Akşam ve SKY Türk, kıyak aflı Cengiz’e satıldı

Çukurova Grubu'nun el konulan varlıklarından Sky Türk 360 televizyonu ve Akşam gazetesi yeni sahibini buldu. Cengiz İnşaat yakın zamanda 424 milyon liralık borcunun Maliye Bakanlığı tarafından affedilmesi ile gündeme gelmişti. Cengiz İnşaat'in AKP döneminde elde ettiği karın haddi hesabı yok!
Akşam ve SKY Türk, kıyak aflı Cengiz’e satıldı

İSTANBUL – Çukurova Grubu’nun el konulan varlıklarından Sky Türk 360 televizyonu ve Akşam gazetesi yeni sahibini buldu.

TMSF’nin el koyduğu Çukurova Grubu’nda taşlar yerine oturuyor. Fon yönetimi Show TV’den el konulan varlıklar arasında dikkat çeken iki markayı daha sattı.

Gazeteciler.com’un haberine göre kulislerde dolaşan çok sayıda alıcıya karşın Akşam ve SKY Türk’ün yeni sahibi Mehmet Cengiz oldu. Cengiz İnşaat’ın patronu Mehmet Cengiz ile TMSF yönetimi arasındaki pazarlıkta son nokta konuldu.
Cengiz İnşaat’ın TMSF ile yaptığı anlaşmayla Türk basınında gazete ve televizyonuyla yeni bir medya grubu daha ortaya çıkmış oldu.

VERGİ KAÇIRDIKLARI İÇİN CEZA YEMİŞLERDİ, AFFEDİLDİLER

Maliye Bakanlığı Merkezi Uzlaşma Komisyonu’nu, hükümete yakınlığı ile bilinen Cengiz İnşaat ile Yeni Şafak Gazetesi’nin sahipleri Albayrak Grubu’nun ve Kanal A televizyonunun sahibi Elektromed Şirketi’nin 608.8 milyon liralık borcunu silmişti. Kurul, üç şirket ile yaptığı uzlaşmada toplam 615.9 milyon liralık vergi borcunu, 7 milyon liraya düşürdü.

ÇEREZ PARASINA DÜŞÜRÜLDÜ

İşte bugün Akşam ve Sky Türk 360’ın sahibi olan Cengiz İnşaat da affa uğrayanlardandı. Cengiz İnşaat’ın 424.4 milyon,  borcu çerez parasına düşürüldü.HABERİN AYRINTILARINI BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ.

CENGİZ İNŞAAT BÖYLE BÜYÜDÜ

Son 10 yılda Türkiye’nin önde gelen holdinglerin arasına giren Cengiz Holding’in, hızlı yükselişi ekonomi çevrelerinin dilinden düşmüyor. Yaklaşık yedi yıl öncesine kadar Cengiz Kadeşler İnşaat şirketi olarak bilinen Cengiz Holding’in ismi hükümete yakın şirketlerin başında sayılıyor. Son olarak Haliç Yat Limanı ve Çevresi ihalesine teklif veren konsorsiyumun içinde yer alan Cengiz İnşaat, üçüncü havalimanı ihalesini kazanan şirketler arasında bulunuyor. Cengiz İnşaat’ın Özelleştirme İdaresi’nden ise, 2004’te Eti Bakır’ı, 2005’te Eti Alüminyum’u aldı. Holding, elektrik dağıtım ihalelerinde de damgasını vurarak, bugüne kadar ortaklık olarak Boğaziçi Elektrik, Akdeniz Elektrik, Uludağ Elektrik, Edaş ve Çamlıbel Elektrik dağıtım bölgelerini kazanan grubun içinde yer aldı. Cengiz İnşaat’ın içinde yer aldığı konsorsiyum, genelde dört ayrı gruptan oluşuyor. Piyasada, muhteşem dörtlü olarak nitelendirilen bu konsorsiyumda, Cengiz İnşaat’ın yanı sıra, Limak, MAPA ve Kolin şirketleri de bulunuyor. Dörtlü konsorsiyumun, ayrı ayrı veya birlikte başta Gürcistan olmak üzere bir çok ülkede de enerji yatırımı var.

