banner87

Abdüllatif Şener: ‘Erdoğan seçimi kaybedecek’

AKP’nin kurucu üyelerinden eski milletvekili Abdüllatif Şener, 24 Haziran seçimlerine giden süreci, ekonomideki gidişatı ve cumhurbaşkanı adaylarını değerlendirdi. Şener, bu seçimlerin ölüm kalım meselesi olduğunu belirtirken, ekonomideki sıkışıklığın bütün vatandaşlara yansıyacağını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimi kaybetmesine neden olacağını savundu.

Abdüllatif Şener: ‘Erdoğan seçimi kaybedecek’

AKP’nin kurucu üyelerinden eski milletvekili Abdüllatif Şener, 24 Haziran seçimlerine giden süreci, ekonomideki gidişatı ve cumhurbaşkanı adaylarını değerlendirdi. Şener, bu seçimlerin ölüm kalım meselesi olduğunu belirtirken, ekonomideki sıkışıklığın bütün vatandaşlara yansıyacağını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimi kaybetmesine neden olacağını savundu.

17 Mayıs 2018 Perşembe 19:04
Abdüllatif Şener: ‘Erdoğan seçimi kaybedecek’

AKP’nin kurucu üyelerinden Abdüllatif Şener, Türkiye ekonomisinin çok kötü durumda olduğunu ifade ederek, milli paranın değer kaybetmesinin, ekonominin barometresi olduğunu söyledi. Ekonomideki bu durumun 24 Haziran seçimlerine yansıyacağının altını çizen Şener, Politikyol’dan Pelin Teymur’a verdiği röpotajında; ekonomideki sıkışıklığın bütün vatandaşlara yansıyacağını bu durumun da Erdoğan'ın seçimi kaybetmesine neden olacağını söyledi.

Şener’e yöneltilen sorular ve yanıtları şöyle:

-Doların yükselişiyle beraber ekonomide ciddi bir kriz söz konusu. Sizce ekonominin gidişatı ne yönde olacak ve bu durumun seçime etkisi nasıl olacak?

Açıkça görüyoruz, ekonomi uzunca bir süredir Türkiye'de kötü yönetiliyor. Ekonomiyi kurallara göre yönetmesini bilmeyen, gerekli önlemleri almasını bilmeyen, Türk ekonomisinin dinamiklerini harekete geçiremeyen bir iktidardan söz ediyoruz. Düşünebiliyor musunuz sürekli milli para değer kaybediyor. Bu durum ekonominin barometresi gibidir, ekonominin nereye gittiğini gösterir. Küresel rekabet gücünü kaybettiğini gösterir ekonominin. Milli paranın değer kaybetmesi demek uluslararası ticarette, ekonomik ilişkilerde rekabet edemiyorsunuz, ihracattan çok daha fazlasını ithal ediyorsunuz, bunun neticesinde milli geliriniz gerekli düzeye çıkamıyor ve diğer ekonomik göstergeleriniz de bozuluyor demektir. Gerçekten Türkiye ekonomisi böyle bir noktada. Son dönemlerde de bildiğiniz gibi bir taraftan cari açığın artması, bir taraftan dış borçların artması nedeniyle dış açıkta büyük problemler ortaya çıktı.

1 yıl içerisinde 220 milyar dolar bulmak zorunda Türkiye. Bunu bulamadığı takdirde bu krizdir ve bütün sektörleri derinden etkileyen sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

‘TAKTİKTEN İBARET’

-Şu anda sıcak para bulma sıkıntısı var mı?

Zaten Türkiye'de cari açık döviz sıkıntısına yol açıyor ve bu nedenle de dolar sürekli yükseliyor. Yabancı parayı bir mal gibi düşünebilirsiniz. Bir mal piyasada kıt hale gelirse, yani talep arzdan fazla hale gelirse, o malın fiyatı yükselir. Döviz de öyledir. Dövize çok ihtiyacınız var. Neden? Dış borcunuz çok, dış borç ödemeniz var. Ayrıca ithalat fazlanız var. İthalatı karşılayabilmeniz için de dövize ihtiyacınız var. Türkiye'nin döviz talebi o kadar yüksek ki bunu karşılamakta zorluk çektiği için dövizin değeri sürekli artıyor. Bu dış dengeden kaynaklanan bir hadisedir ve sürdürülemez bir şeydir. Belli bir noktaya geldiği zaman bütün göstergeleri topyekun bozacak şekilde patlar. Yani ülke krize doğru gidiyor. Bana kalırsa zaten krize giden ekonomiyi gördüler onun için hemen 24 Haziran gibi çok erken tarihte seçim kararı aldılar. Seçimi kazandıktan sonra kriz çıkarsa “Önümüzde 4-5 yıl var, toparlarız, millet batırdığı parayı, işyerini, çektiği acıyı unutur.” diye düşündüler. Bütün taktik bundan ibaret.

