Star yazarı: AKP’nin Atatürk ile kurmaya çalıştığı aidiyet ilişkisi hayra alamet değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP tarafından ‘Atatürkçü oylara’ yönelik başlatılan söylem, ‘tuhaf’ bulundu.

Star yazarı: AKP’nin Atatürk ile kurmaya çalıştığı aidiyet ilişkisi hayra alamet değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP tarafından ‘Atatürkçü oylara’ yönelik başlatılan söylem, ‘tuhaf’ bulundu.

16 Kasım 2017 Perşembe 10:50
Star yazarı: AKP’nin Atatürk ile kurmaya çalıştığı aidiyet ilişkisi hayra alamet değil

Star yazarı İlhami Işık, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP tarafından "Atatürkçü" oylara yönelik olarak başlatılan söylemin "tuhaf" olduğunu yazdı, "Değişimin dinamiklerini Atatürk ve Atatürkçülükte aramak pek hayra alamet değil" dedi.

Işık, "Değişimin sancıları ve AK Parti-1" başlığıyla bugün yayımlanan yazısında, “Bugünlerde bir ideolojik özne olarak AK Parti’nin Atatürk ile kurmaya çalıştığı aidiyet ilişkisi, doğrusu çok tuhaf bir kültürel atmosfer üretmiş durumda” dedi.

Değişim ihtiyacını anlamanın mümkün olduğunu, ancak bu değişimin dinamiklerini Atatürk ve Atatürkçülükte aramanın pek hayra alamet olmadığını belirten Işık, “Bu söylemin dış politikanın sıkı sıkıya 'devletlerin toprak bütünlüğü' ilkesine bağlanması ve adeta sırf bu argümana indirgenmesi beni ziyadesiyle rahatsız ediyor. Devletlerin toprak bütünlüğü, ilkesel olarak uluslararası antlaşmaların bir prensibi değildir. Bu bahiste hukuki ve meşru olan 'barış içinde bir arada yaşam ve iç işlerine karışmama' prensibidir” diye yazdı. Işık, şu görüşleri dile getirdi:

‘YENİDEN SİYASET SAHNESİNE DAVET’

"Ziyadesiyle 'Yurtta Sulh, Cihanda Sulh' söylemini çağrıştıran ve kabaca içe dönmeyi, kendi sınırları içine hapis olmayı öngören, 'devletlerin toprak bütünlüğünü koruma' retoriği, bu yanıyla 90 yıl boyunca uygulanan ve hiçbir sonuç üretmeyen bir zihniyeti yeniden siyaset sahnesine davet etmekten başka bir anlam taşımaz.

Bu meseleleri uzun uzadıya tartışmak istiyorum. Ve bir ön giriş olarak Atatürk’ten ne anladığımı özetle ifade etmek istiyorum. En yalın haliyle tane tane anlatacağım.

Bu ülkede en fazla istismar edilmiş kişi Atatürk’tür dersek, herhalde hiç abartmış olmayız. Çünkü çoğu insan kendi tasavvurundaki Atatürk’ü anlatıyor. Aslında onun hayatının, yaptıklarının çok bilinmeyen bir tarafı da kalmadı! Atatürk doğduğunda Osmanlı adım adım gerilemiş ve neredeyse batıdaki tüm topraklarını kaybetmek üzereydi. Burada kalan Müslümanlar derin bir endişe içindeydiler. Bir ara Rus orduları payitahtın önlerinden dönmüşlerdi. İnsanların bir kısmı Anadolu’ya göçmüşlerdi bile. Bir gün doğdukları dede topraklarını da kaybedeceklerinin derin endişesi içerisindeydiler.

Öteden beri Osmanlı aydınları bu adım adım gelen çöküşe çareler aramaktaydılar. Kimi tam batılılaşmayı kimi de ümmetçiliği bir çözüm olarak görüyorlardı. Bir kısım aydın da Türk etiketi altında batılı tipi bir uluslaşmayı çare olarak görüyorlardı. 'Kaybedilen kaybedilmişti, kalan kurtarılmalıydı'. Atatürk bu korkunun derinden hissedildiği Selanik’te doğmuş ve çocukluğu burada geçmişti. Selanik belki Osmanlı’nın batıyı da yansıtan en önemli şehirlerinden biriydi. Üstelik Atatürk, çocuk yaşta babasını da kaybetmişti. Askeri okula gittiğinde benzer kurtuluşçu tartışmalara yoğun şekilde maruz kaldı. Büyük düşünüyordu, hayalleri vardı, belki ülkeyi kurtaracağını tasarlıyordu. Öğrendiği Fransızca ile Fransız devriminin önemli düşünürlerini okuyordu. Subay olduktan sonra Libya’nın elden çıkışını, Balkanlar’da kaybedişleri gördü. Doğduğu, büyüdüğü şehir Selanik’in elden çıkışına büyük bir acı ile tanıklık etti. Daha dün bağımsızlık alan Bulgarlar Edirne’ye bile girmişlerdi. Balkanlar’dan, Kafkasya’dan pek çok Müslüman unsur son liman Anadolu’ya sığınıyorlardı.

