banner58

O İngiliz'e Türkiye'de IŞİD cezası

İstanbul’da terör örgütü IŞİD’e yönelik operasyonlarda IŞİD'in kafa kesen militanı Cihatçı John'un ekibinden olduğu gerekçesiyle, 12 Kasım 2015 Silivri’de yakalanan Aine Leslie Davis ve iki kişi 7.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 1'i Türk vatandaşı olan iki kişi ise beraat etti.

O İngiliz'e Türkiye'de IŞİD cezası

İstanbul’da terör örgütü IŞİD’e yönelik operasyonlarda IŞİD'in kafa kesen militanı Cihatçı John'un ekibinden olduğu gerekçesiyle, 12 Kasım 2015 Silivri’de yakalanan Aine Leslie Davis ve iki kişi 7.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 1'i Türk vatandaşı olan iki kişi ise beraat etti.

09 Mayıs 2017 Salı 20:36
O İngiliz'e Türkiye'de IŞİD cezası

Cihatçı John'un Türkiye'deki ekibi olarak İstanbul Silivri'deki lüks bir villada yakalan 6 kişi hakkında görülen davada bugün karar çıktı. Silivri’de yakalanan Aine Davis’in kırmızı bültenle arandığı ve hakkında 2012’den bu yana Türkiye’ye giriş yasağı olduğu yargılama aşamasında ortaya çıktı. Davis ve beraberindeki sanıklar Filistinli Alwalid Khaled Alagha ve Ürdün vatandaşı Mohammad Ahmad Hamdan Alkhalaileh suçlamaları kabul etmedi. Silivri Ağır Ceza Mahkemesi 3 sanığı IŞİD terör örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle 7 buçuk yıl hapse çarptırdı. Türk ve İngiliz vatandaşı olan Deniz Solak, Muhammed Burmal Karwani, Jermaine Michael Burke terör örgütü suçlamasından beraat etti. Solak, Karwani ve Burke Kasım ayında tahliye oldu. Karwani ve Burke o günden bu yana İzmir'de geri gönderme merkezinde tutuluyor.

12 Kasım 2015'ten bu yana Silivri'de 6 şüphelinin gözaltına alınmasıyla takip etmeye başladığım bu davada, şüphelilerin ilk ifadelerini okuduktan sonra şu soruyu sormuş ve haberi de öyle yazmıştım; 6 kişinin o gün bu evde ne işi var? İddianameyi okuyup ve mahkeme aşamasındaki tüm duruşmaları takip ettikten sonra hala aynı soruyu soruyorum; 6 kişi o gün o evde niye buluştu?

İşte o 6 kişinin Silivri'de buluşma öyküsü:

Silivri’de havuzlu bir villa. Evi kiraladıkları kişinin Amerika'da yaşayan bir iş adamı olduğu iddia etmişlerdi. Yapılan araştırmada ev sahibi Faisal Faridi isimli kişinin El-Nusra terör örgütü adına faaliyet yürüten şahıslarla irtibatlı olduğu belirlendi. 3 Kasım 2015 tarihinden Türkiye'den ayrıldığı Hollanda Amsterdam aktarmalı Amerika'ya gittiği ve New York'ta yaşadığı tespit edildi.    

Evde oturan 28 yaşında Filistinli genç bir adam. Tekstilci. Aylık geliri bin dolar. Sığınmacı. Taşıdığı pasaport sahte. Yanında annesi, 9 kız kardeşi, iki eşi ve dört çocuğu var. Şubat ayında hastanede tanıştığı Ürdünlü bir arkadaşı ziyaretine geldi. Ürdünlü, makine mühendisi. Aylık geliri 20 bin lira. 83 doğumlu. İstanbul Bahçelievler’de yaşıyor. Sabıkası yok.

