Black Friday 2017 indirimleri başladı

Kara Cuma ya da Efsane Cuma indirimleri olarak da bilinen Black Friday 2017 indirimleri e-ticaret sitelerinde aşırı yoğunluğa neden oldu. Bu yıl Öğretmenler Günü ile aynı güne denk gelen ‘Kara Cuma” nedeniyle e-ticaret sitelerinde rekor sayıda satış yapılması bekleniyor. Peki, Kara Cuma olarak da adlandırılan Black Friday nedir ve mağazalar neden indirime gidiyor?

Black Friday 2017 indirimleri başladı

Kara Cuma ya da Efsane Cuma indirimleri olarak da bilinen Black Friday 2017 indirimleri e-ticaret sitelerinde aşırı yoğunluğa neden oldu. Bu yıl Öğretmenler Günü ile aynı güne denk gelen ‘Kara Cuma” nedeniyle e-ticaret sitelerinde rekor sayıda satış yapılması bekleniyor. Peki, Kara Cuma olarak da adlandırılan Black Friday nedir ve mağazalar neden indirime gidiyor?

23 Kasım 2017 Perşembe 23:59
Black Friday 2017 indirimleri başladı

Black Friday 2017 yani Efsane Cuma indirimleri için kampanyalarını duyuran e-ticaret sitelerinde dakikada 350 ürün satıldığı açıklandı. ABD ve Kanada’da perşembe günleri kutlanan Şükran Günü’nün ertesi sabahı “Kara Cuma” olarak adlandırılıyor. Birçok ülkede erken saatlerde açılan mağazalar sıra dışı indirimlerle teknoloji ve alışveriş tutkunlarını satın almaya yönlendiriyor.

BLACK FRIDAY NEDİR, NE ZAMAN KUTLANIR?

Genel olarak, Kasım ayında dünya genelinde 19.3 milyon ziyaretçiye ulaşarak, Picodi.com sitesindeki trafiğin 3’e katlandığını gördü. Ancak tüm ülkelerde Black Friday kaynaklı aktivite artışını gözlemlenebilirken, bazı ülkelerde Kasım ayında alış verişe sıra dışı bir ilgi gözlemlendi. Finlandiya’daki web oturumları Ekim verilerine kıyasla %500’ün üzerinde artış gösterirken, Yunanistan ve Portekiz web oturumlarında %450’nin üzerinde bir artış gösterdi.

Kasım’da, Ekim oturumlarına kıyasla %936’lık bir sıçrama ile bu dönemin tadını Güney Afrika kadar hiçbir ülke çıkartmamış gibi görünüyor. Bu aktivite, yetişkin nüfusun %43’ünün internet üzerinden, yurt dışından ürünler satın alması kapsamında ülkenin uluslararası E-ticaret alanında filizlenmekte olan ilgisini yansıtıyor olabilir. 

BLACK FRIDAY'DE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Black Friday’da (Kara Cuma) bilgisayar ve akıllı telefonlar ile güvenli online alışveriş için bu ipuçlarına dikkat edin: 

Sahte uygulamalardan korunmak için mağazanın web sitesini ziyaret ederek uygulamaya bağlantı verip vermediğine bakın. Sahte Black Friday uygulamalarından korunmanın en kolay yolu, mobil tarayıcınızdan mağazanın resmi web sitesine giderek uygulamaya bağlantı verip vermediğini kontrol etmektir. Birçok mobil tarayıcı, eğer bir web sitesinin halihazırda bir uygulaması varsa, üst veya alt kısımda sayfayı uygulamada açmak isteyip istemediğinizi soran bir mesaj verir. 
 
Black Friday temalı içeriklere hemen kanmayın, gelen maillerin adresini ve doğruluğunu kontrol edin. Kötü niyetli kişilerin göndereceği linklere tıkladığınız anda tüm kişisel bilgileriniz dolandırıcıların eline kolayca geçebilir. İyi niyetli gibi gözüken e-postaların arkasında da kötü planların olabileceğinden şüphe edin. Düşünmeden gireceğiniz linkler sizi virüs bulaştıran sitelerin avı haline getirebilir. 
 
