Daha önce ‘Gerçek sorun kapitalizmdir. Eşitsizliğin ortadan kalkması için kapitalizmin ortadan kalkması gerekir’ açıklamasıyla solcuların bile gönlünde taht kuran Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, Ankara’da rüzgar gibi esti.

Rekabet Kurumu’nun ayda bir düzenlediği Perşembe Konferansları’na katılmak için Ankara’ya gelen Ali Koç, büyük bir ilgiyle karşılandı. Yurt Gazetesi Ankara Temsilcisi Kadir Ercan ile birlikte gittiğimiz Bilkent’teki salon tıklım tıklım dolmuştu ve özellikle kadın dinleyici sayısı oldukça yüksekti. Yaklaşık 45 dakika süresince, hazırladığı sunumu projeksiyon cihazıyla görüntülü olarak anlatan Ali Koç’un keyfi yerindeydi.

Rekabet Kurumu Başkanı Ömer Torlak tarafından kapıda karşılanıp uğurlandı. Ankaralı eski bir ailenin mensubu olarak, memleketine gelmiş gibi karşılandı. Özellikle Mustafa Koç’un ölümünden sonra, kamuoyunun daha fazla takip eder olduğu Ali Koç, Fenerbahçeliler tarafından da sevgiyle kucaklandı. Dünyanın dijital bir devrim yaşadığını ve alışılmadık hızda bir değişimden geçtiğini belirten Ali Koç, büyüme modelinin teknoloji ağırlıklı işlerden geçeceğini söyledi. Türkiye’nin inovasyon, ArGe, matematik ve fende gerilediğini belirten Ali Koç, eğitim sistemini eleştirerek, “Bu eğitim sistemi ile çağı yakalayamayız. 5 yıl önce eğitimde ilk 79’daydık, geçen sene 89’a şimdi 92’ye geriledik. Matematik ve fen eğitiminde 102’nci sıradayız. Oysa 5 yıl önce 74’üncüydük. Bugün ülkemizde tartışılan konulara bakarsak son derece tehlikeli bir durum olduğu açıktır” dedi.

Şirketlerin artık yarın ne tür bir rakiple karşılaşacağını bilemez hale geldiğini söyleyen Ali Koç, Nokia’nın dünya cep telefonu pazarına hakim olduğu dönemde hiç ortada görünmeyen Apple’ın yeni geliştirdiği iPhone telefonuyla bir anda rekabeti alt üst ettiğini, Finlandiya başbakanının bile Apple’ın hem Nokia hem de Finlandiya kağıt sanayisini çökerttiğini itiraf ettiğini anlattı.

Dedemin harçlıklarını harcayamazdık

Çocukken dedesi Vehbi Koç'un kendilerine bayramlarda harçlık olarak verdiği parayı bazen imzaladığını anlatan Koç, kendilerinin bu imza nedeniyle parayı harcayamadığını, hatıra olarak çerçevelettiklerini aktardı. Rekabet Kurumu’nda sunum yapması için para önerdiklerinde şaşırdığını, başta bir kamu kurumundan para kabul etmek istemediğini anlatan Ali Koç, parayı bir hayır kurumuna bağışlamak ve dekontunu çerçeveletmek şartıyla kabul ettiğini söyledi. Yaklaşık bir saatlik sunum için kaç para aldığını ise açıklamadı. Kesilen cezalardan düşeriz dedi.

Fener’e başkan olacak mı?


‘Fenerbahçe’ye başkan olacak mısınız?’ diye sorduğumuz Ali Koç, Rekabet Kurulu Başkanı Ömer Torlak’a dönüp “Ömer abiden ders alıyoruz” diye espri yaptı. Torlak da Ali Koç’a “Kuruma 29 yeni uzman aldık. 23’ü Galatasaraylı, 3’ü Fenerbahçeliymiş” diye espri yaptı. Koç, “Eyvah, umarım Fenerbahçe Rekabet Kurumu’na düşmez” diye cevap verdi. Rekabet Kurumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Koç, ülkenin küresel rekabete hazırlanmasında ve yatırımcı dostu bir ortam yatırılmasında Kuruma önemli sorumluluk düştüğünü söyledi. "Şeffaf, adil, öngörülebilir ve tutarlı politikaların izlendiği bir rekabet ortamının güçlendirilmesi, bu ortamın yaratılmasında ilk ve en önemli adım" diyen Koç, bu anlamda Rekabet Kurumunun rolüne dikkati çekti.

Türk Traktör fabrikası taşınacak

İzleyenlerin sorularını da yanıtlayan Koç, Ankara'da Atatürk Orman Çiftliği arazisi yakınındaki  Türk Traktör fabrikası arazisini terk edip etmeyeceklerine ilişkin soru üzerine, bu konunun gündemlerinde olduğunu belirterek; “O arazi 1954 yılında şirketimize geçti. Ancak fabrikanın şu anki yerinde olmaması gerekir, dolayısıyla taşıma niyetimiz var ama somutlaşmadı henüz.  3-5 senedir bu konuya ciddi olarak çözüm arıyoruz" diye konuştu. Koç, yeni yeri henüz bulamadıkları için taşınma konusunda net bir tarih veremediklerini ifade etti ve er ya da geç oradan çıkılacağını söyledi.

Neşeli ol hayatını yaşa!

Antakya'da yürütülen kazı çalışmalarında üzerinde eski Yunanca "Neşeli ol hayatını yaşa" yazılı bir mozaik bulundu.  Hatay Arkeoloji Müzesi yetkilileri bulunan mozaiğin bir eşinin daha olmadığını, milattan önce 3. yüzyıla ait olduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Mozaiğin bulunduğu alan, Roma döneminde ‘Antiocheia’ olarak adlandırılan antik kentin bir mahallesi. ‘Antiocheia'nın Roma döneminde dünyanın üçüncü büyük şehri olduğu biliniyor. ‘İskelet mozaik' olarak adlandırılan mozaik, bir evin yemek salonunda bulunmuş.  Ehli keyif bir iskelet, elinde içki kasesi yanında bir ekmek ve şarap testisi ile görülüyor. 2 bin 300 yıl önce hayatı çözmüş bir adam, neşemizi kaybettiğimiz bugünlerde bize mesaj veriyor adeta, bayıldım.

ÜNLEM!

The Economist’e göre, güneş enerjisi panellerinin maliyeti 2010 yılından bu yana yüzde 80 düşmüş.Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.