CHP, TBMM’de inandıklarını söyledi. TBMM Grup Başkanvekili Engin Altay’ın dediği gibi CHP ve Lideri Kemal Kılıçdaroğlu üzerine düşeni fazlasıyla yaptı. Daha ne yapacaktı, adam mı öldürecekti. Unutmayın, bu rejim en hafif tabiri ile sistem değişikliği. Sadece CHP ve CHP seçmenini ilgilendirmiyor, Türkiye’yi ilgilendiriyor.

 

2 ya da 9 Nisan’da oylamaya sunulacak olan referandum maddelerini çok iyi irdelemeliyiz. Halka anlatmalıyız. Ekonomik, sosyal ve siyasal sonuçlarını iyi anlatmalıyız.

 

İşin açığı 15 yıllık yanlışlarla Türkiye gerçekten duvara dayandı ve kötü bir noktaya geldi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın her dediğini peşinen ‘yanlış’ olarak kabul etmem. Ama bu yanlışların siyasi olarak baş sorumlusu kendisidir.

 

FETÖ bir terör örgütüdür. Doğru ama siyasi hamisi kim? Yanlış yapanın 15 yıl sonra doğruları dile getirmesi, bu yanlışlığı yapanı aklamaz. Peki AKP içindeki FETÖ yapılanması nerede? PKK ile açılım dansını kim başlattı? Meşhur karpuz hikayesine benziyor bu. Hani iki arkadaş bir karpuz almış, pikniğe çıkmış, karpuzu yemiş. Kabuklarını atmış. Kabukları ıslattıktan sonra da iyice susayınca ‘buna değmemiş, buna değmiş’ diye kabukları yemeye başlamış. Kusura bakmayın kaba oldu ama “AKP içinde kim FETÖ’cü?” sorusunun cevabı bence bu. Bu yasa halk oylaması ile kanunlaşırsa tek adam yönetimi resmileşecektir.

 

İlla bir ad lazımsa Nemokrasi sistemidir. Sorun sadece Tayyip Erdoğan değildir. Zaten bu değişiklik önerisi kabul edilse bile 2019 yılına kadar “kim öle, kim kala” misali ne olacağı belli de değildir. Sorun ve bizim itirazımız; Selçuklu modeli, yeminlilerle çevrili tek adam rejimidir. Tesellimiz de sağlam devlet geleneğimizidir. Tereddütümüz vardır ama umudumuz tereddütümüz ve korkularımızdan daha güçlüdür. Halkımızın sağ duyusuna da güveniyoruz. Başbakan Binali Yıldırım doğru söyledi. Halkın sağ duyusuna güveneceğiz. Sonucu da kabulleneceğiz. Ancak bu sistemin sağlıklı olduğuna asla inanmıyoruz.

 

Çare Horasan-İstanbul hattıdır

 

Türkiye bir an önce Ortadoğu bataklığından çıkmalıdır. Temennimiz Yalçın Koçak ağabeyimin dediği gibi Alevi’yi de Sünniyi de aynı anda kucaklayan Yesevi ve Maturidi itikadına, İstanbul-Horasan hattına dönülmesidir. Selçuklu ve Osmanlı’nın yönü hep Avrupa’ya, daha batıya oldu. Türkiye bir kolunu Uzak Asya’ya diğer kolunu Avrupa’ya uzatarak yüzünü Avrupa’ya dönmelidir.

 

Ulusların ve devletlerin kendi yönetim şekilleri vardır. Bizim de yönetim şeklimiz Cumhuriyet yönetimidir. Biz buna yönetim ahlakı deriz. Her Ulusun kimliğine ve zamanına göre devlet kurucuların da atalarından alan hanedanlık veya krallık yönetim dönemlerini tamamlayıp hayattan çekilmişlerdir. Az da olsa dünyada kalanlar vardır, ama bunlar semboliktir. Geleneği sürdüren kültür kurumu olarak şeklen egemenliği temsili etmekle beraber önemli hiçbir yetkileri yoktur, egemenliğin kaynağı el değiştirerek artık halka geçmektedir.

 

Öngörülen sistem cumhuriyetin arkasına sığınma, demokrasiyi ikinci plana atma sistemidir. Oysa, demokrasinin en basit tarifi, halkın kendi kendini yönetmesidir. Bunun için, özgür olarak seçme, seçilmeyi temel hakkı olarak görürler, ülkeler seçilen temsilciler tarafından yönetilir. Yönetim şekilleri, elbette hukukun çizdiği kurallara göre olmalıdır. Kişilerin kararları, konumu ne olursa olsun devlet yönetimi kişiler göre değil, kuralları organları ve kurumları vermelidir.

 

Yönetici kişiler, demokratik hukuk kurallarına göre verilen kararların uygulayıcıları konumundadır. Bize göre konu gayet açıktır; yeter ki Cumhuriyet ve demokrasinin ilksinden de sapılmasın. Demokratik kuralların kişinin karar vericiler değil, demokratik kurum ve organlar karar vericidir. Kişiler, bu kararları uygulanmasında yetkilidirler. Bu anlamda, tek adam düzenlemesinin, demokrasiyle ilgisinin olmadığı görmekteyiz.

 

Bu düzenlemedeki yargıya ait maddelerin yürürlüğü girmesi için 45 gün süre tanınmaktadır. Teklifin bütünü 2019'da yürürlüğe gireceğine göre, acaba yargı düzenlemesi için neden bu kadar acele ediliyor? Son söz, hiç bir yönetim tek ayaklı değildir, daima üç ayaklıdır…

Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.