HABER AKIŞI

CHP lideri: Terörle korkutmak acizliklerini gösteriyor

 Tarih: 16-02-2017 23:50:00  -   Güncelleme: 17-02-2017 00:08:59
Kılıçdaroğlu: AYM’ye gitmememiz onları telaşa düşürdü; terörle korkutmak acizliklerini gösteriyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin anayasa değişikliğinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) gitmeme kararının AKP’yi telaşa düşürdüğünü söyledi. Kılıçdaroğlu, “Neden üzülüyorlar? Halka sormaya gidiyoruz” dedi.

Kılıçdaroğlu, hükümetin ‘hayır’ oyu kullanacak kişileri terörle yaftalandığını belirtirken “Geleceğini teröre bağlayanlar terörü engelleyemez. Terörle korkutmaları acizliklerini gösteriyor. Gelin TV'lerde halkın önünde tartışalım” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, önüne referandum için anketler geldiğini belirtirken "Hayır önde gidiyor gözüküyor. Biz daha çok 'hayır' oyu çıkacağını bekliyoruz" dedi.


 
Kılıçdaroğlu, demokrasi için herkesin referandumda oy kullanması gerektiğini belirtti ve "En büyük isteğimiz halkın sandığa gitmesi" dedi.

 


NTV’de Ahmed Arpat’ın sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle:

 


Dün gerçekleştirdiğiniz bir ziyaret manşetlere çıktı. İstanbul Maltepe’de başörtüsü taktığı için saldırıya uğrayan bir genç kız, dün kendisini ziyaret ettiniz. O ziyaretin hikayesini biraz dinlemek isteriz. 

 

Duyduğumda şaşırdım umarım doğru değildir diye. Sonra arkadaşlarım doğruladılar. İstanbul’da toplantılarımız vardı. Önce ailenin adresini öğrenmeye çalıştık sonra ziyaret etmek istediğimizi belirttik. Buyursunlar gelsinler dediler. Mütevazi bir aile. Bakımlı ve küçük bir evde oturuyorlar. Baba daha sakin anne haklı olarak daha tepkili. Çünkü kız çocuğunun yaşadığı acı anneyi daha derinden sarsmış durumda. Bu tür olayların olmaması gerektiğini ifade ettim. Bunun siyasetten bağımsız olarak düşünülse dahi böyle bir tablonun olması asla doğru değil. Düşüncelerimizi kendilerine ifade ettik. Saldırıya uğrayan kızımızın doktor olmak istediği ifade edildi. Kendisine başarı dileklerimizi söyledik. Doktorluk çok güzel bir meslek. Diğer kızlarının öğretmen olduğunu ifade ettiler. Dolayısıyla ailenin yaşadığı acıları bir anlamda paylaştık. Baba daha sakin ve bu tür olaylardan rahatsızlık duyduğunu ifade etti. Kadınların başının açık veya kapalı olması kimseyi ilgilendirmemeli herkesin saygı göstermesi gerekir dediler. Buna katılmamak elde değil. Hepimizin saygı duyması gerekir. Bize güzel bir kahve yaptılar. Kahvemizi içtik sonra evden ayrıldık. Güzel bir sohbetimiz oldu. Haklı olarak siyasetin sert bir üslupla yapılmaması, daha kucaklayıcı bir üslubun kullanılması gerektiğini de baba ifade etti. Zaman zaman siyasetçiler sertleşiyorlar ve bu toplumu da geriyor. Siyasetçi toplumu germemeli.

 

Provakasyonlara karşı uyarı

 

Dünkü ziyaretten sizin referandum sürecinde izleyeceğiniz tavra ilişkin de ipuçları almak mümkün mü? 

 

Bu konuyu hiç görüşmedik tabi gündem bu da değildi. Okula giden, yolda yürüyen, minibüse binen bir kızımıza şort giydi diye saldıralım, başörtüsü taktı diye saldıralım bunlar asla doğru değil. Herkesin kılığına kıyafetine saygı göstermemiz gerekiyor. Zaman zaman bu tür gerginlikler olabilir toplumun provokasyonlara karşı daha dikkatli bir tavır takınması lazım. Baba olarak kızımın böyle bir saldırıya maruz kaldığında nasıl üzülüyorsam annesi nasıl üzülüyorsa kızımızın da annesi ve babası üzülüyor ve kaygı duyuyorlar. 

