Fidel Castro artık aramızda değil. Ama O'nun devrimci ruhu ve yaşanası bir Dünya için uğraş veren tüm mazlum halkların rehberi olarak hep canlı kalacak.

Tıpkı O'nun örnek aldığı Atatürk gibi... Şimdi sorulan soru, "Castro'dan sonra ne olacak?" 
Küba zaten yıllardır Castro'nun rahatsızlığından ötürü aynı zamanda dava arkadaşı, beş kişilik devrim komitesi üyesi kardeşi Raul Castro önderliğinde yönetiliyordu. Yönetilmeye de devam edecek...
Siz bizdeki aklı evvellerin tezviratlarına bakmayın.
Asıl soru şu. 21.Yüzyıl'ın ilk çeyreğinde insanlığı nasıl bir gelecek bekliyor?
Yeni nesil liderler, çalkantılar içindeki yenidünya düzeni ile yoksulluğun daha da arttığı, savaşların, şiddetin, insanlık ayıplarının çoğaldığı, mikro ırkçılığın yükseldiği insan hak ve özgürlüklerin, adeta ayakaltına alındığı bir dünyayı insanlığa miras bırakmaya hazırlanıyorlar. 
Fidel Castro’nun da dediği gibi ve Mustafa Kemal Atatürk’ün bütün bu zorluklara karşı Cumhuriyet devrimleri yaşayacak, Küba’da da devrim ve insanlığın olduğu her yerde yaşayacak  diyor.
Geçtiğimiz hafta yılar önce Küba’ya giden ve Fidel ile adeta arkadaş olan Gürbüz Çapan ile birlikteydim. Çapan, yıllar önce yaptığı Küba gezisini ve Castro ile dostluğunu uzun anlattı. Atatürk heykelinin hikâyesini de.
Gezi boyunca bir ulusun yoksul ama onuruyla nasıl yaşayabileceğinin örnekleriyle tanık olduğunu da aktardı.
Bilimde özellikle tıp alanında, sanatın hemen her dalında gösterdikleri inanılmaz aşamaya gıpta ettiğini. Halkının tamamının okuryazar olduğu Küba’da dansın ve müziğin günlük hayatta ne denli önemli yer tuttuğunu görerek yaşayarak öğrendiğini.
 Atatürk hayranlığını...
Küba Lideri Fidel Castro'nun ABD'nin özellikle Ortadoğu ve Kürt politikası ile ilgili değerlendirmelerinin, kehanet boyutunda gerçekleştiğini de sözlerine ekledi.
Ortadoğu'daki paralel askerleri ve yandaşlarını da...
Küba devriminin önemli başarılarından biri eğitim ve sağlık.
Uluslararası Pedagoji Konferansı’nda UNICEF raporlarında şu görüşlere yer veriliyor:
Küba özellikle Latin Amerika başta olmak üzere, tüm dünyanın eğitim alanındaki referans ülkesi. 
Küba bu özelliğini, ülke çapına yayılan eğitim sisteminin önemsediğine borçlu...
Fidel Castro, tıpkı  bağımsızlık mücadelesi sonrası eğitimi birinci derecede önemseyen Mustafa Kemal Atatürk gibi, eğitimi birinci derecede önemsedi.
Devrimin ilk günlerinde başlattığı yoğun çabayla Küba'da  okuma yazma oranının yüzde 100’lere ulaştı.
Türkiye'de bir grup Castro'yu eleştirmeye çalışıyor. Ne alaka diyecekseniz? Çok alaka! Castro üzerinden Atatürk'e vurmaya çalışıyorlar. 
Neden mi?
Onların kapitalizm ve para ilişkisinden  dolayı kahramanları silikleşti. Liderleri ve doktrinleri yok oldu. Atatürk Cumhuriyeti ve ilkeleri ise ayakta... 
Yeni bir modele de tahammülleri yok. 
Haset ve kıskançlıktan...
Ey işbirlikçiler Fidel Castro'dan ve hatırasından elinizi çekin!

 

Bahçeli koalisyon istiyor


Gelelim Türkiye'deki başkanlık sistemi tartışmalarına…
MHP Lideri Bahçeli TBMM ile Cumhurbaşkanı arasındaki 367 çoğunluğu işe karşılıklı fesih yetkisinde ısrarlı. Yani sadece cumhurbaşkanı değil, TBMM de 367 oy çoğunluğu ile cumhurbaşkanının görevine son vermeli diyor. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığının yanı sıra AKP Genel Başkanı olmasına karşı Bahçeli. 
MHP, Parti üyesi Cumhurbaşkanı fikrine soğuk görünmüyor. Genel Başkanlığa karşı...
Başbakan Tuğrul Türkeş'in çıkışını da iki ihtimalli değerlendiriyor. İzlemeye aldı. Birinci şık; kıskançlık, ikincisi Erdoğan mı konuşturuyor? Çünkü Bakanlar Kurulu’nda da bazı bakanların Tuğrul Türkeş'e katıldığı, Bahçeli'ye güvenilemeyeceğini söylediği haberleri geliyor.
Peki, MHP Lideri ne istiyor?
AKP ile koalisyon.
Cumhurbaşkanı'na karşı güçlendirilmiş TBMM. 
Alabilir mi?
Zor dostum zor.
Erdoğan tamamını istiyor.
Bu hamur çok su kaldırır.

Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.