KİRALIK HYUNDAİ MARKA ARAÇLA GELDİ

12 Kasım sabahı, Konya’da yaşayan aynı zamanda İngiliz vatandaşı olan Türk arkadaşı eve geldi. Adı: Muhammed. Annesinin verdiği ismi sevmediği için bu ismi kullanıyor. Nüfus kağıdındaki ismi Deniz Solak. 33 yaşındaki Deniz otel parası vermemek için oradaydı. Çalıştığı parfüm şirketi yerine İngilizce öğretmenliği için iş görüşmeleri yapacaktı. Ev sahibi genç adamla, Türk kökenli Deniz’in tanışmasını sağlayan Londra’daki bir caminin imamı. 

İkili, Deniz’in çalıştığı parfüm şirketinin İstanbul’da kiralanan ofisinde karşılaştı. Filistinli genç villasına Deniz’i davet etti. 34 plakalı kiralık bir beyaz Hyundai marka araçla geldi.

KONYA’DA PROJE MÜDÜRÜ OLARAK ÇALIŞIYORDU

Michael Burke. 29 yaşında bir İngiliz. İngilizce öğretmenliği yapıyor. Evli, dört çocuğu var. Aylık 3 bin 500 lira kazanıyor. Silivri’ye 30 dakika mesafede Çorlu’da bir eğitim kurumuna iş başvurusu yapıyor. Türk kökenli Deniz’i İngiltere’den tanıyor. Kalacak bir yere ihtiyacı olduğunu söylediğinde Deniz ona Silivri’deki villayı ayarlıyor. Filistinli ev sahibiyle böyle tanışıyor. 12 Kasım 2015 sabahı evde uyuyordu. Burke o eve yalnız gelmemişti. Yanında İngiltere doğumlu Karwani isminde bir arkadaşı daha vardı. 38 yaşındaki Karwani Konya’da proje müdürü olarak çalışıyor, özel İngilizce dersleri de veriyordu. Aylık kazancı 14 bin lira. Muhammed sadece Burke’yi tanımıyor. İstanbul’a yerleşmeden önce Konya’da yaşayan ev sahibi Filistinli’yle de tanışmış. 

Onları buluşturan ise Deniz, Burke'ye iş görüşmesi için Konya’dan İstanbul’a geleceğini söyleyince, Muhammed sık sık geldiği İstanbul’a hem ona eşlik etmek hem de alışveriş için geldi. Otel pahalı olduğundan, Burke’nin kalacağı evin sahibini de daha önceden tanıdığı için o da Silivri’deki villaya geldi.

DAVİS’İN VİLLADA KALMASINA İZİN VERDİ

Evdeki 24. kişi Aine Leslie Junior Davis. Sahte pasaport taşıyordu. İngiltere’de Cambridge’te yaşıyordu. 2013’te Suriye’ye gitmek üzere evi terk etti. Karısı Amal El-Wahabi ona göndermek istediği 20 bin Avro parayla yakalandı. 28 ay hapis cezası aldı. Evde tanıdığı tek kişi ise Burke’yle birlikte Konya’dan gelen Karwani’ydi. Kırmızı bültenle tüm dünyada aranan Davis, Karwani’yi aradı. Karwani 8 ya da 9 Kasım günü Silivri’de villada yaşayan Filistinli’yi aradı. Bir arkadaşının geleceğini söyledi. Onun evsiz kalmasına üzülen Filistinli genç adam, tanımadığı bu kişinin villada kalmasına izin vermişti.

MİT’İN TAKİP ETTİĞİ KADIN KURYE

Davis’in o villaya geliş hikayesini Türkiye ve dünya günlerce konuştu. Davis diğerleri gibi ne zaman, hangi yoldan eve geldiğini anlatmadı. Onu zaten MİT takip etmişti. İngiliz vatandaşı bir kadın kurye 4 Kasım’da Suriye’de IŞİD merkezi Rakka’ya gitti. MİT kadının peşindeydi. Kadının bilgileri İngiliz istihbarat servisi MI-6’ya gönderildi. İngiliz istihbaratı, kurye kadının ‘Cihatçı John’ olarak bilinen IŞİD militanı Muhammed Emwazi ile bağlantılı olduğunu MİT’e bildirdi. MİT, kadın kuryeyi takip ederek ‘Cihatçı John’ ile yardımcısı Enver El Evlaki kod adlı Aine Leslie Junior Davis’in yerini belirledi.

