banner82

Berberoğlu için tahliye kararı!

CHP'nin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun Maltepe cezaevinden tahliyesi bekleniyor. Yargıtay, Berberoğlu'nun vekilliği boyunca cezasının durdurulması kararını vermiş, Can Dündar'a MİT tırları görüntülerini verdiği gerekçesiyle de 5 yıl 10 ay hapis cezasını onamıştı. Eski CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, Berberoğlu hakkındaki tahliye kararına ilişkin "Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı, Enis Berberoğlu'nun tahliyesine ilişkin kararı Maltepe Cezaevi'ne az önce hem sözlü hem de yazılı olarak bildirdi.

Berberoğlu için tahliye kararı!

CHP'nin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun Maltepe cezaevinden tahliyesi bekleniyor. Yargıtay, Berberoğlu'nun vekilliği boyunca cezasının durdurulması kararını vermiş, Can Dündar'a MİT tırları görüntülerini verdiği gerekçesiyle de 5 yıl 10 ay hapis cezasını onamıştı. Eski CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, Berberoğlu hakkındaki tahliye kararına ilişkin "Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı, Enis Berberoğlu'nun tahliyesine ilişkin kararı Maltepe Cezaevi'ne az önce hem sözlü hem de yazılı olarak bildirdi.

20 Eylül 2018 Perşembe 17:34
Berberoğlu için tahliye kararı!

Bir yıldan uzun süredir Maltepe Cezaevi'nde tutuklu bulunan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun MİT TIR'ları davasında aldığı 5 yıl 10 ay hapis cezasını onayan Yargıtay, milletvekilliği sona erinceye infazın durdurulmasına ve Berberoğlu'nun tahliye edilmesine karar verdi.

T24'e konuşan CHP'nin hukukçu milletvekili Sezgin Tanrıkulu, mahkemenin verdiği kararın cezaevine iletildiğini ancak UYAP'a daha yüklenmediğini belirterek, Berberoğlu'nun bu gece tahliye olmasının beklediğini söyledi. Tanrıkulu, Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin tahliye kararını Anayasa'nın 'Yasama Dokunulmazlığı'nı düzenleyen 83. Maddesi uyarınca aldığını ifade etti. 

Yarkadaş: Saat 19.00'da özgürlüğe ilk adımını atacak

Eski CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, Berberoğlu hakkındaki tahliye kararına ilişkin "Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı, Enis Berberoğlu'nun tahliyesine ilişkin kararı Maltepe Cezaevi'ne az önce hem sözlü hem de yazılı olarak bildirdi. Cezaevi yönetimi ile görüştüm.  İdare, tahliye işlemini başlatmış... Berberoğlu saat 19.00'da özgürlüğe ilk adımını atacak" dedi.

Avukatı: Yattığı süre göz önünde bulunduruldu

Artı Gerçek'ten Esra Koçak Mayda'ya konuşan Berberoğlu'nun avukatı Murat Ergün ise CHP milletvekilinin 'yattığı süre göz önüne alınarak tahliye edildiğini' söyledi. Ergün, "Yargıtay, savcılığın müebbet hapis cezasını itirazı reddetti, hapis cezasını onadı. Enis Berberoğlu, 5 yıl 10 aylık hapis cezasına onama geldiğinden yattığı süre göz önüne alınarak tahliye edildi. Karara henüz ulaşamadık ancak birkaç saat içerisinde tahliye bekliyoruz" dedi. 

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, temyiz incelemesini esastan tamamladı. Daire, oy çokluğuyla Berberoğlu'na, "devletin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri açıklamak" suçundan verilen 5 yıl 10 ay hapis cezasını onadı. Ayrıca, Anayasa'nın 83/3. maddesi uyarınca milletvekilliği sona erinceye kadar Berberoğlu'nun cezasının infazının durdurulmasına ve salıverilmesine karar verildi.

Daha önce "durma" talebi reddedilmişti

24 Haziran'da yapılan milletvekili genel seçiminde yeniden milletvekili seçilen Enis Berberoğlu'nun avukatları, Yargıtay 16. Ceza Dairesine başvurarak, Berberoğlu hakkındaki davanın durmasını talep etmiş, Yargıtay 16. Ceza Dairesi, bu talebi reddetmişti.

Ne olmuştu?

Enis Berberoğlu, durdurulan MİT tırları görüntülerini eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a verdiği iddiasıyla İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandı.

Mahkeme, Berberoğlu'nu, "devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak" suçundan 25 yıl hapis cezasına çarptırdı ve 14 Haziran 2017 tarihinde tutukladı.

Dava dosyası, itiraz üzerine İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi (İstinaf) 2. Ceza Dairesine geldi. Daire, yerel mahkemenin kararını esastan bozarak dosyayı İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi ise İstinaf Mahkemesinin bozma kararını usul ve yasaya aykırı bularak, dosyayı iade etti.

