banner87

Trump, ABD’nin yeni ulusal güvenlik stratejisini açıkladı: Tehdit, cihatçı teröristler 

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin yeni 'Ulusal Güvenlik Stratejisi’ni (NSS) açıkladı. 

Trump, ABD’nin yeni ulusal güvenlik stratejisini açıkladı: Tehdit, cihatçı teröristler 

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin yeni 'Ulusal Güvenlik Stratejisi’ni (NSS) açıkladı. 

19 Aralık 2017 Salı 09:50
Trump, ABD’nin yeni ulusal güvenlik stratejisini açıkladı: Tehdit, cihatçı teröristler 

Hükümetin ilk görevinin vatandaşların güvenliğini sağlamak, haklarını korumak ve değerlerini savunmak olduğu belirtilirken; raporda, ABD Başkanı Trump’ın seçim kampanyası ve sonrasında sıklıkla kullandığı “Önce Amerika” mottosunun ağırlığı hissedildi. 

Trump: ABD'yi ve müttefiklerimizi tehdit eden haydut devletlerle karşı karşıyayız

Beyaz Saray’ın yayınladığı özet raporda, yeni stratejinin 4 temeli, “Ana vatanı, Amerikan halkını ve Amerikan yaşam tarzını korumak, Amerikan refahını ileri taşımak, güç yoluyla barışı korumak ve Amerikan etkisini iletletmek” olarak tanımlandı.

"Etik olmayan bir dünya yaratmaya çalışan Rusya ve Çin gibi revizyonist güçler"
Metinde, ABD’nin önündeki ana zorlu görevler olarak, “teknoloji, propoganda ve tehdit yoluyla dünyayı ABD’nin çıkarlarına ve değerlerine karşı etik olmayan bir dünya yaratmaya çalışan Rusya ve Çin gibi revizyonist güçler; terörü yayan, komşularını tehdit eden ve kitlesel silahları kullanan bölgesel diktatörler; çarpık bir ideoloji adına masumlara şiddet uygulayan cihatçı teröristler ve topluma uyuşturucu ile şiddet taşıyan transnasyonal suç örgütleri” gösterildi.

Stratejinin, Trump’ın 'prensipli gerçekçilik’ söylemini açık bir şekilde ifade ettiği ve ileri taşıdığı kaydedilirken, “Gerçekçi çünkü uluslararası siyasette gücün merkezi rolünü kabul ediyor, barışçıl bir dünya için güçlü ve bağımsız devletlerin en iyi umut olduğunu tekrar ediyor ve açıkça ulusal çıkarlarımızı tanımlıyor. Prensipli çünkü temelini, dünya genelinde barış ve refahı yayan Amerikan prensiplerini ileti taşımaktan alıyor” dendi.

"Sınırlarımızda kontrolü güçlendirecek ve göç sistemimizi yenileyeceğiz"

Beyaz Saray’ın yayınladığı özet metinde, yeni Ulusal Güvenlik Stratejisi’nin dört temeliyle ilgili şu bilgiler verildi:

ANAVATANI KORUMAK: Başkan Trump’ın temel sorumluluğu, Amerikan halkını, anavatanı ve Amerikan hayat tarzını korumaktır. 

-Anavatanı korumak ve egemenliğimizi yeniden sağlamak için sınırlarımızda kontrolü güçlendirecek ve göç sistemimizi yenileyeceğiz.

"Amerika, tehditleri kaynağında hedef alacak"

-Anavatanımıza yönelik uluslararası tehditler şunlardır:

*Cinayet, baskı altında tutmak ve kölelik için barbarca zalimlik uygulayan ve korunmasız toplumları kullanmak, suikastleri yönetmek ve ilham vermek için görsel ağları kullanan cihatçı teröristler 

*Toplumumuzu uyuşturucu ve şiddet yoluyla bölen, demokratik kurumları yozlaştırarak müttefiklerimizi ve ortaklarımızı zayıflatan transnasyonal suç örgütleri. 

