banner87

Beştepe’deki kritik ekonomi toplantısı sonrası ilk açıklama

Beştepe’de Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın da katılımıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan toplantı sona erdi. Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada, "Mali disiplinden asla taviz verilmeyecek" denildi.

Beştepe’deki kritik ekonomi toplantısı sonrası ilk açıklama

Beştepe’de Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın da katılımıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan toplantı sona erdi. Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada, "Mali disiplinden asla taviz verilmeyecek" denildi.

09 Mayıs 2018 Çarşamba 19:50
Beştepe’deki kritik ekonomi toplantısı sonrası ilk açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında “Ekonomi Koordinasyon Toplantısı” yapıldı. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Başbakan Binali Yıldım ile haftalık olağan görüşmesinin ardından, ekonomi yönetimiyle bir araya geldi. Ekonomi Koordinasyon Toplantısı’nda ithalat ihracat dengesi, istihdam ve sanayi yatırımları, yabancı sermaye, dövizdeki hareketlilik ve diğer alanlarla ilgili konular etraflı bir şekilde ele alındı.

Toplantıya, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben ile ekonomiden sorumlu bürokratlar ve Cumhurbaşkanı ekonomi başdanışmanlarının katıldığı öğrenildi.

YAZILI AÇIKLAMA YAPILDI

2 saat 35 dakika süren toplantının ardından yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Toplantıda, hükümetin, para ve maliye politikaları konusundaki hedeflerine ulaşma kararlılığı teyit edilmiştir. Bu çerçevede; Ülkemiz ekonomisinin en önemli çıpalarından olan mali disiplinden asla taviz verilmeyecektir. Harcamalarda ortaya çıkan artışları telafi edecek önlemler hayata geçirilmektedir. Orta ve uzun vadede kamu maliyesinde bozulmaya yol açmayacak bir yaklaşımla hareket edilecektir. Faiz ve döviz kuru baskısını azaltmak, bununla birlikte enflasyonla daha etkin mücadele etmek için gereken tedbirler alınacaktır. Bunun için Merkez Bankası elindeki araçları etkin şekilde kullanmaya devam edecektir. Açık piyasa ekonomisi politikalarına sıkı sıkıya sahip çıkılacaktır. Kur rejimi, döviz tevdiat hesapları ve kambiyo rejimi başta olmak üzere hiçbir konuda, piyasa mekanizması dışında yöntemler asla söz konusu değildir.”

VARLIK BARIŞI GENİŞLETİLECEK

Ülkedeki büyümeye dikkat çekilen açıklamada; “Türkiye, büyüme odaklı ekonomi politikaları sayesinde bugünkü seviyesine gelmiştir. Ülkemiz, önümüzdeki dönemde de yine büyüme esaslı ekonomi politikalarıyla yoluna devam edecektir. Büyüme politikalarımızın odağında, kamunun yönlendiriciliği, desteğiyle ve teşvikiyle özel sektör bulunmayı sürdürecektir. Uluslararası yatırımcılar açısından ülkemizin cazibesini artıracak adımlar atılacaktır. Bankacılık sektörümüz, sermaye yeterliliği, aktif kalitesi, likidite düzeyi ve uluslararası piyasalara erişim imkanı bakımından tarihinin en güçlü seviyesindedir. Bir süredir mevduattaki artış, kredilerdeki artış oranının üzerinde seyretmektedir. Reel kesimin finansmana ihtiyacını kolaylaştırmaya yönelik adımlar atılacaktır. Bankalara, ekonomimizin en önemli itici güçlerinden olan gayrimenkul sektörüne yönelik kredilerde kolaylık sağlamaları tavsiye edilmiştir. Mevcut döviz ve altın varlıklarının etkin kullanımına yönelik çalışmalar gerçekleştirilecektir. Varlık Barışı uygulaması, yurt içi ve yurt dışı birikimleri kapsayacak şekilde genişletilecektir” ifadelerine yer verildi.

KALIN ‘KONULAR ETRAFLICA ELE ALINACAK’ DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın bugün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan ekonomi toplantısında faiz meselesi, enflasyon, cari açık gibi konuların etraflıca ele alınacağını söylemişti.