 

"AKP yetkililerin açıklamaları beni sevindirdi"

 

AK Parti Manisa il başkan yardımcısının açıklamaları Soma’da partililere hitap ediyor. Yüzde 50’yi geçemezsek iç savaşa hazır olun diyor. Bu açıklamanın ardından kendisi istifa etti. İktidar cephesinden de tepkiler geldi kendisine. 


Açıklama vahim bir açıklama. Ama beni sevindiren bu açıklamadan sonra AKP yetkililerinin bu açıklamaya tepki göstermesi ve o kişinin istifasını istemeleri. Bir referandum yapıyor bir savaş hazırlığı yok. Bu birazda referandum sürecinde evet çıktığı zaman ne olacak hayır çıktığı zaman ne olacak diye yöneltilen sorulara özellikle iktidar kanadından işte terör artar, terör beslenmiş olur, hayır diyenler teröristlerdir gibi yapılan açıklamaların tabana nasıl yansıdığını gösteren tipik bir örnektir. Dolayısıyla özellikle tepedeki siyasetçilerin konuşurken daha kucaklayıcı bir dil kullanmaları lazım. Referanduma gidiyorsunuz bazıları evet bazıları hayır diyecektir buna. Dolayısıyla hayır diyeni suçlamak evet diyeni suçlamamak gibi bir ayrıma gidemezsiniz. Bu tür ayrım aşağıda çok daha tahriklere yol açabiliyor. 

 

"İç savaş riski görmüyorum"


Siz bir iç savaş riski görüyor musunuz? 


Asla böyle bir risk görmüyorum. Parlamenter demokratik sistemin bütün olumsuzluklara karşı getirdiği bir avantaj var. Düşüncelerimizi bir şekliyle ifade edebiliyoruz. Eğer farklı bir tablo çıkar daha baskıcı bir yönetim gelirse o zaman toplumsal fazla olur. Bunun olması da doğrudur. Ama bunu bir iş savaş olur diye algılamak doğru değil. Korku üzerine siyaset kurmamak gerek. Referanduma gidiyoruz. Bunun topluma neye mal olacağını siyasetçilerimizin oturup anlatması lazım. Temel sorunumuz burada. Siz vatandaştan evet oyu istiyorsunuz. Evet veremezseniz iç savaş çıkar diyorsunuz. Adamın çocuğu var, karısı var yani umut değil korku aşılanıyor. Bu asla doğru değil. Siyasetçi biz bu anayasa değişikliğini parlamentoya getirdik bir değişiklik yaptık oy verdik buna kabul edildi ve halka gidiyoruz. Şunun için yaptık biz bu değişikliği bu gerekçeleri haklı buluyorsanız evet diyin. Eğer siz eveti anlatamıyorsanız halkı korkutarak, baskı kurarak evet demezseniz iç savaş çıkacaktır, insanlar ölecektir hangi demokrasideyiz biz. Kendi yaptıklarının nasıl sonuçlar doğuracağını halka anlatamayan bir siyaset anlayışı iç savaş tehdidi ile evet oylarının artacağını düşünüyorsa bu son derece yanlıştır.

 

"Halktan gizlendi"


Anayasa mahkemesine gitmeme kararınız çok konuşuldu. Anayasal suç işlendiğini siz öne sürüyordunuz Genel Kurul sürecinde. Vazgeçtiniz gitmiyorsunuz neden vazgeçtiniz?

 