-Amerika, tehditleri kaynağında hedef alacak. Tehditlerle sınırlarımıza ulaşmadan ve insanlarımıza zarar vermeden önce yüzleşeceğiz. 

"Katmanlı bir füze savunma sistemi mevzilendireceğiz"

-Kritik altyapımızı ve dijital ağlarımızı korumak yönündeki çabalarımızı ikiye katlayacağız. Çünkü yeni teknolojiler ve yeni düşmanlar yeni zayıflıklar yaratır.

-Amerika’yı füze saldırılarından korumak için katmanlı bir füze savunma sistemi mevzilendireceğiz.

"Ekonomiyi, Amerikalı işçilerin ve şirketlerin çıkarına olacak şekilde yenileyeceğiz"

AMERİKAN REFAHINI İLERİ TAŞIMAK: Güçlü bir ekonomi Amerikan halkını korur, hayat tarını destekler ve Ameikan gücünün devamlılığını sağlar. 

-Amerikan ekonomisini Amerikalı işçilerin ve şirketlerin çıkarına olacak şekilde yenileyeceğiz, bu, ulusal gücümüzü yeniden kurmak için bir gereklilik.

-Amerika, kronik ticaret istismarlarına artık tolerans göstermeyecek ve özgür, adil ve mütekabil ekonomik ilişkiler kuracak.

-Bunu, 21. yüzyılın jeopolitik rekabetinde başarmak için Amerika araştırma, teknoloji ve inovasyon konularında lider olmalıdır. Ulusal güvenlik inovasyon temelimizi, entelektüel mülkümüzü çalanlardan ve özgür toplumların icatlarını istismar adil olmayan bir şekilde istismar edenlerden koruyacağız.

Amerika, enerji nüfuzunu uluslararası piyasaların açık kalması için kullacak. Çeşitliliğin yararları ve enerjiye ulaşım ekonomik ve ulusal güvenliği artıracak.

"Askeri gücümüzü kimsenin arkasında kalmayacak şekilde yeniden inşa edeceğiz"

GÜÇ YOLUYLA BARIŞI KORUMAK: Güçlenmiş, yenienmiş ve canlanmış bir Amerika, barışın güvencesi olacak ve saldırganlığı önleyecektir.

-Amerika’nın askeri gücünü kimsenin arkasında kalmayacak şekilde yeniden inşa edeceğiz. 

-Amerika, stratejik rekabetin yeni döneminde çıkarlarını korumak için siyasi ustalığın bütün araçlarını, -diplomatik, bilgiye dayalı, askeri ve ekonomik- kullanacak.

-Amerika, uzay ve siber başlıkları da dahil olmak üzere çeşitli başlıklarda kapasitesini güçlendirecek ve ihmal edilenleri yeniden canlandıracak. 

"Müttefiklerin ortak tehditler karşısında daha fazla sorumluluk almasını bekliyoruz"

-Amerika’nın müttefikleri ve ortakları gücümüzü göklere çıkarıyor ve ortak çıkarlarımızı koruyor. Ortak tehditlere yönelik onların daha fazla sorumluluk almasını bekliyoruz. 

-Dünyanın anahtar bölgelerinde -Hint Pasifiği, Avrupa ve Ortadoğu- güç dengelerinin Amerika’nın yararına kalmasını sağlayacağız.

"Amerika, benzer fikirdeki devletlerle ortaklık arayışında olacak"
 
AMERİKA’NIN ETKİSİNİ İLERLETMEK: Tarihi boyunca iyilik için bir güç olan Amerika, etkisini çıkarlarını ve insanlığın yararını ilerletmek için kullanacak. 

-Amerikan halkını koruma ve refahımızı ilerletmek için denizaşırı ülkelerde etkimizi güçlendirmeye devam etmeliyiz. 

-Amerika’nın diplomatik ve gelişmeye dayalı çabaları, çıkarlarımızı korumak, Amerikalılar için yeni ekonomik fırsatlar bulmak, rakiplerimize meydan okumak ve tüm alanlarda daha iyisine ulaşmak için mücadele etmeye devam edecek.

