Rusya'da sonucu belli seçim... İşte Putin'in en büyük rakipleri

Rusya, yeni devlet başkanını belirlemek üzere bugün sandığa gidiyor. Görev başındaki Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, 110 milyon seçmenin oy kullanacağı sandıklardan zaferle çıkarak iktidardaki dördüncü dönemini 2024’e kadar sürdürmesi bekleniyor.

Rusya'da sonucu belli seçim... İşte Putin'in en büyük rakipleri

Rusya, yeni devlet başkanını belirlemek üzere bugün sandığa gidiyor. Görev başındaki Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, 110 milyon seçmenin oy kullanacağı sandıklardan zaferle çıkarak iktidardaki dördüncü dönemini 2024’e kadar sürdürmesi bekleniyor.

18 Mart 2018 Pazar 10:17
Rusya'da sonucu belli seçim... İşte Putin'in en büyük rakipleri

Rusya’da bugün, devlet başkanlığı seçimlerinde yeni bir nesil ilk kez oy verme hakkına kavuşuyor: Vladimir Putin’in iktidarında doğup büyüyenlerin nesli. 1999 sonrası Rusya Federasyonu’nda doğan gençlerle, Moscow Times’dan The Economist’e, uluslararası okuyucu kitlesi olan birçok yayın organı uzun röportajlar gerçekleştirdi. “Pu-teens” veya “P Jenerasyonu” gibi isimler taktıkları bu gençlerin genel bir profilini çıkarmaya çalıştılar. Bu gazetecilik çalışmalarında ilk başta dikkat çekenler, görüşülenler arasında siyasetle ilgilenen gençlerin nadirliği ve tümünün geleceklerini politika yoluyla değiştirebileceklerine yönelik “inançsızlıkları”. Rusya’nın Putin ile doğup büyüyen nesline, ülkelerindeki durumun “böyle gelmiş böyle gider” olacağı kanaati hâkim gibi gözüküyor. Gerçekten öyle mi peki? Yoksa, Rusya’nın statik gözüken iç siyasetinde derinlerde bir yerde hareketlenmeler mi var?

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ'NDE 148'İNCİ SIRADA

Putin, 31 Aralık 1999’da, Boris Yeltsin’in sürpriz istifası ertesi devlet başkanlığını devraldı ve o günden bu yana da, iktidarda. Devlet başkanlığına vekalet edeceğinin açıklandığı o yılbaşı gecesi yaptığı konuşmada, “tek bir an bile güç boşluğu yaşanmayacak” demişti Putin; bu sözünü de bugüne değin tutmuş oldu. Ancak, aynı konuşmada verdiği diğer sözleri tuttuğu söylenemez: zira, “Devlet, ifade özgürlüğünü, vicdan özgürlüğümü, medyanın özgürlüğünü, mülkiyet hakkını sağlam biçimde koruyacaktır; bunlar medeni bir ülkenin temel unsurlarıdır” da demişti. Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), 16 Mart 2018’de Putin’e hitaben kaleme aldıkları mektupta şöyle diyordu: “Ülkeniz, Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde, 180 ülke arasında 148. sırada; Sovyetler Birliği’nin çöküşünden bu yana medyanın durumu, hiç bu kadar kötü olmamıştı”. RSF’in sıralamasında, Türkiye’nin de 155. olduğunu da anımsatalım. Rusya ile Türkiye’nin siyasi karşılaştırması sıklıkla yapılıyor. Hükümet yanlısı yayınların egemenliği ve siyasi güç çevrelerinin hoşuna gitmeyecek haberleri takip eden medya organları ve gazetecilere baskı açısından Türkiye ve Rusya giderek daha fazla benzeşiyor. Diğer bir deyişle Türkiye, Rusya ile arasındaki açığı kapattığı gibi, medyaya ve gazetecilere baskı konusunda fark da atmaya başladı. Rusya’nın en çok okunan gazetelerinden, muhalif çizgide olduğu söylenemeyecek Moskovskiy Komsomolets’in 9 Ocak 2018’deki manşetinde, başkanlık seçimlerinden “Süslenip düğün arabasına benzetilmeye çalışılan cenaze arabası” diye bahsediliyordu.