Abartılı kampanya, indirim ve hediye tekliflere itibar etmeyin, güvensiz ağlar üzerinden sahte satın almalara yönlendirebilecek linklerden uzak durun. Eğer gördüğünüz bir kampanya gerçek olamayacak kadar cazipse, büyük bir olasılıkla gerçek değildir. Kampanyanın gerçek olduğunu düşünüyorsanız yeni bir tarayıcı açarak web sitesinin adresini doğrudan bu adres çubuğuna yazın. Doğrudan marka tarafından duyurulan fırsatlara güvenin. Her ne olursa olsun online alışverişiniz için mutlaka düşük bakiyeli bir sanal kart kullanın. 
 
Bildiğiniz ve güvendiğiniz adreslerden alışveriş yapın. Daha önce denediğiniz ve memnun kaldığınız yada kendini kanıtlamış online alışveriş sitelerinden alışveriş yapın. Alışveriş yaptığınız sitenin SSL sertifikası kullandığından emin olun. Güvenli ve şifrelenmiş bir web sitesi adresi HTTP ile değil, HTTPS ile başlar ve adres çubuğunda kilit simgesi görünür. 
 
Verdiğiniz bilgilere dikkat edin. Alışveriş yaptığınız site siparişiniz için gerekli bilgiler dışında çok daha fazla soru soruyorsa, bu özel soruları cevaplamayın ve alışverişinizi sonlandırın. Bazı kötü amaçlı yazılımlar, çevrimiçi formlara satır ekleyerek siber suçluların özel bilgilerinizi çalmasına neden olabilir. 
 
Ücretsiz ve halka açık Wi-Fi erişim noktalarından uzak durun. Siber saldırganlar tarafından kontrol edilen ücretsiz bir Wi-Fi ağına bağlandığınızda cihazınızdaki kritik bilgileri farkında olmadan dolandırıcılara kaptırabilirsiniz. Eğer evinizin internetine bağlı değilseniz ve online bir işlem yapmanız gerekiyorsa, mobil veri ağınızı kullanın. Eğer bir Wi-Fi ağına bağlanmak zorundaysanız, mobil güvenlik çözümü içeren bir VPN ile bağlantı kurduğuna emin olun. 
 
Verilerinizi yedekleyin. Bilgisayarınızın virüs saldırısı sonucunda çökmesi gibi tehlike durumlarında veri kaybını önlemek için, bilgilerinizi düzenli bir şekilde yedeklemeyi unutmayın. 
 
Hesap özetlerini ve kredi kartı ekstrelerini kontrol edin. Online alışveriş yaptıktan sonra hesap özetinde yada kredi kartı ekstresinde şüpheli bir harcama görürseniz hemen bankanızla iletişime geçin. 
 
İşletim sisteminizin ve antivirüs yazılımınızın güncel olduğundan emin olun. Güncellemeler sizi dolandırıcılığa ve zararlı yazılımlara karşı koruyacaktır. Bilgisayarınızı fırsat buldukça olası virüs bulaşmalarına karşı tarayın. 
 

BLACK FRİDAY TÜRKİYE’DE NE ZAMAN KUTLANACAK?

24 Kasım Cuma günü Öğretmenler Günü ile aynı tarihe denk gelen Kara Cuma nedeniyle ülke çapında birçok mağazada büyük indirimler yapılacak. İndirimler için en erken davranan markalar arasında ise Sony yer aldı. Birçok oyunda yüzde 30’lara varan indirimler yapan Sony’nin dışında PlayStation Plus abonelik fiyatlarında da yüzde 25’lik bir indirimin olacağı bilgisini paylaşıldı. 1961 yılında ilk kez yerel bir gazetede kullanılan “Black Friday” kavramı o günden sonra alışveriş çılgınlığının yaşandığı özel güne verilen kalıcı isim olarak kullanılmaya başlandı.  Türkiye’deki alışverişlerde normal bir güne oranla yüzde 622’lik bir sıçramanın olduğu ifade edilirken geçtiğimiz yıllarda en fazla tercih edilen ürünler kıyafet, elektronik ürünler ve kitaplar olmuştu.

