Ne kadar mükemmel olursa olsun, hiçbir fotokopi aslının yerini tutamaz.
Ya da güneş balçıkla sıvanmaz...
Alevilik bir inançtır.
Cemevleri de ibadethanelerimizdir...
Aleviler Atatürk'e, demokrasiye ve laik  Cumhuriyet'e sonuna kadar bağlıdır.
Aslında karşıtlarının bile bundan şüphesi yoktur.
Bu satırları niye yazdım?
FETÖ Terör Örgütü'nün bu kanlı darbe girişimi, "takke düştü, kel göründü" sözünde olduğu gibi Aleviler üzerinde yıllardır oynana oyunları da ortaya çıkardı...
Ve Alevi Vakıfları Federasyonu Başkanı Remzi Akbulut Ağabeyimin yıllardır "çakma" dediği "naylon alevi  dernekleri"nin büyük bir kısmı FETÖ terör örgütü ile ilişkileri gerekçe gösterilerek  önceki gün kapatıldı..
Peki, bu sözde Alevi dernekleri nasıl kuruldu?
Kimler destek verdi...
Onu bilemem ama kimlerin bu "alevisiz, cemevsiz ve en önemlisi Hazreti Ali'siz, Hacı Bektaş-ı Veli'siz ve de Pir Sultan’sız" bu tabela kurumlarını masalarının başköşesine davet ettiğini, konuk ettiğini hatırlatmak isterim.
İşadamları Zeynel Abidin Erdem ve Adnan Polat nedense bu tür organizasyonlara pek meraklıydı? AKP içinde bir kısım siyasetçiler ve Fetullah Gülen, FETÖ Terör Örgütü organizasyonlarını da bu sözde Alevi gruplarını yine Remzi Akbulut'un vurguladığı gibi "Alevi açılımı yapıyoruz" sözünü söylemek için kullandılar.
AKP Gaziantep İl Başkan Yardımcılığı da yapan Cengiz Hortoğlu bu organizasyonların baş aktörü idi.
Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yanılmıyorsam Bakanları Bülent Arınç, Faruk Çelik, Sait Yazıcıoğlu'nun Polat Otel’de katıldığı toplantıda olduğu gibi...
Ya da daha ileri giderek çakma Alevi derneklerini, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Muharrem iftar masasına kadar oturtmaları gibi.
Başdanışmanı Necdet Subaşı'nın itirazlarına rağmen!
Ve önceki gün Anadolu Alevi Federasyonu adı altında Cengiz Hortoğlu'nun Başkanlığındaki "Alevisiz ve Cem Evsiz, Hazreti Ali'siz" Federasyon yasaklandı.
Ama özellikle İzmir'de Samet Baba, Dost Alevi Ereneler Dernekleri, Türkmen Alevileri ve Abdal Musa adı altında yapılan sempozyumlarda ne kadar para harcandığı ve kaynağı hala soru işaretlerini geride bırakarak.
Ya Ankara’da yapılan toplantılar? AKP Sivas Milletvekili Ali Turanlı ve bakanlar Bekir Bozdağ, Faruk Çelik ile İsmet Yılmaz ne için o toplantılara katıldılar?
Mevcut Alevi örgütlenmesine niye mesafeli durdular? Amaçları neydi?
Alevi vakıf, dernek ve cemevleri yöneticilerinin dönemin Başbakan'ı Ahmet Davutoğlu'na yaptıkları itiraz ile Cengiz Hortoğlu başta olmak üzere çakma Alevi temsilcileri o toplantıya alınmadı.
Ama o tarihe kadar çok haksızlıklar yapılmıştı.
Duymayan duyanlara söylesin. 4000 cemevi, ocaklar, dergâhlar, dedeler, babalar ve dernekleri ile birlikte Alevileri temsil eder. Üst kuruluş ve bileşenleri de resmi muhataptır. Şu andaki yöneticileri de şunlardır:
Prof. Dr. İzzettin Doğan Hocamız Cem Vakfı Onursal Başkanı sıfatıyla başımızdadır. Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı Remzi Akbulut, Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Rıza Eroğlu, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün ve Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez, Alevileri temsil eden en öndeki kurumların başkanlarıdır. 4000 bin cemevi ile dernekler, dergâhlar, ocaklar ile Alevileri temsil ederler. Muhataptır için imalata ve çakmalara ihtiyaç yok, gerek de yok.
Alevilerde kin, nefrete ve şiddet yoktur. Maddi manevi istedikleri de ortadadır. Yine Remzi Akbulut'un dediği gibi Çorum, Maraş, Sivas, Gazi ve Gezi'de yakılarak, vurularak, işkence görerek, sürgünler görerek mağdur olmuşlardır.
Unutmayın; adaletin olmadığı bir yerde demokrasi olamaz.
Ve Demirel'in dediği gibi keser döner, sap döner bir gün gelir hesap döner...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.