AKP sözcüsü konuştu: Kılıçdaroğlu tehlikeli bir oyun oynuyor

AKP Sözcüsü Mahir Ünal, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenleyerek, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun Maltepe'deki 'Adalet Mitingi'yle ilgili açıklamalarda bulundu.

AKP sözcüsü konuştu: Kılıçdaroğlu tehlikeli bir oyun oynuyor

AKP Sözcüsü Mahir Ünal, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenleyerek, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun Maltepe'deki 'Adalet Mitingi'yle ilgili açıklamalarda bulundu.

10 Temmuz 2017 Pazartesi 14:47
AKP sözcüsü konuştu: Kılıçdaroğlu tehlikeli bir oyun oynuyor

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Mahir Ünal, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Adalet Mitingi'ne ilişkin "Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, sokağı ve isyanı teşvik etmektedir. Siz demokrasiyi, parlamentoyu, seçilmiş hükümeti yok sayıyorsanız ve sokağı adres gösteriyorsanız bunun adı faşizmdir. Sandığı ve seçimi yok sayan, isyan çağrısı yapan Kılıçdaroğlu, maalesef topluma anarşizm sunmaktadır. Bundan vazgeçmesini tavsiye ediyoruz" dedi.

Mahir Ünal, Kılıçdaroğlu'nun FETÖ'nün siyasi ayağına operasyon yapılmadığı iddiasıyla ilgili olarak şöyle konuştu: "17-25 Aralık 2013’ten sonra AK Parti, yerel seçimler iki tane genel seçim ve üç tane kongrede kendi temizliğini yapmıştır. Ama siyasi ayağından bahseden Kemal Kılıçdaroğlu CHP içerisinde hiçbir FETÖ temizliği yapmamıştır.'
'Adalet Yürüyüşü' süresince güvenliği özenle sağladığını belirttiği İçişleri Bakanlığı'na teşekkür eden Ünal, "Geçmişte hatırlarsanız 1998 yılında; Türkiye, benzer bir eyleme şahit olmuştu. Başörtü yasağına karşı çıkan yüz binlerce insan İstanbul'dan Çapa'dan Hopa'ya kadar Türkiye'nin değişik illerini el ele tutarak, birbirine bağlamışlardı. O dönemde bu masum eylem çok ciddi, devletin sert tepkisine maruz kalmıştı. Gözaltılar yaşanmıştı. Masum öğrenciler Devlet Güvenlik Mahkemelerinde yargılanmıştı. Demokrasimizin nereden nereye geldiğini göstermesi bakımından bu da önemli bir örnek, diye düşünüyorum" diye konuştu. 

"KILIÇDAROĞLU, SOKAKLA ADALETİN GELMEYECEĞİNİ BİLMİYOR MU?"

CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun mitingde yaptığı konuşmayı eleştiren AKP Sözcüsü Ünal, şunları söyledi: "Kılıçdaroğlu'nun dünkü konuşmasını bir siyasetçi olarak demokrasimiz ve siyaset kurumu açısından son derece sıkıntılı ve tehditkar bulduğumu sizlerle paylaşmak istiyorum. Konuşmasının akabinde, 'sonuna kadar sokak' ifadesini kullanan bir dilin demokrasimiz ve siyaset kurumumuz açından oldukça riskli olduğunu düşünüyoruz. Burada size soruyorum. Eli silahlı ve bir darbe girişiminde bulunan darbecilerle ve onlara karşı sokağa inmekle seçilmiş meşru hükümetin anayasal uygulamaları çerçevesindeki icraatlarıyla yoluna devam eden hükümeti aynı kefeye koymak, demokrasimize ve meşruiyet anlayışına sığar mı; bunu da kamuoyunun vicdanına bırakıyorum. Şimdi siz, siyaset kurumu aracılığıyla parlamentoya taşınan talepleri Kılıçdaroğlu'nun tekrar parlamentodan alıp, demokrasiden ve siyasetten alıp, sokağa taşımak istediğine şahit oluyoruz. Bu konuda gerçekten Kemal Kılıçdaroğlu'nun ne yapmak istediğini etraflıca açıklaması gerektiğini düşünüyoruz. Demokrasiyi, siyaseti, seçilmiş hükümeti yok sayıyorsa Kemal Kılıçdaroğlu, sokakla adaletin gelmeyeceğini bilmiyor mu?"

