Devlet yurdunda etüt salonu kaldırıldı, yerine 'dini sohbet' odası yapıldı

Adana Sümer Erkek Öğrenci Yurdu’nda ders çalışmak için kullanılan etüt salon kaldırılarak yerine 'dini sohbet' odası yapıldı. Psikolojik danışman yerine ‘manevi rehber’ getirildi. Yurdun öğrencilerinden ismini vermek istemeyn biri çalışma salonlarının yetersiz olduğunu belirterek, “Yetersizliğe rağmen, var olan çalışma salonunu odalara ayırdılar. Bir kısmını sohbet odası yaptılar, diğer kısmını da devlet tarafından atanan Diyanet Personeline verdiler” dedi.

Devlet yurdunda etüt salonu kaldırıldı, yerine 'dini sohbet' odası yapıldı

Adana Sümer Erkek Öğrenci Yurdu’nda ders çalışmak için kullanılan etüt salon kaldırılarak yerine 'dini sohbet' odası yapıldı. Psikolojik danışman yerine ‘manevi rehber’ getirildi. Yurdun öğrencilerinden ismini vermek istemeyn biri çalışma salonlarının yetersiz olduğunu belirterek, “Yetersizliğe rağmen, var olan çalışma salonunu odalara ayırdılar. Bir kısmını sohbet odası yaptılar, diğer kısmını da devlet tarafından atanan Diyanet Personeline verdiler” dedi.

11 Aralık 2017 Pazartesi 08:51
Devlet yurdunda etüt salonu kaldırıldı, yerine 'dini sohbet' odası yapıldı

Sohbetin duyurusu için öğrenci yurdunda afişlerin yer aldığı aktarılırken afişlerde, “Aklınıza gelen tüm imani meselelerin cevabını merak edenler var mı? Dünyaya niçin geldik? İnsan olarak vazifemiz nedir? Namaz niçin vardır? Günahlar insan fıtratını nasıl bozar?” benzeri bir çok sorunun altında “Ve devamını merak edenler için kaçınılmaz fırsat!” sloganıyla sohbetlere çağrı yapıldığı belirtildi.

Evrensel'den Mesut Baylav'ın haberine göre; Bu yıl eğitim döneminin başlamasıyla birlikte yurtlardaki dini içerikli etkinliklerin sayısı da bir hayli arttı. Fevzi Çakmak Erkek Öğrenci Yurdu’nda geçtiğimiz senelerde açılan saz kursu, İngilizce kursu benzeri etkinlikler artık yok. Bu kursların yerini Kur-an, Arapça, Osmanlıca, Siyer-i Nebi gibi kurslar aldı. 

Öğrenciler yurtta, her hafta yurt yönetiminin izniyle sohbetler düzenlendiğini söylüyorlar. Sohbetler, “Rabbinden Sana Davet var!”, “Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz”, “Haydi Üniversiteli Gençler Umreye” ve benzeri başlıklar altında gerçekleştiriliyor.

Yurttan atılma çekincesiyle isimlerini veremeyen öğrenciler, yurtta gerçekleştirilen cemaat ve  tarikat etkinliklerinin neredeyse tamamının İslamiyet, Osmanlıcılık üzerine yapıldığını vurguluyorlar. 

“Devlet yurtlarının cemaat yurdundan farkı ne?” diye soran öğrenciler, yurtlarda iktidarın projelerinin kıskacına alınmaktan yakınıyorlar. 

"AVUKAT DEDİLER 'VAAZ' ÇIKTI"

Öğrencilerden biri başından geçen bir sohbet anısını şöyle aktardı:

“Yurda  bir avukatın geleceğini ve öğrencilere mesleki alanıyla ilgili tecrübelerini aktaracağı söylediler. Bunun üzerine etkinliğe gittim. Bir baktım avukat, Hz. Adem’den başlayıp İslam hukukunu anlatmaya başladı. Anladım ki, bizleri böyle etkinliklerle dini sohbetlere çağırıyorlar ve propaganda yapıyorlar.”

Geçmişte cemaat yurdunda kaldığı bilgisini veren öğrenci sözlerini şu tespitle tamamlıyor: “Orada da aynı etkinlikler vardı. Devlet, kendi yurdunu cemaatlerin tarikatların kucağına bırakıyor."  Yurt yönetiminin İngilizce kursunu “öğretmen bulunamadığı” gerekçesiyle iptal ettiğini vurgulayan Fevzi Çakmak Erkek Öğrenci Yurdu öğrencileri, sosyal gelişimlerine katkıda bulunacak etkinlikler yapılmasını istediklerini söylüyorlar.  

"NUR CEMAATİNDEN GELİYORLAR"

Adana’da bir başka devlet yurdu olan Sümer Erkek Öğrenci Yurdu’nda geçen yıllarda öğrencilerin ders çalışma salonu olarak kullandıkları bölüm “sohbet odasına” çevrildi. Konuya dair görüştüğümüz öğrencilerden biri, çalışma salonlarının yetersiz olduğunu belirterek şu bilgiyi verdi:

“Yetersizliğe rağmen, var olan çalışma salonunu odalara ayırdılar. Bir kısmını sohbet odası yaptılar, diğer kısmını da devlet tarafından atanan Diyanet Personeline verdiler.”

