Öğrenci ve veliden tam not alamayan öğretmen yükselemeyecek

Öğretmenin kariyerini performans etkileyecek. Öğretmenler, kariyer basamaklarını sınavla değil, öğrencilerinin verdiği notlarla tırmanacak.

Öğrenci ve veliden tam not alamayan öğretmen yükselemeyecek

Öğretmenin kariyerini performans etkileyecek. Öğretmenler, kariyer basamaklarını sınavla değil, öğrencilerinin verdiği notlarla tırmanacak.

27 Şubat 2018 Salı 08:48
Öğrenci ve veliden tam not alamayan öğretmen yükselemeyecek

Öğretmenliği kariyer mesleğine dönüştürmekte ısrarlı olan Milli Eğitim Bakanlığı, “uzman” ve “başöğretmen” statüleri için yeni düzenlemeye gitti. Kariyer sisteminin performans değerlendirmesine dahil edilmesi ile öğrenci ve velilerden tam puan alamayan öğretmenler artık meslekte yükselemeyecek. Bakanlık, tepki çeken performans yönetmelik taslağı için bu hafta eğitim sendikalarına ikna turuna çıkacak.

MEB, 2005 yılında öğretmenliğin kariyer mesleğine dönüştürülmesi için başlattığı sürece geri döndü. Bakanlık 13 yıl önce hazırladığı yönetmelik ve sadece bir defa yapılan sınavla öğretmenlere aday, uzman ve başöğretmen unvanlarının verdiği kariyer uygulamasını için yeniden harekete geçti. Öğretmen Strateji Belgesi’nde öngörülen yeni kariyer basamakları, performans değerlendirme sistemi yönetmeliğine dahil edildi. Öğretmenler artık sınavla aldıkları notlar yerine öğrencilerinin notları ile kariyer basamaklarını yükselecek.

Bakanlık, 13 yıl önce hazırlanan “Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliği” ile 2006’da yapılan sınavın ardından öğretmenlere uzman ve başöğretmen unvanları verdi. O dönem verilen unvanlarla ‘terfi’ alan öğretmenlere hâlâ ek ödemeler yapan bakanlık, yoğun tepki çeken ve AYM’ye taşınan sınavı bir daha tekrarlamadı. Yönetmelikteki “öğretmen kadro sayısı içinde uzman öğretmen oranı yüzde 20, başöğretmen oranı yüzde 10’dur” hükmüne karşın, süreç içinde uygulama 5 Milli Eğitim Bakanı eskitse de adım atılamadı. Uygulama kapsamında şu an 1 milyona yakın öğretmenin göreve devam ettiği MEB’de daha önce belirlenmiş 400’e yakın başöğretmen, 100 bine yakın uzman öğretmenin bulunması da kontenjanların ne kadar gerisinde kalındığını da gösterdi.

Basamak sistemi, Öğretmen Strateji Belgesi’nde yeniden gündeme getirilirken, MEB 2018 sonuna kadar öğretmenlerin, gönüllü faaliyetleri ile okul dışı çalışmaları, yapılacak sınavlar, öğretmen akademileri’nde alınacak eğitimler ve öğrenci başarıları gibi ölçütlerle yeni bir kariyer sistemi oluşturmayı hedefledi. Bakanlığın en büyük kriterini ise performans değerlendirme sistemi oluşturdu. MEB’in yönetmelik taslağına göre, yeni sistemde uzman öğretmenlik için son 8 yılda yapılan performans değerlendirmelerinden en az dördünün A başarı düzeyinde, başöğretmenlik için de son 14 yılda yapılan performans değerlendirmelerinden az yedisinin A başarı düzeyinde olması şartını arayacak. A düzeyi 90-100 puan aralığına denk gelmesi ve performans sisteminde öğrenci ve velilerin notunun yüzde 30 oranında belirlenmesinden kaynaklı, öğrencilerin onay vermediği öğretmenler meslekte yükselemeyecek.

MEB’İN İKNA TURLARI

Bakanlık, Öğretmen Strateji Belgesi’nin açıklanmasından itibaren tepki çeken performans sistemine ilişkin yönetmelik taslağının hazırlanmasının ardından şimdi de eğitim sisteminin paydaşlarına ikna turuna çıkacak. Eğitim sendikalarının tümünün tepki gösterdiği sisteme karşı, MEB’in genel müdür düzeyinden uzmanlara kadar sendikaları ziyaret ederek, yönetmeliği sunumlarla anlatacağı öğrenildi. Bakanlık eğitimin paydaşlarının dinlenmesi ve gelen tepkiler üzerine yönetmeliğe son şeklini verecek.

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vurun öğretmene vurun. 2018-02-27 18:25:13

Eğitimin bittiğinin resmidir.Tüy dikiniz lütfen bu taslakla.Diğer kamu personeline yapılmayan muamele neden öğretmenlere yapılıyor.Öğretmenlerin üstüne neden bu kadar acımasız geliniyor?Allah aşkına eğitimin bu durumda olmasının gerçek sorumlusu öğretmenler mi yoksa sistem mi?Öğretmenin itibarı zaten son 10 yıldan beri inanılmaz bir şekilde düşürüldü.Sanki bunlar bilinçli yapılıyor.Eğitimi dibe vurdurup bak devletle olmuyor özelleştirelim gitsin demek mi isteniyor?