-AKP seçimi kazansa bile yönetilemez bir tablo olduğu söyleniyor. Bu nedenle tekrar bir seçimin gündeme gelebileceği konuşuluyor.

Seçim sonrası biliyorsunuz Türkiye'de rejim değişmiş oluyor. 16 Nisan referandumunun bazı maddeleri yürürlüğe girmişti, seçim sonrası diğerleri de girecek. Başbakanlık kalkacak, cumhurbaşkanı hükümetini kuracak. Cumhurbaşkanının kuracağı hükümet, eski parlamenter sistemdeki hükümete benzemeyecek. O hükümette yetkili tek bir kişi olacak o da cumhurbaşkanı. Bakan denilen kişiler parlamenter demokrasideki bakanlar kadar etkili ve güçlü olamayacak. Onlar sadece cumhurbaşkanının hükümetinde, cumhurbaşkanının değişik konulara bakan sekreterleri gibi olacaklar. Böyle bir ortamda hükümet üzerindeki parlamento denetimi de ortadan kalkacak. Parlamenter demokraside hükümet kurulduğu zaman Meclis'ten güvenoyu alamazsa hükümet kurulamaz. Ancak cumhurbaşkanının kuracağı hükümetin güvenoyuna ihtiyacı yoktur. Hükümeti kurdum bitti diyecek. Parlamenter demokraside Meclis bir bakana gensoru verdiği zaman, düşürdüğü zaman o bakan artık bakanlık yapamazdı. Şimdi Meclis'in bir bakanı düşürme yetkisi olmayacak. Meclis, hükümete güvensizlik oyu verdiği zaman hükümet değişirdi şimdi Meclis'in o yetkisi de olmayacak. Hatta bir milletvekilinin Meclis kürsüsünden bir bakana soru sorma hakkı da olmayacak. Dolayısıyla 24 Haziran'dan sonra kazanan cumhurbaşkanının hükümeti Türkiye'yi yanlış idare ettiğinde, Türkiye'yi kuzeyiyle, güneyiyle, doğusuyla, batısıyla ülkeyi savaşa soksa, her gün her mahalleye bin tane cenaze gelse bu hükümeti değiştirecek bir mekanizma sistemin içerisinde yoktur.

‘ERDOĞAN İKTİDARI BIRAKMAZ’

İstikrar diyorlar ya bunların istikrarı böyle bir istikrar. Dolayısıyla ben ekonomi çok kötü duruma gelecek, hükümet düşecek diye bir şey beklemiyorum. Ne pahasına olursa olsun Tayyip Erdoğan, Türkiye ekonomik krizden dolayı mahvı perişan olsa bile, işsizlik ayyuka çıksa, iş adamları batsa, çiftçi açlık sınırının altına düşse bile iktidarı bırakmaz. Onun için önemli olan iktidarda kalmaktadır. Böyle kötü bir ekonomik tablo ortaya çıkarsa zamana oynayacaktır. Seçimi bir kere aldım, cumhurbaşkanı oldum, Meclis benimle uğraşamaz diye zamana yayacaktır. Ekonomi bir kere dip yaptıktan sonra, vatandaş da bu ekonomiye alıştıktan sonra yavaş yavaş toparlanmaya başlayacaktır. Üç-dört sene içerisinde belli bir noktaya gelecektir. Ondan sonra da yeni nokta yeni seçim olacaktır. O yüzden bu seçimler ölüm kalım meselesi. Ülke ya var olacak ya yok olacak. Türkiye'nin normalleşmeye ihtiyacı var. Normalleşmenin bir tek yolu vardır; kendini çok yetkili görüp hiç sorumlu görmeyen bu iktidar yapısının değişmesidir.

-Ekonomideki bu durum seçimden önce etkisini gösterir mi?

Şu anda etkisini göstermeye başladı zaten. Önümüzde 40 güne yakın bir süre var. Ve bu süre çok zor geçeceğe benziyor. Mesela dolar 4 TL ike 4,50 TL oldu. Neresinden bakarsanız bakın korkunç bir artış var. İthalat yapan tüccar dışarıdan yüksek dövizle getirdiği malı içerde kaça satacak? Zaten kar marjları düşmüşken bu sefer iç piyasada bu ürünleri satma zorluğuna düşecek. Bütün sektörler can çekişecektir. Fabrikalar pahalı maliyetler yüzünden ürün satamayacaktır, bu fabrikalar iflas edecektir, kapanacaktır. Artık insanlar ticaret yapmayacaktır. Esnaf dükkanının kirasını ödeyemeyecektir. Bütün gelir grupları sıkışacaktır. Bu sıkışıklık elbette iktidarda olanların algısını vatandaş gözünde sürekli bozacaktır. Bu durum da oya yansıyacaktır. Öyle zannediyorum ki neticede Sayın Erdoğan seçimi kaybedecektir.

