CHP'nin Darbe Girişimi Araştırma Komisyonu üyesi İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Darbenin bir senaryo çerçevesinde gerçekleştirildiği iddialarını "değerlendirmeye değer gördüğünü" söyledi. 

15 Temmuz'u tamamen Cumhurbaşkanının senaryosuna indirgeyenleri gerçekçi ve doğru bulmadığı "çekincesini" koyarak da ihtiyatlı konuştu. Ve "ancak" diyerek şöyle devam etti:

"Ancak bu darbe ve kalkışma hareketinin saray ve hükümet tarafından önceden haber alındığı,  buna rağmen zamanında müdahale edilmediği konusundaki görüşler artık inandırıcı olmaya başlamıştır. Bu tür kanıtlar, Özkök Paşa'nın komisyonumuza yaptığı açıklamalarla birleştirdiğimizde söz 'konusu darbe girişimi'ni ne yazık ki mümkün kılmaya başlıyor"

CHP Parti sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı  Selin Sayek Böke de Çıray gibi konuya özenli bir üslupla yaklaşarak kamuoyu önünde iktidar mensuplarına şu soruları yöneltti:

1) Hükümetin 15 Temmuz Darbe Girişimi'nden daha önceden haberi var mıydı? 

2) Uluslararası  bağımsız bir kuruluşa denetim yaptırarak bu ByLock listelerinin doğruluğunu teyit etmeyi düşünüyor musunuz? 

3) Darbe girişiminin kilit ismi Adil Öksüz önce yakalandı, sonra bırakıldı. Bu olup bitenlerin siyasi ayağındaki sorumluları neden ortaya çıkarmıyorsunuz? Konu Adil Öksüz'e gelince neden suskunsunuz? 

Selin Sayek Böke bu sorulara yanıt alamadıklarını söylüyor. Cevap verilmemesinin soruları ortadan kaldırmadığı gerçeğine vurgu yapıyor. İktidarın 15 Temmuz'dan sonra halka verdiği sözü tutmadığını belirterek, FETÖ ile mücadelenin yapılmadığını vurgulayarak şöyle konuşuyor:

"Hükümet  sorduğumuz bu sorulara bir türlü yanıt veremiyor. 15 Temmuz sonrası millete verdiği sözün arkasında durarak AKP, kendi içindeki FETÖ'cülerle, siyasetteki FETÖ'cülerle hesaplaşma cesaretini gösteremiyor. FETÖ'cülerle olan derin suç ortaklığından kendisinde o kadar çok korkuyor ki, bu ortaklık o kadar derin ki hukukun gereğini yapmak yerine darbe fırsatçılığıyla Ülkemiz de bir sivil darbe yaşatıyorlar. Bu sivil darbenin tek bir amacı var. Esas darbecileri korumak ve darbe bahanesiyle Ülkemizi tek adam diktası inşa etmek"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Cumhuriyet Gazetesini ziyareti sırasında Selin Sayek Böke'nin, "darbe girişimden, önceden haberiniz var mıydı?' sorusuna cevap alınmadığına dikkat çekti. Ve şunları söyledi:

"Bu konunun sonrasında Gazeteler yayınladı ve kitaplar çıktı. Makamlar ve göreli yetkililerinin bunu bildirdiği gibi bilgiler de ortaya çıktı. 'Bunlar yüzde yüz 100 doğrudur' diyemeyiz ama kuşku uyandıran bilgiler var. AKP İktidarının darbe girişiminden haberi olduğu kesin. Bir subay MİT'e gidip haber verdiyse herhalde haberi vardır. Buradaki gerçekleri zamanla öğreneceğiz."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bu soruyu sürekli soracak...

Cevap gelmese de. Bazı soruların cevapları zaten içindedir, düsturu ile...

Türkiye Gazetesi Yazarı Fuat Uğur ile  Fehmi Koru'nun ve Mehmet Tezkan'ın yazıları ortada. Üç ay önce darbe haberine vurgu yapan yazıları. 2 ve 21 Nisan tarihli yazılar ortada...

Putin'in danışmanı Dugin'in darbe teşebbüsünü Erdoğan’a daha önce ilettiği beyanatı da...

Bu deliller en azından 15 Temmuz FETÖ darbesinden iktidarın haberdar olduğu tezini güçlendiriyor. Kafalardaki soruları da çoğaltıyor...

15 Temmuz FETÖ darbesi başkanlık sistemine dayanak ve gerekçe gösterilemez...

Sakın unutmayın...

Atatürkçü subayların önlediği bu darbe sadece Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a yapılmadı...

AKP'ye de...

15 Temmuz FETÖ darbesi demokrasimize ve parlamenter sisteme yapılmış hain bir harekettir...

Bugün Başkanlık sistemini getirmek isteyenler, önce TBMM ve parlamenter sistemin işleyişinin nasıl olacağını açıklamak ve izah etmek zorundadır.

Cumhurbaşbakanlığı sistemi mi?

Soru şudur?

TBMM'nin görevleri ne olacak? Yetkileri de.

12 Eylül Yönetimi Danışma Meclisi adı altında Parlamentoya ara vermişti..

15,Temmuzun da hedefi parlamentoydu.

Unutmayın yıllar sonra yargılandığınız Kenan Evren de 1982 Anayasası'nı oylanmış ve  ezici çoğunlukla kabul ettirmişlerdi.

Lütfen dikkat...

Fuat Uğur, üç ay öncesinden darbe hazırlandığını ama darbecilerin devletin takibi altında olduğunu açıkça yazmış.

Bütün bunlardan, darbe girişimini herkesin bildiği ama özellikle Suriye krizinde duvara çarpmış AKP iktidarını kurtarmak ve başkanlık sistemine geçmek için kullanıldığı anlaşılmıyor mu?

 

Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.