AKP'nin 16 yıllık eğitim karnesi...

CHP Parti Meclisi Üyesi, Ankara 2. Bölge Milletvekili Adayı Yıldırım Kaya Eğitim-Sen ile birlikte AKP'nin 169 yıllık eğitim politikalarını masaya yatırarak, AKP'nin eğitim karnesini çıkardılar.

AKP'nin 16 yıllık eğitim karnesi...

CHP Parti Meclisi Üyesi, Ankara 2. Bölge Milletvekili Adayı Yıldırım Kaya Eğitim-Sen ile birlikte AKP'nin 169 yıllık eğitim politikalarını masaya yatırarak, AKP'nin eğitim karnesini çıkardılar.

07 Haziran 2018 Perşembe 17:55
AKP'nin 16 yıllık eğitim karnesi...

Cuma günü, 2017-2018 eğitim öğretim yılı son bulacak, milyonlarca öğrenci karne alacak. CHP Parti Meclisi Üyesi, Ankara 2. Bölge Milletvekili Adayı Yıldırım Kaya Eğitim-Sen ile birlikte AKP'nin 169 yıllık eğitim politikalarını masaya yatırarak, AKP'nin eğitim karnesini çıkardılar. AKP'ye tasdikname verdiler.
Yıldırım Kaya, AKP'nin eğitim karnesi ile ilgli olarak, "Çocuklarımız karnelerini alırken, biz de AKP hükümetinin 16 yıllık eğitim karnesine baktık.   Gördük ki AKP hükümetinin eğitim karnesi zayıflarla dolu…" dedi.

"Böylesine kötü bir karneye sahip, bir kaptan ve mürettebatı artık bu devasa gemiyi yürütemez" diyen Kaya, "Er ya da geç batırır.  Gemi su almaya başladı, böyle giderse hep birlikte batarız. Eğitimin kronikleşmiş sorunları, 2017-2018 eğitim öğretim yılında da katlanarak devam etti. Sürekli değiştirilen  sınav sistemiyle çocuklarımızın psikolojisini bozuldu.  Eğitimde fırsat eşitliği yok edildi,   ailelerin eğitime ayırdığı pay daha da arttı. Çocuklarımızı ve ailelerini gelecek kaygısı sardı" ifadelerini kullandı.
 

İşte Eğitim-Sen ile Yıldırım Kaya'nın hazırladığı o rapor;

•    Türkiye’de öğrenci başı harcanan parayı OECD ortalaması ile kıyasladığımızda içler acısı bir tablo ortaya çıkıyor. Devletin ortaokul ve lise düzeyinde, OECD ortalamasının 3’te 1’i kadar harcama yaptığı görülüyor. İlkokuldan üniversiteye kadar harcanan toplam bütçe ise OECD ortalamasının yarısından az. Bu tablodan da görüldüğü gibi, AKP, eğitim harcamaları konusunda sınıfta kaldı.

•     Milli Eğitim Bakanlığı’na ayrılan bütçenin “eğitim” yatırımına giden payı her sene kademeli olarak azaldı. AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında %17 olan eğitim payı, 2018’de %8’e kadar düştü.  Yetersiz olan eğitim bütçesi “Fatih Projesi” gibi israf projelere ve TÜRGEV gibi iktidar yandaşlarına aktarıldı.  AKP eğitim yatırımlarında sınıfta kaldı.

•    Hane halkının eğitime yaptığı harcama kademeli olarak artıyor. 2013’te bu oran %13 iken, 2 yıl içinde %18’e çıktı. 2015’ten sonra ise TÜİK bu konuda veri açıklamayı durdurdu.  AKP iktidarından önce 100 okuldan 3’ü özel okulken, şimdi her 100 okuldan 13’ü özel okul oldu. Ayrıca 2002’de her 100 çocuktan 2’si özel okula giderken, şimdi her 100 çocuktan 7-8’i özel okula gidiyor.  AKP iktidarında devlet, yurttaşlarının eğitim harcamalarını karşılamakta sınıfta kalmıştır. 

•    AKP iktidarında okullar arasında ayrımcılık yapıldı. Anadolu ve fen liselerinde okuyan öğrenci başına harcanan bütçenin iki katı, imam hatip lisesi öğrencisine harcandı. 2018 yılında açılacak her 10 fen lisesine karşılık, 188 yeni imam hatip lisesi açılması planlanıyor. Bu yatırımlara rağmen imam hatip ve meslek liselerine beklenen talep gelmedi, sınıflar boş kaldı, kaynaklar israf edildi.  AKP,  16 yıllık iktidarında eğitim eşitliği konusunda sınıfta kaldı. 

•    Hükümetin,  teşvik ettiği imam hatiplerde okuyan öğrenciler PISA testinde Türkiye ortalamasının çok altında kaldı. Siyasi popülizm malzemesi yapılan imam hatipli gençler iyi yetiştirilemedi. AKP iktidarı en büyük kötülüğü imam hatip öğrencilerine yaptı. Hükümet, imam hatip öğrencilerine iyi bir eğitim verme konusunda da sınıfta kaldı.

