Hayır ve Ötesi ön raporunu açıkladı!

Hayır ve Ötesi'nin yayınladığı ön raporunda geçtiğimiz pazar günü yapılan referandumda çok sayıda ihlal yaşandığını tespit etti.

Hayır ve Ötesi ön raporunu açıkladı!

Hayır ve Ötesi'nin yayınladığı ön raporunda geçtiğimiz pazar günü yapılan referandumda çok sayıda ihlal yaşandığını tespit etti.

18 Nisan 2017 Salı 16:52
Hayır ve Ötesi ön raporunu açıkladı!

Referandumda hayır oylarını sandık başında çok sayıda avukat ve müşahit ile koruyan Hayır ve Ötesi ön raporunu açıkladı. Raporda yer alan ilk tespitte özellikle doğu ve güneydoğuda çok sayıda sandıkta oyların yüzde yüzünün 'evet' olmasına dikkat çekildi. Bir başka tespitte ise 7 bin 48 adet seçmen sandığında kullanılan oy sayısının seçmen sayısı ve sandık görevlileri toplam sayısından da fazla olduğu vurgulandı.

Hayır ve Ötesi'nin ön raporu şöyle: İki ay boyunca yaptığımız çalışmalar süresince "Sandık Bize Emanet" demiştik. Gereğini yerine getirmenin gönül rahatlığıyla bu ön raporu bilgilerinize sunuyoruz.

16 Nisan 2017 Pazar günü yapılan Anayasa Değişikliği Halk oylaması ile ilgili olarak; emaneti sahiplenen gönüllülerimizden gelen ve halihazırda toplam kullanılan oyların yaklaşık yüzde 25’ine karşılık gelen tutanak bilgileri Hayır ve Ötesi veri sistemine kaydedilmiş durumdadır.

Veri girişi işlemleri ve seçmen sandığı bazında veri analiz çalışmaları aynı titizlikle devam etmektedir. Bu çerçevede, Hayır ve Ötesi gönüllülerinin temin ettiği ve veri sistemine girişi yapılan ıslak imzalı sandık sonuç tutanakları tek tek incelenmiş; YSK verileriyle birlikte değerlendirilmek suretiyle aşağıdaki tespitler yapılmıştır.

Bu tespitler ön çalışma sonuçları olup, detay ve tam kapsamlı rapor tamamlanmasının hemen akabinde kamuoyunun dikkatine ayrıca sunulacaktır.

Tespit 1

YSK verilerine, aşağıda örnekleri de verilen, başta Şanlıurfa’nın Akçakale, Viranşehir, Hilvan ve Muş’un Hasköy, Yozgat’ın Çekerek ilçeleriyle, Sakarya’nın Akyazı ilçesi olmak üzere; 961 adet seçmen sandığında kullanılan oyların tamamı, yani yüzde 100’ü EVET mühürlü olup, HAYIR mühürlü oy adet ve yüzde olarak SIFIR’dır.

1 Kasım 2015 Genel Seçimlerinde, ihmal edilemeyecek derecede muhalefet partisi seçmenine sahip olduğu anlaşılan söz konusu sandıklardaki bu sonuç, hayatın olağan akışına ters olarak değerlendirilmektedir.

Bu çerçevede, söz konusu seçim sandıkların bulunduğu bölgelerde, daha önceki referandum ve seçimlerdeki seçmen davranışlarına yönelik mukayeseli çalışma devam etmektedir.

Tespite Konu Örnek Sandık Bilgileri

Muş Merkez 1171 no’lu sandık

Şanlıurfa Harran 1092 no’lu sandık

Şanlıurfa Viranşehir 1262 no’lu sandık

Şanlıurfa Akçakale 1005 no’lu sandık

Şanlıurfa Viranşehir 1023 no’lu sandık

Şanlıurfa Eyyübiye 2161 no’lu sandık

Şanlıurfa Haliliye 2276 no’lu sandık

Şanlıurfa Harran 1122 no’lu sandık

Şanlıurfa Eyyübiye 2087 no’lu sandık

Şanlıurfa Haliliye 2042 no’lu sandık

Şanlıurfa Akçakale 1129 no’lu sandık

Şanlıurfa Akçakale 1099 no’lu sandık

Şanlıurfa Harran 1107 no’lu sandık

Şanlıurfa Siverek 1321 no’lu sandık

Tespit 2

Yapılan incelemelerde, yukarıda söz konusu edilen ve oyların tamamı EVET çıkan 961 sandığın yüzde 30'unda, seçmenlerin tamamının yani yüzde 100’ünün firesiz sandığa gittiği anlaşılmaktadır.

Tüm seçmenin firesiz oy kullanmış gibi görüldüğü sandıklarda bulunan seçmenlere ulaşılarak oy kullanıp kullanmadıklarının belirlenmesine yönelik çalışma devam etmektedir.

