Sevgili okurlarımız güzel bir pazar günü dileğiyle hepinize merhaba,

İçinde bulunduğumuz haftanın çalışma hayatı bakımından en çok konuşulan konusu şüphesiz ki doğum borçlanmasında iki çocuk sınırının kaldırılması ve bu yolla örneğin beş çocuk sahibi olan bir kadın çalışanın her çocuk için 2 yıl kazanıldığından (5x2) 10 yıl erken emekli olabileceği konusuydu. Hatta kimi sosyal güvenlik uzmanları böyle bir yasal düzenleme gerçekleşirse hiç sigortalı çalışması olmayan bir kadının dahi doğum borçlanması yoluyla yaş haddinden emekli olabileceğini yazdılar.

Ülkemizde yıllardan beri üzerinde sürekli oynanan ve siyasi popülizm malzemesi olmuş bir konudur sosyal güvenliğimiz.

Hatırlanabileceği gibi, mevcut hükümet “kara delik” olmaktan kurtaracağı iddiası ile sosyal güvenlik “reformu” adı altında bir yasal düzenlemeye gitmiş ve 2006 yılında 5510 Sayılı Kanun ile ülkemizdeki emeklilik yaşları özellikle sisteme yeni girenler bakımından ciddi değişime uğramıştır. Buna göre ilk kez sigortalı bir işte yasanın yürürlüğe girdiği Ekim 2008 tarihinden sonra çalışmaya başlayanlar 65 yaşında emekli olabileceklerdir.

Her fırsatta ülkemizde sosyal güvenlikteki aktüeryal (çalışan-emekli) dengenin bozuk olduğunu ve 4 çalışanın 1 emekliye bakması gerekirken durumun bunun tam tersi olduğunu söyleyen yetkililer şimdi bu tasarı ile emekli sayısının artacağının farkında değiller mi acaba? Üstelik yakın zamanda basına yansıyan Çalışma Bakanı’nın “borçlanarak emekliliğe aktüeryal dengeleri olumsuz etkilediği için sıcak bakmadıklarını” açıklamasının üzerinden henüz birkaç ay geçmişken şimdi bu tasarı “bu ne perhiz ne lahana turşusu” özdeyişini aklımıza getiriyor.

Bu çok çocuk meselesinin ardındaki konuları bir yana bırakıp henüz tasarı halinde olan bu düzenlemeyi merakla bekleyeceğimizi belirtelim ve doğum borçlanmasında halen geçerli olan mevcut durumu hatırlayalım dilerseniz.

Doğum borçlanması şartları: Sosyal güvenliğimizde önceden beri var olan askerlik ve yurtdışı hizmet borçlanmalarına 5510 sayılı yasa ile eklenmiş bir uygulama olan doğum borçlanması kadının annelik görevi sebebiyle çalışamadığı süreleri emekliliğe esas prim ödeme gün sayısı bakımından borçlanma yoluyla geri kazanması amacına yöneliktir.

*Doğum borçlanması için temel şart, sigortalı kadının doğum öncesinde SGK’na tabi bir işte çalışmaya başlamış olmasıdır.

*En fazla 2 çocuk için doğum borçlanması yapılabilir. Bu sayede kazanılabilecek gün sayısı 1440 gündür.

*Doğum borçlanması yapabilmek için doğum tarihinden sonraki iki yıllık sürede sigortalı olarak çalışılmamış olunması gerekmektedir.

*Yasanın yürürlüğe girdiği Ekim 2008 tarihinden önce isteğe bağlı sigortalı olanlar da doğum borçlanması yapabilirler. Ancak Ekim 2008’den sonra isteğe bağlı prim ödeyenler doğum borçlanması yapamazlar.

*Doğum öncesinde özel emeklilik sandıklarına tabi olanlar, Bağ -Kur’a tabi serbest çalışanlar, kamuda Emekli Sandığı’na tabi çalışanlar ve tarım sigortalısı olanlar da doğum borçlanmasından yararlanamazlar.

*Sigortalı
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.