KARŞI karşıya olduğumuz ekonomik sorunlar çok açık. Döviz gelirlerimiz giderlerimizden az. Üretimi destekleyecek bir politika izlenmediğinden ülke içi tasarruflar yetersiz. Bu nedenlerle uzun yıllardır devlet ve şirketler yurtdışından borç alıyor. Borçlarımız birikti ve ödenmediği takdirde yeni borçlar bulmak zorlaşıyor. Diğer yandan devlet bütçesi açık veriyor. Fiyat artışları hızlandı. Türk lirası değersizleşiyor. Artan döviz kurları, fiyat artışlarını hızlandırıyor. Çünkü üretilen, ihraç edilen ürünlerin hammaddeleri de ithal. Tarım da bu sorunlara katkı veriyor. Tarımsal üretim yapmak için ithalat yapmak gerekiyor. Uygulanan endüstriyel tarım (yoğun kimyasal gübre ve sentetik tarım ilaçları, mazot, şirket tohumları, aşırı su ve ağır makinelere dayalı tarım) büyük ölçüde ithalata dayanıyor. Tarımda kullanılan mazot ve tarım kimyasalları bir yandan küresel iklim değişikliğine yol açarken diğer yandan ithalata dayalı olduğundan döviz kıtlığına katkıda bulunuyor. Bu tarım sistemi toprakları, suyu kirlettiği gibi insan sağlığı açısından da yoğun zararlara neden oluyor. Kısacası uygulanan endüstriyel tarım sistemi hem ekonomik krizi şiddetlendiriyor, hem de dünyanın ısınmasına yol açıyor. Uygulanan tarım ve ekonomi politikaları çiftçi ve tüketicilerin sömürülmesine yol açıyor. Çoğunluğun çok alıştığı bu tarım sistemi ve tarım politikaları artık sürdürülebilir değil.

Agro ekolojik bir tarım sistemine ve gıda egemenliğine dayalı bir tarım politikasına geçmek gerekiyor. Agro ekoloji, ekolojik bir tarım demektir. Sadece organik tarıma indirgenemez. Agro ekoloji dünyada hızla yayılmaktadır. Büyük başarılar elde edilmiştir. Verim düşüşü değil artışı söz konusudur. Dünya köylü, çiftçi, balıkçı ve göçerlerinin örgütü Via Campesina agro ekolojiyi savunmaktadır. Birleşmiş Milletlerin Gıda ve Tarım Örgütü olan FAO agro ekolojiyi kabul etmek zorunda kalmıştır. Hatta bu yaklaşımı yozlaştırmak için büyük tarım tekelleri bile agro ekolojiyi benimsemiş görünmeyi tercih etmektedirler.

Türkiye ekonomik bir krizin yakınlarında dolaşmaktadır. Kriz anları ülkelere yaratıcı çözümlere açılmak için fırsatlar da verir. Agro ekolojik sistem, tarım kimyasallarını çok büyük ölçüde sıfırlamaktadır. Sentetik tarım ilaçları yerine yerel tohum, kardeş bitkiler, nöbetleşme, ev yapımı ekolojik tarım ilaçları gibi bir çok teknik ve araç kullanılmaktadır. Kimyasal gübre yerine ise; hayvansal gübre, yeşil gübre, kırmızı solucan gübresi, komposto, kardeş bitkiler vb. birçok yöntem kullanılacaktır. Azaltılmış veya sıfırlanmış toprak işleme ile mazot ve makine kullanımı kısılacaktır. Böyle bir tarım sistemi tarımsal üretimde kullanılan ithale dayalı girdileri gereksiz hale getirecek ve döviz tasarruf edilmesine yol açacaktır.

Var olan tarım politikası aynı zamanda tarım ürünleri ithaline de dayanıyor. Bunun nedeni ülkemizin gıda egemenliğine sahip olmamasıdır. Döviz kuru arttığı için ithal edilen tarım ürünleri pahalılığı arttırıyor.