Anayasa görüşmeleri büyük ölçüde halktan gizlendi. Şimdi bir siyasi iktidar düşünün veya iki siyasi partiyi düşünün anayasa değişikliğine destek veriyorlar. Fakat yapılan değişikliğin hangi gerekçe ile yapıldığını kamuoyu bilmesin diye televizyonlara yasak getiriyorsunuz. Yayınlanan bölümler sadece milletvekillerinin birbirlerine su şişesi fırlatmaları. Oysa bütün bu görüşmelerin canlı verilmesi lazımdı. Vatandaşında oturup neden hayır deniyor neden evet deniyor kararını oluşturacaktı. Bu yapılamamanın ötesinde oylama sırasında bazı iktidar partisi milletvekilleri açık oylama yaptılar kabinlere girmediler. Oylamada ret oyu kullanacağı kaygısı taşınan bazı iktidar partisi milletvekilleri kabinlere girmeden hangi oyu kullandıklarını ellerine alıp Genel Kurul'a gösterdiler. Yani bir anlamda iktidar partisine dediler “Benden kaygı duyuyorsunuz ama duymayın” dediler. Sonuçta parlamentodan geçti. En büyük divan halkın divanıdır. Şimdi halka gidiyoruz. Bu ülkenin kaderini belirleyecek olan yine halkın kendisidir. Amasya tamimini düşündük. Orada Gazi Mustafa Kemal, “Milletin istiklalini milletin azim ve kararı kurtaracaktır” diyor. Biz bu süreci yeniden yaşıyoruz. Demokrasiyi askıya mı alacağı yoksa güçlendirecek miyiz? Tarihimize mi bağlıyız yoksa tarihimizi reddediyor muyuz? Bayrağımıza, vatanımıza, demokrasimize mi bağlıyız yoksa reddediyor muyuz? Biz bu pencereden baktık. Bu kadar önemli bir kararı milletimizin kendisi vermelidir. Çocuklarını düşünüyorsa, demokrasiyi düşünüyorsa, düşünce özgürlüğünü savunuyorsa bu milletin ferasetine güvenmek lazım. Bu millet demokrasiyi savunuyor. Bu millet milli iradeden yana. 1924 anayasası parlamentoda görüşülürken, anayasanın 1.maddesi şudur; Hakimiyet milletindir. Millete veriyor bu yetkiyi. 1920 öncesinde hakimiyet sadece sarayındı. Saraydan yetki alındı millete verildi ve anayasasının 1.maddesi olarak geçti. 1924 anayasası görüşülürken parlamentoyu fesih yetkisini Gazi Mustafa Kemal’e veren bir madde var. Bu madde hem komisyonda hem genel kurulda görüşülüyor. Genç milletvekilleri kürsüye çıkıp bunun yanlış olduğunu söylüyorlar. Biz Gazi Paşa’ya saygılıyız diyorlar. Mahmut Esat Bozkurt genç bir milletvekili. Şükrü Saraçoğlu genç bir milletvekili ve Saruhan Reşat bey sırayla kürsüye çıkıyorlar. Bizi buraya milli irade getirdi, halk getirdi. Milli iradeyi bir kişiye teslim edemeyiz diyorlar. Bir kişi kalkıp TBMM’yi feshedemez diyorlar. 

 


"Hukuk mücadelesi ötesinde gelecek mücadelesi"

 

Hukukun üstünlüğünü savunan bir parti olarak anayasal bir suç işlendiğini öne sürüyorsunuz ve hakkınız olan anayasa mahkemesine gitme hakkınızı es geçiyorsunuz itirazları var.

 

En büyük hakeme başvuruyoruz. Parlamento kendi iradesini bir başka makama veriyor. Ama sen 550 milletvekili seçip buraya gönderiyorsun sevgili halkım sen gönderdiğin milletvekillerinin iradesini bir başka yere bağlıyorsun. Buna razı mısın değil misin? Bu bir hukuk mücadelesi olmanın ötesinde bir gelecek mücadelesidir. Halkın egemenliğini yargı kararları ile korunamaz. Koruyacak olan halkın kendisidir. Eğer millet ben kendi egemenliğimi başka yere vermek istemiyorum diyorsa kalksın bunu yapsın. Böylece bir daha bu Türkiye'de tartışılmasın. Millet egemenliğini göstersin benim hakkımı ben başka bir kişiye devretmiyorum. Anayasa mahkemesine gidebilirdik ama gitmek doğru değildi. 


Sizin istediğiniz doğrultuda bir karar çıkacak mı? 


Elbette çıkacak. Millet kendi egemenliğini hakimiyetini niye versin?

 

"Bir kişiye emanet ederseniz memleketi..."

 

İktidar kendi penceresinden baktığında Sayın Başbakan'ın açıklaması var, “Cumhuriyet Halk Partisi herhalde oradan bir sonuç alamayacağını gördü o yüzden vazgeçti” diyor. Sayın Bahçeli, “Cumhuriyet Halk Partisi zoru görünce yan çizmesinden dolayı vazgeçti” diyor. 

Niye zoru görüyoruz. Aykırı olduğunu defalarca söyledik. Anayasa mahkemesine gitmememiz onları üzüyor. Halk gitmekten korktuğumuzu söylüyorlardı şimdi onlar korkuyorlar. Ya halk bunu reddederse diyorlar. Reddedecek. Panik içindeler. Bu halk demokrasiyi, kadın-erkek eşitliğini, özgürlüğü savunuyor, özgürce bu ülkenin sokaklarında gezmek istiyor, bu halk koskoca Türkiye Cumhuriyetini bir kişiye teslim etmeyeceğim diyecektir. Kuruluşunda da bir kişiye teslim etmemiştir. Bu Meclis dünyada bir ilktir Kurtuluş Savaşı'nı yönetmiştir. Savaşı yöneten Meclis bir devleti kuran Meclis iradesini alacak bir kişiyi emanet edecek. Niye etsin? Bir kişiye emanet ederseniz o bir kişiyi kandırırsanız devleti ele geçirirsiniz. 

 

"Başbakan neden üzülüyor?"

 

Anayasa Mahkemesi'ne gitmememiz iktidarı korkuttu dediniz, gitseydiniz iktidar sevinecek miydi? 

 

Sevinecekti. Meydanlarda bakın Cumhuriyet Halk Partisi, Anayasa Mahkemesine gitti halka güvenmedi diyeceklerdi. Aynı sayın başbakan Cumhuriyet Halk Partisi anayasa mahkemesine gider halk AVM’ye gider demiyor muydu? Şimdi niye Sayın Başbakan neden üzülüyor. Halka gidiyoruz referandumda soracağız. Onlar halka anlatamıyorlar, anlatacak yol ve yöntem bulamıyorlar. Evet oyu verin vermezseniz iç savaş çıkar diyor. Evet demezseniz terör yükselir diyor. Umudunu teröre bağlayan bir hükümet eveti nasıl anlatacak millete. Ben 50 defa söyledim vatandaşı terörle, iç savaşla korkutacağına çıkın biz bu anayasa değişikliğini şunun için getirdik şu gerekçelerle bana evet oyu verin. Başbakan, Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Bahçeli çıkıp bunu anlatamıyorlar. Fiili durumu hukuki duruma getiriyoruz diyorlar. Fiili durumun Türkiye'yi nereye götürdüğü de meydanda. 

 

"AYM 'hayır' diyeceğine millet desin"

 

Anayasa mahkemesine güvenemedi Cumhuriyet Halk Partisi diye birilerinin aklına gelmiş olabilir.

 

Anayasa Mahkemesi'ne gittik kabul etti diyelim anayasaya aykırıdır dedi. Biz halkın elinden bir şeyi almış oluyoruz. Demokrasi tercihini açıkça ortaya koyacak halk elinden yetkiyi almış oluyoruz. Anayasa Mahkemesi hayır diyeceğine milleti hayır desin. 


"Acizliklerini gösteriyor"

 

İktidar cephesine baktığımızda kürsüye çıktıklarında diyorlar ki; “Referanduma FETÖ hayır diyor, PKK hayır diyor, DAEŞ hayır diyor, terör örgütleri hayır diyor, Cumhuriyet Halk Partisi de terör örgütlerinin dümenine giriyor.” Cumhuriyet Halk Partisi lideri olarak bu eleştiriye ne diyorsunuz? 

 

Bu eleştiri acizliklerini gösteriyor. Biz neden hayır dediğimizi açık net söylüyoruz. Onlar neden evet dediklerini bu kadar açık söylemiyorlar. Anlatamayınca vatandaşa baskı kuruyorlar, bizi kötülüyorlar, vatandaşı evet demeye zorluyorlar. Buyurum gelin herhangi bir televizyon kanlında siz neden vatandaşın evet dediğiniz anlatın bende neden vatandaşın hayır demesi gerektiğini anlatayım. Ama cesaret edip gelmiyorlar. Konuşmuyorlar tartışmıyorlar. Şu terör örgütleri hayır siz de evet diyin. Vatandaşını terörist olarak gören bir siyasi anlayışın bu ülkeye bir yararı olabilir mi? Vatandaşı terörist olarak konumlandıran bir kişinin bu ülkeye ne hayrı olacak. Vatandaş ben koskoca Türkiye Cumhuriyetini bir kişiye teslim etmem diyor. Bir kişi kalkıp benim seçtiğim 550 milletvekilini ben beğenmedim bu insanları ve bu parlamentoyu yeniden seçime gideceğim demesini kabul etmiyorum diyor. Onlar neden vatandaşın evet demesi gerektiğini anlatmıyorlar da bizi veya bir başkalarını terörle suçluyorlar. PKK terör örgütünün silahlı saldırına uğrayan genel başkan benim. Binali Yıldırım, Devlet Bahçeli, Sayın Cumhurbaşkanı böyle bir saldırıya muhatap olmadı. Şimdi beni alıyorlar terör örgütü ile konumlandırıyorlar kendileri bunun dışında kalıyorlar. O zaman onların bakış açısından bakarsam ki doğru olmadığını da başkan ifade edeyim, “PKK bana saldırdı size saldırmadı o zaman PKK ile yan yanasınız.” Aynı mantık. Demokrasiyi savunanlarla karşı olanların referandumudur bu referandum. 

 

"Gülen ile kim birlikte yürüyordu?"

 

Hayır kampanyası yürüten bir lider olarak örneğin FETÖ üyesi olduğu iddia edilen bazı isimlerin hayır demesi ya da PKK ile ilişkilendirilen bazı isimlerin hayır demesi sizi rahatsız ediyor mu? 

 

Bu Fethullah Gülen terör örgütü ile kim birlikte yürüyordu, aynı menzile yürüyoruz diyen ben miyim onlar mı? Şehirler silah deposuna döndürülürken göz yuman valilere aman sakın dokunmayın diyen ben miyim onlar mı? İnsanda bu kadar yüzsüzlük olmaz. Biz bir anayasa değişikliği oyluyoruz. Bak şunun için hayır de şunun için evet de diyoruz halka. Bunun terörle ne ilgisi var. Fetullah Gülen örgütünün yetkililerinden birisi kalksa Binali Yıldırım senin adın Binali Yıldırım’dır dese adını değiştirecek mi? Sen benim adımı doğru söylüyorsun o zaman ben adımı değiştireceğim. Yani birisi kalkıp demokrasiyi savunduğu zaman sen neden demokrasiyi savunuyorsun diye suçlayacak mıyız? Ayrıca terör örgütlerinin hiç birisi demokrasiden yana değildir. Terör örgütlerinin tamamı demokrasiye, insan haklarına karşıdır. Bir şehit annesinin söylediğini okumak isterim. “Ben hayır diyorum. Ben şehit anasıyım. Ne yapacaksın bana? Sen benimle tabuta mı sarıldın? Benim oğlum nişanlıydı, düğünü olacaktı. Sen ne hakla beni tehdit edersin. Ben de seni tehdit ediyorum hakkım haram olsun” diyor. Hayır oyu kullananlar teröristtir diyenlere söylüyor. Bence çok doğru ve güzel söylüyor. Kısaca daha ağır ifadeler kullanmak isterim ama ortam uygun değil. Vatandaşını bu kadar aşağılayan, bu kadar hor gören, bu kadar tehdit eden başka bir siyasal anlayış gelemdi Türkiye'ye. Bende hayır oyu kullananın da evet oyu kullanın da başımın üstünde yeri vardır dedim. Benim tek arzum sandığa gidin ve oyunuzu kullanın. Bu referandum Türkiye'nin geleceği için çok ama çok önemlidir. Biz anayasa mahkemesine halka güvendiğimiz için gitmedik. Bu halk demokrasi için beden ödedi, demokrasi için idam sehpasına giden siyasilerin arkasından gözyaşı döktü. Aynı tabloların bu ülkede bir daha yaşanmasını istemiyoruz. Daha güçlü, saha sağlıklı bir demokrasi istiyoruz. Bir kişiye emanet edilen Türkiye ateşe atılan bir Türkiye’dir. Dünyada bir kişiye emanet edilen devletlerin ne olduğu görüşmüştür. Suriye, Irak, Libya buyurun ne oldu. Sorun var mı? Var. Eksiğimiz var mı? Var. Hangi kanun geldi de çıkmadı bu parlamentodan. 

 

Anketler


Anketler nasıl bir tablo ortaya koyuyor?

 

Kararsızlar hala ciddi bir oran olarak görülüyor. Hayır oyları biraz önde. Ama biz hayırın çok daha yüksek çıkmasını bekliyoruz. Sandığa gitmeyeceğim oy kullanmayacağım diyen vatandaşlarımız var o nedenle çağrı yapıyorum. Bir uzlaşma belgesi olan anayasa bir ayrışma belgesi olarak ortaya çıkıyor. Tek parti devletine dönüyoruz. Valilerin tek başına illeri ilçeleri yönettiği bir sisteme doğru gidiyoruz.