‘ÇOĞUNLUK MUHALEFETE GEÇECEK’

-Erdoğan'ın “Milletimiz tamam derse kenara çekiliriz” sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yaptığı açıklamaya ben çok önem vermiyorum. Kaybederse ne olur? Ben birçoklarının zannettiği gibi köşesine çekileceğini ya da yurt dışına gideceğini sanmıyorum. O elinde tuttuklarıyla mücadeleye devam eder. Yani Meclis'te partisi var ve onun genel başkanı. Onu bir güç olarak elinde tutacaktır ve mücadelesine devam edecektir.

-Meclis çoğunluğu muhalefete geçecek mi sizce?

Evet bence geçecek. Cumhurbaşkanlığı seçimleri henüz ortada olsa bile, şu anki siyasi tablodan görünen şey, muhalefetin seçimlerde Meclis'te çoğunluğu sağlayacağı yönündedir.

-HDP barajı geçecek mi?

HDP'nin barajı çok rahat geçeceğini düşünüyorum. Ama HDP'nin herhangi bir kazaya uğramamak için çok çalışması gerektiğini de düşünüyorum.

MUHALEFETİN ADAYLARI

-Muhalefetin cumhurbaşkanı adaylarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Adayların hepsine baktığımızda hepsinin kendi seçmen kitlesi olduğunu görüyoruz. İlk turda herkesin kendi seçmen kitlesine hitap edecektir. Cumhurbaşkanı seçiminde belirleyici olan ikinci turdur. Erdoğan ikinci tura kalacaktır onun dışında ya Meral Akşener ya da Muharrem İnce ikinci tura kalabilir diye bakıyorum. Ancak çok sürpriz yaparsa Demirtaş da ikinci tura kalabilir. Olmaz olmaz diye bir şey söyleyemeyelim. Bu takdirde ikinci tur önemli hale gelecektir. Genel olarak Türkiye'ye hitap eden, her kesimden oy olan, hatta AKP'deki Tayyip Erdoğan'ın arkasındaki mutsuz seçmenden de oy alabilecek bir adayın ikinci turda olması önemliydi. Bu açıdan analiz edildiğinde ben sorunlar olduğunu görüyorum.

-Yani öyle bir aday profiline ulaşılamadı mı sizce?

Evet bence ulaşılamadı ama her şeye rağmen içinde yaşadığımız koşullar Erdoğan'ın kaybedeceği bir seçime gireceğimiz umudunu canlı tutuyor.

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
tek kisi sirketin sahibi olur sirketini yonetir 2018-05-17 19:07:04

DEVLETIMIZIN MALI MILLETIN MALI DEVLETIN KASASI PARASI TEK KISIYE EMANET EDILEMEZ KUVVETLER AYRIGILIGI SART DENETIM SART

Misafir Avatar
ALLAH'IN verdigi AKIL !!!! 2018-05-17 20:48:36 @tek kisi sirketin sahibi olur sirketini yonetir

bu sahis bir daha secim kazanirsa ya hile vardir ya da Türk Milleti kimligini kaybetmistir!

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
vatan_sever 2018-05-17 19:14:20 @tek kisi sirketin sahibi olur sirketini yonetir

Türkiye 15 yılda büğüdüğünü seksen yıllık Cumhuriyet tarihinde büyümedi. bu büyümeyi gerçekleştirende AKP dir Erdoğandır. hakkını yitiremeyiz.

Beğenmedim! (4)
Avatar
52 2018-05-17 20:33:22

arkadaş sakın kimse ülke büyümüş demesin deyin ya baba yada mamamalanıyor yada beyni yıkanmıştır evet akp şeker fabriklarına varıncaya kadar satmıştır saman ithal eden ülke olduk **birde yol köprü demiyorlarmı hepten çıldırıyorum bir insan bu kadar cahil olurmu diye o köprü ve yoların hepsi borçlu ve üstünden geçmeden para ödüyor bu millet ya iç dış borcumuz birde onu anlasalar ne hale geldiğinin ülkenin **bizler vatanımızı seviyoruz ve tamam yeter hesap veren bir iktidar istiyoruz**

Avatar
De 2018-05-17 19:44:32

Keşke hiç bir Zaman . Seçim bu denli Ülkemde olmamasını istemezdik Hiç bir kimse bir ömür boyu orada kalacak diye imza atmıyor yakışmıyor ,bu Can'ım Vatana cok üzücü .

Avatar
yurt mert 2018-05-17 22:47:46

bu soysuzun secim kaybetme üzüntüsü yok memleketi nasıl saatar kacarım kayggısı var

Avatar
cemal 2018-05-17 23:28:10

ya 450 ton alyini neden ingilizlere verdik ve bunlar ne zaman gelecek saka degil 450 ton altin

Avatar
zilci den inciler 2018-05-17 19:20:58

Lazım olmazda bir zilde BU ŞENERE verelim taksın. Erdoğan Kaybetmez inşaAllah. yinede şener zilli olsun. kafayı sıyırmışya ara ara zillerle oynar.