Ali Erbaş: İstismarlara maruz bırakmak dinimizde haram, yasaktır

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş çocuk yaştaki evliliklere ilişkin açıklama yaptı. Ali Erbaş, 'İnsanın onuruna uygun bir şekilde hayatını sürdürme hakkını gasp etmek ve özellikle çocukları türlü istismarlara maruz bırakmak dinimizde haram, yasaktır' dedi.

Ali Erbaş: İstismarlara maruz bırakmak dinimizde haram, yasaktır

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş çocuk yaştaki evliliklere ilişkin açıklama yaptı. Ali Erbaş, 'İnsanın onuruna uygun bir şekilde hayatını sürdürme hakkını gasp etmek ve özellikle çocukları türlü istismarlara maruz bırakmak dinimizde haram, yasaktır' dedi.

05 Ocak 2018 Cuma 14:56
Ali Erbaş: İstismarlara maruz bırakmak dinimizde haram, yasaktır

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş çocuk yaştaki evliliklere ilişkin, "Zaman zaman doğru ile yanlışı iyi ile kötüyü ayırt edebilme yetisine sahip olmayan çocuk yaştaki kızlarımız evlendirilebilmektedir.  İnsanın onuruna uygun bir şekilde hayatını sürdürme hakkını gasp etmek ve özellikle çocukları türlü istismarlara maruz bırakmak dinimizde haram, yasaktır. Henüz sorumluluk bilincinde olmayan bir çocuğun evliliğe  zorlanmasının dini ve ilmi bir meşruiyeti, temeli yoktur. Yuva kurmanın eş, anne olmanın anlamını idrak etme rüştüne erişmemiş bir kızın evlendirilmeye çalışılması asla kabul edilemez bir durumdur" dedi.  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ahmet Hamdi Akseki Camii'nde "Dünyadaki cennetimiz: Aile" başlıklı cuma hutbesini irad etti. 

'EVLİLİK TEK TARAFLI MENFAAT İLİŞKİSİ DEĞİLDİR'

Erbaş, "İnancımızda nikah, ağır bir misaktır. Önemli bir vaatleşme, sözleşmektir. Nikah kadın ve erkeğin gönül rızası , hür iradeleri ile beraberce yüklendikleri ahlaki ve hukuki bir sorumluluktur.  Evlilik toplumu ve nesilleri korumak için atılan sağlam bir temeldir, yuvadır. Sevgi saygı ile sorunları beraberce göğüslemek, hayatı paylaşmaktır. Bizler hayatı daha anlamlı ve bereketli kılan evliliğe anne ve babalarımızın, akraba ve komşularımızın huzurunda adım atarız. Evlenecek insanların ehliyetini, karşılıklı rızasını, sevgisini ve sadakatini esas alırız. Evlilik tek taraflı bir menfaat ilişkisi değildir. Aksine evlilik kadın olsun erkek olsun eşlerin istikballerine beraberce karar vermeleridir. Bir başkasının iradesini esir alma onun üzerinde mülkiyet iddiasında bulunma ve geleceğini belirme hakkı ve yetkisi hiç kimsede yoktur canların yegane sahibi Allah'tır eşler birbirine emanettir" diye konuştu. 

'ÇOCUKLARIMIZI TÜRLÜ İSTİSMARLARA MARUZ BIRAKMAK DİNİMİZDE HARAMDIR, YASAKTIR' 

Erbaş, "Zaman zaman doğru ile yanlışı iyi ile kötüyü ayırt edebilme yetisine sahip olmayan çocuk yaştaki kızlarımız evlendirilebilmektedir. Hatta cehalet ile sorumsuzluktan kaynaklanan bu yanlış uygulamalar kimilerince dine İslam'a dayandırılmaya çalışılmaktadır. Yüce dinimiz İslam'da evlilik, gelişigüzel ve keyfi uygulamalara kapalıdır. Evlilik bilinç ve sorumluluk gerektirir. Dinimizde ise sorumluluk, ceza ve mükafat konusunda irade hürriyeti esastır. İnsanın onuruna uygun bir şekilde hayatını sürdürme hakkını gasp etmek ve özellikle çocukları türlü istismarlara maruz bırakmak dinimizde haram, yasaktır. Henüz sorumluluk bilincinde olmayan bir çocuğun evliliğe  zorlanmasının dini ve ilmi bir meşruiyeti, temeli yoktur. Yuva kurmanın eş, anne olmanın anlamını idrak etme rüştüne erişmemiş bir kızın evlendirilmeye çalışılması asla kabul edilemez bir durumdur" ifadelerini kullandı. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yalanci igrencler 2018-01-05 15:59:14

onun icnmi resmilestiriyorsunuz din adina 6 yas 9 yas cocuklari hayvan gibi yobaz cihatcilarin altina yatirmayi hep fasarya bahaneler uydurdunuz hz muhamedin cocuk ayseyle evlenmesini simdi evlenin diyorsun dince helal diyorsun sonrada bahanelerle prokafatolerle ustunu kuleyip altan atesliyorsunuz Allah belanizi versin vergiler bu ulkenin elirleri size haram olsun aylik aliyorsun herkesin sirtinda kavat

Avatar
Aydin 2018-01-05 15:05:35

cocuk evliligini düsünenler pedofildir nokta

Avatar
9 yasi cocuk evliligine 2018-01-05 15:11:27

HAYIR

Avatar
Orangotanlar yavru maymun u istiyor..diyanet.. 2018-01-05 16:47:45

akp.nin diyanet,i hiç bir önemi yok millet için..9 yaşında kız evlendiren imamlara saygımız bitmiştir..kendi kızlarından veya torunlarından başlasınlar.50 yaşındaki CAMAKO tipi erkeklere kızlarını ve torunlarını versinler..Tecavuzculara gün doğuyor.

Avatar
sapik fetvalara hayir 2018-01-05 15:29:22

6 ve 9 yasi cocuk evliliklerine hayir pedofillige hayir

Avatar
Ulaş 2018-01-05 21:27:27

Hangi Dinde YASAK değil? Musevilikte Hristiyanlıkda Budizmde serbestmi? Bütün insanlığın kitabında, ergen yaşa gelmemiş, kendibaşına karar veremiyen kişi asla evlilik yapamaz..Hiç bir toplum İZİN vermez çünkü nesiller sapık büyür..Düşünün aklı ermiyen kızçocuk hamile kalacak yani çocukken, çocuk doğruracak o çocuk normal büyüyecek! Kim inanır buna..Ahlaki olarak düşükünlük, biyolojik olarak korkunç ,hukuki olarak yasak, kültürel olarak TAPU dur çocuk ile cinsel ilişki..Yeryüzündeki bütün toplumlarda YASAKTIR ahlaksızlıktır, günahtır,sapıklıktır.

Avatar
cocuk evliliklerine 2018-01-05 15:54:24

hayir

Avatar
köylü 2018-01-05 20:25:51

deliler dine musallat olursa din böyle dağlara çıkar içinden çıkılmaz olur emevi araplar hazreti peygamberin torunlarını katlettikten sonra islamın içini boşalttılar
dini camiye sıkıştırıp namaza boğdular şimdide sapık düşüncelerle tahrip ediyorlar 9 yaşındaki kız çocuklarıyla evlenen sapıktır