Prof. Teoman Duralı: Evrim teorisi İslam'la çelişmez

İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Teoman Duralı, evrim teorisinin İslam ile çelişmediğini belirterek "Evrim, İslam’da çok işlenmiştir ve pek bir tepki de çekmemiştir. 10-11 ve 12. yüzyıllarda, en başta İbn Miskeveyh evrim olayından bahseder. Hatta öyle şeyler söyler ki Darwin bile burada soluk kalır" dedi. Duralı, İbn Miskeveyh'in "türlerin değişmesinden, hatta bitki, hayvan ve insan arasında 'geçiş türleri' olduğundan bahsettiğini" aktardı.

Prof. Teoman Duralı: Evrim teorisi İslam'la çelişmez

İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Teoman Duralı, evrim teorisinin İslam ile çelişmediğini belirterek "Evrim, İslam’da çok işlenmiştir ve pek bir tepki de çekmemiştir. 10-11 ve 12. yüzyıllarda, en başta İbn Miskeveyh evrim olayından bahseder. Hatta öyle şeyler söyler ki Darwin bile burada soluk kalır" dedi. Duralı, İbn Miskeveyh'in "türlerin değişmesinden, hatta bitki, hayvan ve insan arasında 'geçiş türleri' olduğundan bahsettiğini" aktardı.

17 Eylül 2017 Pazar 20:28
Prof. Teoman Duralı: Evrim teorisi İslam'la çelişmez

Evrim teorisinin, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) kararıyla müfredattan çıkarılması kamuoyunda tepkilere yol açmıştı. 

Teoman Duralı'nın Habertürk'ten Kübra Par'ın sorularına verdiği yanıtların ilgili bölümü şöyle:

Teoman Bey, sizin hem evrim hem de biyoloji üzerine çalışmalarınız var. Ayrıca işin felsefi ve İslami boyutunu da biliyorsunuz. Milli Eğitim müfredatından evrim teorisinin kaldırılmasını nasıl karşıladınız?

Evrimin çok tartışmalı bir konu olması, onun salt bilimsel bir teori olmanın ötesinde ideolojik bir sorun olarak da karşımıza çıkmasına neden oluyor. Evrim yeni bir olay değil, 2 bin küsur yıllık bir geçmişi var. Antik Yunan’da Empedokles ile başlayan bir fikir jimnastiği olduğunu söyleyebiliriz. İslam medeniyetinde de önemli bir yer tutar.

Evrim teorisi ile İslam çelişir mi?

Hayır, evrim teorisiyle İslam çelişmez. Felsefe-bilim ile dinin hiçbir yanı çelişmez. Evrim, İslam’da çok işlenmiştir ve pek bir tepki de çekmemiştir. 10-11 ve 12. yüzyıllarda, en başta İbn Miskeveyh evrim olayından bahseder. Hatta öyle şeyler söyler ki Darwin bile burada soluk kalır. Türlerin değişmesinden söz eder, hatta bitkiler ile hayvanlar arasında ve hayvan ile insan arasında geçiş türleri olduğundan bahseder.

Bu, İslam’ın yaratılış ilkelerine aykırı değil midir?

Gazzali, “Allah, her şeyi bir anda bilendir” diyerek bunun en güzel cevabını veriyor. Ben böyle bir bilgiye sahip değilim. Benim bilme istidadım yataydır. Yatay gördüğünüzde olayların sıralanışı vardır, art ardadır. Evrim de art arda gelen bir olaydır. İnsanlar, “Falanca türün benzeri filanca türdür, niye bunlar benziyor?” diye sormuşlar. “Herhalde o B türü, A türünden çıkmıştır” diye yanıtlamışlar. Nasıl ki bir çocuk annesine, babasına benziyorsa ve onların arasında bir rabıta varsa, türler arasında da böyle rabıtalar var. Allah’ın nasıl yarattığını bilmiyoruz. Adem ile Havva ayrı bir konudur. Dinde mecazlar çok fazladır. Adem, insan olma bilincini yaşayan ilk kişi. İlk insan değil ama ilk insan olma bilincini taşıyandır. Çünkü insan iki katlı bir varlıktır. Bir, tümüyle biyolojik olan bir yanımız var; bu bizim beşer tarafımızdır. Bu, canlılarla olan akrabalığı- mızı verir. Ama bir de bunun üstünde, açıklayamadığımız, maneviyat diye belirlediğimiz bir yanımız var. Bu bizim dirimsel tarafımızdan mı gelmektedir, yoksa apayrı bir yapılanmanın sonucu mudur, tartışma buradadır.