Tespit 3
 
Urfa ili Viranşehir İlçesinde kullanılan oylara ilişkin seçmen listelerinde yer alan seçmen imzalarının aynı olduğu; dolayısıyla tek elden çıktığı anlaşılmaktadır.

Bu durum, blok oy kullanıldığı gerçeğini şüpheye yer bırakmayacak şekilde ortaya koymaktadır.

Tespit 4

7 bin 48 adet seçmen sandığında, kullanılan oy sayısının ilgili sandıktaki seçmen sayısına eşit olduğu veya sandık görevlileri de dikkate alındığında, seçmen sayısı ve sandık görevlileri toplam sayısından da fazla olduğu tespit edilmiştir.

Söz konusu sandıklarda kullanılan oyların toplamı 1 milyon 672 bin 249'dur. Bu oyların yüzde 60,7'si "EVET" olarak gerçekleşmiştir.

Blok oy kullanımına ilişkin önceki tespitler de dikkate alındığında, oy kullanmaya gelmeyen seçmenler adına bilahare "EVET" yönünde oy kullanılmış olabileceği şüphesi; söz konusu 7 bin 48 adet sandık için ihmal edilmemesi gereken ve detaylı soruşturmaya muhtaç bir olasılık olarak değerlendirilmektedir.

Tespit 5

1 Kasım 2015 Genel Seçimlerinde, ihmal edilemeyecek derecede muhalefet partisi seçmenine sahip olduğu anlaşılan; ancak 16 Nisan 2016 Halkoylamasında 5 adetten düşük sayıda HAYIR oyunun çıktığı seçmen sandıkları tespit edilmiş olup; bir önceki seçimlerdeki oy verme davranışı ile mukayeseli inceleme devam etmektedir.

Salt bu verilerden de anlaşılacağı üzere yapılan usulsüzlük ve sahtekarlık oy pusulalarının mühürlü mü yoksa mühürsüz mü olduğunun çok ötesinde bir vehamete işaret etmektedir.

Tek başına bu tespitler bile Referandum iptaline ilişkin yeterince kanıt oluşturmaktadır.

Rapor tamamlandığında ayrıca kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Saygılarımızla.


HAYIR ve Ötesi

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vedat 2017-04-18 17:09:52

Oy çalanların Allah belasını versin.zehir zıkkım olsun çoluğundan çocuğundan çıksın ihşAllah.yetim hakkı bu işte.reziller.

Avatar
Tamer 2017-04-18 18:56:46

Allah münafıkları sevmez.Sağa sola dinsiz yaftası yapıştırmadan önce dönüp kendinize bir bakın.Zulme ortak olanların vay haline.!Çalıp çırpanların, hile ile öne geçenin ve onlara arka çıkanların vay haline!

Avatar
sebahat yesil 2017-04-18 21:47:09

hayir tercihinin adet olarak dahi cikmadigi sandik secmeninde hayir veren vatandas yokmu ? o bolgedeki vatandaslar hakkini arasin hayirini arasin

Avatar
haluk 2017-04-18 23:47:34

bu oylari calanlar bu vataida satarlar .milletin oylari kutsaldir bu oylara hile yapanlar ten kötü ruhlu cehhenemin asil üyeleridirler .kimki hile yapdiysa kendi cocugunun bile gelecegini calmistir .avrupadaki oylarda da büyük hileler Döndü .sonuc hileyle nifakla günahla gelenler Allah tarafindan cezalarini cekerler Amin .

Avatar
Pusat 2017-04-19 20:57:46

Oktay Ekşi in söylediği ekstre bir söz vardır" Bunlar menfaat için analarıyla aynı yatağa girerler. "ifadeyi gözünüzün önüne getirin ve olanları yorumlayın, haklımıymış haksızmıymış karar verin. Cumhuriyet tarihini geçin Genel Türk Tarihinde böylesi sütünü devirmişler yoktur.

Avatar
hrbi elştirmen 2017-04-24 16:57:56

BU KADAR AYAN BEYAN BİR DENSİZLİK SÖZ KONUSU İSE NEDEN ÇOK HASSAS BİR DURUM KARŞISINDA YSK EL KOYMUYOR BU İŞE. BEYLER BİR SİSTEM DEĞİŞİMİNDEN BAHSEDİLİYOR. HASSASİYETTEN UZAK HİÇ BİR DEĞİŞİM BU MİLLETE HUZUR GETİRTMEZ. Bunca Densizlikleri Yüce dinimiz de asla tasvip edilmez. ?

Avatar
Kanun 2017-04-24 18:22:16

Önce kanun yapın sonra kanun kanun deyin ama yasal olan kanunu uygulamayın. Kanuna küçük olanlar takılı kalır ama büyük olanlar deler geçer takılmaz öyle bir şey işte kanun