KIYAĞIN BÖYLESİ

“Eti Alüminyum’u 2005’te 305 milyon dolara satın alan Cengiz İnşaat’a fabrikaya elektrik sağlasın diye Oymapınar Hidroelektrik Santrali de bedelsiz verilmesi ile geldi. Ama sağlanan elektriğin yüzde 50’sini devlete satmaya başladı. Cengiz İnşaat, beş yılda Oymapınar sayesinde 300 milyon dolar gelir sağladı.
Böylece kendisine bedava verilen Oymapınar’ın geliriyle Eti Alüminyum’a ödediği 305 milyon doları karşıladı.

DEVLETİN ELEKTRİĞİNİ DEVLETE SATTI

2009 yılı için ürettiği elektriğin yüzde 50’sini devlete satma imkânı elde eden Cengiz İnşaat, 2010 yılında ise talebini revize ederek bu kez yüzde 85’ini satmak istedi. Aynı sıkıntılı süreç yüzde 85’lik talep için de yaşandı.

Ancak bu kez EPDK, yüzde 85’e onay vermedi. 2010’da limitin yüzde 20 olarak uygulanmasını karar verdi.

Şirket, limitin arttırılması konusundaki ısrarından vazgeçmedi, 2009 yılı için alınan yüzde 50’lik kararın 2010 yılı içinde uygulanmasını talep etti.

Görüşmeler ve pazarlıklar sonucunda, yüzde 50’lik limit 2010 yılında da uygulandı.

HABERİ PAYLAŞ :
İLGİLİ HABERLER
İmralı’dan canlı yayın!
Bölücü başı Apo'nun Nevruz etkinliklerine canlı yayınla katılabileceği açıklandı. Diyarbakır’da 21 Mart’ta düzenlenecek nevruz kutlamaları için hazırlıklara başlandı. Etkinliklere, Fransa Cumhurbaşkanı ...
Yardım çığlığı atan sevgilisini katletti!
Antalya’da 20 yaşındaki Deniz Aktaş, birlikte yaşadığı 40 yaşındaki Lokman Barış Çelik ile sabaha karşı tartışınca komşuları polis çağırdı. Gelen ...
Türkiye’den Musul için yeşil ışık!
İsmet Yılmaz : Irak'a her türlü istihbarat ve lojistik destek vermeye hazırız. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz “Musul’a yapılacak bir operasyonda ...
Atatürk posteri Hizb-ut Tahrircileri rahatsız etti!
KÖKLÜ Değişim Dergisi tarafından düzenlenen, Türkiye ve çeşitli ülkelerden gelen Hizb-ut Tahrir yöneticilerinin konuşmacı olarak katıldığı "Hilafet Konferansı"nda, salonda Atatürk ...
İki ilde Türk bayrağına saldırı!
Genelkurmay Başkanlığı, Antalya’da İmam Hatip Ortaokulunda, Hatay’da ise Aile Sağlığı Merkezi’nin önündeki Türk bayraklarının indirilip alındığını bildirdi. Genelkurmay’ın internet sitesinden yapılan ...
THY uçağı kaza yaptı
THY'nin İstanbul-Katmandu seferini yapan yolcu uçağı Katmandu Havalimanı'na iniş yaptıktan sonra pistten çıktı. THY’nin Airbus A330 tipi İstanbul-Katmandu seferini yapan yolcu ...
    
    Akşam ve SKY Türk, kıyak aflı Cengiz’e satıldı « Yurt Gazetesi
    Sitemizde yayınlanan tüm haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Haberlerin kopyalanması yasal açıdan kesinlikle yasaktır!