Bir makalenizde, “Canlılık bizi ister istemez ilahiyata sevk eder” diyorsunuz...

Evet, kişisel olarak bunu savunuyorum. İnsanın dirimsel yanı var ve o tarafını açıklarken evrimi göz ardı edemezsiniz. Orada bir biyolog olarak evrime başvurmak mecburiyetindesiniz. Ama bir de inkâr edemediğimiz manevi tarafımız vardır. O manevi tarafa evrimi işletemiyorum. Manevi yönümüzün en belirgin göstergesi, Peygamber’in “Utanmadıktan sonra ne yaparsan yap” lafıdır. Utanma duygusu insani yakamızın merkezidir. Bunun eşini başka varlıklarda bulamıyoruz, çünkü bu irademize dayalı bir şey, içgüdüsel değil.

Ama psikolojik bazı eğilimleri de evrim üzerinden anlatan bilim insanları var.

Biyoloji bana kalırsa bir bilimdir ama belli yörelerinin bilim olma durumu su götürür. Mesela, davranış biyolojisindeki açıklamalar çok sulandırılmıştır. Bir şeyin bilimsel olmasının en önemli göstergesi, her an iddianızı kanıtlayabiliyor olmanızdır. Geçmişteki olayların tekrarı mümkün değildir. Ama evrim geçmişi anlatan bir olaydır. Bu bakımdan zayıftır. Evrimin bilim teorisi çok çürüktür.

Evrim olmadan biyoloji anlatılabilir mi?

Anlatılamaz.

O zaman bu bize evrimin güçlü bir teori olduğunu göstermiyor mu?

Göstermiyor. Eğitim anlamında güçlüdür ama bilim teorisi açısından güçsüzdür. 300-500 milyon yıl öncesinin şartlarını bugün olduğu gibi tekrarlayamıyoruz.

Ama evrim devam etmekte olan bir şey değil mi?

Evrimin kullanılmayacağını söylemiyorum. Biyoloji yapıyorsak evrimi kullanmak mecburiyetindeyiz. Evrimi ele almadan işleyebileceğimiz tek biyoloji konusu anatomidir. Fizyoloji, genetik mutlaka evrime dayanır.

Peki, müfredattan çıkarılması hatalı mıdır?

Bir bilim konusunun ortaöğretimde enine boyuna okutulmasına lüzum yok. Nasıl ki özel ve genel relativite teorilerini, kuantum mekaniğini ortaöğretimde ayrıntısıyla göstermiyorsak, ortaöğretimde biyolojinin özel bir konusu olan evrimi de anlatmaya lüzum yok. Ama “Biyolojide böyle bir teori de geçmektedir” diye bahsedersiniz.

Evrim ile Darwinizm’i ayırdığınız doğru mu?

Evet, ikisi ayrı şeylerdir. Darwin evriminin en tehlikeli yanı, en uygun bireyin ve türün yaşaya kalması ilkesidir. Doğal ayıklanma kadar tehlikeli ve dine aykırı olan bir şey daha yoktur. Dini inkâr etmenin en açık göstergesi tesadüfçülük, rastlantıcılıktır.

Neden?

“Altta kalanın canı çıksın” der de ondan! Sadece bitkilerde, hayvanlarda kalsa amenna ama önünde sonunda insana gelecek. Spencer adlı filozof, bunu alıp insana getiriyor. İnsanla birlikte yeni bir ideoloji ortaya çıkıyor. Nasyonal sosyalizm olağanüstü derecede ilgi çekici bir ideolojidir. Darwin kapitalizmin klasik döneminde yetişiyor. Tamamen sermayeci bir kafayla düşünüyor. Marx, Darwin’de manevi hiçbir şey olmadığı için ona hayrandır. İçyüzünü ya görmüş görmezlikten gelmiş ya da görmemiş.

