Köşemizi takip edenler bilir; “1 Kasım seçimleri Türkiye için milattır” ifadesini sık sık dile getirdik.
Ve ekledik; bu milat bizim için de yani Yurt Gazetesi için de geçerlidir…
1 Kasım sürecinde, tüm baskı ve engellemelere rağmen öz kaynaklarıyla yol alan, okuyucularının desteğinin dışında hiçbir geliri ve dayanağı olmayan, resmi ya da özel ilan gelirleri engellenen, haksızlığa uğrayan bir muhalif yayın oldu Yurt Gazetesi…

Buna rağmen, editoryal bağımsızlığımızı ve habercilik refleksimizi zedelemeden Türkiye’ye dayatılan zoraki seçim sürecini ayağı yere basan muhalif çizgideki yayın politikasıyla izleyip, okurlarımıza sunduk.

Bunu yaparken haksızlığa karşı susmadık. Dilek Doğan’ın infaz edilmesine, 102 vatandaşımızın hayatına mal olan Cumhuriyetin kalbi Ankara’daki kanlı saldırıya karşı net tavır alıp taviz vermedik.

Haberlerimizle birçok yayına da referans olduk…
Bugüne kadar geri adım atmadık, bundan sonra da atmayacağız. Bu duruşumuz aynı kararlılıkla sürecek. Haksızlıklara karşı susmayacağız. Yolsuzluklara, adam kayırmalara, hukuksuzluklara göz yummayacağız. İster AKP, ister CHP ister MHP ister HDP olsun… Şimdiye kadar yaptığımız gibi…

Yurt, Türkiye’nin gazetesidir. Kimsesizlerin kimsesidir. ‘Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır’ prensibini var gücüyle savunan gazetedir. Bize göre, Türkiye’nin sorunlarının temelinde yerel yönetimler bulunuyor. Bugün yaşadığımız birçok sorunun başlangıç noktası yerel yönetimlerdir.

Büyükşehir, il ve ilçe belediyelerinin birçoğu, gücü elinde bulunduranların yandaşlarının paylaşım ve bölüşümlerine göre yönetiliyor. Ankara'da kendisini hala belediyeci sayanlar ise bazı iktidar mensupları tarafından idare ediliyor. Ne yazık ki birçok yerde muhalefete ait yerel yönetimler de bu girdaba kapılmış gidiyor.

İstanbul’da Ankara’da, Antalya’da, Mersin’de Muğla’da Şişli’de, Beyoğlu’nda, Fatih’te, Büyükçekmece’de, Küçükçekmece’de, Çankaya’da, Kadıköy’de, Ümraniye’de, Beşiktaş’ta ve diğerlerinde neler oluyor, neler bitiyor farkındayız. Hepsini biliyor ve izliyoruz.
Biz, yandaş medya (ya da havuz medyası) gibi sadece başkasının kapısına bakmıyoruz. Sadece karşı evin önünde olan bitenleri görmüyoruz. Biz gazeteciliğimizin gereği olarak, kendi evimizin önüne de, sokağımıza da bakıyoruz. Daha titiz ve daha rasyonel olarak, doğruyu bulmak adına eleştirerek...

Bugün gazetemizin sürmanşetinde CHP’li Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ile ilgili dikkat çekici derecede vahim bir haber var. Okumuşsunuzdur muhakkak… Çankaya Belediyesi sınırları içindeki ruhsatsız bir gökdelen inşaatı yüzünden, Belediye Başkanı Alper Taşdelen, binanın ortaklarından olan kayınpederi tarafından kasığından silahla vurulmuş. Bazı internet sitelerinde yer alan bu haberi görmezlikten gelemezdik. Ne habercilik ahlakımız ve tavrımız, ne de etik anlayışımız buna izin vermedi.

Havuz medyasında, yandaş medyada AKP’li belediyelere karşı bu tavrı sergileyemezler. Fatih Belediyesinde olduğu gibi... Telefon açıp muhataplarına soramazlar bile. Eğer muhalif, özellikle de CHP’li bir belediye ise hemen ararlar; haberi yapıyoruz, basıyoruz derler ama bir şeyler olur;  o haber sabah, akşam geçer çıkmaz, yeni şafaklar doğar, güneşler batar, takvim yaprakları kopar ama gerçekler meydana çıkmaz.

