Doğum izni kaç gün?
İyi günler Hüseyin Bey
Ben 3 yıldır özel sektörde asgari ücretli ve sigortalı olarak çalışıyorum. Eşimin doğumuna 10 gün var. Süt parası ne kadar alabilirim ve başbakanın dediği gibi doğum izni 5 gün müdür? Cevabınız için şimdiden teşekkürler,
Merhaba Sayın okuyucumuz
Öncelikle sizi şimdiden tebrik eder, bebeğinizle birlikte sağlıklı ve mutlu bir yaşam dilerim. Sorunuzun yanıtına gelecek olursak;
Sizin süt parası olarak adlandırdığınız yardımın adı Emzirme ödeneğidir ve 2105 yılı için bir kereye mahsus olarak 112 (yüzoniki) TL. olarak ödenmektedir. Ancak Devletin çocuk sahibi olan ailelere bir yardımı daha söz konusudur. Buna göre;
"Doğum Yardımı" programı 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek-4'üncü maddesi doğrultusunda 15 Mayıs 2015 tarihi itibarıyla uygulanmaya başlamıştır. Bu hükme göre Türk vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocuğu için 300.-TL, ikinci çocuğu için 400.-TL, üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600.-TL tutarında doğum yardımı yapılacaktır.
Bu yardımdan yararlanabilmek içinde başvuruların Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılması gerekmektedir. Diğer sorunuza gelecek olursak;
Son torba yasada yapılan düzenlemeyle işçilere İş kanununda daha önce olmayan babalık izni getirilmiştir. Bu izin sizin de belirttiğiniz gibi 5 gündür.
İyi günler

Geçici iş göremezliği iade etmeli miyim?
Merhaba Hüseyin Bey
3+10+5 olmak üzere iş kazasından dolayı rapor aldım. 3 günlük olan rapor maaşımdan kesildi. Fakat kalan raporun parasını iş yerine getirmem istendi bunun yasal dayanağı var mı? 15 günü içeren raporun ay maaşını tam olarak yatırmaları SGK nın vereceği parayı işyerine iade etmem gerekir mi? Teşekkürler

Merhaba Sayın okuyucumuz
Öncelikle geçmiş olsun. Sorunuzun yanıtına gelecek olursak; İş Kanunumuzun konuyu düzenleyen 48.maddesinde aynen aşağıdaki ibare yer almaktadır;
“ Hastalık nedeni ile çalışılmayan günlerde Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından ödenen geçici iş göremezlik ödeneği aylık ücretli işçilerin ücretlerinden mahsup edilir.”

Madde den anlaşılması gereken Aylık ücretli işçilerin geçici iş göremezlik ödeneği almalarını gerektiren raporlu oldukları dönemde ücretlerinden kesinti yapılmayacak, ancak SGK’dan aldıkları geçici iş göremezlik ödeneği işverene iade edilecektir. Sanırız sizin işyerinizde bu maddeye dayanarak bu tür bir uygulama yapmaktadır. Ancak ücretinizden 3 günlük kesinti yapıldı ise(aslında yapılmamalıydı) bu 3 günlük kesintiye ait geçici iş göremezliği işvereninize ödemeniz gerekmez.
İyi günler
Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.