MEB'in zorunlu din dersi kararına mahkemeden ret!

Antalya 1. İdare Mahkemesi, çocuğunun zorunlu din dersi almasını istemeyen ebeveynin başvurusunu reddeden Milli Eğitim Müdürlüğünün 'ret' işlemini iptal etti. Milli Eğitim'in 'ret' işleminin hukuka uygun olmadığına karar veren mahkeme, 'Devlet ebeveynlerin dini ve felsefi kanaatlerine saygı göstermek zorunda' dedi.

MEB'in zorunlu din dersi kararına mahkemeden ret!

Antalya 1. İdare Mahkemesi, çocuğunun zorunlu din dersi almasını istemeyen ebeveynin başvurusunu reddeden Milli Eğitim Müdürlüğünün 'ret' işlemini iptal etti. Milli Eğitim'in 'ret' işleminin hukuka uygun olmadığına karar veren mahkeme, 'Devlet ebeveynlerin dini ve felsefi kanaatlerine saygı göstermek zorunda' dedi.

06 Ağustos 2017 Pazar 10:42
MEB'in zorunlu din dersi kararına mahkemeden ret!

Türkiye'de yeni müfredatla birlikte eğitim bir yandan daha da dinselleştirilirken, diğer yandan da zorunlu din dersi zorbalığı sürüyor.

Bilimsel eğitim anlayışına, pedagoji bilimine, çocuk hakları sözleşmesine ve laiklik ilkesine aykırı olan "zorunlu din dersi" uygulamasına karşı, aileler hukuk mücadelesini sürdürüyor. Bazı mahkemeler "zorunlu din dersi"ni hukuka aykırı bulan kararlar veriyor.

Zorunlu din dersine "dur" diyen bir karar daha Antalya'dan geldi. Daha önce 4. İdare Mahkemesinin "zorunlu din dersini" hukuka aykırı bulduğu Antalya'da, şimdi de 1. İdare Mahkemesi benzer bir karar verdi. 

ANTALYALI AİLENİN HUKUK ZAFERİ

Antalya'nın merkez Muratpaşa ilçesinde Barbaros Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi olan B.E.'nin babası Adem Turhan, çocuğunun zorunlu din dersinden muaf tutulması talebiyle başvurdu. Ancak Milli Eğitim Müdürlüğü, bu başvuruyu "Din dersi zorunludur" diyerek 13 Temmuz 2016'da reddetti. Bunun üzerine baba Adem Turhan, söz konusu "ret" işleminin iptali talebiyle idare mahkemesine başvurdu. 

Antalya 1. İdare Mahkemesi, Milli Eğitim Müdürlüğünün "ret" işlemini hukuka uygun bulmayarak iptal etti. 

Mahkemenin kararında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine (AİHS), Anayasa Mahkemesi kararına, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) "Hasan ve Eylem Zengin kararı"na atıfta bulunuldu. 

İŞTE O KARARDAN SATIR BAŞLARI 

Antalya 1. İdare Mahkemesinin kararında şu görüşlere yer verildi: 

    AİHS Türkiye açısından bağlayıcıdır. AİHS'nin "Eğitim Hakkı" başlıklı maddesinde "Devlet eğitim ve öğretim alanında yükleneceği görevlerin yerine getirilmesinde, ana ve babanın bu eğitim ve öğretimin kendi dini ve felsefi inançlarına göre yapılmasını sağlama haklarına saygı gösterir" düzenlemesine yer verilmiştir. 
    Anayasa Mahkemesinin 16 Eylül 1998 tarihli kararında "Laik bir devletin doğası gereği, resmi bir dininin bulunmaması, beli bir dine üstünlük tanımamasını, onun gereklerini yasalar ve diğer idari işlemlerle geçerli kılmaya çalışmamasını gerektirir. Bu bağlamda laik bir devlette, belli bir dinin eğitim ve öğretimi zorunlu hale getirilemez. 
    AİHM'nin Hasan ve Eylem Zengin kararında özetle, Türkiye'de ilk ve orta öğretim kurumlarında din derslerinde tarafsızlık ve çoğulculuk koşullarının yerine getirilmemesi ve ebeveynlerin inançlarına saygı gösterilmesini sağlayacak uygun bir yöntem sunulmaması nedenleriyle, sistemin yetersiz olmasından ötürü AİHS'nin ihlal edildiği belirtilmiştir.

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 06.08.2017 11:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Azmiöztürk 2017-08-06 15:23:01

Bizim kuşak ortaokulda okurken aile istemezse çocuk din dersi almazdı.Ancak ben bir tane aile görmedim.dindersi istemeyen.Sen devlet olarak dindersi mecbur dersen bu laik devlette kabul görmez.Geçmiteki gibi yani 1980 kadarki Türkiyeki sisteme dön,sorun olmaz.

Avatar
ne demek 2017-08-06 15:25:30

geçen gün denize don la girenler e müdahale etmiş bir grup ve kavga çıkmıştı. donla denize girilirmi? giyim tarzımı oluyor, özgürlükmü oluyor , donsuda girseler yaşama özgürlüğümü oluyor? chp ne kadar uç lar varsa hepsine destek veriyor. efendim nikah sız yaşayabilirler, devlete karşı teröristler yürüyüş yapabilirler, yürüyüş yapanlar istedikleri sloganı atarlar, molotof atarlar, küfür ederler, ploisi hırpalayabilirler, polise tokat atabilirler ki bunu gördük hdp li bir densiz türk polisine tokat attı. chp de bunlara destek veriyor. Atatürk kültür merkezini teröristler chp lilerle beraber işgal ettiler ... bunların hepsi chp ye göre düşünme özgürlüğü ve yaşam tarzları. sakın kimsenin hal ve hatırına karışmayın. bunlara kalsa evde tv lerde porno da serbes olsun diyecekler. ....

Avatar
ülkem 2017-08-06 15:31:30

laiklik farklı din dersi farklı, Türkiyenin yüzde doksan dokuzu müslüman olan bu ülkede okulda din dersinin olması hatta zorunlu olması doğal hatta zorunlu olmalıdır. dinini gerçekten öğrenen gençlik ülkesine devletine, bayrağına, milletine daha sadık ve bağlı olur. toplum güven ve huzur içinde olur. Allah korkusu olan toplum güvenli olur. din eğitimi almayanlara bunları nasıl anlatıp ve nasıl bunları bekleyeceksiniz?