19 Mayıs’ın 100. Yılı devlet törenleriyle kutlandı! Peki bu “kutlamalar” gerçekte, bu özel günlerin içerikleri ve taşıdıkları önemin özüne uygun mu kutlanıyor, yoksa toplumun bu günlere verdiği önem sebebiyle “kutlanırmış” gibi yapılıyor.

Sözü uzatmadan baştan şu tahlili yapıp, daha sonra tahlilimin altını doldurmaya çalışacağım. AKP iktidarları, yaratmak istedikleri yeni düzenin alt yapısını oluşturacak yeni ve uydurma bir tarih anlayışını oluşturma ve benimsetme konusunda kararlı adımlar atıyorlar. Onların “Yeni Türkiye” anlayışlarında Atatürk ve Milli Mücadelenin başat rolüne yer yok. “Yeni Osmanlıcılık” dedikleri bu uyduruk devlet anlayışlarında Mustafa Kemal ve devrimleri dönemi, “bin yıllık şanlı tarihimizde” milletin köklerinden uzaklaştırıldığı sorunlu bir kısa dönem! Koskoca Müslüman Türk tarihinde “yüz yıllık bir parantez”!

Peki Atatürk’e ve onun kurduğu laik, modern ve aydınlanmacı Cumhuriyet’ bu kadar karşılarsa, resmi bayramları neden böyle “törenlerle” kutluyorlar? Güzel ve önemli bir soru, işte bunu açmak gerekiyor.

YOK EDEMİYORSAN SAHİPLEN VE DÖNÜŞTÜR!
AKP, iktidarının ilk döneminde Cumhuriyet’in tüm modern kazanımlarını kabul eder gibi davrandı. En demokrat göründüğü bu dönemde devlet ve bürokrasiye tam sızmaya, sonraki dönemlerde kendi ideolojisine, tarih ve devlet anlayışına uygun icraatları devreye sokma başladı. Bunun için başta eğitim sistemi ve müfredat olmak üzere köklü dönüşümler için cesur adımlar attı.

Uydurma tarih ve devlet anlayışını yeni eğitim kuşağına aktarmayı, inanç eksenli dünya algısı olan bir nesil yetiştirmeyi esas aldı. Yeni kuşağı kendi anlayışına göre oluştururken, bu çocukların Atatürk devrimleri ışığında yetişmiş anne-babaları ve toplumun çok büyük kesimi buna karşı koydu.

2017’de yayınlanan “Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği”nde 19 Mayıs, 23 Nisan ile 29 Ekim bayramlarına yer verilmedi. Çizelgeye Mevlid-i Nebî (Kutlu Doğum) Haftası, milli bayramların yerine 15 Temmuz ve İstanbul’un Fethi gibi programlar dâhil edildi. Bakanlığın bu kararı toplumdan çok sert tepkiler gördü ve halk çok daha görkemli şekilde, genç-yaşlı el ele bu bayramları kutlayınca 2018’de bu milli bayramlar tekrar MEB kutlama takvimlerine girdi.

AKP iktidarları özel günlerin ve kavramların içini boşaltarak “sahipleniyormuş gibi yapma” konusunda zaten deneyimliydi. Halkın bu günleri kutlamasına engel olamayacağını gören İktidar, bunların içini boşaltarak ve kendi formatına uydurarak “kutluyormuş gibi yapma” yoluna gitti. Yani, yok edemiyorsan sahiplen ve dönüştür yaklaşımı.

Zaten Atatürk’süz Türk tarihini, İnönü’süz İnönü savaşını, işçisiz 1 Mayıs’ı, devlet törenli 21 Mart Nevruz’u, sandıktan kendi çıkması koşullu demokrasiyi icat etmişlerdi. Bunca deneyim sonrası Atatürk’süz “Gençlik ve spor Bayramı”nı ve Atatürk’süz “19 Mayıs’ın 100. Yılı” resmi afişini ve törenlerini icat ettiler.

Yuh yok, sadece gülüyoruz…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.