Kılıçdaroğlu'nun 'halkın 15 Temmuz'u' ve 'sarayın 15 Temmuz'u' ifadelerine tepki gösteren Ünal, "Kemal Kılıçdaroğlu, miting meydanında, 10 maddeyi okuduktan sonra 'kabul edenler, etmeyenler' oylamasıyla paralel bir yapı mı oluşturmak istiyor? 'Halkın polisi' diyerek, meşru polisi; 'halkın 15 Temmuz'u' diyerek, 15 Temmuz'un o destansı savunmasının paralelini oluşturuyor. Sonra da diyor ki 'Siyaset bölmemektir'. Bu, bölücülük değil midir Sayın Kılıçdaroğlu? Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, sandığı, seçimleri ve siyaseti referans göstermemektir. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, sokağı ve isyanı teşvik etmektedir. Bir siyasetçi olarak Kemal Kılıçdaroğlu, bunu nasıl yapabilir? Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun demokrasiye, siyasete, siyaset kurumuna, meşruiyete uygun olmayan referansları siyaset kurumunu hedef almaktadır; diye düşünüyoruz" diye konuştu. 

"HÜKÜMETİ TANIMIYORSA BUNUN ADI FAŞİZM"

CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun 10 maddelik çağrısıyla yasama, yürütme ve yargı erklerini uyardığını savunan Ünal, "Hükümeti ve Cumhurbaşkanı'nı yargıya müdahale etmekle suçlayan Kemal Kılıçdaroğlu, bırakın müdahaleyi açık bir şekilde sokakla tehdit etmekte. Eğer siz demokrasiyi, parlamentoyu, seçilmiş hükümeti yok sayıyorsanız ve sokağı adres gösteriyorsanız bunun adı faşizmdir. Eğer siz yüz bin kişinin sokağa çıkmasına yaslanarak, 25 milyon kişinin sandıkta verdiği oyunu, iradesini yok sayıyorsanız bunun adı faşizmdir" dedi. 

"TEHLİKELİ BİR OYUN OYNUYOR"

AKP Sözcüsü Ünal, şöyle devam etti: "Kemal Kılıçdaroğlu, tehlikeli bir oyun oynamaktadır. Mesele, 'Kapının önüne koyarım' dediği parti içi muhalefetin meselesi değildir. Mesele, bir Türkiye meselesidir. Böyle bir siyasi hamleyle kapının önüne koyarım, dediği muhaliflerini bertaraf etmiş olabilir. Üzerindeki FETÖ şaibesini perdelemiş olabilir; ama bu yolda seçilmiş meşru hükümeti, Cumhurbaşkanı'nı, Anayasa'yı, 16 Nisan halk oylamasını, sandığı ve seçimleri gayrimeşru ilan edemez. Bu millet de buna izin vermez. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, eğer bu milleti sokakla korkutacaksa bu millet 15 Temmuz cehennemini yaşamış bir millettir. O yüzden kimseyi kimseyle korkutmasın. Meşru siyaset içerisinde, demokratik siyasetin parçası olarak sorunların çözüm yerinin, TBMM olduğunu bilerek, demokrasinin tecelligahının TBMM olduğunu bilerek siyaset yapmalıdır. Sokağı ve isyanı referans göstererek değil. Sandıktan 25 milyon oyla çıkmış iradeyi yok saymak, faşizmdir. Sokağa davetiye faşizmdir. Sokağı aktör haline getirme çabası, faşizmdir; buna asla izin vermeyiz. Sandığı ve seçimi yok sayan, isyan çağrısı yapan Kılıçdaroğlu, maalesef topluma anarşizm sunmaktadır. Bundan vazgeçmesini tavsiye ediyoruz"

 "TÜRKİYE'NİN VATANDAŞLARIYLA BULUŞMASININ ENGELLENMESİ KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL"

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin, 15 Temmuz anma etkinlikleri çerçevesinde Viyana'yı ziyaretinin Avusturya makamları tarafından engellenmesi hakkında görüşleri sorulan Ünal, "Avusturya, Hollanda, Almanya son 1 yıldan beri Türkiye'ye dönük bu tür politikalar içerisinde bir tutum sergiliyor. Türkiye, dış politikasında gerilimden yana değildir. Türkiye her zaman diplomasiden, konuşmadan ve diyalogdan yana olmuştur. Türkiye'nin Avusturya, Hollanda ve Almanya'da kendi vatandaşlarıyla buluşmasının engellenmesi kabul edilebilir bir tutum değildir" diye yanıt verdi. 

