banner87

Erdoğan’dan yeni ekonomi programı ile ilgili flaş açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada “Makroekonomik istikrarı korumak, üretimi artırmak ve toplumun refah düzeyini yükseltmek için Yeni Ekonomi Programı uygulanacak” dedi.

Erdoğan’dan yeni ekonomi programı ile ilgili flaş açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada “Makroekonomik istikrarı korumak, üretimi artırmak ve toplumun refah düzeyini yükseltmek için Yeni Ekonomi Programı uygulanacak” dedi.

11 Ekim 2018 Perşembe 08:12
Erdoğan’dan yeni ekonomi programı ile ilgili flaş açıklamalar

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "2019-2021 Dönemi Yatırım Programı Hazırlıkları" ile ilgili genelgesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

Genelgede Erdoğan, hükümetin vatandaşların refah ve mutluluğunu daha üst seviyelere çıkarma amacı doğrultusunda makroekonomik istikrarı korumak, üretimi artırmak ve toplumun refah düzeyini yükseltmek için 2019-2021 döneminde Yeni Ekonomi Programı uygulayacağını vurguladı.     

Bu dönemde temel hedefin ekonomide dengelenmeyi ve sürdürülebilir büyümeyi gerçekleştirmek olduğunu belirten Erdoğan, "Kamu harcamalarında tasarruf yapmak, enflasyonu düşürerek fiyat istikrarını korumak, yurt içi tasarrufları artırmak, cari işlemler açığını azaltmak, kamu mali dengelerini ve mali disiplini daha da güçlendirmek ve böylece makroekonomik ve finansal istikrarı korumak temel önceliklerimizdir." ifadesini kullandı.     

Bu hedef ve öncelikler çerçevesinde, kamu hizmetlerinin hız ve kalitesinin artırılması amacıyla kamu yatırımlarına ayrılan kaynakların söz konusu dönem için hedeflenen politikalara azami oranda katkı sağlayacak şekilde tahsisi ve verimli kullanımının temel ilkeleri olacağına dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:     

"Kamu yatırım harcamalarından azami düzeyde tasarruf edilirken kalkınma potansiyelini destekleyici mahiyetteki iktisadi ve sosyal altyapı yatırımlarına öncelik verilmeye devam edilecektir. Kamu kesimi yatırımları bütüncül bir yaklaşımla özel kesim yatırımlarını tamamlayacak şekilde tasarımlanacak ve hayata geçirilecektir. Kamu yatırım öncelikleri özel sektörün yenilikçi ve üretken yatırımlarını ve ticareti destekleyecek mahiyette belirlenecek; iş, üretim, yatırım ve yaşam ortamını iyileştiren nitelikli altyapı yatırımlarına öncelik verilecektir.     

Kamu yatırımlarına ayrılan kaynaklar bir taraftan öncelikli sosyal ihtiyaçları giderecek ve üretken faaliyetleri destekleyecek nitelikteki altyapı alanlarına yönlendirilirken, yatırımların maliyet etkin, verimli ve zamanında gerçekleştirilmesine, mevcut sermaye stokunun daha etkin kullanılmasına ve yatırım harcamalarının en kısa zamanda ekonomik ve sosyal faydaya dönüştürülmesine azami özen gösterilecektir."     

"ZORUNLU HALLER DIŞINDA YATIRIM PROGRAMINA YENİ PROJE ALINMAYACAK"     

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 Yılı Yatırım Programı hazırlıklarında, 2019-2021 dönemi Orta Vadeli Program ve Mali Plan'da yer alan amaç ve politikalar ile öncelikler ve mali çerçevenin esas alınacağını aktardı.     

Orta Vadeli Program ve Mali Plan'la uyumlu olmak kaydıyla, kamu idarelerinin stratejik planlarının da hazırlıklarda dikkate alınacağı bilgisini veren Erdoğan, şöyle devam etti:     

"Proje bazında ödenek teklif ve tahsislerinde devam eden öncelikli projelerden en kısa sürede tamamlanabilecek olanlara öncelik verilecektir. Tasarruf tedbirleri kapsamında zorunlu haller dışında 2019 Yılı Yatırım Programı'na yeni proje alınmayacaktır. Mevcut kamu sabit sermaye stokundan azami kapasitede yararlanılması için gerekli bakım ve onarımlara önem verilecek, vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarına ve ekonomide katma değer artışına doğrudan hizmet etmeyen projeler teklif edilmeyecektir."