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ülkem 2017-09-18 14:26:09

Bir müslüman olarak diyorumki; eğer evrim teorisi doğru ise bu teoricilerde cehennemden kurtuldu bende. ammaa eğerki cehennem var ise ben inandığım için kurtuldum peki o evrim teorisi diyenin hali nice ola? İYİ DÜŞÜNMEK LAZIM.

Avatar
Murat yilmaz 2017-09-18 01:46:28

Sizler bilim adami olarak gercekleri biliyorsunuz ama korkudan acikliyamiyorsunuz.Bir bilim adami cikmis (DARVIN)Demiski :Insanlar maymunlarin evrim gecirmesiyle bilincli bir tur olarak meydana gelmistir.Insan ademden falan gelmemistir.yani bir yaratici falan yoktur.yaraticiyi yaratanda insandir.Insanda diger canlilar gibi yasar ve olur.yani cennet cehennem gibi seyler insan urunudur.Ne yasarsan bu dunyada yasarsin.Obur dunya falan yok demis.Tabi bu dincilerin hosuna gitmiyen birsey.Yoksa insanlari nasil kandiracaklar.Onlari nasil somurecekler.Tayyip oylari Allahi kullanarak nasil topluyacak.Onun icin EVRIM Teorisini kaldirmak istiyorlar.Yoksa halki dinle uyutamaz oylari topluyamazlar.Mesele bu kadar basitken Turkiyede ve dunyada milyarlarca insan bunu anliyacak evrime malisef evrimlesememislerdir.Onun icinde yoksulluk ve pislik icinde yasayip umutlarini inandiklari obur dunyaya saklamaktalar.Bilmiyorlarki obur dunya falan Yonetenlerin haci hoca papa gibilerin uydurdugu bir palavradir.

Misafir Avatar
belli oldu yinede biz herşeyi bilemeyiz. 2017-09-18 13:39:35 @Murat yilmaz

Rabbimizin TÖVBE KAPISI hep açıktır. belli olmaz rabbim nasip ederse Murat yılmaz tövbe eder. umarım tövbe eder. . bir müslüman asla kimsenin cehenneme gitmesine razı olmaz. herkesin kurtuluşa ermesini ister. ancak isyanında israr eden için bişede yapamaz hiç kimse yapamaz zaten.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
belli oldu 2017-09-18 11:49:13 @Murat yilmaz

MURAT YILMAZ ne büyük KAFİR olduğunu NET söyledin. vah zavallı vahh, vahh kismetsiz vahhh. sağırlık, kör lük sende , mühürlü kalp sende . artık sana söz , öğüt kar etmez. ölüm anında uyanacaksın, gerçeyi gördüğünde ama iş işten geçmiş olacak.

Beğenmedim! (0)
Avatar
abii 2017-09-18 02:05:50

bioloi nedir teoman abi Allah mavaza katline vacip derler bir fetfayla sirat koprusunde aklin basina gelir dusersin abi yapma evrimis sosyoloiymis biolojiymis bes vakit bes sart dunyanin minretlerinden tat abi bir karnin bi miden kendini cikarma cileden zindanda kafan duvara deymemis senin ne bilimi kilim abi kilim bulusmak uzere abi ziyaretine elecem birakirlarsa gule gule sevgili prfsr

Avatar
belli oldu 2017-09-18 11:51:41

Bu tip teoriciler maymundan geldiklerine inanıyorlar. maymun olmak isteyecekleri fakat maymun bile olamıyacakları zaman pek yakındır

Avatar
ülkem 2017-09-18 14:29:13

İslam a inanmayanlara sorarım, imamı rabbani hz leri buyuruyor. sen çok açsın bir yemeyin var bir yerde duruyordu ve onu çıkardın yiyorsun. oradan bir adam koşarak geldi dediki bu yemeyi yeme . az önce buna bir yılan battı, üzerinden geçti. sen aç olmana rağmen o yemeyi yermisin? yemezsin tanımadığın adamın sözüne bakarsın. peki bre gafis yüzyirmidört bin peygamber binlerce alim islam var, cennet, cehennem var hesap var dediğine neden inanmıyorsun?