Sosyal Bilgiler kitabında skandal: Atatürk ve laiklik yok

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) dün yayımladığı Sosyal Bilgiler 5. sınıf kitabı yeni müfredattaki Atatürk tartışmasına son noktayı koydu. Yeni müfredatta Atatürk’e ilişkin bölümlerin daraltılmadığını savunan MEB, yeni kitapta Atatürk’e hiç yer vermedi.

Sosyal Bilgiler kitabında skandal: Atatürk ve laiklik yok

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) dün yayımladığı Sosyal Bilgiler 5. sınıf kitabı yeni müfredattaki Atatürk tartışmasına son noktayı koydu. Yeni müfredatta Atatürk’e ilişkin bölümlerin daraltılmadığını savunan MEB, yeni kitapta Atatürk’e hiç yer vermedi.

17 Eylül 2017 Pazar 19:23
Sosyal Bilgiler kitabında skandal: Atatürk ve laiklik yok

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) dün yayımladığı Sosyal Bilgiler 5. sınıf kitabı yeni müfredattaki Atatürk tartışmasına son noktayı koydu. Yeni müfredatta Atatürk’e ilişkin bölümlerin daraltılmadığını savunan MEB, yeni kitapta Atatürk’e hiç yer vermedi. Geçen yıl kullanılan kitapta çocuklara Atatürk ve Atatürkçülük ile konular anlatılırken MEB’in yeni kitabında Atatürk’ün adı sadece Gençliğe Hitabe’nin imzasında kaldı. Eski kitapta onlarca farklı noktada Atatürk ve Atatürkçülük vurgusu varken, yeni kitapta Atatürk’ün adı sadece kitabın girişine zorunlu olarak konulan Gençliğe Hitabe’nin imzasında kaldı. Yeni kitap, bakanlığın Atatürkçülük konusuna yaklaşımını da gözler önüne serdi. Atatürk’e dair konuların müfredattan çıkarıldığı eleştirisine Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanı (TTB) Alpaslan Durmuş düzenlediği basın toplantısında “Bütün derslerimizde yerinde ve gereğince anlamlıca var” demişti. Eski kitapta Osmanlı’nın saltanat sistemini eleştirerek Milli Mücadele’nin ardından Atatürk’ün siyasi, ekonomik, toplumsal, hukuki ve eğitim alanında başlattığı inkılaplar, halkın cumhuriyet ile tebaa olmaktan çıkıp vatandaş kimliği kazandığı anlatılıyordu. Ancak MEB’in yeni kitabında bu konular Bakan Yılmaz’ın deyişi ile ‘doktora’ seviyesinde görüldü. Atatürk’ün milli eğitim konusundaki düşüncelerinin temeli eğitimin çağdaş, laik ve millî olmasına dayandığı ve “Eğitimdir ki, bir milleti özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum hâlinde yaşatır ya da bir milleti kölelik ve yoksulluğa terk eder” sözleri de yeni kitapta yer almadı.

LAİKLİK DE YOK!

Ayrıca eski kitapta farklı başlıklarla çocuklara anlatılan cumhuriyetçilik, milliyetçilik, halkçılık, devletçilik, laiklik ve inkılapçılık ilkeleri de bakanlığın yeni kitabında kendisine yer bulamadı. Eski kitapta laiklik bölümünde bulunan Atatürk’ün “Dinden maddi çıkar temin edenler, iğrenç kimselerdir. İşte biz, bu duruma karşıyız ve buna izin vermiyoruz. Bu gibi din ticareti yapan insanlar, saf ve masum halkımızı kandırmışlardır. Bizim ve sizlerin asıl mücadele edeceğimiz ve ettiğimiz bu kimselerdir” sözlerine karşın, laiklik kavramının 200 sayfalık yeni kitapta bir kere bile yer almaması dikkat çekti. Sadece 2 noktada Atatürk’ten bahsedilirken orada da ‘Mustafa Kemal’ denilerek anlatılması dikkat çekti. Yeni kitapta çocukların kazandığı haklarda Atatürk vurgusu yer almazken, sadece Ankara’nın başkent oluşu konusunda bir anıda ve Devlet Demiryolları inşaatının müteahhitlerinden Nuri Demirağ’a “Demirağ” soyadının verilmesi anısı ile “girişimcilik” konusunda anlatıldı.(Cumhuriyet)

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Selim 2017-09-17 20:09:24

İngiliz, Yunan hepsini aklıyla yendiya ayıp olmasın emperyalistlere diye kaldırmışlar.....

Avatar
unutmadik 2017-09-18 00:51:53

Gercek Tayyip! Demokrasi bir aractir! Amac degil!
https://www.youtube.com/watch?v=FIX0DFmB8-E

Avatar
ülkem 2017-09-18 08:08:24

Bir zamanlar baş örtüsü, türban irtica dediler bu milletin yıllarını çaldılar. Şimdi Atatürk üzerinden milletin yıllarını çalmaya çalışıyor aynı zihniyet. DİKKAT edelim.