Her önemli satışların gerçekleştirildiği özel günde alışveriş tutkunları ise dönem dönem birbirlerine zor dakikalar yaşatabiliyor. Daha fazla ürün satın almak için kıyasıya rekabet içerisine giren teknoloji meraklılarının hızlı davranması nedeniyle istenmeyen görüntüler ortaya çıkabiliyordu. E-Ticaret sitelerinin yaygınlaşmasının ardındansa bu görüntüler rafa kalkmıştı.

BLACK FRIDAY İNDİRİMLERİ HANGİ MARKALARDA GEÇERLİ?

Black Friday indirimlerinde pek çok marka indirim uyguluyor. Bu markalardan bazıları ise şöyle...

Morhipo Black Friday (Kara Cuma) indirimleri
Morhipo, "Black Sale" adı altında yüzde 90'a varan indirimler sunuyor.
Koton Black Friday (Kara Cuma) indirimleri
Koton Black Friday'e özel verdiği kodla, tüm indirimlere ek olarak yüzde 25 indirim fırsatı veriyor.
Oysho, Zara, Pull and Bear, Bershka Black Friday (Kara Cuma) indirimleri
Inditex grubu da Black Friday indirimi sunuyor. Zara’da gece yarısında sonra başlayacak indirim hafta sonu da devam edecek. Pull&Bear’daki indirim ise perşembe akşamı başlıyor. Bershka da ürünlerinde yüzde 50'ye kadar indirim uyguluyor.
Teknosa Black Friday (Kara Cuma) indirimleri
Teknoloji mağazası, Black Friday'de sepette yüzde 50'ye varan indirimler sunuyor.
Steam Black Friday (Kara Cuma) indirimleri
Dünyanın en büyük çevrimiçi orjinal oyun satış platformu Steam, Black Friday indirimleriyle birlikte binlerce oyuna indirim uyguluyor. Steam indirimleri 28 Kasım'a kadar sürecek.
Karaca Black Friday (Kara Cuma) indirimleri
Karaca, internet üzerinden yapılan alışverişlerde tüm indirimlere ek olarak yüzde 15 indirim daha veriyor.
Marks & Spencer Black Friday (Kara Cuma) indirimleri
Marks & Spencer, 24-26 Kasım tarihleri arasında tüm alışverişlerde ikinci ürüne yüzde 40 indirim fırsatı sunuyor.
Hepsiburada Black Friday (Kara Cuma) indirimleri
Online alışveriş sitesi Hepsiburada.com, çeşitli ürünlerde "Perşembeyi cumaya bağlayan gece yarısından itibaren indirimli alışveriş fırsatı veriyor.
Forewer New Black Friday (Kara Cuma) indirimleri
Avustralyalı giyim markası Forever New, her yıl heyecanla beklenen Black Friday'e özel 24 - 26 Kasım tarihlerinde, forevernew.com.tr üzerinden gerçekleşen tüm alışverişlerde yüzde 25 indirim yapıyor.
Beymen Black Friday (Kara Cuma) indirimleri
Beymen, Beymen Club’tan yapacağınız her 500 TL’lik alışverişe 150 TL her bin liralık alışverişe 300 TL indirim yapıyor.
Mavi Black Friday (Kara Cuma) indirimleri
Mavi, mağazalarında geçerli olacak sonbahar-kış ürünlerinde %25 indirim fırsatı sunuyor. Mavi'nin indirimleri ise cuma günü başlıyor.
New Balance Black Friday (Kara Cuma) indirimleri
New Balance, 24 Kasım Cuma günü seçili ürünlere özel yüzde 25 indirim veriyor.
Derimod Black Friday (Kara Cuma) indirimleri
Derimod, 24-25-26 Kasım tarihlerinde, etiketin yarısı fırsatına ek olarak ikinci ürüne yüzde 30 indirim kazandırıyor.
Clinique online mağazasında indirim!
Boyner Black Friday indirimleri
400 TL'lik alışverişe yüzde 25 indirim.
H&M Black Friday indirimleri
Online ve tüm alışverişlerde yüzde 20 indirim. Ücretsiz kargo dahil.
Home store Black Friday indirimleri
Black Friday' e özel yüzde 50 indirim Home Store'da.
Evidea.com'da Black Friday indirimi
Ürünlere sepette ekstra yüzde 20-50 arası indirim.
Elle, Black Friday'e özel seçili ürünlerde yüzde 50 indirim yapiyor.
Penti'de tüm ürünlerde NET %40 Pink Friday indirimi, saat 22.00'da ilk olarak Penti.com'da!
Media Markt Black Friday'e özel indirim
Philips led tv, HP notebook ve ps4'te indirim yapıyor.
 