"KABİR ZİYARETLERİNDE BULUNACAK"

15 Temmuz anma etkinliklerinin yarın itibariyle başlayacağını da duyuran Ünal, "Bir Cumhurbaşkanlığımızın himayelerinde gerçekleşen etkinlikler var. Aynı şekilde, onun dışında siyasi partilerin, STK'ların ve tüm toplumsal kesimlerin kendi etkinlikleri var. Biz de bir siyasi parti olarak kendi etkinliklerimizi yapıyoruz. Biz AK Parti olarak Cumhurbaşkanlığımızın himayelerinde gerçekleşecek anma törenlerine katılacağız. Yarın sabah tüm Türkiye'de valilikler, belediyeler, milletvekilleri kabir ziyaretlerinde bulunacak" dedi. 

FETÖCÜLER İHRAÇ AMA TUTUKLU ESKİ SİYASETÇİ YOK

CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun hükümete yönelik 'kontrollü darbe' eleştirisine de tepki gösteren AKP Sözcüsü Ünal, AKP'nin kendi içindeki FETÖ'cüleri temizlediğini iddia etse de, tutuklu olarak bilinen hiç bir eski AKP'li siyasetçi yok. Ünal sözlerini şöyle sürdürdü: "AK Parti 17-25 Aralık 2013'ten sonra yerel seçimler, iki genel seçim ve üç kongrede kendi temizliğini yapmıştır; ama siyasi ayağından bahseden Kemal Kılıçdaroğlu, CHP içerisinde hiçbir FETÖ temizliği yapmamıştır. Kemal Kılıçdaroğlu, delilsiz yargılamadan bahsediyor. Gerçek darbeciler, yargılansın; diyor. Buradan şunu söylemek istiyorum. Gerçek darbeciler, hapishanededir ve yargılanmaktadır. 15 Temmuz gecesi darbeciler, suçüstü yakalanmış ve şu anda yargıya hesap vermekteler. Bunu perdelemeye kalkışmasın Kemal Kılıçdaroğlu. Önerimiz, lütfen iddianameler özenle okusunlar. Delilleri layıkıyla değerlendirsinler."

DEMİRTAŞ'IN MEKTUBUNU YORUMLADI

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi'nden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yazdığı açık mektuba ilişkin de bir değerlendirmede bulunan AKP Sözcüsü Ünal, "Bir siyasetçinin en kıymetli şeyi, özgür iradesidir. Kendi iradesini Kandil'e kiraya veren ve demokratik siyasetin yanında durmak yerine silahların bölgesindeki siyaseti tercih eden bir siyasetçinin Genel Başkanımıza ve Cumhurbaşkanımıza söz söyleme hakkı yoktur. Öncelikle kendi iradesini terör örgütünden ayrıştırması, kendi iradesine sahip çıkması, kendi diliyle konuşması gerekir ki biz onu muhatap alalım ve ona cevap verelim" diye konuştu. 

Son Güncelleme: 10.07.2017 15:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
veli 2017-07-10 15:13:10

valla chp nin icinde fetocu yokki temizlik yapsinlar feto sizin ortaginizdi yani bazi seyleri anlamakta zorlaniyor hukumet 15 temuzdada bizler sokaklara inecegiz demokrasi aramak suc degil mesela neden melih gokcek icin bir dava acilmadi parsel parsel bu ikilik neden

Misafir Avatar
veli e cvp**sivas 2017-07-10 16:36:12 @veli

veli olmuş deli, akıl baştan gitmiş. içkicidir kesin. içkicilerde akıl zamanla kayboluyor.

Beğenmedim! (5)
Avatar
öti1041 2017-07-10 16:23:41

akp`den fetöcüleri attik diyorsun ama sen hala akp`desin.