Kalın Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan Başkanlığı’nda bir “ekonomi koordinasyon toplantısı” yapılacağını teyit ederek, “Hem ithalat ihracat dengesi hem istidam hem sanayi yatırımları, yabancı sermaye ve diğer alanlarla ilgili konular etraflı bir şekilde ele alınacak… Bugün yapılacak toplantıda tabiî ki bu konular, faiz meselesi enflasyon, cari açık, istihdam ve diğer konular da etraflı bir şekilde ele alınacak” demişti.

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 09.05.2018 20:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vatandaş 2018-05-09 20:03:09

İyi güzel de seçim vaatleri (rüşvetleri) için kaynak var mı? Bu ülke bu ekonomik darboğaza kendi kendine gelmedi 15 yıldır iktidarsınız pembe tablolar masallar masallar algı operasyonları yaptınız Fazla israf, iflas ettirirmiş. Vatandaş enflasyon canavarı ile boğuşmaktan yoruldu ama umutlarını yitirmedi Farkındalığını Ankara'da güç zehirlenmesi yaşayan koltuk sevdalısı beylere sandıkta gösterecek el mi yaman bey mi yaman sandıkta gösterecek

Misafir Avatar
işçi hakları 2018-05-10 10:46:51 @Vatandaş

Bıktık adlı yorumcu senin dediğin o yıllarca çalışıpp sigortası çıkmayan AKP den önceki zamanlardı. AKP çalışanın hakkını kanunlarla korudu. sigortasız çalışmak yok, aldığı maaştan az sigortalı göstermek yok, iş kanunları, işçi sağlığı, işyerlerine hekim mecburiyeti. saymakla bitmez. ama sen tam tersini söylüyorsun. ayıtır yazıktır günahtır. en büyük kötülüğüde kendine yapıyorsun.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Tarafsız 2018-05-10 10:43:25 @Vatandaş

Dikkat ediyorumda Hükümet işlerle idare ile , Türkiye ve halkı için kafa yoruyor iş yapıyorken muhalefet Hükümeti karalıyor Erdoğana hkaret ediyor. ne büyük bir uçurum var aralarında. bu durumda halk olarak iş yapandan yanayız YOLA DEVAMMMMM. AKP YE DESTEK...

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
2 si bir arada 2018-05-10 09:47:20 @Vatandaş

Milli ve yerli olan AKP MHP ittifakına destek vereceğiz. geleceğimiz için, çocuklarımız için.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
2 si bir arada 2018-05-10 09:46:00 @Vatandaş

Dilin kemği yok nefis şeytan durmadan vesvese fısıldıyor, aklı ve bilgisi olmayanlarda hemen balıklama dalıyor . başşlıyor iftiraya yalana hakarete. düşünmüyorki yarın heasp var mizan var mahşer var terazi var, CENNET var CEHENNEM var . eyy insan oğlu aklını başına al doğrunun dürüstün, hakkın haklının yanında yer al. vat hainlere dinsizlere sömürücülere alet ve taraftar olma. DOST TAN TAVSİYELER.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Tamammı Devammı? bakalım 2018-05-10 08:34:30 @Vatandaş

chp ve muhalefet diyoki: milleten adama demezlermiş 16 senede sen millete ülkeye iyi olarak ne verdin ****** adama , Bütün Türkiyeye soruyoruz Erdoğan Türkiyeye ne verdi? bakalım. HER İLE HAVA ALANI, HAYEL BİLE ETMEDİĞİMİZ HIZLI TRENLER, MARMARAY, OSMANGAZİ,3. KÖPRÜ, 3. HAVALİANI, BOLU TUNELİ,. Beş YILDIZLI DEVLET HASTANELERİ, HER MAHALLEYE KÜLTÜRMERKEZİ, HER VATANDAŞ SGK LI OLDU. ÇAMAKKALE KÖPRÜSÜ, MİLLİ DENİZ ALTILARIMIZ, MİLLİ TANK, MİLLİ HELİKOPTER, MİLLİ İHA SİHA, TÜRKİYENİN TÜM İLLERİNE BÖLÜNMÜŞ YOL. daha sayayımmı kardeş? yoksa bunları gözüne sokmam yetermi. sen kör ve nankörsün ama Türkiye halkı asildir soyludur. DÜŞÜNÜYOR GÖRÜYOR BU YÜZDEN ERDOĞAN BU YÜZDEN AKP DİYOR

