banner87

‘Hiç bu kadar sert eleştiriler okumadınız’

‘Türkiye’nin çevresi ateş çemberi. Kentlerde hayatı sürdürmek ise her bakımdan zorlaştı. Buna karşılık gazetelerde çizilen Türkiye portresi, yaşananlarla taban tabana ters.’ Bu görüşleri dile getiren ve en gerçekçi değerlendirmeler için gazetelere değil, başka bir adrese başvurulması gerektiğini belirten Fehmi Koru, o adresi açıkladı: Cumhurbaşkanı Erdoğan…

‘Hiç bu kadar sert eleştiriler okumadınız’

‘Türkiye’nin çevresi ateş çemberi. Kentlerde hayatı sürdürmek ise her bakımdan zorlaştı. Buna karşılık gazetelerde çizilen Türkiye portresi, yaşananlarla taban tabana ters.’ Bu görüşleri dile getiren ve en gerçekçi değerlendirmeler için gazetelere değil, başka bir adrese başvurulması gerektiğini belirten Fehmi Koru, o adresi açıkladı: Cumhurbaşkanı Erdoğan…

23 Ekim 2017 Pazartesi 12:25
‘Hiç bu kadar sert eleştiriler okumadınız’

Gazeteci Fehmi Koru, “Güne 10’dan fazla gazetede çok sayıda köşe yazısını okuyarak başlıyorum. Etrafta konuşulanlarla gazetelerde yazılanlar arasındaki mesafe her gün biraz daha açılıyor.  En gerçekçi değerlendirmeler için gazetelere değil, başka bir adrese başvurulması gerekiyor” dedikten sonra o adresin Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu kaydetti.

Kişisel bloğunda, “Hiç bu kadar sert eleştiriler okumadınız” başlığıyla kaleme aldığı yazısında "O adresi vermeden önce okuyacaklarınızı sizlerle paylaşmak isterim” diyen Fehmi Koru’nun yazısının devamı şöyle:

“Önce şu görüşleri okuyalım:

“11 Eylül’de Amerika’da Batı medeniyetinin sembollerinden olarak gördükleri İkiz Kuleler bir terör saldırısıyla yıkıldı diye dünyayı kana ve ateşe boğdular. Oysa bizim coğrafyamızda neredeyse yıkılmamış eserimiz, üzerine çirkinliğin gölgesi düşürülmemiş mabedimiz kalmadı. Şu anda Irak diye bir şey kaldı mı? Şu anda Suriye, Halep ne hâlde, İdlib ne hâlde? Gelin Şam’ın kuzeylerine, ne hâlde? Bütün o tarihi eserler yıkıldı gitti, yani medeniyet çöktü. Medeniyet adına konuşanlar acaba bunlarla ilgili bir kelam ediyorlar mı? Daha ne kadar yıkabiliriz, onun için geliyorlar.”

Günümüzde yaşananlara dair gerçekçi ve ağır eleştiriler bunlar… Gerçekten de, son 10 yılda, Irak ve Suriye’de taş taş üstüne kalmadı; kadim kentler ağır bombardıman altında tahrip oldu. Hamiyet duyguları da köreldi bu arada.

Eleştiri yalnız bu kadarla kalsa neyse, bir de şu görüşler var; onları da okuyalım:

“Adeta kibrit kutularının ölçülerini aşacak şekilde benzer taş yığınlarının olduğu bir şehir; bu bizim medeniyetimizde yok. Şehirleri birbirinden farklı kılan, ayıran, bu ayrılıklardan güzellikler çıkaran ayrıntılar birer birer yok oluyor. Maalesef maddi kaygılar birçok hassasiyetin önüne geçiyor. İnsanla şehir, şehirle tabiat, geçmiş, bugün ve gelecek arasındaki hassas denge çoğu zaman yeterince gözetilmiyor. (..) Her şehrin bir karakteri, şahsiyeti, ruhu vardır. Bu ruhla, şehir, sakinlerini tekemmül ettirir, olgunlaştırır, medenileştirir. Ayrıca, her şehir onu kuranların, yönetenlerin ve sakinlerinin adeta aynası gibidir. (..) Gelenekten ilham alıp yeni tasarımlar ortaya koymalı, kopyalamak yerine uyarlamalı, kendi kültürümüzden, değerlerimizden, birikimimizden katarak bunu yeniden yoğurmalıyız. Gönülle, manayla, değerlerle maddiyat arasındaki altın oranı hiçbir zaman gözden kaçırmamalıyız. Vahşi kapitalizmin iğvasına, hırslarına asla kapılmamalıyız.”

