Araç Sorgulama

Günümüz şartlarında sıfır araç sahibi olmak, araç fiyatlarının yüksekliğine karşın vatandaşın alım gücünün düşük olması gibi nedenler ile zorlu bir süreç olarak sürücülerin karşısına çıkmaktadır. Bu nedenle 2. el araç almak daha kolay ve doğru bir seçenek gibi görünüyor çoğu kişiye.

Araç Sorgulama

Günümüz şartlarında sıfır araç sahibi olmak, araç fiyatlarının yüksekliğine karşın vatandaşın alım gücünün düşük olması gibi nedenler ile zorlu bir süreç olarak sürücülerin karşısına çıkmaktadır. Bu nedenle 2. el araç almak daha kolay ve doğru bir seçenek gibi görünüyor çoğu kişiye.

16 Şubat 2017 Perşembe 15:53
Araç Sorgulama

Ancak 2. el araç alımlarında bazı sakıncaları yok değil elbette. Özellikle araç hasarlarının gizlenmesi, araç alımı yapacak olanların en büyük korkudusu durumundadır. O noktada araç sorgulama işlemlerinin önemi ortaya çıkmaktadır.


HASAR KAYDI SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ! 


ARAÇ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ! 


PLAKA SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ!


Tramer, araç almak isteyen kişilerin, incelenen aracın geçmişini detaylı şekilde öğrenmesine olanak tanımaktadır. Bu durumda 2. el araç almak isteyen vatandaşlar, aracın tüm hasar geçmişi, kaza tutanakları ve diğer bilgilerine plaka sorgulama ile birkaç küçük işlemden sonra ulaşılabilir.


Tramer sayesinde ayrıca kolayca araç muayene randevusu ve trafik cezası sorgulaması gibi işlemler kısacık zamanlarda gerçekleşebilir.


Araç sorgulama ile aynı zamanda aracın marka, model gibi bilgileri yanı sıra kasko bilgileri, trafikte bulunduğu süre boyunca toplam ne kadar kaskolu olduğu, aracın kaç defa el değiştirdiği ve son sahibinin kim olduğu gibi bilgilere de ulaşılabilmektedir.


Tramer sorgulama ile 2. el piyasasında yaşanan kötü tecrübelerin önüne geçilmiş oldu. Çünkü araç sorgulama ya da plaka sorgulama ile artık herkes, istediği anda ve istediği yerde kolayca almak istediği araç ile ilgili tüm detay bilgilere ve hatta kaza tutanaklarına bile ulaşabilmektedir.


Araç sorgulama ile ulaşılabilecek kayıtlar şunlardır;

Değişen Parça Bilgileri

SMS ya da online olarak yapılabilecek plaka sorgulama işleminde, ilgili aracın daha önce değişen parçası olup olmadığı, değişen parçaların eşdeğer ya da orjinal parça olup olmadığı, aracın hangi tarihte tamir gördüğü, tamire girdiğinde kaç kilometrede olduğu, tamirata toplam tutarı gibi bilgiler bulunmaktadır.


İstenmeyen durumlar ile karşılaşmamak için mutlaka araç hasar kaydına baktırılmalıdır.


Geçtiğimiz yıla kadar araç sahipleri tamir gerekli olduğunda orjinal parça ile değişim istemekteydiler. Ancak geçen yıldan itibaren çıkarılan bir yasa ile sigorta şirketleri, eşdeğer parça kullanma hakkına sahip oldular. Ancak yine de bu durum araç alımı yapacakları endişelendirmemelidir. Çünkü, eşdeğer parça, Türk Standartları Enstitüsü’nden onaylanmış parça demektir. Kısacası eşdeğer parça da olsa güvenli parça kullanılmaktadır. Bu değişen parça rastgele bir parça değildir.


 Poliçe Sorgulama

Araç sahiplerinin ciddi şekilde kontrol etmeleri gereken bir diğer konusu araç sigortasının sorgulanmasıdır. Araç sahibinin bilgisi dışında sigorta şirketi poliçeyi tek taraflı olarak fesh edebilir. Bu nedenle araçla yapılan bir kaza veya arıza sonrasında, aracın kaskosunun ya da trafik sigortasının olduğuna emin olunmalıdır. Bu nedenle düzenli olarak ciddi sorunlar ile karşılaşmamak adına kontrol şarttır. Plaka sorgulama yani Tramer ile aracın poliçesinin yürürlükte olup olmadığı, poliçe numarası, poliçenin vadesi gibi bilgileri öğrenilebilir.

 

Poliçenin yürürlükte olmadığı durumlarda bir kaza halinde karşı tarafın hasarını tamamen ödemek zorunda kalınabileceği gibi bir güvenlik kontrolünde de aracın bağlanmasına neden olabilmektedir. Araç sigortasının olmadığı durumlarda aracın çekildiği otoparkın ücretini ve çekici masraflarının da ödenmesi gerekebilir. Kısacası poliçe sorgulama son derece önemlidir.

 

Poliçe sorgulama ile sadece araç sahipleri kendi araçlarını değil, alınması düşünülen araçların bilgilerini de alabilmektedir. Böylece ilgili aracın önceki kaza ve hasar bilgilerine ulaşılabilmektedir. Unutulmamalıdır ki; araç sadece bir yabancıdan alınırken değil tanıdıklardan alındığında da bu kontroller yapılmalıdır.