Bütün kuruluşların 2019 Yılı Yatırım Programı hazırlıkları ile ilgili olarak bundan sonraki süreçte, belirtilen hususlar ile "2019-2021 Dönemi Yatırım Programı Hazırlama Rehberi"ndeki öncelikleri, esasları ve yatırım tavanlarını dikkate almalarını isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, tavan içinde kalmak kaydıyla, Strateji ve Bütçe Başkanlığının 31 Temmuz 2018 tarihli Yatırım Talepleri Duyurusu'na istinaden gönderdikleri yatırım tekliflerinde varsa proje bazındaki değişiklik önerilerini ivedilikle "kaya.sbb.gov.tr" adresinde yer verilen Ka Ya Bilgi Sistemi aracılığıyla Strateji ve Bütçe Başkanlığına göndermeleri çağrısında bulundu.     

Söz konusu genelgede "2019-2021 Dönemi Yatırım Programı Rehberi" de yer aldı.     

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
06 2018-10-11 11:31:49

tayyip yeni ekonomik programina katardan 400 milyon dolarlik saray ucak alarak ve icini de 80 mil. dolara yeniden dizayn ettirerek , baslamistir! sigirlar becerilmedigi zaman mutlu olamiyorlar!!!!!!!

Avatar
Antalyalı Attalos 2018-10-11 11:14:12

Damadı bir taraftan,uzunçalar bir taraftan,habire ekonomik proğramlar açıklıyor.Ne kadar proğram açıklarsanız açıklayın,döt sıkarak folloş olmuş cıncığınızı daraltamazsınız bay uzunçalar,Bunu kafanıza sokun.

Avatar
A 2018-10-11 08:43:28

Herkesin tahmin ettiği baştan sona kadar yanlış proğramı uyguluyorsunuz. Günü kurtarmak, yerel seçimleri kazanmak için yapılmış bir proğramdır. Market ürünleri 50 bin kalem üzerinden sadece 50 ürüne %10 indirim yapmakla, petrol ürünleri zammını 3 ay ötelemekle ekonomiyi kurtaramazsınız. 1-Güçler ayrılığını tesis et. 2. Evrensel insan hukukunu gelişmesinin önünü aç. 3.yargı bağımsızlığı + Merkez Bankasından elini çek. 4.Damadını görevden al yerine ekonomiden anlayan birini ata. 5.meclisi çalıştır .6.Saraydaki israfı şatafatı bitir en önemlis uçak araç filosunu sat. O ZAMAN BAK BAKIYIM EKONOMI NASILDA DUZELIR. Ama ben biliyorumki bunları yapamazsın çünkü sonradan ğörmeler gibi zenginlik ve ğösteriş budalası olmuşsun.

Misafir Avatar
onceden yaptiklari zam i unutma 2018-10-11 13:15:46 @A

goz boyama gibi bisey

Beğenmedim! (0)
Avatar
HADE BE !.... 2018-10-11 11:24:50

Bu şapkadan tavşan çıkmaz boşuna uğraşıyorsunuz Yalanlara teslim olmayınız lütfen

Avatar
saman i tohumu et i 2018-10-11 13:14:48

kagidi cogu ham maddeyi disardan ithal etmekle hic bisey duzelmez

Avatar
Emine 2018-10-11 13:13:46

Zengin olmanin en kolay yolu Nobel Ganimeti. Hali hazir Idlibdeki 100 Bin Cihadci Teröristi Putinin emriyle TSK almisken ta Isvece kadar Dini Savas Seferleri en kolay cözüm, Eyyyt benim Gözüm, cabuk yalla yalla valla valla..

Avatar
HADE BE !.... 2018-10-11 15:38:01

Yerel seçim öncesinde avanta gıda kolisi yerine avanta enflasyon sepeti dağıtırlarsa, şaşılmamalıdır.

Avatar
T.C. DÜNYA MUCİZESİ EBEDÎ BAŞKUMUTAN KEMAL ATATÜRKÇÜ ATEİST . 2018-10-12 01:34:57

Ekonomiyi düzeltmek için sen ve hanedanlığın şu kaçak sarayın masraflarından BERTARAF edersen belimizi biraz olsun doğurabiliriz..Ülkemiz TÜRK VATANIMIZIN içine sen ve hanedanlığın yalaka ,yaltakcıların yandaşların akraba ve rüşvetcilerin ettiniz ..Hiç bir dünya..ülkelerinde hiç bir siyasettenim başındaki senin ve yaltakcıların gibi ihtişamlı ,gösterişli ,yaşam tarzı olmamıştır .Bu NE ya senin bu ihtişamlı gösterişli sosyal yaşam tarzın ülkenin içine etti haram olsun..7 den 77 bütün hanedanlığına ülkemizi kendi gösterişli yaşam tarzın için götü bolu..ciyeri 5 para etmez araplara satın ve HALÂDA satıyorsun yeter be git artık ,git ETRİKACI adam .