•    Türkiye 2008 yılında, Dünya Ekonomik Forumu eğitim kalitesi endeksinde,  145 ülke içinde 77. sırada yer alıyordu, şimdi ise  104. sıraya düştü. Hükümet, eğitim kalitesi konusunda sınıfta kaldı.

•    PISA sonuçları incelendiğinde 2012 yılındaki yerimizden çok gerilere düştük. Okuduğunu anlama, fen ve matematik alanındaki testlerde çocuklarımız çok düşük notlar aldı. Fende 425 (OECD Ort. 493), matematikte 420 (OECD Ort 490), okuduğunu anlamada 428 (OECD Ort 493) puanla en başarısız ülkelerden biri oldu. En başarılı ülkelerin çocukları haftada 10 saat ödev yaparken, bizim çocuklarımız 24 saat ödev yaptı. Çocuklarımızın tüm çabalarına rağmen, hükümetin ezberci eğitim sistemi nedeniyle,  sorgulayan bireyler  yetiştirme konusunda hükümet sınıfta kaldı.

•    Çocuklarımız başarılı olamadığı gibi yabancı akranlarına göre mutlu da olamadı. PISA sonuçlarına göre OECD ülkelerinde her 10 çocuktan 1'i "hayatımdan hiç memnun değilim" derken, bizim 4 çocuğumuzdan 1'i hayatından hiç memnun olmadığını söyledi. Maalesef hükümet, mutlu çocuklar yetiştirme konusunda da sınıfta kaldı.

•    2001-2002 eğitim öğretim yılında 640 bin olan taşımalı öğrenci sayısı, 2017-2018 yılında 1 milyon 321 bine ulaştı.  Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in 2004 yılında taşımalı eğitimi bitireceğiz açıklamasından 14 yıl sonra bu rakamlar oldukça düşündürücüdür.  Öğrencinin olduğu her yerde öğretmenin de olması gerekirken AKP yerinde eğitimde de sınıfta kaldı.

•    Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 2019 yılında ikili eğitimi bitireceklerini açıklamasına  rağmen mevcut bütçedeki rakamlara bakıldığında bunun büyük bir yalan olduğu ortaya çıkıyor. İkili eğitimi sona erdirmek için yapılması gereken derslik sayısı yaklaşık olarak 57 bin, ancak 2019 yılında ayrılan bütçe ile açılabilecek derslik sayısı sadece 17 bin 500. Görülüyor ki, AKP hükümetleri ikili eğitim konusunda da sınıfta kaldı.

•    Eğitim sisteminin kanayan yarası kuşkusuz sürekli değişen sınav sistemi. Liselere geçiş için yapılan sınav sisteminde 16 yılda toplam 7 defa köklü değişiklik yapıldı.  Dönem ortasında kuralların değişmesi, seçim nedeniyle sınav tarihinin kaydırılması, soru sistematiğindeki köklü değişiklikler, sınav sorularının çalınması, öğrencilerin büyük mağduriyetler yaşamasına sebep oldu. Görüldüğü gibi AKP sınavlar konusunda da sınıfta kaldı.

•    Okul öncesi eğitim de içler acısı durumda. Eğitimin temel basamağını oluşturan okul öncesi eğitim verilerine bakıldığında OECD ortalamasının çok altında kalındığı görülüyor. Özellikle Türkiye’deki 3 ve 4 yaş grubundaki çocukların okul öncesi eğitimi neredeyse OECD ortalamasının onda biri kadar.  Okul öncesi eğitim konusunda da AKP sınıfta kaldı.

•    Darbe girişiminin ardından ihraç edilen yaklaşık 120 bin kişinin 40 bini öğretmen ve akademisyen. Yani 20 Temmuz sonrası ihraç edilen 3 kişiden 1’i eğitimci. Görüldüğü gibi büyük bir eğitimci tasfiyesi söz konusu. 

•    Bugün;  yatılı okuyan, simit satarak, su satarak eğitimini tamamlayan Erdoğan,  Yalovalı kamyon şoförü Hacı Şerif’in gariban oğlu Muharrem ince, devlet parasız yatılı okulunda okuyan Meral Akşener, tesisatçı Tahir'in oğlu Selahattin Demirtaş Cumhurbaşkanı olmak için yarışıyor. Cumhuriyetin eşit eğitim ilkesi sayesinde Türkiye'nin en gariban çocukları Cumhurbaşkanlığı için yarışacak güce erişebiliyorlar. Peki bugünkü gençlerin bu hakkı olacak mı? Değerlendirmelere göre maalesef olmayacak. Yine PISA sonuçlarına bakacak olursak, en yoksul %25'lik kesimdeki çocuklar yaklaşık 400 puan alırken, en zengin %25'lik kesimdeki çocuklar ortalama 460 puan almıştır. 

Hane halkının eğitim harcamalarındaki payı arttıkça ve özel okullar teşvik edildikçe,  gelire bağlı fırsat eşitsizliğinin artması sonucu,  eşit eğitim konusunda da hükümet sınıfta kalmıştır.