-Amerika, serbest piyasa ekonomilerini, özel sektör büyümesini, politik istikrarı ve barışı güçlendirmek için benzer fikirdeki devletlerle ortaklık arayışında olacak. 

-Hukukun üstünlüğü ve bireysel haklar da dahil olmak üzere, güçlü, istikrarlı, zengin ve bağımsız ülkeleri savunan değerlerimizi koruyacağız. 

-Dış politikamız “Önce Amerika”, olumlu bir güç olarak Amerika’nın barış, refah ve başarılı toplumların kurulması için gereken koşulları yaratan dünyadaki etkisini kutluyor.(t24)

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
istemek istememek. 2017-12-19 10:38:04

Görüyorsunuz değilmi? yazıyı okuyanlar anlar. ABD kendi çirkin vasfını rusya ve çine yakıştırıyor. kendisine rakip istemiyor. büyük pastayı yanlız zakkumlanmak istiyor. dikkat ederseniz ABD nin komşuları olan Güney Amerika ülkeleri hep fakir, zayıf ve küçük ülkeler. abd kndini orada garantiye almış. sonra dünya devletlerini bölmk zayıflatmak. bu sömürü dvlein karşı ülkmiz olarak birlik olalım. abd nin ajanlarına sahip çıkmayalım. kılıçdaroğlu, ii parti hdp gibi abd sözcülerine taraftar olmayalım.

Misafir Avatar
::::::::::::::::.SON 2017-12-19 21:44:23 @istemek istememek.

acaba yeni arama motorları mı geliyor ,,,süreç,,yaşananar bunu mu getirdi ,getiriyor,,,,,vesaire de neler neler deniliyor,,::::::::::::::::::
DE,,,,DENİLİYOR Duyuluyormuş ki;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
SEVGİLER SAYGILAR HÜRMETLERLE EFENDİM ESSELAMU ALEYKÜM VE RAHMETULLAHİ VE BEREKAtu

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
::::::::::::::::.4 2017-12-19 21:43:47 @istemek istememek.

::::::::::::::::::::ŞİMDİ,,,,,doğu kudüs filistinin kentidir demesi kadar,,,küdüs İSRAİLİN BAŞKENTİdir ””de ””DİYEN,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,((((AMERİKALI GÖNLÜGÜZELLER MÜNASEBETİYLE,,,kerhen kullanılmaya,,şerhen kullanılmaya devam edilen)))))),,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,””””Google””””” :::::::::::::::::::::::: ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::ŞİMDİ,,,,,doğu kudüs filistinin şkentidir demesi kadar,,,küdüs İSRAİLİN BAŞKENTİdir ””de ””DİYEN,,,, ””””Google”””””:::::::::::::::::::::::::::::
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: İsrail ve filistin kendi başkenti olduğunu iddia ediyor ”””””KUDÜSÜ”””””””””””””””diyen yandex de,,,,VESAİRE NELER,,,NELER::::::Kİ,,,:::::::::::::::::::::::anlaşılasıya,,,,,NE DİYORLAR,,,,ne yapacaklar,,,,,bu merak da ediliyor,,????

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
::::::::::::::::.3 2017-12-19 21:42:24 @istemek istememek.

Deniliyor duyuluyorluğunun dışında…

[[[[[[[[üniversitelerin,,,akademisyenlerin,,,sosyolog,,pk,ilogların,,toplum bilimcilerin,,yönetim bilimcilerin,,,,,HAKLILIĞI görülmektedir ,,,,””””ABD yanlızlığa sürüklemiştir”””””kendisini,,,ve devamında yaşanacakların,,,etki tepki kanunu ile,,,anlatılışı tesbiti yerindeliği,,,DÜNYA İNSANLARINI üniversitelerine DAHA DA yakınlaştırmıştır da denilir duyulurca]]]]]]]]]],,,,

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
::::::::::::::::.2 2017-12-19 21:41:41 @istemek istememek.