Taş yığınlarını andıran kentler… Maalesef görüntü bu eleştiriyi hak ediyor.

Bir de şu görüşe göz atmanızı isterim. Okuyalım:

“Bir şehrin Batı ölçüsüne göre medeni sayılması için yollarda aydınlatma olması, sokaklarda çamur bulunmaması gibi görünür, sathi özelliklere bakılır. Hâlbuki İslam’ın ölçüsüne göre bir şehrin medeniliğinin işareti, mesela kapı kilitlemeden dışarı çıkılabilmesi, ihtiyaç sahibi herkese el uzatılması, sokak hayvanlarına dahi şefkatle davranılması demektir.”

İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük metropollerde yaşayanların bu satırları okuyup da itiraz etmesi mümkün mü?

Sokak hayvanları bir tarafa, insanlara şefkatle muamele edilmiyor bugün.

‘Mayınlı arazide dolaşıyor değilim’

Adresi veriyorum: Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan…

Bu alıntıları alt alta sıraladım diye okuyanların benim namıma endişe duymalarını istemem. Mayınlı arazide dolaşıyor değilim. Bu satırları sizlerle paylaşmam fincancı katırlarını ürkütmek anlamına gelmez.

Gelmez, çünkü bu görüşler Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a ait.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen hafta üç ayrı etkinlikte yaptığı konuşmalardan derledim bu alıntıları.

Hepsi de Cumhurbaşkanlığı’nın internet sitesinde duruyor; verdiğim linkler o siteye ait.

AK Parti genel başkanı sıfatıyla partisinin bazı belediye başkanlarıyla yolunu ayırma çabası içerisine giren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, şimdilerde belediyecilik konusu üzerinde kafa yorduğu anlaşılıyor: ‘İdeal’ bir kent yönetiminin nasıl olması gerektiği.. bugün kentlerimizin ne halde olduğu.. ‘ideal’ ile mevcut arasındaki uçurum..

Ülkenin son 15 yılına, İstanbul, Ankara, Bursa, Balıkesir gibi büyük kentlerin ise yaklaşık 25 yılına damga vurmuş bir çizginin lideri Tayyip Erdoğan; henüz 100. yaşını idrak etmemiş genç bir cumhuriyet olduğumuz düşünüldüğünde, bayağı uzun bir süreyi kapsıyor her iki iktidar dönemi.

O süre içerisinde ‘ideale’ yaklaşıldı mı, yoksa ondan uzaklaşılıyor mu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşü uzaklaşıldığına işaret ediyor.

Gazetelerde son zamanlarda okumaya alışık olmadığımız türden sert eleştiriler bunlar.

Tayyip Erdoğan’ın bu samimi eleştirilerinden sonra köşelerde de yer alsa sevineceğim türden eleştiriler…

Olur mu dersiniz?”

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tekin Baran. 2017-10-23 12:54:43

FETO CU KORU ICIN BASKA YAZACAKLARIM VAR. KAREKTER EKSIKLIGI OLAN BU KISI
KARSIYAKA DAKI YAMANLAR KIZ KOLLEJINDE OGRETMENLIK YAPARKEN BU OKULDAN NEDEN ATILDI. KENDISINE BIR SORUN BAKALIM. BEN HIC BIR ZAMAN BALIK BEYINLI OLMADIM.

Avatar
Hasan SARI 2017-10-23 13:15:04

Yahu fehmi,bu olup bitenlerden alıntı yaptığın zati muhteremin katkısını şöyle bir yazsan da ogrensek diyorum!

Avatar
tc 2017-10-23 13:40:44

ikiz kuleler yikildi diyemi hiristiyan alemi birlesti
BIZ TURKIYE YIKILIYOR HALA BIRLESEMEDIK BU NASIL IS

Avatar
sakarya 2017-10-23 12:39:05

Fehmi koru ve benzer gazetecilere; ABD de ikiz kuleler yıkıldıktan sonra tüm amarika tek vucut oldu, dünya katolik, hiristiyan yahudi hep birlik oldu zaten kin ve nefret le baktıkları islam alemini gözlerine kestirdiler. yani içlerinde gavur olmalarına rağmen hain yoktu. peki bizim ülkemizi ırkı suriyeyi yıkmak istediklerinde hainle hep içimizden çıktı. fehmi koru ırakı suriyeyi yazıyor ülkemizde SUR ve bir çok şehrimiz yıklıldı yakıldı terör işgal etti gık çıkardınızmı, hükümete destek oldunuzmu? yazık yazık. bu ülkenin ekmeyi suyu ile büyüdünüz ama bu ülke için çalııyormusunuz kendinizi sorgulayın. akp kininiz olabilir. ama ülke mesele olunca birlik olunmazmı? sizlerde bunu göremiyoruz! yazık

Avatar
Supersin kripto fetocu 2017-10-23 15:59:03

Istanbul u 25 senede siz bu hale getirdiniz.16 senede beri de Turkiye de ne yargi ne egitim ne askeriye ne de ekonimi birakmadiniz.butun yetki elinizde ama sucku gene bati gene bati.yuh diyorum artik yuh ki ne yuh

Avatar
RUHUNU ŞEYTANA SATMIŞ FOSEPTİK 2017-10-23 18:29:20

Ah ..bir tayyip ,yalaka ,yaltakcısı daha .Ulan d eyyus, yalaka ,yaltakcı tayyip bin g..tünü yaşıyan d eyyus. Senin PATRONUN ne haltlar karıştırdı ramak kalmıştı ÜLKEMİZ TÜRK VATANINDA 4lü kürtistanı kuruyordu ..MEVKİİ ,MAKAM (( MENFAATLERİ ,ÇIKARLARI BANKA HESAPLARI,HANEDEANLIĞI İÇİN OSLADA , HABURDA ,İMRALIDA , KANDİLDE ,RAMAK KALMIŞTI TÜRK VATANİ HAYİNLERİ YALTAKCI YALCINLA , MİTCİ FİDANLA ÜLKEMİZ TÜRK VATANIMIZI DOLMA BAHÇEDE..4LÜ KÜRTİSTAN KURUYORDI .Dahasıda var İMRALI CANİSİ BEBEK KATİLİ İMRALININ BESLENMİŞ LAĞIM FARESİ PKK TERÖR BAŞI FOSEPTİK APOYLA ÜLKEMİZİ TÜRK VATANIMIZI TÜRK MİLLETİNİ BÖLMEYE PARÇALAMAYA TÜRK VATANIMIZDA SÖZDE kürtistan ülkesi ,devleti hükümeti kuracaktı MENFAATLERİ ,MEVKİSİ İHTİŞAMI ..7 DEN 70 SÜLALEYİ MİLYAR DER ETMEK İÇİN ZATEN ETTİ DE. Ulan EŞOLUEŞEK o .,pu PİÇİ ermeni tohumu senin PATRONUN TÜRK VATANİ, MİLLETİ HAYİNİ .MİLLİYETÇİLİĞİ AYAKKAR ALTINA ALDIM DİYEN TÜRK VATANIMIZIN KURTARICISI ,DEMOKRATİK TÜRK VATANININ KURUCUSU BİZ TÜRK MİLLETİNE ANLI ŞANLI İŞTİM BAHŞEDEN ANAFARTALAR BAŞ KUMUTANI BİZ TÜRK MİLLETİNİN ULU ÖNDERİ DÜNYA MUCİZESİ DÜNYA LİDERİ DAHİ ,EFSANE ,ALLAHIN TÜRK MİLLETİ İÇİN ÖZENE BÖZENE YARATIĞI BİZ TÜRK MİLLETİNE HEDİYE ETTİĞİ AZİZ GAZİ ULU ÖNDERİMİZ BAŞKUMUTANIMIZ MUSTAFA KEMAL ATATÜRKÜMÜZ VE SİLAH ARKADAŞI İSMET PAŞAYA (( 2 AYYAŞ ANAYASA YAPMIŞ DİYE )) hakaret eden ,dahasıda var TÜRK VATANİ MİLLETİ İÇİN GÖZĞNÜ KİRPMADAN KANINI ,CANINI VEREREK ŞEHİT OLAN MEHMETÇİKLERİMİZE 3 BEŞ KELLE ÖLM0Ş BUNUN İÇİN OLAY YARATIYORLAR DİYE ŞEHİT AİLELERİNE HAKARET EDEN , ŞEHİRLİNİN EFENDİSİ KÖYLÜMÜZE AL ANANINIDA S..KTİR OL..DİYEN ..KARAMAN PAŞALARIMIZI HİÇ BİR SUÇU GÜNAHI OLMAYAN ULU ÖNDER AZİZ KEMAL ATATÜRKÇÜ SUÇSUZ PAŞALARI FETÖ İLE BİR OLUP SENELERCE HAPSE ATTIRAN KİMİ KAHRINDAN ÖLDÜ ,KİMİ ŞEREFİNİ NAMUSUNU KORUMAK İÇİN ,İNTİHAR ETTİ KİMDE SUÇSUZ OLDUĞU HALDE KADERİNE BOYUN EYDİ SENİN PATRONUN FETÖBÜNÜN DİZİNE ÇÖKECEK KADAR FETÖCÜ ..SENİN PATRONUN DAVALARIN SAVCISIYIM DİYECEK KADAR SENİN PATRONUN TAM 301 MADENCİNİN 17 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUNU TOKATLAYACAK KADAR FIKRATKÜLARINDA VAR DİYECEK KADAR SENİN PATRONUN OSLA MASAYA OTURMADIM DİYECEK KADAR NAMUSUMUN ŞEREFİMİN ĞZERİNE YEMİN EDECEK KADAR ÜLKEMİZ TÜRK VATANININ BÖLÜNME Sİ PARÇALANMASI İHTİŞAMI ,MENFAATLERİ MEVKİSİ İÇİN MEHMETCİÇİĞİ KIŞLASINA ,POLİSİ KARAKOLA ,KORUYUCUYU EVİNE TIKIP PKKLA BİR OLUP SÖZDE VEKİL PKKLI TERÖRİST H DP TİLE ÜLKEMİZ TÜRK VATANINI BÖLMEK 4LÜ KÜRTİSTANI KURMAK İÇİN ..GÖZÜNÜ KIPMADAN BİNLERCE ŞEHİT GELMESİNE SEBEBİYET VEREN TÜRK VATANİ MİLLETİ GÖZÜ MEVKİ ,MAKAM (( MENFAATLERİ )) PADİŞAHLIĞI TEK ADAMLIĞI İÇİN GÖZÜNÜ KIRPMADAN 94 SENELİK DEMOJRATİK LAİK TÜRK CUMHURİYETİNE İHANET EDEN TÜRK VATANİ, TÜRK MİLLETİ HAYİNİ .Dolayısı ile d eyyus ermeni PİÇİ SÖZDE yazar sin ha ..adi ,karaktersiz havandanda..aşığı seviyelik senin akıl ve bilinç düzeyini bilal velet sıfırlamış biz TÜRK MİLLETİNİ SUFIRLADIKLARI GİBİ FETÖ İLE BİR OLUP .Serseri bunak d eyyus yazdığını birde sen oku adı, şerefsiz .

Avatar
RUHUNU ŞEYTANA SATMIŞ FOSEPTİK 2017-10-23 18:34:31

Ah ..bir tayyip ,yalaka ,yaltakcısı daha .Ulan d eyyus, yalaka ,yaltakcı tayyip bin g..tünü yaşıyan d eyyus. Senin PATRONUN ne haltlar karıştırdı ramak kalmıştı ÜLKEMİZ TÜRK VATANINDA 4lü kürtistanı kuruyordu ..MEVKİİ ,MAKAM (( MENFAATLERİ ,ÇIKARLARI BANKA HESAPLARI,HANEDEANLIĞI İÇİN OSLADA , HABURDA ,İMRALIDA , KANDİLDE ,RAMAK KALMIŞTI TÜRK VATANİ HAYİNLERİ YALTAKCI YALCINLA , MİTCİ FİDANLA ÜLKEMİZ TÜRK VATANIMIZI DOLMA BAHÇEDE..4LÜ KÜRTİSTAN KURUYORDI .Dahasıda var İMRALI CANİSİ BEBEK KATİLİ İMRALININ BESLENMİŞ LAĞIM FARESİ PKK TERÖR BAŞI FOSEPTİK APOYLA ÜLKEMİZİ TÜRK VATANIMIZI TÜRK MİLLETİNİ BÖLMEYE PARÇALAMAYA TÜRK VATANIMIZDA SÖZDE kürtistan ülkesi ,devleti hükümeti kuracaktı MENFAATLERİ ,MEVKİSİ İHTİŞAMI ..7 DEN 70 SÜLALEYİ MİLYAR DER ETMEK İÇİN ZATEN ETTİ DE. Ulan EŞOLUEŞEK o .,pu PİÇİ ermeni tohumu senin PATRONUN TÜRK VATANİ, MİLLETİ HAYİNİ .MİLLİYETÇİLİĞİ AYAKKAR ALTINA ALDIM DİYEN TÜRK VATANIMIZIN KURTARICISI ,DEMOKRATİK TÜRK VATANININ KURUCUSU BİZ TÜRK MİLLETİNE ANLI ŞANLI İŞTİM BAHŞEDEN ANAFARTALAR BAŞ KUMUTANI BİZ TÜRK MİLLETİNİN ULU ÖNDERİ DÜNYA MUCİZESİ DÜNYA LİDERİ DAHİ ,EFSANE ,ALLAHIN TÜRK MİLLETİ İÇİN ÖZENE BÖZENE YARATIĞI BİZ TÜRK MİLLETİNE HEDİYE ETTİĞİ AZİZ GAZİ ULU ÖNDERİMİZ BAŞKUMUTANIMIZ MUSTAFA KEMAL ATATÜRKÜMÜZ VE SİLAH ARKADAŞI İSMET PAŞAYA (( 2 AYYAŞ ANAYASA YAPMIŞ DİYE )) hakaret eden ,dahasıda var TÜRK VATANİ MİLLETİ İÇİN GÖZĞNÜ KİRPMADAN KANINI ,CANINI VEREREK ŞEHİT OLAN MEHMETÇİKLERİMİZE 3 BEŞ KELLE ÖLM0Ş BUNUN İÇİN OLAY YARATIYORLAR DİYE ŞEHİT AİLELERİNE HAKARET EDEN , ŞEHİRLİNİN EFENDİSİ KÖYLÜMÜZE AL ANANINIDA S..KTİR OL..DİYEN ..KARAMAN PAŞALARIMIZI HİÇ BİR SUÇU GÜNAHI OLMAYAN ULU ÖNDER AZİZ KEMAL ATATÜRKÇÜ SUÇSUZ PAŞALARI FETÖ İLE BİR OLUP SENELERCE HAPSE ATTIRAN KİMİ KAHRINDAN ÖLDÜ ,KİMİ ŞEREFİNİ NAMUSUNU KORUMAK İÇİN ,İNTİHAR ETTİ KİMDE SUÇSUZ OLDUĞU HALDE KADERİNE BOYUN EYDİ SENİN PATRONUN FETÖBÜNÜN DİZİNE ÇÖKECEK KADAR FETÖCÜ ..SENİN PATRONUN DAVALARIN SAVCISIYIM DİYECEK KADAR SENİN PATRONUN TAM 301 MADENCİNİN 17 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUNU TOKATLAYACAK KADAR FIKRATKÜLARINDA VAR DİYECEK KADAR SENİN PATRONUN OSLA MASAYA OTURMADIM DİYECEK KADAR NAMUSUMUN ŞEREFİMİN ĞZERİNE YEMİN EDECEK KADAR ÜLKEMİZ TÜRK VATANININ BÖLÜNME Sİ PARÇALANMASI İHTİŞAMI ,MENFAATLERİ MEVKİSİ İÇİN MEHMETCİÇİĞİ KIŞLASINA ,POLİSİ KARAKOLA ,KORUYUCUYU EVİNE TIKIP PKKLA BİR OLUP SÖZDE VEKİL PKKLI TERÖRİST H DP TİLE ÜLKEMİZ TÜRK VATANINI BÖLMEK 4LÜ KÜRTİSTANI KURMAK İÇİN ..GÖZÜNÜ KIPMADAN BİNLERCE ŞEHİT GELMESİNE SEBEBİYET VEREN TÜRK VATANİ MİLLETİ GÖZÜ MEVKİ ,MAKAM (( MENFAATLERİ )) PADİŞAHLIĞI TEK ADAMLIĞI İÇİN GÖZÜNÜ KIRPMADAN 94 SENELİK DEMOJRATİK LAİK TÜRK CUMHURİYETİNE İHANET EDEN TÜRK VATANİ, TÜRK MİLLETİ HAYİNİ .Dolayısı ile d eyyus ermeni PİÇİ SÖZDE yazar sin ha ..adi ,karaktersiz havandanda..aşığı seviyelik senin akıl ve bilinç düzeyini bilal velet sıfırlamış biz TÜRK MİLLETİNİ SUFIRLADIKLARI GİBİ FETÖ İLE BİR OLUP .Serseri bunak d eyyus yazdığını birde sen oku adı, şerefsiz .