‘Vatandaşlara 'kaçma hakkı' tanınması gibi bir garabete doğru mu gidiyoruz?’

Karar yazarı Etyen Mahçupyan, vatandaşlığın, birey ile devlet arasında bir akit olduğu ölçüde, devletin de hukuka uymasının beklendiğini belirterek, “Aksi halde vatandaşlık akdi bozulur” dedi. Ilıcak ve Altan kardeşler, Enis Berberoğlu, Osman Kavala, Deniz Yücel’in durumlarını örnekleyen Mahçupyan, bu uygulamaların vatandaşlık akdini yıprattığını ileri sürdü.

 ‘Vatandaşlara 'kaçma hakkı' tanınması gibi bir garabete doğru mu gidiyoruz?’

Karar yazarı Etyen Mahçupyan, vatandaşlığın, birey ile devlet arasında bir akit olduğu ölçüde, devletin de hukuka uymasının beklendiğini belirterek, “Aksi halde vatandaşlık akdi bozulur” dedi. Ilıcak ve Altan kardeşler, Enis Berberoğlu, Osman Kavala, Deniz Yücel’in durumlarını örnekleyen Mahçupyan, bu uygulamaların vatandaşlık akdini yıprattığını ileri sürdü.

20 Şubat 2018 Salı 13:57
 ‘Vatandaşlara 'kaçma hakkı' tanınması gibi bir garabete doğru mu gidiyoruz?’

Karar yazarı Etyen Mahçupyan, "kaçma ihtimali’ tutuklu yargılanmanın ölçütlerinden biri olarak alınacaksa, devletin ve hukuk sisteminin  de adil olduğu kanaatinin yerleşmesi şarttır" dedi. Altan kardeşler ve Nazlı Ilıcak'ın "darbeyi bilmekle, istemekle ama akılla dalga geçercesine önceden uluorta söylemekle suçlanarak" müebbet hapse çarptırıldıklarını hatırlatan Mahçupyan, Ergenekon davasında delillerin suistimal edildiğini ve suçlu ağı yaratıldığını belirtti. Mahçupyan, "Bugün benzer bir durum delile ihtiyaç duyulmadan hayata geçirilebiliyor. Ortada bu durumu düzeltme, hukuku adil kılma niyeti gözükmediğine göre, vatandaşlara yasal olarak ‘kaçma hakkı’ tanınması gibi bir garabete doğru mu gidiyoruz acaba?" ifadesini kullandı.

Etyen Mahçupyan, "Suçsuza kaçma hakkı" başlığıyla yayımlanan yazısında, şu görüşleri dile getirdi:

“Ülkemizde hukuk sistemi tutuklu yargılanma ile ilgili üç koşul koymuş. Bunlardan biri olan ‘delilleri değiştirme ihtimali’ne sahip zanlıların tutuksuz yargılanması düşünülemez. Ancak diğer iki kriter giderek sorunlu hale geliyor.

‘Suçun niteliğine’ binaen hakime takdir hakkı tanınması uygulamada tutarsızlıkların önünü açıyor. Bunun nedeni hakimlerin suçla ilişkili olduğu düşünülen herkesi aynı muameleye tabi tutması. FETÖ davaları etrafında darbe ile ilişkili ilişkisiz bütün Gülen cemaati mensuplarının tutuklu yargılanması buna örnek. Kişinin olaya katkısını dikkate alan bir suç ayrımına gidilmeyerek, suçlanan kişi ile bağlantısı olabilecek herkesi işlenmiş eylemin parçası haline getiren bu yaklaşım adil yargılanma hakkını zedeliyor.

KAÇMA İHTİMALİ KARMAŞIK BİR ÖLÇÜ

Üçüncü kriter olan ‘kaçma ihtimali’ ise daha karmaşık bir ölçü. Her şeyden önce ideolojik anlam yüklenen bir yönü var. Suç isnadı ne olursa olsun insanların başka ülkelere kaçmasını hoş karşılamak zor. Bunun eksik bir vatanseverlik ima ettiği, ya da kaçanın suçlu olduğunu kanıtladığı düşünülür… Nitekim vatandaşlık denen şey ülkenizin hukuk sistemine uyma ‘sözünü’ de içerir. Öte yandan vatandaşlık birey ile devlet arasında bir akit olduğu ölçüde, devletin de hukuka uyması ve hukuku adil uygulaması beklenir. Aksi halde vatandaşlık akdi bozulur…

