Ülkemizin ve Cumhuriyetin kurucusu CHP, Kasım ayı sonundan başlayarak çeşitli illerde mitingler düzenleyeceği açıklandı.

 

Cumhuriyet gazetesi baskını ve HDP’li dokuz milletvekilinin tutuklanmasının arkasından toplanan CHP Parti Meclisinden sonra yayımlanan ve Hükümetin ülkeyi baskı ve şiddetle yönetme ve bir baskı rejimi oluşturma girişimlerine dair önemli tespitlerde bulunan bildiride mücadele için çağrı da yapıyordu.

 

7 Kasım günü yayımlanan CHP Parti Meclisi bildirisinde, ‘AKP hükümetinin’ baskı ve şiddet politikası karşısında halkın “direnme hakkı” olduğuna dikkat çekilmekte, bunun için CHP’nin üzerine düşeni yapacağı belirlerken sonra şunlar söyleniyordu:

 

“Demokrasiye, birliğe, huzur ve barış ortamına karşı yapılan bu tehdidi önlemek için... Yurdunu seven, demokrasiye inanan, temel ve hak ve özgürlükleri savunan her yurttaşımız Cumhuriyetimize özgürlüğümüze demokrasimize toplumsal birliğimize yönelen bu büyük tehdidi bertaraf etmek için bir araya gelmelidir.
CHP bu yaşamsal bağımsızlık hareketinin öncülüğünü yapmaya hazırdır. Hiçbir yurttaşımızın kuşkusu olmasın ki CHP bu mücadelenin bütün gereklerini yerine getirecektir. CHP’nin kimi birbiriyle çelişse de önemli saptamalar yapılan, bundan da önemlisi Hükümetin OHAL ve KHK’leri kullanarak ülkemizi tek parti tek adam rejimine” sürükleyen girişimlerine karşı mücadele çağrısı yapan bu bildiri malum çevreler tarafından tepkilere de yol açtı.

 

Sosyalistler de karşı çıktı

 

Bu bildiriyi sosyalist, demokrat çevreler, AKP Hükümeti’nin, terörle mücadele, Irak ve Suriye’deki savaş politikalarına dolaylı da olsa destek veren tespitler yaptığı için eleştirirken Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım ise ‘suç duyurusun da bulundular. AKP propagandası da ‘FETÖ ve bölücü terörün avukatlığı ile suçladı.

 

Şimdi CHP bir adım daha atarak, AKP hükümetinin tutumunu, uygulamalarını anlatmak için Kasım ayı sonundan başlayarak ülke sathında mitingler yapacağını duyurdu. Mitinglerin teması ise ülkeyi böldürmemek olduğu, Böldürmeyeceğiz sloganıyla halkla meydanlarda buluşacağını belirtiliyor.

 

İlk bakışta “Böldürmeyeceğiz” vurgusu çok kapsayıcı bir birlik unsuru gibi görünüyor. Çünkü, belki kıyıda köşede kalmış kimi marjinal çevreleri bir yana bırakırsak Ülkemizin bölünmesini savunan yoktur. Dahası Cumhurbaşkanı
ve Hükümet, kendi politikalarına karşı her muhalefeti bölücü ve bölüce teröre destek vermiş gibi ilan ederek, bölünme söylemini kullanarak, kendine oy veren halkın kopuşunu önlemeyi amaçlayan bir propaganda yürütmektedir. Bugün uygulanan şiddetin, baskının arkasında da Kürt sorununun çözümünün bölücülüğe karşı mücadele olduğunu söylemidir. AKP’nin terörle mücadele adına kurduğu çözüm sürecini unutup eleştiri bombardımanı yapıyor. İlk iktidara geldiği dönemde teröre taviz verildiği, Kentlere yığınak yapılmasına göz yumulduğu, gibi Hükümetin bunlarda haberi yokmuş gibi söylemde bulunması milleti ahmak kendilerini akılı zannetmesidir.

 

Şimdi; ülkenin milletvekillerinin tutuklandığı, derneklerin, TV’lerin, radyoların, gazetelerin, dergilerin kapatılıp basın özgürlüğünün, laisizm ve inanç özgürlüğünün ayaklar altına alındığı, ülkenin savaş ve askeri operasyonların kıskacına alınarak “tek parti, tek adam rejimi”nin anayasasının ve yönetim sistemi için ciddi girişimlerin olduğu bir dönemde yapılacak mitingleri, Tüm demokratik güçlerin ortak katılımını sağlayarak yapılmasını ‘cumhuriyetçi demokrat cephe siyaseti’ ile CHP’nin öncülüğünde yürütülmesini hep savunduk. Yurt Gazetesi olarak yazdık.

 


AKP-MHP birlikteliği MC’yi hatırlatıyor!

 

Bölünme söylemi üstünde yükseltilen böldürmeyeceğiz kulvarı AKP’nin kulvarıdır ve bugün AKP Hükümetinin yumuşak karnı, böldürmeme, değil; baskılar, özgürlükleri ayaklar altına alması, OHAL uygulamaları, ülkeyi
KHK’lerle yönetme, başkanlık sistemi için gerek siyasi ortamı gerek ülkeyi provoke etme ve içeride ve dışarıda savaş, politikalarıdır. Dolayısıyla da direnme hakkı, mevziisinin bu ülkeyi, tek adam, tek parti rejimine götürme
amaçlı baskı ve şiddet politikalarının karşısına kurulması gerekmektedir. Ve ancak böylesi bir mevzi MHP ile de adım adım fiili bir koalisyona doğru giden Erdoğan-AKP yönetimini karşısındaki tüm güçleri birleştirecek bir mevzi olabilir.

 

CHP’den bugün beklenen de böyle hiç kimsenin tartışamayacağı bir mevzide mücadele edecek tüm demokrasi kaygısı duyan her kesimi sosyal demokrat bir partiye yakışan tavırla cumhuriyetçi-demokrat anlayışla birleşebileceği bir mevzide yürümesidir. Bu CHP’nin ve hükümetin, terörle mücadele, bölücülükle mücadele,
konseptine yedeklenmesinden geri döndürebilecek bir mevzi olmalıdır.

Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.