 

Hasar Tazminatını Hangi Şirketin Ödeyeceğini Öğrenme

 

Muhtemel bir kaza sonrasında karşı tarafın araca verdiği hasarı hangi şirketin ödeyeceği de plaka sorgulama yöntemi ile öğrenilebilmektedir. Böylece bu yöntem ile sigorta şirketi değil, şirketin hasar dosyası numarasına da ulaşılabilmektedir. Hasar ödemeleri uzun zaman alır ise tazminat ödemesinin en güncel durumu hakkında bilgi de bu şekilde öğrenilebilir.

 

Hasar tutarı ile ilgili olarak sigorta şirketi ile anlaşmazlığa düşülmesi halinde öncelikle sigorta şirketine başvurulmalıdır. Sigorta şirketinin olumsuz cevap vermesi ya da cevabı geciktirir ise 15 iş günü içinde Sigorta Tahkim Komisyonu’na ve diğer yasal makamlara iletilmelidir. Ancak en hızlı sonuç Sigorta Tahkim Komisyonu ile alınacak olan sonuç olacaktır. 


Tutanak Sorgulama

 

Araç sorgulama sistemi ile ulaşılabilecek bir diğer bilgi ise kaza tutanaklarıdır.

Kaza tutanakları kazanın hangi tarihte yapıldığı, kaza bilgilerine, kaza taraflarının kusur oranlarına ve tutanağın son durumu bilgilerine ulaşılabilmesini mümkün kılmaktadır. Kaza tutanakları

sigorta açısından olduğu kadar, alımı düşünülen aracın karıştığı kazaları öğrenmek için de önemli bir kaynaktır.

 

Araç sahibi olmak sorumluluk gerektiren ve ince ince düşünülmesi gereken bir süreçtir. Alınacak olan aracın geçmişi, ciddi problemlerin çıkmasına neden olabileceği gibi gayet rahat bir seyahat hakkı kullanımı da sağlayabilir.

 

Bu nedenle problem yaşamamak için alınmak istenilen aracın hasar kaydı mutlaka incelenmelidir. Plaka ve araç sorgulamaları yapılmalıdır. Daha sonra aldığı araçtan pişman olmamak için en önemli noktalardan birisidir.

 

Sonuç olarak Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nden alınabilecek olan bu bilgiler yapılan ticaretin vatandaşı ne kadar mutlu edeceğini belirleyen en önemli konudur.

Bu nedenle bu sorgulamalar asla ihmal edilmemelidir.


Son Söz

İnsanlar, en önemli haklarından birisi olan seyahat hakkını en rahat şekilde kullanabilmek için araç sahibi olmayı düşünür. Her zaman sıfır araç alabilmek kolay olmadığından da genellikle 2. el araç alımlarını düşünmektedirler.

Günümüzde 2. el araç alımlarında eskisi kadar sorun yaşanmasa da yine de sorun olan alış verişler bulunmaktadır. Bu sorunları sıfıra indirebilmek için araç sorgulamaları mutlaka kullanılmalıdır.

Herhangi bir araç için yapılabilecek sorgu türleri araç sorgulama, plaka sorgulama ya da hasar sorgulama şeklinde olabilir. Bu sorgulama türleri ise iki yöntem ile gerçekleşebilir. e-Devlet Kapısı girişleri ve SMS ya da online yolu ile Tramer sorgulamaları....

Bu sorgulama yöntemleri ve çeşitleri ile alınmak istenen araç ile ilgili olarak aracın sahibi, markası, modeli, rengi, sigorta kayıtları, hasar kayıtları, değişen parça bilgileri, tutanak bilgileri, muhtemel bir kaza anında hasarı ödeyecek olan sigorta şirketinin hangisi olduğu ve sigorta poliçesinin geçerli olduğu tarihler gibi bilgilere kolaylıkla ulaşılabilir.

Bunu e-Devlet yolu ile öğrenmek isteyen kişiler bir e-Devlet şifresine sahip olmalılar. SMS yolu ile bilgiye ulaşmayı hedefleyenler ise kullandıkları operatör hangisi olursa olsun 5664 servis numarasına bir mesaj çekerek bilgi edinebilirler. SMS bilgileri 6 TL. karşılığında Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi kayıtlarından alınmaktadır.

Sonuç olarak rahatlıkla kullanılabilecek bir araç sahibi almak en baştan itibaren sorumluluk isteyen bir süreçtir. Kişi hem alım sırasında hem de kullanım sırasında sorumluluğunun farkında olmalı ve yapması gereken düzenli sorgulama işlemlerini de ihmal etmemelidir.

Sorgulama işlemlerinin düzenli olarak yapılması son derece önemlidir. Sadece alım sırasında değil, aynı zamanda araç alındıktan sonra da düzenli olarak sorgulamaların yapılması gerekir. Bu sorgulamalar artık sahibi olunan aracın sigortası ile ilgili sorgulamalar olmalıdır. Sigorta poliçesinin geçerliliğini kontrol, yaşanabilecek bir kaza anında sıkıntılı anların olmasını engelleyecektir.Son Güncelleme: 16.02.2017 15:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.