Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na haksız yere yükleniyor.

Amacı belli. Kutuplaşma yaratmak. Bu sefer istediği neticeyi alamıyor.

Tahriklere kapılmayan Kemal Bey ise sakin ve sabırlı.

Yoksa Gandi Kemal günlerine geri mi dönüyor?

Şunu da sormuyor!

Sayın Erdoğan, 15 Temmuz gecesi niye havada saatlerce dolaştın? İran, Azerbaycan, Gürcistan hava sahasında kaç uçak dolaştı. Yoksa yere inmek için benim CHP Genel Başkanı sıfatıyla ‘darbeye karşıyız açıklamamı mı bekledin.

Efendi adam, ‘şimdilik’ demedi!

Konuyu saptırmaya gerek yok. Bu anayasa değişiklik önerisi ve referandum adına ister vezirlik, ister sadrazamlık deyin, günümüz tabiri ile başbakan değin en az 700 yıllık devlet geleneğimize terstir.

Çağdaş Başkanlık sistemine de terstir.

Gensoruyu halk beş yılda bir sandıkta verecekmiş.

Halk iradesini bir sandığa kilitleyip, beş yılda bir mi çıkaracak?

Çok komik!

Ara seçim ya da TBMM’nin kademeli olarak yenilenme seçimi var mı?

Ne gezer?

Türk tipi dedik ya!

Yok, bu Türk tipi falan değil.

Teşbihte hata olmaz. Halkın kararı başımız üstüne. Ama bu teklif olsa olsa Arabesk Tipi Başkanlık Sistemi olur. Cumhurbaşkanı TBMM’yi tek taraflı fesheder mi?

Biz başta AKP kitapçığı başta olmak üzere yazılanların yalancısıyız.

Demokrasilerde kurum isimleri farklı olsa da yürütme, yasama ve denetleme (hukuk) dengesi olmazsa olmaz şarttır. ‘Efendim uyum yok’ mazereti geçerli olamaz. Bu üç yapı sevgili mi ki, evlenirken uyum içinde olacağız diye ‘ayni’ olacak. Bu üç kurum birbirini sevmek zorunda değildir. Tam tersi bir birini denetlemeli. Hukuk içinde, adalet içinde ve özgürce. Esas olan budur.

Bu Cumhurbaşkanı, Başbakan ve iktidar değiştirecek bir referandum değildir.

Büyük bir siyasi istikrarsızlık getirmez. Tam tersi muktedirleri kendine getirir. Yetki sınırlarını tarif eder, sınırlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan da ‘tarafsız kalma yeminine’ uymak zorunda kalır. Onun için de AKP için de hayırlı olan budur. Erdoğan yetenekli adamdır. Halkın verdiği rolü kavrar, toplumun ‘salt çoğunluğuna’ değil yüzde yüzün cumhurbaşkanı olmaya çalışır. Göreceksiniz böyle yapacaktır.

TBMM de parlamenter sisteme, içinden çıkardığı hükümete daha sahip çıkacaktır. Daha öz güvenli olacaktır.

Bazılarının dediği gibi Türkiye’de ‘bölünme’ tehlikesi sıfırdır. Tam tersi 16 Nisan’dan sonra Türkiye’de halk Alevi-Sünni, Türk-Kürt, Doğulu-Batılı ayrımlarına son verecektir. Bu bölgesel ve etnik ayrımcılığı yırtıp atacaktır.

16 Nisan Atatürk ve Laik Cumhuriyetin önemini güneş gibi ortaya çıkaracak tarihtir. Bütün ayrımları parçalayarak, ortadan kaldırarak…

NATO’dan çıkacak mıyız?

Geçen hafta Türkiye Rusya daha doğrusu Stalin’in Ardahan’ı ve boğazlardan imtiyaz istemesine karşı girdiği NATO’nun Askeri Kanadından çıkacak mı diye sormuştum.

Daha doğrusu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Putin’e NATO’nun Askeri Kanadından çekilme sözü verip vermediğini sormuştum. Eklemiştim. Rusya Montrö’nün zaman ABD tarafından ihlal edilerek Karadeniz’de savaş gemisi dolaştırmasından rahatsız. Erdoğan Rusya’yı haklı olarak rahatsız eden bu ihlallerin sona ermesi için Putin’e söz verdi. Ama bu söz de tutulamadı.

Dün de Hürriyet’ten Ertuğrul Özkök İnönü, Menderes ve Ecevit’in aynı sorunla karşılaştığını yazmış. Tartışıldığını ancak Türkiye’nin NATO’dan asla çıkmayı düşünmediği mesajını vermiş.

İlginç ve doğru bir yaklaşım!

İnönü, Menderes ve Ecevit’in ‘restinin’ gerekçesi Kıbrıs’taki Türk varlığının inkarıydı. Erdoğan’ın ve Türkiye’nin 2017 yılındaki Gündemi de PYD ve Suriye’de Kürt devleti projesidir. Referandum sonucu ne olursa olsun, Türkiye bu konuda taviz vermez. NATO’dan çıkma resti de bundandır. Ertuğrul Özkök'ün de işaret ettiği gibi, NATO'dan çıkarız demek başka, çıkabilmek başka.

Zor dostum zor.

Evdeki bulgur ve pirinç hikâyesi!

Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.