EFSANE CUMA YILIN EN AVANTAJLI GÜNÜ OLACAK

Efsane Cuma ile ilgili konuşan Hepsiburada Ticari Grup Başkanı Emre Ekmekçi “Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gecenin ilk saatlerinden itibaren Hepsiburada’ya giren müşterilerimiz gözlerine inanamayacak! Müşterilerimiz, milyonlarca üründe avantajlı fiyatların yanı sıra birçok yeni ürünle ilk kez Efsane Cuma kapsamında karşılaşacak. Türkiye’nin 81 kentine yayılmış yaklaşık 10.000 iş ortağımızla perakendede büyük bir hareket yaratacağız. Müşterilerimizin; ‘indirime girse de alsam’ diye düşündüğü ürünleri alacağı gün 24 Kasım olacak. Bir evin ortalama 3.000TL’ye yenilenen salonu, Efsane Cuma’da 1.000TL’ye yenilenebilecek. Bu anlamda 24 Kasım’ı ‘Yılın En Avantajlı Günü’ ilan ettik.” dedi.

HEPSİBURADA'DAN BİR İLK

Geçen yıl ‘Efsane Cuma’ gününde, dakikada 350 ürün satan Hepsiburada, bu yıl kendi sipariş rekorunu kırmak için çeşitli yenilikler de sunuyor. ‘Efsane Cuma’ya özel olarak daha önce hiç satışını yapmadığı ürünleri satışa açacak olan Hepsiburada, Türkiye’de e-ticaret platformunda bir ilke imza atarak konut satışı gerçekleştirecek. Son 3 yıldır sektör lideri olan Nef’in, İstanbul Çekmeköy’deki ikinci projesi olan Nef Ormantepe’de yer alan 3 adet 1+1 daireleri, ilk olarak sadece Hepsiburada müşterilerine özel lansman fiyatlarıyla sunulacak. Nef’in Çekmeköy’deki ilk projesi olan Nef Çamlıtepe’nin, 2 günde 497 adet konut satışıyla kırdığı rekorun ardından, ‘Efsane Cuma’ya özel sunulan Nef Ormantepe’deki dairelerin de satışının çok kısa sürede tamamlanması ve Türk e-ticaret tarihinin en yüksek cirolu işleminin olması bekleniyor.

Hepsiburada, geçen yıl ‘Efsane Cuma’da web sitesine 4 milyon kez ziyaret almış, cep telefonu uygulaması ise 2,5 milyon kez görüntülenmişti. Adet olarak en çok sağlık-güzellik kategorisinde sipariş alınırken, TL bazında en fazla harcama cep telefonları ve aksesuarları kategorisinde gerçekleşmişti.

Son Güncelleme: 24.11.2017 00:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.