EN BÜYÜK RAKİPLERİ: KENDİSİ VE KATILIM ORANI

Bugünkü seçimlerin sonucu, daha Rusya’da sandıklar kurulmadan da belli: Devlet Başkanı Putin’e destek oranı yaklaşık yüzde 60-70 arasında değişiyor. Ancak, Putin’e destek oranından daha da çarpıcı olan, kendisine karşı yarışan adayların destek oranları. Putin’in “en yakın” rakibi, Komünist Parti kökenli Pavel Grudinin; oy oranı da yüzde 7 civarı. Gene diğer bir “yakın rakip”, yaklaşık yüzde 6 oranında oy alması beklenen Vladimir Jirinovski.Aşırı milliyetçi çizgideki ve ağzına geleni söyleyen Jirinovski, üniversitede Türkiye uzmanı olarak yetiştiği için ülkemizde de tanınıyordu.

BIKKINLIK...

“En dişli rakipleri”, 10’da biri kadar oy alıyorsa, Putin için bir sorun var mı? Evet var; başlıca sorun da “bıkkınlık”. 2016’daki genel seçimlerde, katılım oranı ilk kez yüzde 47’nin altına düştü. Her ne kadar Putin’in partisi Birleşik Rusya, yaklaşık yüzde 54 oy aldıysa da, katılım oranının düşüklüğü nedeniyle seçimlere meşruiyet gölgesi düştü. Bu nedenle de Putin, bu kez başkanlık seçimlerine partisi Birleşik Rusya’yı da geride bırakarak; “bağımsız aday” olarak giriyor. Putin’in bu tavrının, yerine veliaht hazırlamak için birbirleriyle çekişen parti içi kliklere bir mesaj olduğu da iddia ediliyor. Diğer bir deyişle, Putin’in resmi olarak en büyük rakibi kendisi çünkü, yakın çevresinde de bir “Putin yorgunluğu” gözlendiğini öne sürenler var.

BOYKOT VAR...

“Çarizmatik” Putin’e karşı yarışabilecek tek “karizmatik aday”, Aleksey Navalny’in seçimlere katılımına, Rusya’nın “Yüksek Seçim Kurulu” sayılabilecek kurum tarafından izin verilmiyor. Navalny, sık sık gözaltına alınmasına, sıkı da bir yargı baskısı altında olmasına rağmen, Rusya genelinde örgütlenebilen, kitleler üzerinde heyecan yaratan, “elektrik sahibi” tek lider figürü. Navalny’in başkanlık seçimlerine yönelik tavrı, “boykot”. Bugünkü oylamada özgür seçim hakkının olmadığını savunan Navalny, Rusya’nın yaklaşık 111 milyon seçmenine sandık başına gitmeme çağrısında bulunuyor. Katılım oranının düşüklüğünün de, meşruiyetlerini sarsarak Putin ve ötesinde de Kremlin’in güç çevrelerine verilecek en sert mesaj olduğunu öne sürüyor.

Önerilen Haberler
Anahtar Kelimeler:
RusyaPutinSeçim
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
"İktidara çıktı, inmez" Putin bir diktatördür. 2018-03-18 12:59:33

İktidar hırsı ülke vatan halk insan sevgisinden kat be kat büyüktür çünkü bir kere iktidarın olanaklarına sırtını dayamıştır.Çalışmadan kazanmış lüks içinde krallardan Firavunlardan çok daha fazla yetki ile şimiş EGO larını tatmin etmektedirler.İnsan hakları vatandaşın refahı barış huzur onların hiç umurunda değildir.Dünyada sürünüyor Rusya pasaportu ve vatandaşları tıpkı "bizim" gibi..Yurtdışında TÜrk pasaportu görünce kontrollerde suçlu gibi muamele görüyor vatandaş..% 47 katılm ile % 50 oy almış olmak PUTİN % 20 ile iktidarda kalıyor demektir...Akp gibi % 80 nin % 40 ını aldı 7 Haziranda yani % 32 ile iktidarda kalıyor demek..Birde barajı geçemiyen partilerin oyları Milletvekilleri Ak partiye yazılıyor..Al sana demokrasi!...Bu asırda demokrasi yerine tek kişi diktatörlülğ ülkeleri karmaşaya anarşiye yoksulluğa sömürüye götürüyor..Putinde çok övünüyor Erdoğanda ama vatandaşların ortalama yaşam seviyesine bir bakın..Dünyada alınıp-itilip kakılan YURTTAŞLAR RUS ve TÜrk vatandaşlarıdır.