 

(16 Nisan referandumuna doğru) Her vatandaş sandığa gidip oyunu kullanmalı. Bu halk demokrasiyi savunuyor. Parlamento işlevsiz hale getirildi. Büyük oranla "Hayır" çıkmasını bekliyoruz. MHP tabanı ülkesine sahip çıkan bir taban.

(Cumhurbaşkanı'nın yetkileri) Bu kararnameyle her türlü kararı alabilecek. Bir kişiye bu kadar yetki verilmemeli. Bir kişi her şeyi belirleyecek ve Meclis'e gelmeyecek. Bir partinin genel başkanı AYM üyesi belirlememeli.

(Rejim değişikliği tartışması) Yetkileri bir kişiye veriyoruz, bu rejim değişikliğidir. Milletvekili sayısı niye 600'e çıkıyor? Bu ülkede macera olmaz.

(CHP'nin kampanyası nasıl olacak?) Kampanya başladı sloganlarımız belli. Vatandaşlarımıza madde madde açıklayacağız. Vatandaş değişikliği gayet iyi anlamış durumda. Vatandaş değişikliği anlamasın diye uğraşıyorlar. Herkes ayrı ayrı "Hayır" kampanyasını sürdürüyor. Deniz Baykal da meydanlarda olacak.

(HDP'nin "Hayır" demesi) HDP ile MHP, Meclis'te bir çok konuda beraberdi. "Hayır" diyenler üniversitelerden atılıyor.

(17 Nisan sabahı Türkiye) Erken seçim olması için hiçbir neden yok.

(Fırat Kalkanı Harekatı) Türkiye'nin güvenliği önemlidir. Rakka'ya ya da Menbiç'e gitmeyin, şehit vermeyelim. El Bab'dan sonra başka bir yere gidilmemeli. Çok istiyorlarsa kendi çocuklarını göndersinler. Gelen her şehidin sorumlusudurlar. Askerimiz şehit edilmiş korkudan ses çıkaramıyorlar. El Bab'ın ilerisine gitmek kadar büyük yanlış olmaz. Güvenli bölge kurulsun ama ileri gidilmesin.

  Bu haber 22840 defa okunmuştur.
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  BAZI Politika HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Hem rejim, hem sistem değişiyor! Hem rejim, hem sistem değişiyor! 686 sayılı KHK ile Marmara Üniversitesi’ndeki görevinden ihraç edilen Anayasa Pr..
Numan Kurtulmuş'tan medyaya 'ayar' Numan Kurtulmuş'tan medyaya 'ayar' Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş'tan medyaya: Ayaklarını denk almak zorunda kalac..
Orhan Pamuk: Gazeteler kapatılıyor, siyasi baskı çok yoğun, susmak istemiyorum Orhan Pamuk: Gazeteler kapatılıyor, siyasi baskı çok yoğun, susmak istemiyorum Pamuk'a St. Petersburg Devlet Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı v..
Kılıçdaroğlu: Tutuklanması utanç verici Kılıçdaroğlu: Tutuklanması utanç verici Kılıçdaroğlu, Piyanist Dengin Ceyhan'ın tutuklanmasına tepki gösterdi...
  Türkiye HABERLERİ
82 yaşındaki yaşlı kadının bastonunu silah saydılar 82 yaşındaki yaşlı kadının bastonunu silah saydılar Manisa'nın Soma ilçesinde 82 yaşındaki Fatma Sazan'a, evinin önündeki bir ..
Çevre Bakanı beklenen İstanbul depremi için tarih verdi Çevre Bakanı beklenen İstanbul depremi için tarih verdi Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "2030'a kadar İstanbul'da bir de..
Türkiye’nin görme engelli ilk dağcısı: Dağa göz değil, yürek tırmanır Türkiye’nin görme engelli ilk dağcısı: Dağa göz değil, yürek tırmanır Türkiye’nin görme engelli ilk dağcısı ve maraton koşucusu milli sporcu Necde..
Komşusunun parmağını ısırıp yuttu! Komşusunun parmağını ısırıp yuttu! Antalya'da akraba iki komşu arasında çıkan tartışma, kavgaya dönüştü. Ayşe A..
  Genel HABERLERİ
THY'de panik:  Üzerimde bomba var THY'de panik: Üzerimde bomba var Türk Hava Yolları (THY)'nın Miami'den İstanbul'a gelmek için kalkış hazırlığı iç..
Ünlü yönetmen Melih Gülgen hayatını kaybetti Ünlü yönetmen Melih Gülgen hayatını kaybetti Yapımcı, yönetmen ve senaryo yazarı Melih Gülgen (71), İstanbul'da tedavi gördüğ..
6 erkekle aynı odada... 6 erkekle aynı odada... Manken Şenay Akay, korkunç iddialarda bulundu. Ünlü manken, iki eski yapımcıya t..
Uçaklardaki korozyonun nedeni bakın ne çıktı... Uçaklardaki korozyonun nedeni bakın ne çıktı... Britanya Havayolları British Airways, son dönemlerde bazı uçaklarının kargo bölü..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Beşiktaş 21 14 2 5 43 18 47 +25
2 Medipol Başakşehir 21 12 2 7 37 16 43 +21
3 Galatasaray 21 12 5 4 40 21 40 +19
4 Fenerbahçe 21 10 4 7 39 19 37 +20
5 Antalyaspor 21 10 6 5 25 23 35 +2
6 Trabzonspor 21 9 8 4 20 21 31 -1
7 Osmanlıspor FK 21 7 5 9 28 23 30 +5
8 Atiker Konyaspor 21 7 7 7 24 26 28 -2
9 Bursaspor 21 8 9 4 22 24 28 -2
10 Karabükspor 21 8 10 3 24 29 27 -5
11 Gençlerbirliği 20 6 6 8 19 19 26 0
12 Kasımpaşa 21 7 10 4 25 29 25 -4
13 Akhisar Belediyespor 21 6 9 6 13 27 24 -14
14 Aytemiz Alanyaspor 21 6 11 4 29 40 22 -11
15 Kayserispor 21 6 11 4 22 33 22 -11
16 Çaykur Rizespor 21 5 11 5 21 33 20 -12
17 Adanaspor 21 4 12 5 20 32 17 -12
18 Gaziantepspor 20 4 13 3 16 34 15 -18
Takım O G M B A Y P AV
1 Yeni Malatyaspor 21 12 5 4 32 22 40 +10
2 Sivasspor 21 11 5 5 32 20 38 +12
3 Göztepe 21 10 4 7 35 25 37 +10
4 Eskişehirspor 21 11 4 6 37 27 36 +10
5 Giresunspor 21 10 5 6 29 19 36 +10
6 Boluspor 21 9 8 4 32 35 31 -3
7 Ümraniyespor 20 8 7 5 26 23 29 +3
8 Balıkesirspor 20 7 6 7 36 22 28 +14
9 Altınordu 21 7 7 7 28 29 28 -1
10 Denizlispor 21 8 8 5 31 28 26 +3
11 Adana Demirspor 21 6 4 11 25 22 26 +3
12 Şanlıurfaspor 21 5 8 8 21 22 23 -1
