AKPM’de en kritik Türkiye oylaması

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi bugün insan hakları ve hukuk devleti uygulamalarında sürekli yaşanan olumsuzluklar nedeniyle Türkiye’nin 2004 yılında çıktığı denetim sürecine geri dönmesini öngören tasarıyı oylayacak. AKPM’nin Türkiye aleyhindeki bir kararı AB ile ilişkileri de olumsuz etkileyebilir.

AKPM’de en kritik Türkiye oylaması

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi bugün insan hakları ve hukuk devleti uygulamalarında sürekli yaşanan olumsuzluklar nedeniyle Türkiye’nin 2004 yılında çıktığı denetim sürecine geri dönmesini öngören tasarıyı oylayacak. AKPM’nin Türkiye aleyhindeki bir kararı AB ile ilişkileri de olumsuz etkileyebilir.

25 Nisan 2017 Salı 08:29
AKPM’de en kritik Türkiye oylaması

AVRUPA Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM), bugün Türkiye’nin Avrupa’yla ilişkileri açısından en kritik oylamalardan birine ev sahipliği yapacak. Türkiye’nin, sekiz yıl kaldıktan sonra 2004’te, Avrupa Birliği’yle müzakerelere başlayabilmek için gerçekleştirdiği reformlar sayesinde çıktığı denetim sürecine yeniden dahil edilmesi gündemde.

ATMOSFER OLUMSUZ

Basit çoğunlukla alınacak kararın aleyhte olması ve Türkiye’nin denetime alınması aynı zamanda Türk demokrasisinin bir alt lige düşmesi ve 13 yıl 
geriye dönüş anlamına gelecek.

Türkiye, denetim sürecine alınma sonucuyla karşılaşmamak için diplomatik girişimlerini son ana kadar sürdürdü. AKPM kulislerinden gelen sinyaller, daha önce oylamaları erteletmeyi başararak zaman kazanan Türkiye’nin işinin bu kez çok daha zor olduğuna son dakikada radikal bir gelişme yaşanmaması halinde oylamanın Ankara aleyhine sonuçlanacağına işaret ediyor. Zamanlaması açısından, 16 Nisan referandumuyla ilişkiliymiş gibi görünmekle birlikte denetim için oylama aşamasına gelinmesi yıllara yayılan bir sürecin sonucu. Türkiye denetim sürecinden çıkarken kendisine verilen 12 maddelik reformların büyük bölümünü hayata geçirmedi. Son yıllarda insan hakları ve hukukun üstünlüğü alanında yaşanan olumsuz gelişmelere Venedik Komisyonu’nun son raporunun ve AGİT’in referanduma yönelik ön bulgularının eklenmesi bu aşamaya gelinmesi 
sonucunu doğurdu.

AB İLE İLİŞKİLER ETKİLENEBİLİR

Denetim süreci, Türkiye’nin AB ile müzakereleri yürütmek için gerekli olan Kopenhag kriterlerini yeterli düzeyde karşılayamadığı anlamına geleceğinden Brüksel-Ankara hattında da olumsuz etki yaratma riski taşıyor. Olumsuz bir karara Türkiye’nin vereceği tepki AKPM’deki en önemli soru işaretlerinden birini 
oluşturuyor. AKPM kanadı, diyalog kanallarının açık  kalmasından yana. Türkiye’nin aralarında heyet göndermeme ve bütçeye katkıyı düşürmenin de yer aldığı opsiyonlar üzerinde durduğu belirtiliyor.

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Türk halkı okuyalım 2017-04-25 08:40:13

Avrupa konseyi Türkiye demokrasisini derecesini düşürsün diye yani on üç yıl öncesi demokrasiye dönmesi için gayret sarfedecekmiş ve bizim içimizdeki bazı beyinsizlerde bunu can i gönülden istyormuş . YUHHHHHH. bu günkü demokrasi ile on üç yıl öncesi demokrasi arasında iyi yönde on kat var . Avrupa konseyi ülkeyi karanlığa sürüklemek isteyecek beyinsiz münafıklarda bunlara destek verecek. Tabi vardır bunların mutlaka bir çıkarı. ap parti Recep Tayyip Erdoğan bu ülkenin demokrasisini en az on kat iyileştirmiştir. insan hakları on kat değer kazanmıştır Türkiyede. bilmeyen eski karakolların durumuna,, göz altı sürelerine, şüphelinin haklarına... bir göz atsın.

Avatar
Horozkentli 20 2017-04-25 09:09:32

Avrupa önce kendine baksın bizim alnımız AK yüzümüz AK...