banner87
CHP’nin 16-17 Ocak 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek Olağan Büyük Kurultayı için 3 Pazar kaldı… 4’üncü Pazar’da CHP kurultayını yapmış ve genel başkanını seçmiş olacak.
Salonda yaşanacakları ve sürprizleri göreceğiz.
İzmir’de aniden yükselen tansiyonu ve atanmış / kontenjan tartışmalarını gördük.
Benzeri İstanbul’da da kaçınılmaz…
Peki, Büyük Kurultay sonrası tartışmalar bitecek mi?
Bitmez, bitmeyecek de…
Zira 35’inci Olağan Kurultay’ın ardından bir kurultay daha için hazırlıklar, zemin ve niyet yoklamaları şimdiden başladı bile.
Peki, bunlar ne için?
Aslında herşey 2G1B formülü üzerinde gerçekleşiyor…
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla Genel Merkez’deki Kurmay Ekip (Ç Ekibi de diyebilirsiniz) 2G1B formülü üzerinde çalışıyor.
Peki, nedir bu 2G1B formülü?
Yazalım hemen: Güçlü Genel Başkanlık
Kurultayda bazı tüzük değişiklikleri de yapılacak. Genel Başkanlık seçiminden önce bir tüzük değişikliği önergesi verilip görüşülecek ve oylanacak.
Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla hazırlanan tüzük değişikliğine göre, kurultayda,  PM üye sayısı 60’dan 40’a düşürülecek. MYK üye sayısı da 17’den 12’ye indirilecek. Genel Başkana, MYK’ya dışarıdan atama yetkisi verilmesi de gündemde.
Bu tüzük değişiklikleriyle Kılıçdaroğlu’nun genel başkan seçilip, şimdikinden daha güçlü bir konum kazanacak.
Sonrasında ise bu gücü pekiştirecek daha geniş kapsamlı bir tüzük kurultayı var ufukta.
Parti tüzüğü ve parti programı yeniden yazılacak.
Peki, bundaki amaç ne?
Göreceğiz...
Ama görünen o ki, CHP'de arayış Ocak ayındaki 35. Kurultay’da da sona ermeyecek.
 
İstanbul’daki BÇG

 
Büyük Kurultay öncesi 26-27 Aralık'ta Bostancı Kültür Merkezi’nde yapılacak CHP İstanbul İl Kongresi, Kılıçdaroğlu’nun 2G1B formülünün gerçekleşmesinde önemli bir mihenk taşı.
İstanbul’da yoğun kulisler hâkim.
Bilinen toplantıların yanı sıra gizli toplantılar da yapılıyor.
Önceki gece Taksim The Marmara’da yapılan BÇG Toplantısı, İstanbul kongresinin sonucuna doğrudan etki edecek isimleri bir araya getirdi.
BÇG Toplantısı’nda; Battal İlgezdi (Ataşehir Belediye Başkanı), Çetin Soysal (eski milletvekili - il başkan adayı) ve Gürsel Erol (CHP Tunceli Milletvekili ) bir araya geldi.
Kareyi oluşturan dördüncü isim, aynı zamanda toplantının amaç ve hedefi olan Cemal Canpolat idi.
Taksim The Marmara'daki BÇG toplantısında, İstanbul il Başkanlığı için Cemal Canpolat ismi üzerinde uzlaşıldı deniliyor.
Bu toplantıdan önce İstanbul’un 3 seçim bölgesindeki ilçe başkanları ayrı ayrı toplantılar yaptılar. Bu toplantılarda Ataşehir, Kâğıthane ve Sarıyer dışındaki ilçe başkanları pek renk vermeyip her adaya ‘kabul’ dediler. Bu toplantılarda; Cemal Canpolat, Necdet Saraç, Çetin Soysal ve Ali Fatinoğlu isimleri ön plana çıktı.
Bazı Belediye Başkanları bu süreçte bir hayli etkin rol üstleniyorlar. Doğru mu; değil…
Ankara’da Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in yaptığı gibi.
Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi hemşerisi olan PM üyesi Cemal Canpolat’ı, Sarıyer Belediye Başkanı Şükür Genç ise eski yardımcısı Gökhan Zeybek’i destekliyor.
Bir dönem eski Genel Sekreter Önder Sav'a yakınlığıyla bilinen ve Gürsel Tekin’in il başkan yardımcılığını da yapan Sarıyer eski Belediye Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek'in, Kılıçdaroğlu ile genel merkezde yaptığı görüşmenin ardından “Genel Başkanın işaret ettiği isim benim” dediği söyleniyor. Zeybek'in CHP Genel Merkezi’ndeki en büyük destekçisi ise Örgüt Başkanı Tekin Bingöl.
 
Gözler Kılıçdaroğlu’nda
 
Genel Başkan Kılıçdaroğlu, henüz bir aday için ‘işaret’ vermeyince adaylık sayısında enflasyon yaşandı. Adeta rekor kırıldı. Hiçbir dönemde olmadığı kadar adayların sayısı 22’yi buldu.
Bunların arasında bolca tavşan adaylar da var tabi ki.
İl yönetim kurulu listesine girmek için taktik adaylık yani.
Peki, gönlünde CHP İstanbul İl Başkanlığı yatan isimler kim?
Alfabetik sırayla gidelim ki kimseye haksızlık olmasın:
Ali Fatinoğlu, Ali Mutlu Köylüoğlu, Berhan Şimşek, Cemal Canpolat, Cemil Ekşi, Çetin Soysal, Gökan Zeybek, İrfan Karacan, Kadir Gökmen Öğüt, Kenan Sönmez, Koza Yardımcı, Mehmet Karlı, Müslim Sarı, Necdet Saraç, Nimet Elif Uluğ, Nurettin Sarıbal, Oğuz Soydan, Rıza Akpolat, Seyfullah Beysülen, Süleyman Çelebi, Şerdıl Odabaşı ve Yüksel Mansur Kılıç.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yeni il başkanı olmasını istediği ismi en geç perşembe günü işaret etmesi bekleniyor.
Her ne kadar bazı ilçe başkanları aday isimler arasında tercihini beyan etse de, hepsi Genel Başkan Kılıçdaroğlu'ndan gelecek bu sinyali bekliyor.
Lüks otellerdeki gizli toplantılarda alınan kararlar, Kılıçdaroğlu’ndan gelecek sinyal ile anında yok hükmüne dönüşür.
‘Bizim evin oğlanı’ da ‘dış kapının mandalı’ oluverir!
Siyaset bu; bir saat bile çok uzun bir süre…
İşte bunun bilincindeki ilçe başkanları gözlerini otel lobilerine değil, genel merkeze çevirmiş durumda.
Zira seçilecek il başkanı ile daha sonra karşı karşıya gelip sorun yaşamak istemiyorlar.
Tabi ki genel merkez ve genel başkan ile de…
Peki, Kemal Kılıçdaroğlu kimi işaret edecek?
Kılıçdaroğlu, 'kim’ yerine 'nasıl birisi' üzerinde duruyor…
Çevresine göre Kılıçdaroğlu’nun aradığı aday şu:
Popüler bir isim olması gerekmiyor. Sadece Bağdat Caddesi ya da Abdi İpekçi Caddesi siyasetçisi olmasın. İş dünyasını da bilsin, sokağa inip halka dokunmayı da. Para sorunu olmasın, medya üzerinden kamuoyuna partiyi anlatabilsin. Ve tabi ki ilk seçimde milletvekilliği için bunca uğraş verilen o koltuktan istifa etmesin!
Havuç var mı havuç?
 
Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.