ŞU AN BU APAÇIK FARKEDİLİYOR,,,ki;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,SÖYLEYECEK SÖZÜ KALMAYAN,,ŞİDDETE BAŞVURUR,,,aynıyetiyle,,,,SÖYLEYECEK SÖZÜM KALMAMIŞTIR DERCE,,,DÜNYA İNSANLARINI tehtid ederce İFADELER ZİKREderce,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
””””””””””””””””””””””Bugün ,abdnin Kİ BİRLEŞMİŞ MİLLETLER NEZDİNDE,,yapayanlız kaldığı,,dünya insanınca görülmektedir,,izlenmektedir,,, ”””””””””””””””””””””””
De,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
::::::::::::::::.1 2017-12-19 21:41:22 @istemek istememek.

AMERİKALI gönlügüzeller(((((AYRICA İsrailliyim diyen gönlü güzeller.)))) MÜSTESNAİYETİNDE:::::::::::::::::::::dışında (ki kast başka ne olabile ,,))):::::::
((((,, ki inşAllah hatalarından dönüp,,,HAKİKİ OLANI FARKETSİNLER,,,bu hep temenniydi zaten)))
ULUSLARASI KAMUYOYUNDA,,,::::::::::::::::::Bak bu işin sonunda,,,,AMERİKA YALNIZ KALACAK,,,VESAİRE neler denilmişti::::::::::::::::::duyulmuştu,,,

Beğenmedim! (0)
Avatar
aynen 2017-12-19 10:41:11

Gözümüzün önünde pkk pyd li teröristleri nasıl donattığını, eyiiğini görüyoruz zaten kendileride söylüyor. ayrıca işid denen belada onların imalatı. Türkiye halkı uyanın. hükümetine devletine sahip çık. küffar boş durmuyor. sen kendi aranda bölünme. kavgayı ihaneti, iftirayı, yalanı bırak. yoksa bun çakallar sizide yer. sizi seviyoruz der ama asla sevmezler. bunlar tetikçi tutar gaz verir para verir ama iş btince tetikçisinide ortadan kaldırırlar. aklınızı başınıza toplayın hükümetimize sahip çıkalım.

Avatar
milli-can 2017-12-19 11:23:25

Chp li , hdp li, iyi partili yorumcular bu haberi okumazlar, bunları ilgilendirmez. bunlar illada ak parti, Erdoğan haberi olacak ona iftira ve hakaret etsinler. bunlar bu kadar cahiller ve ihanet içinde olan gafiller. ülkesini, ilkesini, geleceğini ilgilendiren konularla ilgilenmezler varsa yoksa karalama, çamur atma, yalan ve iftira birde hakaret. bu zihniyet çürüdüüü. yerin dibine batasıcalarç

Avatar
::::::::::::::::.3 2017-12-19 21:42:01

Deniliyor duyuluyorluğunun dışında

[[[[[[[[üniversitelerin,,,akademisyenlerin,,,sosyolog,,pk,ilogların,,toplum bilimcilerin,,yönetim bilimcilerin,,,,,HAKLILIĞI görülmektedir ,,,,””””ABD yanlızlığa sürüklemiştir”””””kendisini,,,ve devamında yaşanacakların,,,etki tepki kanunu ile,,,anlatılışı tesbiti yerindeliği,,,DÜNYA İNSANLARINI üniversitelerine DAHA DA yakınlaştırmıştır da denilir duyulurca]]]]]]]]]],,,,

Avatar
::::::::::::::::.SON 2017-12-19 21:44:07

acaba yeni arama motorları mı geliyor ,,,süreç,,yaşananar bunu mu getirdi ,getiriyor,,,,,vesaire de neler neler deniliyor,,::::::::::::::::::
DE,,,,DENİLİYOR Duyuluyormuş ki;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
SEVGİLER SAYGILAR HÜRMETLERLE EFENDİM ESSELAMU ALEYKÜM VE RAHMETULLAHİ VE BEREKAtu