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
ege 2018-05-10 08:25:52 @Vatandaş

2001ve evveli Türkiyesi kıtlık yokluk karaborsa batık ekonomi, kilitlenmiş bir siyasetti.
AKP bu ülkeyi Dünya devletiyaptı lütfen ülkemizi 3. dünya ülkelerinin safına tekrar atmayalım. Bu günkü teknolojide AKP nin hizmet ürünüdür. unutma. sonradan AH VAH dememek için AKP ye destek edeceğim.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Vatandaş 2018-05-09 19:53:29

Erken seçimden baskın seçime geçtiler kendi kazdıkları kuyuya kendileri düşecekler Millet farkındalığını sandıkta gösterecek Ankara'da güç zehirlenmesi yaşayan koltuk sevdalısı beylerle sandıkta hesaplaşacak Vatandaş enflasyon canavarı ile boğuşmaktan yoruldu ama umutlarını yitirmedi Bu ekonomik darboğaz kendi kendine oluşmadı 15 yıldır iktidarsınız. Fazla israf,iflas ettirmiş. Ülkemizi ne hale getirdiniz? Pembe tablolar masallar masallar algı operasyonları boşuna uğraşmayın Doğruları biliyoruz/görüyoruz Artık mızrak çuvala sığmıyor

Misafir Avatar
BOKU YEDİ MİLLET 2018-05-09 21:42:33 @Vatandaş

MEALİ YANİ AÇIKLAMASI DİYORKİ PARAYI YİNE AMUDUNLA GÖTÜRÜCEZ.BUNUN ARKASINDAN KANAL İSTANBUL GELİR TOPRAGI KAZIP SU SALACAK BOGAZ YAPIP ÜSTÜNE KÖPRÜ YAPIP PARA ALICAKLAR GEÇENDEN VE GEÇMEYENDEN

Beğenmedim! (0)
Avatar
Vatandaş 2018-05-09 19:56:42

ALLAH (Cc) İLE ALDATMAYAN, DİPLOMASI SAHTE OLMAYAN VE KANMAYAN, KANDIRILMAYAN, KANDIRMAYAN CUMHURBAŞKANI istiyoruz.--TAMAM--

Avatar
De 2018-05-09 21:08:20

Son pişmanlık neye yarar .Her şeyin bir bedeli var olmadı yaaaar .

Avatar
De 2018-05-09 21:09:48

Çevir kazı yanmasın bu ne telaş beyler.

Avatar
bıktık 2018-05-09 21:59:03

siktirin gidin birde ekonomi demiyorlarmı kan beynime sıçrıyor ulan bir suriyeli kadar değerimiz kalmadı 16 senedir 10 gün çıkmaz sigortalı çalışmışlığım nedeni esnafın sigortalı adam çalıştıracak gücü yok emeklilik yaşım geçeli 4 sene olmuş bunlar hala ekonomi diyorlar yok canımızla vergi ödeyelim ve birileri köşe dönsün hassiktirih gidin yeter

Misafir Avatar
t: @bıktık x---cevap 2018-05-10 10:46:31 @bıktık

Bıktık adlı yorumcu senin dediğin o yıllarca çalışıp sigortası çıkmayan AKP den önceki zamanlardı. AKP çalışanın hakkını kanunlarla korudu. sigortasız çalışmak yok, aldığı maaştan az sigortalı göstermek yok, iş kanunları, işçi sağlığı, işyerlerine hekim mecburiyeti. saymakla bitmez. ama sen tam tersini söylüyorsun. ayıtır yazıktır günahtır. en büyük kötülüğüde kendine yapıyorsun.

Beğenmedim! (0)
Avatar
saraya para dayanmiyorki 2018-05-10 02:17:56

akp israfta sinir tanimiyor