•    MEB verilerine göre,  2010'da ek ders dahil öğretmen maaşı 1.808 TL, kişi başı milli gelirin %11,4'ü, şu anda ise 3.618 TL ile milli gelirin %9,3'üne düştü. Yani öğretmenin geliri enflasyon karşısında eridi, büyümeden de öğretmenlere pay verilmedi. Öğretmenin geçim derdini çözme konusunda hükümet sınıfta kaldı.

•    AKP İktidarı sözleşmeli öğretmen dönemini başlattı. Güvencesi olmayan, özlük haklarından yoksun, düşük ücretle 63.829 sözleşmeli öğretmen çalıştırılıyor. Kamuda 109.000 öğretmen açığı olduğu halde, sözleşmeli öğretmen sayısı artıyor. AKP, Öğretmenini güvenceli çalıştırma konusunda da hükümet sınıfta kaldı.

•     Ataması yapılmayan öğretmenler de AKP hükümetinin eseri. 2001'de seçim meydanlarında "60.000 öğretmenin atama sorununu çözeceğim" diyen de,  bu sayı 430 bine çıkartan da AKP. Hükümet öğretmen atamalarında da sınıfta kaldı.

Eğitimde sınıfta kalan ülke, her alanda sınıfta kalır. AKP hükümeti çok sınıf tekrarı yaptı. Çocuklarımızın geleceğini, umudunu çaldı. Bu ülke daha fazla sınıf tekrarını kaldıramaz.  Artık AKP’ye “tasdikname” verme zamanı gelmiştir.  
Çocuklarınızın geleceği için oy kullanacak anne- babalar, mesleğinin onuru için oy verecek öğretmenler, emekliliğin tadını çıkarmak isteyenler, gelecekleri için tercih yapacak olan gençler… AKP’ye karne notunu 24 Haziran’da sandıkta sizler vereceksiniz.


 

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yörük haydar 2018-06-07 18:09:20

imam hatipten mezun olanlar hemen imam olarak göreve başlarmı bu soruyu tayyip erdoğana soruyorum.

Misafir Avatar
AKP elvedamı? 2018-06-08 08:26:02 @yörük haydar

AKP ye elveda diyenler. devamınıda söyleyin: Selahattin Deirtaş merhaba, pkk , fetö, merhaba. israil mossad, imf merhaba. bankaların iflasları merhaba, faili meçhul cinayetler merhaba, karaborsa kıtlık yokluk kuyruklar merhaba. devamınıda söyleseniz şarkılarınızın. ha İKİ YÜZLÜ MÜNAFIKLARI ARTIK bu millet iyi tanıyor.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Berat Albayrak ne dedi 2018-06-07 18:18:03

Cumhurbaşkanımız çıksa, şuradan Ay'a kadar 4 şeritli yol yapacağım dese, vAllahi inanırız diyorlar". Yani egitim seviyesi dustukce AKPnin isine yariyor.

Misafir Avatar
@Berat Albayrak ne dedi x--cevap 2018-06-08 08:23:30 @Berat Albayrak ne dedi

Evet senin eğitim seviyen Berat Albayraktan üstündür değilmi? batmışsınız çamurlu zihniyetsiniz siz. lafları anlamzsınız mecaz anlam nedir , örnek nedir, temsilen nedir, misal nedir, inanmak nasıl olur... bilemediğinizden sürünüyorsunuz. sadece siyesi değil vicdani ve dini konulardada sürüngenlersiniz.. zavallılar sizi.

Beğenmedim! (0)
Avatar
. 2018-06-07 23:00:44

https://odatv.com/sarayin-yillik-masrafi-ne-kadar-1210161200.html

Avatar
HALKIMIZIN CUMHURBASKANI MUHARREM INCE 2018-06-07 23:00:59

AKP ELVEDA

Misafir Avatar
Hikye değildur haaa 2018-06-08 08:30:37 @HALKIMIZIN CUMHURBASKANI MUHARREM INCE

NaSİİİİ? mum ince ne imiş ne?
hadi lennn. . dün baktım 2 çocuk biri tavuk tutmuş biri horoz tartışıyorlar. dedim ula bu nedur?
amca bu tavuk benim c başkanı adayım. ötekide dediki amca bu horozda benim c bşkanı adayım. güldüm. ee dedim ismileri ne*
tavuğa meral diyor, horzada ince diyor. ee kim size oy verecek dedim. DEDİLERKİ AMCA BU YARIŞTA BİZ SADECE TAVUKLARDAN VE HOROZLARDAN OY BEKLİYORUZ. :-)) ula bu çocuklar bile bizim muhalefetin siyasetçilerinden akıllıdır daaa.

Beğenmedim! (0)
Avatar
ÜLKÜCÜ 2018-06-08 00:50:38

Biz Bozkurtlar hiç bir zaman Akkurt olmayacağız, oyumuz MHP ye ve Cumhurbaşkanı adayımız Sn Meral Akşener Bacımız .