Avatar
YA İSTİKLÂL YA ÖLÜM 2018-03-18 18:15:55

tayyip de 2019 da aynısını yapacak .Alem edecek ,kalem edecek sahtekarlıkla ,oy calmakla ,eşkiyalıla ETRİKALARLA hadda ve hadda kesin katliyam yapacak gerekirse kaybetmemek için kıskançlığından ,hırsından ,iktidar fesatlığından ,her şeyden önce MEVKİ ,MAKAM ,HELE ,HELE ((( KENDİZİN VE AİLESİNİN MENFAATLERİ İÇİN ))) YEMİNLE gör oladı gözü hiç bir şeyi görmüyecek ..MENFAAT VE İHTİŞAM ,GÖSTERİŞ AŞAĞILIK KOPLEXİ HIRSI ,ben yaptım benim ,hırsı tayyip de büyük felaket ,facia ,DEHŞET YARATAÇAK çook feci olaylara faciaya sebebiyet verecek .Bu adam da her şey benim ben ,hırsı HASİSLİK ,KISKANÇLIK AŞAĞILIK ,KOPLEXİ İHİTİŞAM ,GÖSTERİŞ HIRSI ÜLKEMİZ TÜRK VATANI TÜRK ULUSU BİZLER İÇİN ÇOOK BÜYÜK SORUNLAR LA FACIALA ,FELÂKET VE DEHŞETLE sonumuzu getirecek .TANRI KORUSUN ülkemiz TÜRK VATANIMIZ ,VE NİZ TÜRK ulusu olarak aynen bir ırak ,suriye ,libya ,iran gibi geriliyeceğiz ve TANRI KORUSUN ..... ÜLKEMİZ TÜRK VATANIMIZDA ((( İÇ SAVAŞ ÇIKACAK )) VE ÜLKEMİZ NİR 50 SENE GERİ GİDECEK .Bakın suriyeye ,bakın ırağa ,libyaya afganistana halâ bellerini doğrutamadıkları gibi açlık ,hadtalık VE ENKAZ LAR ÜLKESİ OLDU GERİYE DÖNDÜLER . Bakın ırak ve suriye afganistan ,libya hala ENKAZ ÜLKESİ TOPAR LANMALARI İÇİN en az bir 50 sene varki buda çook zor ..Ne okulları ,ne hastaneleri ,yolları devlet binaları onarılması münkünden de zayıf paraları yok madi ,manevi olalanakları yok .Hem fakir ,hem yoksul ,hemde gençleri fazla kalmadığı gibi hastalıklı ihtiyarlarla kaldılar bütün gençler elli silah tutanlar hepsi öldü veya sakat kaldı ..Dolayısı ile TANRI KORUSUN DEMEK İSTİYORUM Kİ eğer tayyip 2019 da gene gelirse artık ölene kadar yeminle hiç gitmiyecek ve ğlkemiz TÜRK VATANINDA NE DEMOKRASİ ,NEDE LAİKLİK KALMAYACAĞI GİBİ TÜRK VATANI VE NİZ TÜRK ULUSU BİR İÇ SAVAŞ İÇERİSİNDE YAŞAYACAĞIMIZ GİBİ he gün tutklamalar mahhale ,savaşları sokak olayları vs ,vs büyük nir İÇ SAVAŞ YAŞIYACAĞIZ AYNEN SURİYE OLACAĞIZ ÜLKEMİZ TÜRK VATANIMIZ ENKAZA DÖNECEK ..Bu arda tabiki fetö hayini ve pkk teröristleri de cesaretlenecek dolayısı ile ÜLKEMİZ DÜNYA MUCİZESİ ULU ÖNDER AZİZ GAZİ MARAŞAL MUSTAFA KEMAKİN BIRAKTIĞI BİR ÜLKE OLARAK KALMIYACAĞI GİBİ YOBAZLAR TECAVÜZCÜ HACILAR TECAVÜZCÜ İMAMLAR ÖLÜ YIKIYICILAR ÇIRIT ATACAK VE ÇOK KOYU DŞN CİLİK LE İDARE ŞEKLİ OLACAK ..BUNDAN DOLAYI tayyip bin 2019 da seçimlerde gitmesi için kanımızın ,canımızın son damlasına kadar moderen RÜRK VATANIMIZI kaybetmemek için ne gerekiyorsa yapacağız TÜRK VATANIMIZ tayyio ve hanedanlığının babasının çifliği deyil NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR .tayyip bin malı deyildir ..TÜRKLERİN VATANIDIR .2019 tayyip ve akp ve hanedanlığının gitmesi için mücadelemize devam edceğiz yoksa BİR İÇ SAVAŞA KURBAN GİTMİYELİM yoksa ülkemiz tayip ve hanedanlığı akp tarafında İŞGAL EDİLECEKTİR AYNEN FETÖNÜN YAPTIĞI GİBİ BU DEFA .tayyip işgal edecektir ..unutmayın TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR .