KONDA seçmen analizi serisini HDP ile tamamladı

‘Seçmen Kümeleri' başlığıyla partilerin seçmen profilini raporlaştıran KONDA, son olarak HDP'ye ilişkin raporunu paylaştı. Buna göre, büyük oranda genç nüfustan oluşan HDP seçmeni, Türkiye nüfusunun en yoksul kesimini oluşturuyor. HDP’lilerin yüzde 92’si müzakere masasına geri dönülmesi gerektiği düşüncesi taşıyor.

KONDA seçmen analizi serisini HDP ile tamamladı

‘Seçmen Kümeleri' başlığıyla partilerin seçmen profilini raporlaştıran KONDA, son olarak HDP'ye ilişkin raporunu paylaştı. Buna göre, büyük oranda genç nüfustan oluşan HDP seçmeni, Türkiye nüfusunun en yoksul kesimini oluşturuyor. HDP’lilerin yüzde 92’si müzakere masasına geri dönülmesi gerektiği düşüncesi taşıyor.

23 Mayıs 2018 Çarşamba 22:58
KONDA seçmen analizi serisini HDP ile tamamladı

KONDA Araştırma, 'Seçmen Kümeleri' başlığıyla hazırladığı HDP seçmenini incelediği raporunu açıkladı. Büyük oranda genç nüfustan oluşan HDP’li seçmenlerin, Türkiye nüfusunun en yoksul kesimi konumunda olduğu, partiye özellikle ev kadınlarının ilgi gösterdiği kaydedildi.

24 Haziran seçimleri öncesi dört büyük parti olan AKP, CHP, HDP ve MHP’nin seçmen tabanının profillerini, ihtiyaç ve taleplerini “Seçmen Kümeleri” başlığıyla raporlaştıran araştırma kuruluşu KONDA, diğer partilerin ardından son olarak HDP’ye dair raporunu paylaştı.

Yusuf Kutlu tarafından hazırlanan raporda, HDP seçmeninin eğitim durumundan ekonomik durumuna, etnik aidiyetinden sosyal medya kullanımına ve Türkiye iç ve dış sorunlarına dair bakışına dair profili ortaya konuldu.

18 -32 YAŞ ARASI

2010’dan 2017’ye kadar bütün veriler değerlendirildiğinde HDP/DBP’nin aldığı desteğin yarısını 18- 32 yaş aralığında “genç” tabir edilen dinamik bir kesimden aldığı görülmekte. Türkiye’nin genel nüfusu ile karşılaştırdığında HDP/DBP’ye destek olan 18-32 yaş aralığındaki kesim, Türkiye’deki oranından yüzde 10-15 puan daha fazla. Buna karşın Türkiye’deki 49 ve üzeri yaşta olan kesim, HDP/DBP’yi destekleyen bu yaş aralığındaki kesimden genel ortalamada yüzde 10 daha fazla.

LİSE ALTI

HDP’ye destek olanların bel kemiğini lise altı eğitim durumuna sahip olanlar oluştururken, bu grup 2010'dan 2017'ye doğru HDP/DBP seçmenleri içerisinde azalma kaydetti. 2010’da yüzde 72 olan oran azalarak 2017’de yüzde 57’ye kadar düştü. Bu süreçte HDP/DBP'nin oy oranındaki artış da göz önünde bulundurulduğunda, HDP/DBP seçmeni içerinde lise altı eğitim durumuna sahip olanların yerini lise ve üniversite mezunu olanların aldığı belirtildi.

HDP’yi destekleyenlerin icra ettikleri meslekleri değerlendirildiğinde ise, Türkiye ortalamasında olduğu gibi ev kadınlığı en yüksek oranda. Yine kendini “çalışmaz halde” olarak tanımlayanların HDP/DBP’lilerdeki oranını, Türkiye’deki genel orandan iki kat fazla.

Ekonomik sınıflar üzerinden yapılan analizlerde HDP’lilerin ekonomik olarak daha alt sınıflarda yoğunlaştığı görüldü. HDP’lilerin yaklaşık yüzde 45’i “alt gelir” sınıfı olarak tabir edilen alanda birikmiş durumda. Türkiye geneli için ise “alt gelir” sınıfı yüzde 19’luk bir ortalamada.

ETNİK KÖKEN

Özellikle 2013’ten, yani HDP’nin örgütlenme anlamında daha aktif çalışmaya başladığı dönemden itibaren, kendini Kürt olarak tanımlamayanların oranında artış söz konusu. HDP, kendini Kürt olarak tanımlamayanların da giderek desteklemeye başladığı bir parti haline geldi. Kendini Türk olarak tanımlayanların oranları 2014 ve 2015’te sırasıyla yüzde 8 ve yüzde 9 olarak görüldü fakat 2016, 2017 ile birlikte yüzde 1-2 puan kadar bir düşüş gözlendi.

EN ÇOK FACEBOOK KULLANIYORLAR

İnternet ve sosyal medya kullanımı üzerinden HDP seçmeni ve destekçileri incelediğinde de yüzde 55 ile en yaygın kullanıldıkları sosyal medya mecrasının Facebook olduğu ortaya çıktı. HDP’lilerin yüzde 49’unun Whatsapp, yüzde 32’sinin Instagram, yüzde 26’sının Youtube, yüzde 24’unun ise Twitter kullandığını, yüzde 29’unun internete hiç girmediğini ve yüzde 6’sının internete girdiğini, fakat sosyal medya kullanmadığını belirtti.

Aralık 2016’da yöneltilen medyaya baskı yapılıyor mu sorusuna HDP’lilerin yüzde 80’i “evet” derken, Türkiye genelindeki oran yüzde 44.

HDP’LİLER VE SEÇİMLER

Yine seçim ve hileli oy sayımına dair yöneltilen soruya cevaben HDP’lilerin yüzde 51’i “kesinlikle doğru” yanıtını verirken, Türkiye genelinde bu oran yüzde 31. “Doğru” yanıtını verenlerin oranı HDP içerisinde yüzde 40 iken, Türkiye genelinde yüzde 28. Seçimlerde hile yapılmadığını değişik yoğunluklarda düşünenlerin HDP’liler içindeki oranına bakıldığında yüzde 10, Türkiye genelinde ise yüzde 42 olduğu görülüyor. Bu veriler ışığında açık bir şekilde görülmektedir ki, HDP destekçileri/seçmenleri/üyeleri ağırlıklı oranlarda, seçimlerde hile yapıldığını düşünmekte ve bu anlamda Türkiye ortalamasından yüksek değerler göstermekte.

ÇÖZÜM SÜRECİ

2016’da yapılan araştırmaların verilerine göre, HDP’lilerin yüzde 92’si Kürt meselesinde barışa ve müzakere masasına geri dönülmesi gerektiği düşüncesinde. Bu beyan yüzde 68 oranıyla “kesinlikle” vurgusu taşımakta.

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 23.05.2018 23:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
TAMAM GARİ SIKILDIK 2018-05-23 23:23:45

Allah(cc) ile aldatmayan, mal varlığını kuruşuna kadar açıklayacak, diploması sahte olmayan ve kanmayan, kandırılmayan, kandırmayan cumhurbaşkanı istiyoruz

Misafir Avatar
bıjı yek kurdistan 2018-05-24 08:20:51 @TAMAM GARİ SIKILDIK

roja velad bıjı serok selahattin oyumuzu hdpye vereceğiz biz kürdüz ve partimiz o diğer partilere giden kürt adaylar aşiretlerini ve kendilerini parayla satan adamlardır.ağalık düzenine devam eden itlerdir onların ne kürdü nede türkü düşündüğü vardır yarın para için şimdi yaptıklarını bizi ve devlet sırlarımızı abdye satarak yaparlar.yaşasın halkların kardeşliği birleşip bu siyonistleri kovacağız fetöyü getirip şimdiki iktidarkla beraber yargılayacağız .belki fetö yaşı itibari ile ve etkin pişmanlıktan yararlanarar konuşur.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
leylaç 2018-05-24 05:33:37 @TAMAM GARİ SIKILDIK

Tayyip ilk turda seçilecek diye mi bu kadar öfkelisiniz?

Beğenmedim! (2)
Avatar
T.C. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE DÜNYA MUCİZESİ EBEDİ BAŞKUMUTAN ATATÜRKCÜ TÜRKÜM TÜRK . 2018-05-24 00:50:09

ÜLKEMİZ TÜRK VATANIMIZI BÖLÜNCE Mİ BARIŞ OLACAK HA ..?? Ya bakın ırak ,suriye ve değer bölünmüş ,parçalanmış ülkelere her TANRININ GÜNÜ OLUK GİBİ KAN AKIYOR KAN .Çoluk ,çocuk yaşlı ,genç demeden hsyatını kaybediyor .Senki ülkemiz TÜRK VATANINDA var sayılan kürtistan denilen bir yer oldu .!! Ne zannediyorsunuz senki herşey ,her yer gülük gülistan olacak ooooooh kürtistan denilen uyduruk bir kuruldu çalsın sazlar oynasın kürtistan denilen uydur yer deki insanlar .. Her TANRININ GÜNÜ BOMBALAR ölümler huzur diye birşey kalmıyacak ,PKK NE OLACAK inlerinden inip polis ve uyduruk güvenlikcimi olacak ,parayı nereden bulacaksınız sözde kürtistanınıza BİR ÜLKE İÇİNDE 2 Cİ BİR YER öyle saçmalık olurmu ..her gün kan dökülür oluk ,oluk neyin
Z eksik ,yiyorsunuz ,içiyorsunuz ,hakaret ediyorsunuz öldürüyorsunuz ,çalıyorsunuz taaa benim meclisime bike girdi TERMRİST PKKLILAR SÖZDE VRRKİL OLDUKLARINI İDDİA EDEN PKKLI TERÖRİSTLER MECLİSİMDE ĞLKEM TÜRK VATANIMA uyduruk foseptik kürtistan diye bir yer çıkartınız ..kürtistanı ancak KANALİZASYONLARDA KURARSINIZ ..kürtistanınız kanaliasyonlardan alâ olmaz ..TÜRK VATANI TARİHTE TÜRK TÜR BU GÜNDE TÜRKTÜR VE EBEDİYETE KADARDA TÜRK OLARAK YAŞIYACAKTIR TÜRK VATANI TÜRKLERİNDİR NE MUTLU TÜRKÜM ,TÜRKÜM DİYENE .İşinize geliyorsa hep beraber yaşarız ..!! Yok istemiyoruz TÜRK VATNINI BÖLECEĞİZ DESENİZ İŞTE O BİRAZ SIKAR .Bizim atalarımız TÜRK VATANI İÇİN KANINI CANINI VERDİ TÜRK VATANIMIZIN SINIRLARINI KANI İLE ÇİZDİ .Öğle İHANET SÜRECİ saçmalığı ile kaybetmeyiz sizde oluk ,oluk ,kanını canını verirsin kolaysa alırsın ..ŞAVAŞIRSIN OLUK ,OLUK KANIN OKYANUSLAR OLUR ..kolaysa alırsın ..öyle armut piş azıma düş yok ..yaylanın ..senki kürtistan denilen kanalizasyon kurdunuz . Sanki burnunuzdan fitil ,fitil getiririz bu TÜRK VATANIMIZIN 1 KARIŞ TOPRAĞINI ..hrr gün ,her ,saniye ,her sanisiye ,oluk ,oluk kanınız akar ,Dolayısı ile beraber dostca yaşamak varken sakın öyle nir bok yemeyin ..sonuçta ne olcağını tahmin nile edemezsiniz ..BU YORUMU ATAN BEN..ATALARIM ..kürt dedelerim kürt ,nenelerim kürt anam kğrt ,babam kürt ..7 den 77 bütün sülalem kürt ama ölürüm TÜRK VATANI İÇİN ÇÜNKİ BENİM KÜRT NİNEM ,KÜRT DEDEM ..DÜNYA MUCİZESİ EFSANE EBEDİ BAŞKUMUTAN ULU ÖNDER AZİZ GAZİ DAHİ İLK VE SON EBEFİ VUMHUR BAŞKANI MARAŞAL MUSTAFA KEMAL ATATÜRKÜN SAĞ KOLU OLARAK TÜRK VATANIMIZ İÇÜN SAVAŞMIŞ kürt lerdi .Dolayısı ile TÜRK VATANIMIZIN SADECE DOĞU VE GÜNEY DOĞUSU DEYİL TAMAMI HEPİMİZİN TÜRKLER ,KÜRTLER YOK TÜRK VATANI HEMİMİZİN ELİNDEKİ NUFUS KİMLİĞİNE BAK..Dolayısı ile şerefsizlik namususluk ,çirketflik ,adilik yapmayın TÜRK VATANI HEPİMİZİN TERMRİST LAĞIM ,FARESİ FOSEPTİK PKKYA VE sözde vekil olduklarını iddia eden meclisimdeki TERMRİST PKKYA UYMAYIN .TÜRK VATANI HEPİMİZE YETER ..NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE .

Avatar
KONDA SIRKETI HANGI PARTIYE 2018-05-23 23:31:26

galiba akp ye yakin yemezler

Misafir Avatar
leylaç 2018-05-24 05:34:00 @KONDA SIRKETI HANGI PARTIYE

Tayyip ilk turda seçilecek diye mi bu kadar öfkelisiniz?

Beğenmedim! (1)
Avatar
TAMAM GARİ SIKILDIK 2018-05-23 23:58:50

Sonunda ‘Eyvah’ diyeceğin şeylere, başında ‘EyvAllah’ deme. Proje partisi akepe yi ve yancısı mhp yi gömün gitsin sandığa

Misafir Avatar
leylaç 2018-05-24 05:34:28 @TAMAM GARİ SIKILDIK

Tayyip ilk turda seçilecek diye mi bu kadar öfkelisiniz?

Beğenmedim! (1)
Avatar
köylü 2018-05-23 23:26:24

bence hdp pkk ayla arasına mesafe koymalı yoksa şeriatçılar devamlı onları
terörist olarak reklam yaparlar pkk lılar kürtlere büyük zaraz verdi hendek kazarak hayatı kürtlere zindan ettiler kendileride büyük bir tokat yediler tayyip onlara büyük bir şans verdi ama onlar şıomardılar kabadayılık yaptılar pkk nın başındaki çakallar kendilerini bir şey sandılar kürtler asker ile polis arasına sıkışıp kaldılar korkudan şeriatçılara oy verdiler

Avatar
aydın 2018-05-24 00:15:59

ajan araştırma şirketi pkk yı desdeklemekten vaz geçmeliyi niye sormadın.bir terör saldırısı varsa asker şehit oluyorsa binlerce kandırılmış genç teröre çekiliyorsa bunların hiçmi degeri yok

Avatar
T.C. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE DÜNYA MUCİZESİ EBEDİ BAŞKUMUTAN ATATÜRKCÜ TÜRKÜM TÜRK . 2018-05-24 00:54:03

