Yaşadıkları yerlerde insanları boğup sonra hava alsınlar diye onları kent dışında yapılanparklara taşımak marifet değildir.
Marifet parkları insanların evinin önüne getirmek onları parklar içerisinde yaşatmaktır.
Belediyeler halen sokak arası kaldırımları yapıyor ise o belediyede nitelikli yapılaşma yok demektir.
Ne zaman belediyeler sokak aralarında  kaldırım yapmak zorunda kalmaz ve o kaldırımları dayapı sahipleri yapar o vakit o  yerde nitelikli yapılaşma başlar.
Antalya’nın en eski yerleşim yerleri ve en çok entsel dönüşüme ihtiyacı olan yerler merkez belediye lan Muratpaşa Belediyesi sınırları içerisinde yer alıyor.
En eski ve çürük yapı stokunun olduğu yerdir Muratpaşa Belediyesi. 
Konyaaltı Belediyesi neredeyse imara açık alanların tamamının yapılaştığı ve bir nebze nitelikli yerleşim alanlarının olduğu ve kentsel dönüşüme hemen hemen ihtiyacı olmayan ve  ortalama kira değerleri diğer belediyelerin ortalamasının kat ve kat üstünde olan bir yer.
Kepez Belediyesi daha çok 2010’dan sonra yapılaşmaya başlayan ve halen imara açık ancak yapılaşmamış çok alanların bulunduğu bir  Belediye.
Dolayısıyla kentsel dönüşüm denince akla ilk gelen yerler Muratpaşa Belediyesidir.
Lakin kentsel dönüşüm için gerekli rant oluşmadığından yapılar kendiliğinden dönüşmemektedir.
Kentsel dönüşüm için gerekli rantın oluşmamasının şu an için en büyük sebebi Kepez Belediyesince üretilen baklava dilimi gibi dizilmiş niteliksiz konut binalarıdır.
Karşılıklı binaların balkonları arasının 3 metreye indiği, merdiven uzatsan komşu binaya geçebileceğin  konut yapıları yapılmış ve büyük bir hızla da yapılmaya devam etmektedir.
Kepez Belediyesi 3 yıl boyunca  ruhsat harçlarına zam yapmayacaklarını belirtirken de bu yapıların hızla yapılması için bir nevi teşvik sunmuştur.
Kapasitesi 10 daire yapmaya yetmeyen  yerli müteahhitlerimiz var diye de övünülmektedir.
Konyaaltı’nda kat karşılığı oranı yüzde 55 iken şaşılacak bir şekilde daire değerlerinin 3 kat daha ucuz olduğu Kepez Belediyesi içinde bu oran yüzde 50 ve üzeridir.
Bu ne demektir?
Bu Kepez Belediyesince yapımına müsaade edilen bitmiş sıfır binaların ilk kış çatısının, akacağı, sıva ve boyalarının döküleceği, kapıcısının olmayacağı,  yönetici seçilemediğinden veya aidatlar toplanamadığından ortak alanlarının temizlenmeyeceği ve  kedi pisliği kokacağı demektir.
Kepez Belediyesinde üretilen yapı stoku sayesinde insanlar yeni bitmiş binalarda aylık 500TL’nin altında kiralık yer bulabilmektedir.
Kepez Belediyesi ucuz ikamet sağladığından Muratpaşa Belediyesi de bundan etkilenmekte ve kent merkezinde belki deniz gören ancak kentsel dönüşüme ihtiyacı olan riskli yapılarda da  aylık 500TL’ye kiralık yerler bulunmaktadır.
Bu nedenle, Muratpaşa Belediyesinde yer alan riskli yapılar Kepez Belediyesi’nin dönüşüme yönelik rant oluşmasını engelleyecek şekilde şehircilik yürütmesinden dolayı dönüşememektedir.
Aylık kirası 500TL’nin altında sıfır daire olan bir yer de kentsel dönüşüm kendiliğinden olmaz.
Kepez Belediyesi sayesinde Antalya’da aylık kirası 500 TL’ye ev olduğunu bilen vatandaş, köyündeki 5-6 ineğini satıp “Bir yıllık kira ve yemek param hazır. Bir yıl içinde de nasıl olsa bir iş bulurum” düşüncesiyle otobüse atlayıp Antalya’ya göç etmektedir.
Antalya böylelikle  sanki bir deneme tahtasına dönmüş, bir yıl içinde bir iş bulanlar kalmaya bulamayanlar da kalmaya başlamış ve  işsiz nüfusu ile birlikte kent nüfusu da artmaya devam etmiş ve  halen de devam ediyor İşin en garibi  Muratpaşa Belediyesi’nin dönüşümünü engelleyen ve 2010’dan sonra daha çok yapılaşmaya başlayan  Kepez Belediyesi’nin 10 yıl sonra kendisinin en çok dönüşüme ihtiyacı olacak olmasıdır.
Görünüş o ki hayvansever Kepez Belediyesi sayesinde, hem Muratpaşa Belediyesi’nde hem de Kepez Belediyesi’nde sidiği dâhil kedi pisliği kokusu eksik olmayacak

Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.