Davis'in IŞİD'in üst düzey yetkilileriyle görüşmeleri "Telegram" adı verilen cep telefonu uygulaması aracılığıyla yaptığı tespit edildi. 7 Kasım 2015 günü ilk olarak Kilis'e girdiği belirlenen Davis'in, telefonununu daha Türkiye'ye girmeden 1 Kasım 2015 kullanmaya başladığı HTS kayıtlarından ortaya çıktı. Kayıtlara göre Davis'in telefonu ilk olarak Cerablus bölgesinin hemen karşısında yer alan Karkamış'tan sinyal verdi. 7 Kasım 2015 günü Gaziantep Elbeyli bölgesinden sinyal veren telefon Konya, Ankara, Düzce hattında baz verdiği belirlendi. Şüphelilerden, Silivri'deki yakalandıkları evin kiracısı Filistinli Alwalid ile 15 kez görüşme yaptığı kayıtlara girdi. İngiltere'ye iadesi amacıyla A-1756/3-2015 kontrol numaralı kırmızı bültenle uluslararası seviyede aranan Davis'in, 7 Mart 2012 tarihinden itibaren hakkında Türkiye'ye giriş yasağı olduğuna da iddianamede yer verildi.

Cihatçı John’un yardımcısı olduğu öne sürülen, 33 yaşındaki Aine Leslie Junior Davis, ifadesinde “Ben terör örgütü üyesi değilim” dedi. Davis, IŞİD terör örgütünün kafa kesen adamı olarak ünlenen Cihatçı John’la bağlantısını şöyle ifade etti: “(İngiltere’de) Aynı bölgeden geliyoruz. Aynı camide namaz kıldık. Bunun dışında bir arkadaşlığımız yok” yanıtını verdi. Davis'in yakalandığı günlerde ABD, Cihatçı John lakaplı Muhammed Emwazi’nin Suriye’nin Rakka kentinde öldürüldüğünü açıklamıştı. Davis, İngiliz medyasında sıklıkla yer verilen silahlı kişilerle ilgili fotoğraflarla ilgili olarak ise, "Sadece bir veya iki fotoğraf benim hayatımı değiştirdi. Aptalca, çocukça bir hareketti. Ancak bu kadar büyüyeceğini tahmin edemezdim."

VİLLADA OTURAN FİLİSTİNLİ: 1.5 YILDIR TÜRKİYE’DEYİM

Ev sahibi, mahkemede aynı evde yakalanmalarını şöyle savundu: “1.5 yıldır ailemle birlikte Türkiye’deyim. Gazzeliyim. Annem ve 9 kız kardeşim var. Mülteci olarak Türkiye’ye geldim. Çünkü Türkiye Filistin insanına yardım eden tek ülke. Terörden nefret ediyorum. Türkiye’de yaşamak, çocuklarımı okula göndermek istiyorum. Suçlamayı okuduğunuzda ben bu gruba (IŞİD’e) karşı olduğumu söyledim. Bunun için delilleriniz neler bilmiyorum. Beni üyesi olarak suçladığınız grup aslında benim insanlarımı katlediyor.”

“Şirinevler’de 1 buçuk yıl kaldım. Yeterince Türkçe öğrenmeye çalıştım. Türkçe öğrenince İstanbul Güneşli’de tekstil fabrikası açtım. Ayrıca tercüme işleri bulmaya çalıştım. Aksaray’da turistlere yardımcı olabileceğim işler... İnternetten Kuran dersleri veriyorum. Normalde ailemle yaşıyorum. Annemin tek erkek çocuğuyum. 4 çocuğum iki eşim var. Şirinevler’deki ev çok küçüktü, Silivri’ye taşındım.”