ÜLKEMİZ TÜRK VATANIMIZI BÖLÜNCE Mİ BARIŞ OLACAK HA ..?? Ya bakın ırak ,suriye ve değer bölünmüş ,parçalanmış ülkelere her TANRININ GÜNÜ OLUK GİBİ KAN AKIYOR KAN .Çoluk ,çocuk yaşlı ,genç demeden hsyatını kaybediyor .Senki ülkemiz TÜRK VATANINDA var sayılan kürtistan denilen bir yer oldu .!! Ne zannediyorsunuz senki herşey ,her yer gülük gülistan olacak ooooooh kürtistan denilen uyduruk bir kuruldu çalsın sazlar oynasın kürtistan denilen uydur yer deki insanlar .. Her TANRININ GÜNÜ BOMBALAR ölümler huzur diye birşey kalmıyacak ,PKK NE OLACAK inlerinden inip polis ve uyduruk güvenlikcimi olacak ,parayı nereden bulacaksınız sözde kürtistanınıza BİR ÜLKE İÇİNDE 2 Cİ BİR YER öyle saçmalık olurmu ..her gün kan dökülür oluk ,oluk neyin
Z eksik ,yiyorsunuz ,içiyorsunuz ,hakaret ediyorsunuz öldürüyorsunuz ,çalıyorsunuz taaa benim meclisime bike girdi TERMRİST PKKLILAR SÖZDE VRRKİL OLDUKLARINI İDDİA EDEN PKKLI TERÖRİSTLER MECLİSİMDE ĞLKEM TÜRK VATANIMA uyduruk foseptik kürtistan diye bir yer çıkartınız ..kürtistanı ancak KANALİZASYONLARDA KURARSINIZ ..kürtistanınız kanaliasyonlardan alâ olmaz ..TÜRK VATANI TARİHTE TÜRK TÜR BU GÜNDE TÜRKTÜR VE EBEDİYETE KADARDA TÜRK OLARAK YAŞIYACAKTIR TÜRK VATANI TÜRKLERİNDİR NE MUTLU TÜRKÜM ,TÜRKÜM DİYENE .İşinize geliyorsa hep beraber yaşarız ..!! Yok istemiyoruz TÜRK VATNINI BÖLECEĞİZ DESENİZ İŞTE O BİRAZ SIKAR .Bizim atalarımız TÜRK VATANI İÇİN KANINI CANINI VERDİ TÜRK VATANIMIZIN SINIRLARINI KANI İLE ÇİZDİ .Öğle İHANET SÜRECİ saçmalığı ile kaybetmeyiz sizde oluk ,oluk ,kanını canını verirsin kolaysa alırsın ..ŞAVAŞIRSIN OLUK ,OLUK KANIN OKYANUSLAR OLUR ..kolaysa alırsın ..öyle armut piş azıma düş yok ..yaylanın ..senki kürtistan denilen kanalizasyon kurdunuz . Sanki burnunuzdan fitil ,fitil getiririz bu TÜRK VATANIMIZIN 1 KARIŞ TOPRAĞINI ..hrr gün ,her ,saniye ,her sanisiye ,oluk ,oluk kanınız akar ,Dolayısı ile beraber dostca yaşamak varken sakın öyle nir bok yemeyin ..sonuçta ne olcağını tahmin nile edemezsiniz ..BU YORUMU ATAN BEN..ATALARIM ..kürt dedelerim kürt ,nenelerim kürt anam kğrt ,babam kürt ..7 den 77 bütün sülalem kürt ama ölürüm TÜRK VATANI İÇİN ÇÜNKİ BENİM KÜRT NİNEM ,KÜRT DEDEM ..DÜNYA MUCİZESİ EFSANE EBEDİ BAŞKUMUTAN ULU ÖNDER AZİZ GAZİ DAHİ İLK VE SON EBEFİ VUMHUR BAŞKANI MARAŞAL MUSTAFA KEMAL ATATÜRKÜN SAĞ KOLU OLARAK TÜRK VATANIMIZ İÇÜN SAVAŞMIŞ kürt lerdi .Dolayısı ile TÜRK VATANIMIZIN SADECE DOĞU VE GÜNEY DOĞUSU DEYİL TAMAMI HEPİMİZİN TÜRKLER ,KÜRTLER YOK TÜRK VATANI HEMİMİZİN ELİNDEKİ NUFUS KİMLİĞİNE BAK..Dolayısı ile şerefsizlik namususluk ,çirketflik ,adilik yapmayın TÜRK VATANI HEPİMİZİN TERMRİST LAĞIM ,FARESİ FOSEPTİK PKKYA VE sözde vekil olduklarını iddia eden meclisimdeki TERMRİST PKKYA UYMAYIN .TÜRK VATANI HEPİMİZE YETER ..NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE .

Avatar
CHP BATIYOR 2018-05-24 11:32:23

İlk ifşaatı Eren Erdem yaptı.. "Neden ben cezaevine giriyorum ki, yanıyorsam hepinizi yakar da giderim" dedi, Bülent Tezcan'ın adını verdi.. Kim bilir belki sıra Enis Berberoğlu'ndadır.. Berberoğlu eğer konuşursa, domino taşları Maltepe Cezaevi'nden Söğütözü Anadolu Bulvarı'na kadar hiç durmadan hızla yıkılır.. Bunu herkes çok çok iyi biliyor.. Bülent Tezcan, Eren Erem'in sözleri üzerine iki cümlelik bir açıklama yaptı. Ama kimseyi bu açıklama tatmin etmiş değil.. Cevap bekleyen sorular var.. Mesela Bülent Tezcan, Eren Erdem'e verdiği o dosyayı nereden aldı?.. O dosya gibi başka neler geldi CHP'ye?.. Bu servisler, basından kimlerle paylaşıldı?.. Paylaşılmamış, vakti beklenen, şantaj amacıyla saklanan başka dosyalar var mı?.. Daha çok soru var sorulacak. Öyle kolay biteyecek bu iş..