AKP'liler ile yapılan ankette çarpıcı sonuçlar...

Araştırma şirketi KONDA'nın raporuna göre, internet kullanımı AKP seçmenleri arasında Türkiye ortalamasının aşağısında. İzlemeyi en fazla tercih ettiği televizyon kanalları sırasıyla ATV, TRT ve A Haber olan AKP seçmenlerinin AB üyelik konusundaki görüşleri de olumsuz. AKP seçmenine göre, kurdaki istikrarsızlık 'dış güçlerin' operasyonu.

AKP'liler ile yapılan ankette çarpıcı sonuçlar...

Araştırma şirketi KONDA'nın raporuna göre, internet kullanımı AKP seçmenleri arasında Türkiye ortalamasının aşağısında. İzlemeyi en fazla tercih ettiği televizyon kanalları sırasıyla ATV, TRT ve A Haber olan AKP seçmenlerinin AB üyelik konusundaki görüşleri de olumsuz. AKP seçmenine göre, kurdaki istikrarsızlık 'dış güçlerin' operasyonu.

18 Mayıs 2018 Cuma 15:06
AKP'liler ile yapılan ankette çarpıcı sonuçlar...

Türkiye'nin en güvenilir araştırma kuruluşlarından KONDA, 'Seçmen Kümeleri' başlığıyla, AKP, MHP, CHP ve HDP seçmenini incelediği bir rapor serisi hazırladı. Dört büyük partinin seçmen tabanı profillerinin ihtiyaç ve taleplerinin incelendiği raporların ilkinde, AKP seçmeni irdelendi.

Baran Alp Uncu imzalı AKP seçmeninin demografik özellikleri ve görüşlerinin incelendiği raporun öne çıkan başlıkları şöyle:

'YÜZDE 36'SI İNTERNET KULLANMIYOR'

AKP seçmenlerinin yüzde 36'sı internete hiç girmemektedir. Türkiye 2017 genel seçmen ortalamasında internete hiç girmeyenlerin oranı yüzde 29'dur. Buna göre, internet kullanımı AKP seçmenleri arasında Türkiye ortalamasından aşağıdadır. yüzde 8'lik AK Parti seçmeni internete girse de sosyal medya kullanıcısı olmadığını ifade etmektedir.

'EN ÇOK ATV İZLİYOR'

AKP seçmenlerinin haberleri izlemeyi en fazla tercih ettiği televizyon kanalları sırasıyla yüzde 26 oranıyla ATV, yüzde 19 ile TRT ve yüzde 17 ile A Haber'dir."

AKP seçmenlerinin oy verme tercihlerini belirleyen başlıca etkenin partinin lideri olarak gözükmektedir. Yüzde 46 oranında AKP seçmeni seçimlerde oyunu partinin lideri için verdiğini ifade etmektedir. Bunu, yüzde 22 ile oyunu AKP'nin taraftarı olduğu için ve yüzde 22 ile ideolojik nedenlerle kullandığını söyleyen seçmen grupları izlemektedir. Seçimlerde kararını son dakikada vererek oy kullanan AKP seçmenlerinin oranı yüzde 9, herhangi bir parti bağımlılığı olmadan oy kullandığını belirtenlerin oranı sadece yüzde 1'dir.

AKP seçmenlerinin üçte ikisinin ideoloji ve uygulanan politikalardan bağımsız olarak partisinin etrafında kemikleştiği sonucuna varılabilir. Toplamda yüzde 68 oranında AKP seçmeni oy tercihlerini lider ve parti kimliği nedeniyle yapmaktadır.

'YÜZDE 25'İ AB ÜYELİĞİNİ YANLIŞ BULUYOR'

AKP seçmenlerinin Avrupa Birliği'ne üyelik konusundaki görüşleri ağırlıklı olarak olumsuzdur. "Türkiye mutlaka Avrupa Birliği'ne üye olmalıdır" görüşünü 'doğru' bulanlar Aralık 2015'te AKP seçmenlerinin yarısını oluşturmaktadır. Yüzde 25 oranında AKP seçmeni Avrupa Birliği'ne üyeliğin yanlış bulmaktadır."

'EKONOMİ KONUSUNDA GENELDE İYİMSER, ÖZELDE KARAMSAR'

Her ne kadar AKP seçmenleri ekonominin genel yönetimi ve durumu konularında iyimser görüşlere sahip olsa da, bireysel ekonomik durumları hakkında daha karamsar bir tavır sergilemektedirler. "Önümüzdeki aylarda kendi hayatınızda bir ekonomik zorluk bekliyor musunuz?" şeklindeki soruya AKP seçmenlerinin yüzde 31'i beklediğini söylemektedir ve Türkiye genel seçmenleri içindeki yüzde 49 olan orana yaklaşmaktadır."

'ÇOĞUNLUĞU 'LAİKLİK ANAYASADA AYNI ŞEKİLDE KALSIN' DİYOR'

2016 yılının Mayıs ve Haziran ayları verilerinin ortalamasına göre AKP seçmenlerinin yüzde 46'sı laiklik ilkesinin anayasada aynı şekliyle kalması gerektiğini söylemiştir. yüzde 41 oranında AKP seçmeni ise laiklik ilkesinin anayasada yer almasıyla beraber devletin tüm dinlere eşit mesafede olacağı şekilde yeniden tanımlanması gerektiğini belirtmiştir. Laiklik ilkesinin anayasada yer almaması gerektiğini düşünenlerin oranı yüzde 14'de kalmaktadır.