Sorumlu gazeteciliğin ve cevap hakkı gereği Çankaya’daki rezaletin muhataplarını biz de aradık. Güven Hastanesi bir açıklama yapmaktan kaçındı. Kayınpeder Mansur Celebcioğlu’na ulaşamadık. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’i ise Yurt Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni olarak bizzat kendim aradım, mesaj attım. İki görüşmemiz oldu kendisi ile. Her şeyi inkâr etti, “belgeler sahte, dava açacağım” dedi. Yemin billah etti ama haklı bir gerekçe ve belge ortaya koyamadı. Taşdelen'in dışında habere konu diğer taraflar da aradan üç gün geçmesine rağmen iddiaları yalanlamadı. Saldırı olayı başka ama o bilmem kaç katlı gökdelen izinli mi, hukuksuzluklar var mı yok mu? Sorgulamadılar bile. Biz de gazeteciliğimizin gereğini yaptık. Kimse kusura bakmasın.

Bizde daha niceleri var… 160’tan 770 çıkan konut sayılarını, 2 bin 300’den 5 misli artarak 13 binlere çıkan rezidans, konut ve ticari alanlar ile bunların bedellerini de biliyoruz... Sadece Ankara’da değil, İstanbul’da, İzmir’de, Antalya’da… Sadece AKP’li belediyelerde değil CHP’li belediyelerde de. Doğruluklarını tespit ettikçe yayınlayacağız bunları...
Burada hemen bir tespitte bulunalım. Bu tarz bir haberi yandaş medyada göremezsiniz. Ankara gazeteciliğinde de... Maalesef kayboldu bu tavırlar. Gel de Uğur Mumcu'ları arama... AKP’li bir belediyenin yanlışını konu edinen bir haberi, havuz medyası olarak da tarif edilen, Sabah, Takvim, Star, Akşam, Güneş, Türkiye, Yenişafak ve son olarak eklenen Bugün gazetelerinde okuyamazsınız, göremezsiniz. Ama CHP’li denilen Yurt Gazetesi’nde, CHP’nin aleyhine olan haberleri de okursunuz... Biz bugüne kadar yaptığımız gibi muhalif yayın yapma hakkımızı kullanmaya devam edeceğiz. Herkese karşı... Kavga etmeden, haksızlık etmeden, yapılanları küçümsemeden ama yanlışları da eleştirerek, fikri katkımızı sunuyoruz. Sunmaya da devam edeceğiz. Tabi ki gerçekleri savunarak, iftiradan uzak, ezilenin yanında durarak.
Erdal Şafak’a küçük bir not...

Dün Sabah ve Takvim gazeteleri, muhalif çizgideki gazetelerin 1 Kasım sonuçlarını irdeleyen manşetlerini alt alta dizerek; Yurt Gazetesi’ni de korku çığırtkanlığı ile suçlamışlar. Sabah’ın Genel Yayın Yönetmeni Erdal Şafak beni bilmez, tanımaz. Ama yakın mesai arkadaşları olan Haber Koordinatörü Şaban Arslan ile Haber Müdürü Burak Artuner beni iyi tanırlar, bilirler. Her ikisi de bir zamanlar Akşam Gazetesi’nde benim yardımcılarım idiler. Keşke onlara sorsaydın Erdal Abi beni ve gazeteciliğimi. Yurt Gazetesi bugün bütün gazeteler içinde editoryal bağımsızlığı ve habercilik refleksi en yüksek gazetedir. Sorsaydın; eminim bunu sana söylerlerdi. Ama sizin yaptığınız gibi her karşı çıkanı 'aynı torbaya koyma' alışkanlığı çok kötü. Hadi Erdal abi bu haberi de görsene… Takvim’in Genel Yayın Yönetmeni Ergün Diler ve Haber Müdürü Mevlüt Yüksel’in tavrı mı? Ona da  “dost tokadı” diyelim.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.