‘İHH YARDIM EDİYOR’

“Türkiye’ye gelir gelmez İHH diye bir vakıf var. Oraya gittim. Mülteci olarak yardım için başvurdum. Türkiye’ye gelmemin sebebi birçok Filistinli olması. Türkiye Mavi Marmara gemisini Gazze’ye gönderdikten sonra Türkiye’ye gelmeye karar verdim. Çünkü 15 yıl belgesiz yaşadım. Pasaportum yok. Gazze kimliğim var. Türkiye’ye geldiğimde işim yoktu. Bu kocaman aileyle geldim. Babamın İngiltere’de yaşayan arkadaşına ulaştım. Beni çocukluğumdan beri tanır. Çocukken Kuran öğretirdi. Türkiye’de bana yardımcı olabilecek birine yönlendirmesini istedim. Ev bile tutamıyordum... Emlakçılar Suriyeli ve Filistinlilere ev vermediklerini söylediler. O bana Deniz’in numarasını verdi. Ancak geç kaldı. Şirinevler’de ev tutmuştum. Deniz’i bu şekilde tanırım. Diğerlerini de Deniz’in vasıtasıyla evime geldikleri için tanırım. Evimde bu kadar kişinin bulunmasının sebebi de Arap kültüründe misafire her zaman kapımızın açık olmasıdır.”

'SAVUNMALAR ŞAİBELİ'

İstanbul Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürülüğü'nün verdiği rapora göre Aine Davis ve Alwalid Alagha'nın pasaportlarının sahte olduğu belirlendi. Bu konuyla ilgili ayrı bir kamu davası açıldı. Davis'in yanı sıra diğer tutuklu şüpheli Micheal Burke'nin de 28 Mayıs 2015 tarihinden itibaren Türkiye'ye giriş yasağı olduğuna dair kayıt tespit edildi. Burke ayrıca Tekirdağ Çorlu'da özel bir okulda öğretmen olarak çalıştığını savunmuştu. Savcılık okulla yaptığı yazışmalarda Burke'nin sadece öngörüşme yaptığını tespit etti. Türk asıllı İngiliz vatandaşı Deniz Solak sorgu aşamasında İnsani Yardım Vakfı (İHH) ile Suriye'ye yardım götürdüğünü söylemişti. Savcılık konuyla ilgili İHH yöneticilerinin bilgisine başvurdu. İHH bu bağlantıyı reddetti. Solak ise mahkemeye İngiltere'den Suriye'ye yardım götüren konvoyda olduğuna dair belgeyi sundu.

Yapılan incelemede şüphelilerin bilgisayar ve cep telefonlarında IŞİD'e ait dokümanlara rastlandığı iddia edildi. Ayrıca Suriye'de savaş bölgesinde çekilmiş fotoğraflarla ilgili savunmalara da itibar edilmedi. Savcılık şüphelilerin sahte pasaport kullanması, Halep plakalı araç önünde uzun namlulu silahla fotoğraflarının bulunması, IŞİD kontrolündeki kamp ve çatışma bölgelerinde çekilmiş fotoğrafların olduğu, HTS kayıtlarından irtibatlı olduklarının anlaşıldığı iddia etti. Şüphelilerin hepsinin aynı evde bulunması hayatın olağan akışını aykırı olarak değerlendirildi. 

IŞİD’LE BAĞLANTILARININ OLMADIĞINI SÖYLEDİLER

O villa Silivri’deki Sealybria konutlarındaki özel 222 konuttan biri. 15 Kasım’da IŞİD terör örgütü üyesi şüphesiyle tutuklanan 6 kişi suçlamaları kabul etmedi. Lüks villada niye buluştuklarını ise net bir şekilde açıklayamadılar. Tüm duruşmalarda IŞİD'li suçlamasını reddettiler. Mahkeme dosyasına soruşturma aşamasında toplanan deliller dışında yeni bir delil gelmedi. 6 şüpheliden İngiliz vatandaşı Aine Leslie Junior Davis, Filistinli Alwalid Khaled Alagha ve Ürdün vatandaşı Mohammad Ahmad Hamdan Alkhalaileh bugün tutuklandı. Türk ve İngiliz vatandaşı olan Deniz Solak, Muhammed Burmal Karwani, Jermaine Michael Burke ise beraat etti. 

twitter.com/bozkurtmehmet

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 09.05.2017 20:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.