Dosyayı yeniden ele alan İstinaf Mahkemesi, bu kez Enis Berberoğlu'na "casusluk" suçundan değil, "devletin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri açıklamak" suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası verdi ve tutukluluğunun devamına hükmetti.

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne geldi. Berberoğlu’nun avukatları, 24 Haziran’da yeniden milletvekili seçilmesinin ardından 26. Dönem’de milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldıran Anayasa değişikliğinin geçici madde olmasına dayanarak davanın durmasını ve tahliye kararı verilmesini talep etti.

Yargıtay 16. Ceza Daire, milletvekili dokunulmazlıklarını kaldıran anayasa maddesini; geçici bir madde olsa bile “Anayasal bir özel hüküm” olarak değerlendirdi ve kararda, “Anılan hükmün geçici madde olması, hükmün anayasal hüküm olma niteliğini değiştirmeyeceği gibi özel hüküm olması nedeniyle genel hüküm karşısında öncelikle uygulanma zorunluluğu hukukun temel ilkelerindendir” ifadesine yer verildi.

Berberoğlu, Yargıtay kararının ardından 'Anayasası Çalınan Milletvekili' imzasıyla yayınladığı açıklamada, mahkemelerde savunma hakkımı kullanmama ve dışarıyla haberleşmeyi kesme kararı aldığını duyurdu. Berberoğlu'nun haberleşmeyi kesme kararı ailesi, avukatları ve eski/yeni milletvekilleriyle yaptığı görüşmeleri de kapsıyor.

Berberoğlu'nun avukatları Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin yargılamada durma ve tahliye kararı verilmesi talebinin reddetmesinin ardından bir üst daireye itirazda bulundu. Yargıtay 17. Dairesi'ne verilen dilekçede, Berberoğlu’nun yeniden seçilerek yasama dokunulmazlığını kazandığı, bu nedenle yargılamada durma kararı ve tahliye kararı verilmesi istendi.

Berberoğlu’nun kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı ile seçilme hakkının ihlal edildiği yönündeki iddialarla Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yaptığı başvuruyla ilgili de 2 Ağustos günü ret kararı çıktı. 

 

Gelişmelerin ardından Berberoğlu, ailesi ve avukatları da dahil olmak üzere görüşlere çıkmama kararı aldı.  

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 21.09.2018 11:32
Anahtar Kelimeler:
Enis BerberoğluTahliye
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Antalyalı Attalos 2018-09-20 17:42:54

Ne hallere düştük bakarmısınız.Hiç bir suçu olmadığı halde içeride yatırılan bir vekil tahliye oldu diye seviniyoruz.Ben Berberoğlunun yerinde olsam idam la birlikte sırf Tayyip için kazığa oturtma kanun teklifi veririm ,meclise geldiğim ilk gün valla.

Misafir Avatar
ERTUĞRUL 2018-09-22 16:56:49 @Antalyalı Attalos

ANTALYA MAYMUN SENİN GÖTÜN KALKINCA BENDE İNDİRDİM ... BAK NASIL ADAM OLDUN KÜFÜR ETMEDEN SUSTUN ... BEN ADAMI BÖYLE GÖT EDERİM.. DİKKAT ET BİRİ GDÖTÜNÜ SIKMASIN..:)

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
Antalyalı Attalos 2018-09-22 12:31:33 @Antalyalı Attalos

Ertuğrul muhterem,senin niye dötün kalktı.Ben o işlere bakmıyorum git başka yerde hallettir kendini naşşş.

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
ERTUĞRUL 2018-09-22 11:54:04 @Antalyalı Attalos

antalyalı attolos kahpecik....sende akıl yok ... çünkü senin küçükken topun amcaların evıne kacmıs orada .......... uğramıssın.. ondan kendınde değilsin ... senın gibi ziırtoplar ancak bu yazsıyı yazar

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
Cehape 2018-09-21 22:01:55 @Antalyalı Attalos

Sen bana edepli konus bende sana serseri.... Adama göre muamele... Terbiyesiz

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
Cehapeee 2018-09-21 21:59:55 @Antalyalı Attalos

Senin ananı az sikmedim mi sen sahitsin sana kapak olsun it

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
Antalyalı Attalos 2018-09-21 17:42:48 @Antalyalı Attalos

Lan cehaapeee nickli sığır,sen beni nereden tanıyorsunda seni tanıyorum diye zarf atıyorsun mal.Senin beni tanıman için bir fırın ekmek yemen lazım.Ama anan tanıyor olabilir beni.Bak buna iddiaya girmem işte.

Beğenmedim! (9)
Misafir Avatar
cehaaapeee 2018-09-21 17:19:59 @Antalyalı Attalos

kecı cobanı denen maymun ve antalyalı serseri sizin zihniyetinizi sokayım vatan hainleri

Beğenmedim! (6)
Misafir Avatar
uih456+ 2018-09-21 11:54:34 @Antalyalı Attalos

Götden cikmalar yine ortalikda , bu it trolleri analari dogurmamis sicmis... akp liler sikse sesleri cikmiyor cünki ibneler!

