurfaspor
25.02.2017 16:00 Adana D.Spor - Balıkesirspor
26.02.2017 16:00 Eskişehirspor - Umraniyespor
26.02.2017 13:00 Samsunspor - Boluspor
26.02.2017 18:30 Y.Malatyaspor - Altınordu
26.02.2017 13:00 Sivasspor - Gaziantep Bykşhr Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
26.02.2017 13:30 Tokatspor - K.Erciyesspor
26.02.2017 13:30 Eyüpspor - Bugsaşspor
26.02.2017 13:30 Karşıyaka - Kırklarelispor
26.02.2017 13:30 Nigde Belediyespor - Ankaragücü
26.02.2017 13:30 Sarıyer - Tuzlaspor
26.02.2017 13:30 Etimesgut Belediyespor - Menemen Bld.
26.02.2017 13:30 İnegölspor - Aydınspor
26.02.2017 13:00 Gümüşhanespor - Hatayspor
26.02.2017 13:00 1461 Trabzon - Kastamonuspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
25.02.2017 13:30 Altay - Manavgatspor
26.02.2017 13:30 Corum Belediyespor - Bld. Vanspor
26.02.2017 13:30 Kartalspor - Kutahyaspor
26.02.2017 13:30 Kocaelispor - B.Nilüferspor
26.02.2017 13:00 24 Erzincanspor - Gölcükspor
26.02.2017 13:30 Beylerbeyi - Tekirdagspor
26.02.2017 13:30 Sancaktepespor - Ankara Demirspor
26.02.2017 13:30 Kozan Belediyespor - Cizrespor
26.02.2017 13:30 Kizilcabolukspor - Erzin Belediyespor
LİNKLER
Yukarı