Avatar
İnsaf insaf 2017-07-10 17:20:46

Utanmadan CHP Camur atıyorlar.oysaki Yol Köprü yapıyorum diye Türkiyemizin Cıvatalarını Söktü bu utanmazlar

Misafir Avatar
hak ve gerçek...mahir 2017-07-10 19:51:23 @İnsaf insaf

akp.artık ben insanım ve adeletliyim ve imanlıyım diyebilen hiç bir kişiden oy beklemesin..yetti millete yıllarca çektirdiği..aç ve billaç olan yolun asfaltını köprünün demirini yemez..önce karın doyurmak ve ihtiyaç gidermesi gelir..sonra yol gelir..
yol yaptık diyenler milleti aç bırakanlardır.30 milyar dolar da suriyelilere harcanmış. milleti aç bırakarak..Allah kabul edermi? önce keendi milletin sonra öte ve berideki...araplar neden bir suriyeli almadı..türkiyeden kat be kat zengin oldukları halde..hemde müslümanım diyorlar..

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
insaf insafsiz a cvp*** koç 2017-07-10 17:51:16 @İnsaf insaf

iangi civata çıktı insafsız? ülkemizin hangi cvatası çıkmış insafsız? senin ahlak civatan çıkmış kimse bişe yapamıyor. kendi belanı kendin bulacaksın elbet.

Beğenmedim! (4)
Avatar
osman 2017-07-10 16:24:38

bir zamanlar atatürk zihniyetli chpliler bu ülkeyi emperyalistlerden süpürmüştü chp sana güveniyoruz gericilik insanların kanını sömürür bu ülkede alevisi sunnisi hristiyanı ezidi yezidi kim olursa olsun eşit davrandılar fakat savunduklarını bildikleri için hep çorap ördürdüler başlarına insan ayrımı yapmayan parti varsa oda chp dir

Misafir Avatar
sivas 2017-07-11 09:17:09 @osman

bu ülke bizim, bu cumhuriyet bizim. peki chp kılıçdaroğlu cumhuriyeti yıkmak isteyen Enis berberoğluna neden sahip çıkıyor, peki fetönün beyni olan ekrem dumanlıya ZAMAN gazetesine chp ekip olarak tam kadro neden destek için kapılarına gitti? peki kılıçdaroğlu Türkiyemizin baş düşmanı pkk nın başı olan selahattin demirtaşa neden sahip çıkıyor? bu şekildemi cumhuriyeti koruyacaklar? cahil olma cahil.

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
orsman adlı yorumcuya***bb 2017-07-11 08:47:50 @osman

ÇÜŞŞŞŞ ÇÜŞŞŞŞŞŞ ama ne adres bellemişsin. hayatın en yanlış yolunu bellemişsinki. dediklerinin hepsinin ayrıştırıcısı, kavgaya sürükleyicisi chp dir. asla kendilerinden olmayana hayat hakkı tanımıyorlar. artık Türkiyede kendilerinden olan kimsede kalmadı onlar abd ab avrupanın emrinde çalışan bir partidir. açık açık teröristleri savunuyor destekliyor, hapise atılan teröristlere sahip çıkıyor.

Beğenmedim! (0)
Avatar
veli deli degil 2017-07-11 01:21:34

sivasa cevap hemserim ben alkoun tadini bilmeyenlerden hak yemiyenlerdenim sarkislaliyim ihanet diyince benim aklima oslo gelir habur gelir bekir bozdagin feto elebasini peygamber gibi yuceltigi gelir yalanim varsa soyle gunesi kimse balcikla svayamaz Allah sahitir

Avatar
veli hic deli olmadi 2017-07-11 01:24:03

15 temuzdz demokrasi nobetlerindeyiz bu ulke 80 milyonun kimsenin babasinin mali degil bakin yandas medya hemen adalet yurusuyle bu nu karsilastirma yapacak yani sidik yarisi ayrimcilik yapanlarin Allah belasini verir

Avatar
veli 2017-07-11 01:27:21

veliye ickici diyen ben iki defa umre bidefada hac gorevini yapmis bir kulum ayni zamanda herkes gibi direk o kutsal topraklara gitmeden once veysel karani hazretlerini ziyaret edip oyle gitim bunu anlayan anlar bizim inancimiz vitrin muslumanligi degil

Avatar
ülkem 2017-07-10 15:24:52

kılıçdaroğlu tehlikeli oyunun baş oyuncusu. patronları ise abd avrupa. ajanlarda kılıçdaroğlunun etrafında. ihanetçilerde emirlerinde. bu halk bunu biliyor.. gerekenin yapılmasını adil adeletimizden bekliyoruz.