Üstüne bir de I. Cihan harbi patladı. Savaş kaybedildi, Sevr yapıldı. Sevr çok derin bir travmaydı. Sığınılan son topraklar da elden gidiyordu. Atatürk kafasında kurduğu planı dahice uyguladı. Büyük riskler aldı, liderliğin ateşten gömleğini giydi. Bolşeviklerle ustaca bir diyalog sürdürdü, para ve silah aldı. Yunanlıları yendi ve batılı ülkelerin gözünde önemsenmesi gereken bir insan oldu. Britanya’da baş gösteren hükümet krizini iyi kullandı, İstanbul ve çevresini İngilizlerle hiç savaşmadan aldı. Üst üste yaşanan ağır travmalara son verdi.

Lozan ile yeni kurduğu düzeni resmileştirdi. Daha sonra kafasında tasarladığı Fransız devriminden esinlenmiş 'ulus devlet' modelini hayata geçirmeye çalıştı. Reformlar, muhaliflerin tasfiyesi, bu yeni tanımlanan ortak kimliğe itiraz eden halk kesimlerinin şiddetle bastırılması, yeni kurumların inşa edilmesi gibi pek çok şeyi hayata geçirdi.

Elbette bazıları çok bedel gerektirdi. Bazı toplum kesimleri dirençlerinin bedelini ağır ödediler. Askeri, politik ve strateji dehası olan Atatürk; seküler Türk ulusu projesini hayata geçirdi. Burayı son yurt yapan insanlar bu kimliği benimsediler. Onlar için Atatürk büyük kurtarıcıydı. Ancak özellikle iki kesim bu kimliği kabullenmekte zorlandı; Dindar kesimler ve Kürtler. Cumartesi günü bu iki toplumsal kesimin Atatürk'le ilişkisini ve Atatürk algılarını daha ayrıntılı yazacağım.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Antalyalı Attalos 2017-11-16 11:06:10

Hayra alamet olmasada,ikiyüzlülüğüne ve sahtekarlığına iyi bir alamet valla.

Misafir Avatar
Atatürk ten gemçliye 2017-11-16 11:38:02 @Antalyalı Attalos

Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti'ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.**********işte bu hal ve şartlarda TÜRKİYEMİZİ CHP DEN KORUMAK BÜTÜN HALKIMIZIN BOYNUNUN BORCUDUR. kim teröristleri savunuyor, kim avrupaya rusyaya , abd ye ülkemizi şikayet ediyor, kim ülkemizi şer güçlerini işgale çağırıyor bunları biliyor. chp bunların başında geliyor. halkımız ülkemizi chp den korumalıdır.

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
bu kadar ihanet 2017-11-16 11:11:40 @Antalyalı Attalos

Bu ülkenin yüzde en az ellisi AKP lidir, en az yüzde 15 i mhp lidir en az dedim peki geriye kalanları öyle hdp yüzde beş diğerleri yüzde altı chp ise en fazla yüzde 23 tür peki bu ülkede ATATÜRKÜ seven yüzde 23 müdür? hayır bu ülkede Atatürki seven yüzd doksan dokuzdur. peki bu chp ve yandaşlarına ne oluyor bu kadar yalana, iftiraya, neden sarılıyorlar. bunların derdi Atatürkçülük değil. bunların derdi iktidar olmakda değil bunların derdi ülkemizi karıştırmaktır. bunlar abd avrupa nın türkiye çalışma ofisidir. dikkat edelim.

Beğenmedim! (5)
Avatar
Antalyalı Attalos 2017-11-16 11:50:11

Güya bana cevap yazan iki trol AKP nin karşı çıktıkları AB ye üye olmak için bakanlık kurduğunu ve hala AKP nin Avrupa topluluğuna üye olmak için kapılarında salya sümük yalvardığının farkında değil.Oğlum siz burada bana cevap vereceğim diye çabalayacağınıza sarayın kapısına gidin.Belki sofralarından artan bir yağlı kemik atarlar önünüze.

Misafir Avatar
@Antalyalı Attalos x---cvp 2017-11-16 14:36:14 @Antalyalı Attalos

işini bilmem, ne halt ettiğinize ama ZIR CAHİL olduğun belli. siyasetten, devlet yönetmekten, idareden anlamadığın gibi birde ukalalık yapıp bir halt biliyormuş gibi davranıyorsun.

Beğenmedim! (0)
Avatar
erbakan hoca 2017-11-16 15:03:34

Erbakan , Tayyip Erdoğan'ın nasıl gömlek değiştirdiğini anlatıyor
https://www.youtube.com/watch?v=RCyxrjpdIik

Avatar
sedat 2017-11-16 15:04:59

ulkemizde yardima muhtac sayisi 30 milyonmus akp nin secmen sayisi 30 milyon arti yandas is adamlari

Avatar
zekat 2017-11-16 15:05:56

AKP, DEVLETİN RESMİ PLAKALI ARACI İLE ZEKAT DAĞITIYOR MUŞ ...
https://www.youtube.com/watch?v=VxmwKEw1prY