Kısaca ifade etmek gerekirse, eğer ‘kaçma ihtimali’ tutuklu yargılanmanın ölçütlerinden biri olarak alınacaksa, devletin ve hukuk sisteminin de adil olduğu kanaatinin yerleşmesi şarttır. Burada bir kuşku doğarsa, yargı sürecinin adil davranmayabileceğini düşünen suçsuz kişilerin yurtdışına gitme dürtülerini de doğal karşılamak, hatta hak vermek noktasına gelebiliriz. Dolayısıyla mesele Türkiye’de hukuk sisteminin ne denli adil olduğu ve adil yargılama kurallarına ne ölçüde uyulduğudur…

SON GÜNLERİN ÖRNEKLERİ

Şimdi önümüze son günlerin örneklerini alalım. Ahmet ve Mehmet Altan ile Nazlı Ilıcak darbeyi önceden bildikleri iddiasıyla müebbet hapse mahkûm edildiler. Yani darbeyi bilmekle, istemekle ama akılla dalga geçercesine önceden uluorta söylemekle suçlandılar. Enis Berberoğlu daha önce yayınlanmış ve devlet sırrı niteliği kalmamış bir belgeyi yayınlayarak ‘devlet sırrını ifşa’ ettiği için hapse mahkûm oldu. Yeşil Sol Parti yöneticileri Eylem Tuncaelli ve Naci Sönmez iddianamesi ne zaman yazılacağı belli olmayan bir suçlama nedeniyle tutuklular.

Uluslararası Af Örgütü başkanı Taner Kılıç ise ByLock nedeniyle tutuklu ama Emniyet’ten ilgili rapor aylardır gelmiyor. Ailesi telefonunu bilirkişiye, AF Örgütü de AİHM’nin de referans verdiği bir uzman kuruluşa incelettiriyor ve ByLock çıkmıyor. Bu arada Mor Beyin olayı patlıyor ve 11 bin kişinin yanlışlıkla hapiste olduğu anlaşılıyor ama geçen ay mahkeme Kılıç’ın tutukluluğunun devamına hükmedebiliyor.

Bir başka örnek Osman Kavala… Hakkında istihbarat kaynaklı manipülatif haberler çıkmasına rağmen ülkesinde kaldı ve şimdi iddianamesi olmayan bir davada belirsiz bir süre için tutuklu. Medyanın ele alma biçim ve içeriğine, suçlamayı destekleyen siyasetçi söylemine bakıldığında, nihayette ortada bir suçun bulunmaması kimseyi şaşırtmayacak.

BİR OLDU BİTTİ İLE SERBEST KALDI

Bütün bunlar olurken, palavra olduğu anlaşılan iddialarla suçlanan ama iddianamesi bir türlü yazılmayan Deniz Yücel, bir yıl tutuklu kaldıktan sonra, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının olmadığını kanıtlayan bir oldu bitti ile serbest bırakıldı…

Bu uygulamalar vatandaşlık aktini yıpratıyor. Devlete ve hukuka güven azalmasının suçsuz insanları kendilerini yargıya teslim etme konusunda tereddütlü kıldığını gözardı edemeyiz. Çünkü kendileriyle ilgili adil bir yargılanma yapılmayacağından, vatandaşlık sorumluluğu içinde davrandıklarında bizzat yargı tarafından suistimal edilebileceklerinden kuşkulanabilirler.

Ergenekon yargılamasında deliller suistimal ediliyor, suçlu ağı yaratılıyordu… Bugün benzer bir durum delile ihtiyaç duyulmadan hayata geçirilebiliyor. Ortada bu durumu düzeltme, hukuku adil kılma niyeti gözükmediğine göre, vatandaşlara yasal olarak ‘kaçma hakkı’ tanınması gibi bir garabete doğru mu gidiyoruz acaba?”

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
BOP'ÇU ASALA'CI ETYEN HAİNYAN YALLAH CEHENNEME.... 2018-02-20 17:30:21

defteriniz dürülecek siyonist köpekleri...

Avatar
aydın 2018-02-20 15:39:18

agzınla kuş tutsan altan kardeşleri savun dun mu senin adam olmadıgın anlaşışıyor.altan kardeşler ergonokon tertibinin medya ayagı.fetonun tetikcisi

Avatar
Bu sahis da 2018-02-20 17:14:38

AKP de basdanismanlik yapti, akillari baslarina cok gec geliyor

Avatar
texas 2018-02-20 14:08:55

ortam ulusalci köpeklere ve yandas köpeklere kaldi akli basinda demokrat kurd konusunda duyarli gazeteciler maalesef kalmadi ya zindanlarda yada issiz gücsuz birikldilar

Misafir Avatar
texaspiçi anan simon'un kerranesinde çalışıyormuş. 2018-02-20 17:27:10 @texas

.

Beğenmedim! (1)