Sohbet odasında her hafta Cuma günleri dışarıdan birilerinin gelip sohbeti gerçekleştirdiğini söylüyor şunları aktardı: “Önceden Nur cemaatinden 25-30 yaşlarında iki kişi geliyordu. Bunların ev sohbetine gidiyorduk. Said Nursi’nin kitapları okunuyordu. Sohbetlerin sonunda çeşitli ikramlar yapılıyordu.” 

KREDİ YURTLAR KURUMU ONAYLADI

Sohbetin duyurusu için öğrenci yurdunda yer alan afişlerde, “Aklınıza gelen tüm imani meselelerin cevabını merak edenler var mı? Dünyaya niçin geldik? İnsan olarak vazifemiz nedir? Namaz niçin vardır? Günahlar insan fıtratını nasıl bozar?”  ve benzeri bir çok sorunun altında “Ve devamını merak edenler için kaçınılmaz fırsat!” sloganıyla sohbetlere çağrı yapılıyor.  Afişin altında Akdeniz Kültür ve Eğitim Vakfı ile birlikte Kredi Yurtlar Kurumu’nun imzası bulunuyor.

MÜDÜR YARDIMCISI: TALİMATLA YAPIYORUZ

İddialar üzerine aradığımız Fevzi Çakmak Erkek Öğrenci Yurdu Müdür Yardımcısı Mevlüt Altınsever, yurtta kendi düzenledikleri etkinliklerle ilgili bilgi verme yetkilerinin  olmadığını söyledi. Kendilerine, Spor Genel Müdürlüğünden gelen talimatları uyguladıklarını iddia etti.

PSİKOLOG YERİNE DİYANET GÖREVLİSİ

Yurda diyanet tarafından atanmış, “Manevi Destek Uzmanı” adı altında gelen görevlinin her hafta sohbetler düzenlediğini dile getiren bir yurt öğrencisi, “Biz üniversiteye bilimsel, demokratik eğitim almak için geldik fakat yurtlardaki durum bunun tam tersi” şeklinde konuştu. Gerçekleştirilen sohbetlerde, Suriye’deki gelişmelere dair de konuşulduğunu söyleyen bir başka öğrenci, “Halep’te, İdlib’te kardeşlerimiz zor durumda. İslamiyeti götürmemiz gerekiyor” çağrısı yapıldığını belirtiyor. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Selim 2017-12-11 10:03:53

İsrail daha çokkkkk döver bizim gibi zavallıları. Bunun için yapıldığı ortada..??????

Avatar
zeki bingöl 2017-12-11 11:09:41

etüt salonu olsa orda ilim yetişir yapmış olduğu ilimle büyük işler yapar israili ve amerikayı yenebilir bunda birilerinin menfaati olmayabilir ama sohbet odalarında dini hikayeler anlatılır boş laflar konuşuulur ne israil rahatsız olur nede amerika yalanmı

Avatar
triniksiyon sistemler..3 sistem. UZAY ZAMAN MEKAN. 2017-12-11 12:01:41

Beynin kullanılma biçimleri anlatılsın..TRANSFORMASYON nasıl yapılır.? bu anlatılsın.MANYETİK ALAN KOORDİNASYONLARI anlatılsın..Işığın saniyedeki hızı ile nasıl hareket edilir ve vucuda baskısı ne olabilir nasıl korunabilinir? ve benzer konular anlatılmalı..yoksa falan zamanda falan kişi uçmuş..kaçmış..falan padişah böyle yapmış..gibi uyduruk hikayelerin faydası yoktur..NAMAZ NEDEN GEREKLİ..ZATEN HERKES BİLİR....KISACA ZAMANIMAZIN İÇİNDEKİ TİRİNİKSİYON SİSTEMLERİ (UZAY,,ZAMAN MEKAN) 3 SİSTEMİ ANLATSIN..DİYANET İŞL.HOCASI..KENDİSİ BİLİYORMU?

Avatar
Kenan 2017-12-11 08:56:46

Dini sohbetler size niye bu kadar batıyor yav müslüman değilmisiniz kardeşim ne var bunda

Misafir Avatar
zeki bingöl 2017-12-11 11:19:34 @Kenan

kenan kardeşim vAllahi billahi tAllahi rahatsız olmuyorum etütde Allahın ilmi değilmi ordada Allahın ilimin öğretmiyorlarmı fiziği kim yarattı matematiği kimyayı kim yarattı fen ilimleride Allahın ayetleri değilmi Allahın ayetlerini okuyarak şu aan amerika uzaya hakim değilmi? srail slam alemine zülmetmiyormu sohbet lerde din düşmanı yetiştiğini biliyormusun efendimize iftiraları görmüyormusun havada uçan karada kaçan bir peygamberi anlatıyorlar hazreti muhammedi değil efendimizi değil

Beğenmedim! (0)
Avatar
Ruhi 2017-12-11 13:13:41

Benim de piskulagim bozuldu.