Ürünler kooperatifler aracılığı ile çiftçiden tüketiciye doğrudan ulaştırılabilse çiftçinin eline daha iyi fiyat geçeceğinden üretimi arttıracak, tüketici ise daha ucuza bu ürünleri elde edeceğinden enflasyon kısıtlanacaktır.

Kısacası agro ekolojik tarım sistemine geçtiğimizde üretim için ithale dayalı girdiler ya hiç kullanılmayacak ya da bazı girdiler (mazot gibi) daha az kullanılacaktır. Bu hem çiftçinin maliyetini düşürecek hem de döviz darboğazının azalmasına katkı verecektir. Tarım ürünleri ithalini zorlaştırdığımızda ve kooperatifleri destekleyerek çiftçi eline geçen fiyatları arttıracak şekilde daha etkili tarım destekleri yaptığımızda, bunlar dış ticaret açığını kapatma yönünde etki edecektir. İhraç ettiğimiz ve zehirlerle yüklü olmayan tarım ürünlerimizin ise birim fiyatları artacağı için tarım bir de bu yönden dış ticaret açığının kapanmasına katkı verecektir. Daha derin düşünürsek temiz ve besleyici ürünleri tüketen halkımız daha az hasta olacak bu da beşeri ilaç ve tıp cihazları ithalatını düşürecektir.

Türkiye zaman kaybetmeden agro ekolojik tarıma geçmeli, gıda egemenliğini sağlayacak bir ekonomi ve tarım politikasını benimsemelidir. Şimdi başlarsak beş altı yılda durumumuz oldukça düzelecektir.

Önerilen Haberler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet 2018-09-18 21:35:14

Bir sitede yaptığım yorumu aynen buraya da aktarmak isterim:
İşin gerçeği, tüm dünya bir ekonomik sallantıya doğru gidiyor. Gelişmekte olan tüm ekonomiler de bu sallantıdan en büyük payı alıyor ve alacak. Bu durumda yapılması gerekenler tasarruf, tasarruf, tasarruf.. Biraz kısıtlama ve birkaç sene resesyona boyun eğmek idi. Lakin ne yazık ki yönetici kesimin mentalitesi ve olayları yorumlayamaması nedeniyle bu işten resesyonla çıkmayı tercih etmediğinden dolayı büyük bir ekonomik kriz bizi bekliyor.
Bu tip öneriler gerçekten önemli, takdire şayan lakin bunlar orman yangınına kovayla su dökmeye benzer; çok daha büyük önlemlere ve önerilere ihtiyaç vardır. Bunlar ise bulması kolay fakat yapacakları ikna etmesi zor şeylerdir...
https://parlakjurnal.com

Avatar
Rivasol 2018-11-27 14:22:41

Solucan Gübresinin Bilinmesi Gereken Faydaları

Gübre, pek çoğumuz tarafından hayvansal atık olarak bilinir. Aslında bu bilgi yanlış değildir. Fakat Toprağın doğal döngüsü, yalnızca bu bileşenlerle olmaz. Düşünelim ki doğada kendi kendine ciddi Boyutlara ulaşmış ormanlar vardır. Bu ormanları hiç kimse kimyasal gübre atmaz ve hatta organik gübre ihtiyacı da söz konusu olmaz.
Ormanın kendi aurasında yaşayan hayvanlar tarafından bırakılan dışkıları doğrudan dönüştürme kabiliyeti vardır. Elbette burada bazı canlıları da ihtiyaç olacaktır.
Dışkının ilk formu ile gübre olarak kullanılabilmesi mümkün değildir. Gübrenin belli bir miktar fermente olması, eklem bacaklılar ve mikroorganizmalar tarafından ayrıştırılması için bekletilmesi gerekir. Bundan sonraki süreç toprak altındaki ayrıştırıcılar tarafından gübrenin iyileştirilmesidir. İşte bu noktada solucanlar devreye girer.
https://www.rivasol.com.tr/