13 Büyükşehir Gaziantepspor 21 6 11 4 26 33 22 -7
14 Manisaspor 21 5 8 8 29 34 20 -5
15 Elazığspor 21 6 8 7 20 22 19 -2
16 Bandırmaspor 21 4 11 6 20 33 18 -13
17 Samsunspor 21 3 12 6 11 29 15 -18
18 Mersin İdmanyurdu 21 4 11 6 17 42 15 -25
Takım O G M B A Y P AV
1 Gümüşhanespor 22 15 3 4 37 14 49 +23
2 MKE Ankaragücü 23 14 5 4 42 23 46 +19
3 Menemen Belediyespor 23 11 5 7 44 32 40 +12
4 Hatayspor 23 11 6 6 30 19 39 +11
5 Niğde Belediyespor 23 10 5 8 27 20 38 +7
6 Karşıyaka 23 11 8 4 35 26 37 +9
7 Eyüpspor 23 11 9 3 35 42 36 -7
8 Kastamonuspor 1966 23 10 8 5 36 29 35 +7
9 Sarıyer 23 8 7 8 32 31 32 +1
10 Etimesgut Belediyespor 23 8 9 6 24 21 30 +3
11 Aydınspor 1923 23 8 9 6 33 31 30 +2
12 İnegölspor 23 6 6 11 25 25 29 0
13 Bugsaşspor 23 6 8 9 28 27 27 +1
14 1461 Trabzon 23 5 8 10 31 31 25 0
15 Tuzlaspor 22 6 10 6 24 32 24 -8
16 Tokatspor 23 4 10 9 20 28 21 -8
17 Kırklarelispor 23 4 11 8 25 34 20 -9
18 Kayseri Erciyesspor 23 0 21 2 13 76 1 -63
Takım O G M B A Y P AV
1 Sancaktepe Belediyespor 24 13 3 8 34 14 47 +20
2 Kocaelispor 25 12 4 9 44 25 45 +19
3 Altay 25 11 4 10 41 24 43 +17
4 Van BBSK 25 10 5 10 26 24 40 +2
5 Gölcükspor 25 10 6 9 31 26 39 +5
6 Çorum Belediyespor 25 10 7 8 34 22 38 +12
7 Ankara Demirspor 25 9 5 11 35 28 38 +7
8 Bayburt Grup Özel İdare 25 9 7 9 30 24 36 +6
9 Kızılcabölükspor 25 8 8 9 24 24 33 0
10 Erzin Belediyespor 25 9 10 6 24 34 33 -10
11 24 Erzincanspor 24 7 7 10 24 23 31 +1
12 Tekirdağspor 25 7 9 9 23 31 30 -8
13 Kartalspor 25 8 12 5 25 31 29 -6
14 Cizre Spor 25 6 10 9 19 33 27 -14
15 Karacabey Birlikspor 24 7 12 5 42 41 26 +1
16 Kozan Belediyespor 24 6 11 7 25 32 25 -7
17 Manavgatspor 24 3 9 12 17 34 21 -17
18 Kütahyaspor 24 5 13 6 26 44 21 -18
19 Beylerbeyi 24 4 12 8 27 37 20 -10
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
24.02.2017 20:00 Kasımpaşa - Bursaspor
24.02.2017 19:00 Ç.Rizespor - Kayserispor
25.02.2017 15:00 Alanyaspor - Adanaspor
25.02.2017 19:00 Konyaspor - Trabzonspor
25.02.2017 16:00 Akhisar Bld. - Antalyaspor
26.02.2017 16:00 Osmanlispor FK - İstanbul Başakşehir
26.02.2017 19:00 Gaziantepspor - Fenerbahçe
26.02.2017 13:30 Karabükspor - Gençlerbirliği
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
24.02.2017 18:00 Giresunspor - Elazığspor
25.02.2017 18:30 Göztepe - Manisaspor
25.02.2017 13:00 Bandırmaspor - Şanlıurfaspor
25.02.2017 16:00 Adana D.Spor - Balıkesirspor
26.02.2017 16:00 Eskişehirspor - Umraniyespor
26.02.2017 13:00 Samsunspor - Boluspor
26.02.2017 18:30 Y.Malatyaspor - Altınordu
26.02.2017 13:00 Sivasspor - Gaziantep Bykşhr Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
26.02.2017 13:30 Tokatspor - K.Erciyesspor
26.02.2017 13:30 Eyüpspor - Bugsaşspor
26.02.2017 13:30 Karşıyaka - Kırklarelispor
26.02.2017 13:30 Nigde Belediyespor - Ankaragücü
26.02.2017 13:30 Sarıyer - Tuzlaspor
26.02.2017 13:30 Etimesgut Belediyespor - Menemen Bld.
26.02.2017 13:30 İnegölspor - Aydınspor
26.02.2017 13:00 Gümüşhanespor - Hatayspor
26.02.2017 13:00 1461 Trabzon - Kastamonuspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
25.02.2017 13:30 Altay - Manavgatspor
26.02.2017 13:30 Corum Belediyespor - Bld. Vanspor
26.02.2017 13:30 Kartalspor - Kutahyaspor
26.02.2017 13:30 Kocaelispor - B.Nilüferspor
26.02.2017 13:00 24 Erzincanspor - Gölcükspor
26.02.2017 13:30 Beylerbeyi - Tekirdagspor
26.02.2017 13:30 Sancaktepespor - Ankara Demirspor
26.02.2017 13:30 Kozan Belediyespor - Cizrespor
26.02.2017 13:30 Kizilcabolukspor - Erzin Belediyespor
LİNKLER
Yukarı