'MEDYAYA BASKI YAPILDIĞINI DÜŞÜNMÜYOR'

Aralık 2016 verilerine göre, AKP seçmenlerinin yüzde 44'ü medyaya baskı yapılmadığını, yüzde 36'sı duruma göre bazen yapıldığını, yüzde 20'si de yapıldığını söylemektedir. Türkiye seçmenlerinin genelinde ise bu konuda tam tersi bir dağılım olduğu görülmektedir. Duruma göre bazen baskı yapıldığını düşünenlerin oranı yüzde 32 ile AKP seçmenleri arasındaki orana yaklaşırken, baskı yapılmadığını söyleyenlerin oranı yüzde 23, baskı yapıldığını söyleyenlerin oranı yüzde 44'tür.

'OTORİTERLİĞE İNANMIYOR'

AK Parti seçmenleri arasında "Devlet istediği kişiyi sebepsizce, keyfi gerekçeyle tutukladığı için fikrimi kendime saklıyorum" görüşüne katılmayanların oranı katılanların oranının oldukça üzerindedir. AKP seçmenleri içinde fikirlerini açıklamaktan sakınmadığını söyleyen seçmenlerin oranı diğer tüm parti seçmenlerininkinin üzerindedir.

'KURDAKİ İSTİKRARSIZLIK 'DIŞ GÜÇLERİN' OPERASYONU'

AKP seçmenlerinin büyük çoğunluğu döviz kurunda son dönemde yaşanan istikrarsızlığın nedenini 'dış güçlerin Türkiye'ye karşı bir operasyonu' olarak görmektedir.

'İNTERNETTEN HABER ALAMAYANLARIN ÇOĞUNLUĞU AK PARTİ SEÇMENLERİ'

Tüm partilerin seçmenlerinin büyük çoğunluğu internete girmediğini veya internetten haber almadığını söylemektedir. İnternete girmeyenlerin ve internetten haber almayanların toplam oranı yüzde 81 ile en çok AKP seçmenlerindedir.

'İNTERNETE SANSÜRDEN MEMNUN'

Devletin dönem dönem sosyal medya mecralarına erişimi kısıtlamasından en az rahatsız olan seçmenlerin AKP'ler olduğu görülmektedir. AKP seçmenlerinin beşte biri 'rahatsızım' derken, bu oran CHP'liler arasında yüzde 88, HDP'lilerde yüzde 82, MHP'lilerde yüzde 57 ve diğer partilerin seçmenlerinde yüzde 48'e çıkmaktadır. Rahatsız olmadığını söyleyenler ve memnun olduğunu söyleyenler en fazla AKP'lilerdir.

'YARGININ İŞLEYİŞİNDEN MEMNUN'

Türkiye'de hukukun ve yargının işleyişinden memnun olduğunu söyleyen tek seçmen grubu AKP'ye aittir. AKP seçmenlerinin yüzde 70'i hukukun ve yargının işleyişinden memnun olduğunu belirtmektedir.

Önerilen Haberler
Anahtar Kelimeler:
AKPAnketSeçmen
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fikrettin 2018-05-18 15:37:21

sigir sürüsü, ne sorulari anlamistir ne de bulundugu durumun farkindalar. inadina körü körüne taraf tutmak.

Misafir Avatar
7/24 MEDYA HIPNOZU 2018-05-18 21:40:32 @Fikrettin

EKONOMI COK EYE

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
sabah atv kimin ???? 2018-05-18 21:39:18 @Fikrettin

https://odatv.com/bu-bir-atv-sabah-hikyesidir.--1105111200.html

Beğenmedim! (0)
Avatar
Unal 2018-05-18 15:48:20

INTRNETE GIRECEK YUZU OLMAYANLAR INTERNETE GIRMEZ ALGI YARATTIGINI SANDIKLARI MEDYAYA KENDILERI BILE GUVENMIYOR DOLAR KURU DIS GICLERIN DİYORLAR AMA PARALARINI DOLAR EDIP YURTDISINA AKTARIYORLAR RECEP TAYIP ERDOGANIN AKRABALARI NILE MAN ADASINA PARA TRANSFER EDERKEN 7 HABER DOLAR KURU DIS GUCLERIN ISI DIYOR RECEP TAYIP ERDOGANIN AKRABALARINA DA DIS GUCLER PARANIZI DISARI KACIRINMI DIYOR YOKSA TURKIYEYEMI GUVENMIYORLAR KARAR YUCE TURK HALKININDIR

Avatar
52 2018-05-18 15:59:34

evet gençler ve kültür sevyesi düşük olanların beyinlerinin yıkanması bu yüzden daha kolay oluyor ve biz ne kadar doruları göstermeye çalışsakta kafaları almıyor kendilerine ve ülkemize yazık ediyor akp seçmeni

Avatar
D 2018-05-18 17:07:45

Demekki birde onu bilseydiler inanın adını bile ağızlarına almazlardı inanın buna.

Avatar
gozunu sevdigimin ulkesi 2018-05-18 16:06:28

bu ulke dunyada en kolay zengin olunacak bir numarali ulkesidir burada diyasetle ekonomi is dunyasi ic icedir cal cirp bu ulkede simdiye kadar kimseye bisey olmadi yine olmaz bu ulkede duruslere yer yok calip cirpin kimseye bisey olmaz

Avatar
Yandas kanallar 2018-05-18 16:43:24

beyinlerini yikiyor

Avatar
Antalyalı Attalos 2018-05-18 18:09:46

İnternete girseler,reis diye taptıkları herifin oğlunun vakfı aracılığıyla topladığı rüşvetleri nasıl sıfırlamaya çalıştığını görecek bu ahmak sürüsü.Ondan dolayı bu herifin ne mal olduğunu bilmiyorlar.

Avatar
Tarzan 2018-05-18 18:39:34

Bu yandaş tv kanalları devamlı gerçekleri çarpıtıyor. Ben bunlara sığır dediğim için belki bana kızacaksınız. İthal edilen kuru samanı önlerine koysanız, şu böreği yerine yerler alimAllah.