Beğenmedim! (8)
Misafir Avatar
KECi COBANI 2018-09-20 21:33:27 @Antalyalı Attalos

ATTALOS KENDi DÜSÜNCESi OLMAYAN BU MANYAKLARLA UGRASMAYA DEYMEZ BUNLAR SiYAHI BEYAZDAN AYIRTACAK KADAR AYDIN DEYiLLER

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Antalyalı Attalos 2018-09-20 18:57:42 @Antalyalı Attalos

Bana cevap yazacağım derken havlayan yobaz faşist orospu çocukları,gidin sarayın kapısında havlayın,belki önünüze sofralarından artan yağlı bir kemik atarlar.Haydi marş marş.

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
laf yetiştiren trol itleri 2018-09-20 18:52:36 @Antalyalı Attalos

hangi vajinadan çıktıgınız belli kaç kişinin sperma dan ürediniz şerefsizler

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
cehaaapeee 2018-09-20 18:14:15 @Antalyalı Attalos

antalyalı attolos denen zibi seni cok ıyı tanıyorum sende onlar kadar hainsiniz amerikancı zihniyet cehape zihniyetlı maymun

Beğenmedim! (28)
Misafir Avatar
@Antalyalı Attalos x----e cevap 2018-09-20 18:09:09 @Antalyalı Attalos

Ulan lavuk bu vatanı satanları destekliyorsunuz. hapse girdiklerinde ağlıyorsunuz. düşmanın altına yatmak için sırada bekliyorsunuz. vatana millete devlete faydalı olan insanları yargılamak istiyorsunuz siz hangi İT in yavru İTlerisiniz

Beğenmedim! (25)
Misafir Avatar
AMİİİN DİYELİM LÜTFENNNN. 2018-09-20 18:05:31 @Antalyalı Attalos

.-(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((
AH benim guzel vatanım ahhh. seni RABBİM KORUSUN. ne ihanetçiler serbest kaliyor. bunlara kimler yardım ediyor? Rabbim ulkemizin düzenini bozmak isteyenleri kahreylesin. AMİİİN.

Beğenmedim! (28)
Avatar
Vah vah 2018-09-20 18:20:52

admcagizi sucsuz yere hapis yatirdilar

Avatar
Yorum Gönder Kalan Karakter 2018-09-20 18:53:56

ilk teröristere gönderilen silahlarin haberini ve silahlarin resimlerini yayinlayan perincegin gazetesi aydinlikdi! Perincege dokunamayan berberoglunu buldu!

Avatar
cehaaapeee 2018-09-20 17:49:58

bu kapçık ağızlı şerefsiz pezevengi salan yargıtayı ne yapmak gerek ... enis denen karakter yoksulu namussuz vatan haini pisliği salmak ihanettir...

Misafir Avatar
cehaaapeee 2018-09-21 17:18:38 @cehaaapeee

senin gibi ORORSPU ÇOCUĞUNU nasıl doğurdu diye hiç. anana sordun mu piçin evladı ... senin gibi orospu cocugunu alıp kazığa oturtmam gerek piçin döllemesi

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
anan senin gibi bir ibineyi 2018-09-20 18:54:52 @cehaaapeee

yapmak için kimbilir kaç kişiyle yattı

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
alper 2018-09-20 17:50:18 @cehaaapeee

devletınde vardır el bet hesabı....

Beğenmedim! (13)
Avatar
Türkçekonuş 2018-09-20 18:23:49

Berberoğluna karşılık Brunson mu?evet Berberoğlu bırakılacak sonra brunson salıverilecek neden mi?çünkü usa ile olan kriz hafifletilmek isteniyor,bunun için bir kesimin buna sessiz kalması gerek ve bu yüzden berber bırakılıyor.kendi görüşümdür.yatırım tavsiyesi değil.

Avatar
D 2018-09-20 22:36:30

Yaşasın özgürlük .Yaşasın Cumhuriyet Geçmiş olsun Yolun uzun ve temiz olsun .

Avatar
BOZKURTLARIN SABRINI TAŞIRMAYIN 2018-09-21 08:58:22

bu vatan haini pezevenk i tahliye eden kahpe savcı veya kahpe hakim alaaddin çakıcıyı DERHAL tahliye edin VATAN hainlerini tahilye ediyorsunuz KAHPELER bu vatanın öz OĞLUNU ERMENİ TERÖRÜNÜ BİTİREN KAHRAMANLARIMIZDAN ALAADDİN ÇAKICIYI NİYE TAHLİYE ETMİYORSUNUZ..

Avatar
Ah vatan 2018-09-21 00:25:58

AKP nin vatan da satcak bir şey bırakmadı. Artık vatan satılmıştır. Bu günden sonra vatan satışına engel çıkaramayacağını bildikleri için serbest bırakılmış tehdit için de tekrar hapse sokulmak baskısı için bu duruma göre serbest bırakılmıştır