Artık her kanun Erdoğan'dan sorulacak!

AKP'nin TBMM iç tüzük taslağında, her kanun için Cumhurbaşkanlığı'na bilgi verileceği ve görüş alınacağı bilgisi yer aldı. Aynı zamanda, taslakta düzeni bozan vekile disiplin cezası da yer alıyor.

Artık her kanun Erdoğan'dan sorulacak!

AKP'nin TBMM iç tüzük taslağında, her kanun için Cumhurbaşkanlığı'na bilgi verileceği ve görüş alınacağı bilgisi yer aldı. Aynı zamanda, taslakta düzeni bozan vekile disiplin cezası da yer alıyor.

08 Eylül 2018 Cumartesi 12:12
Artık her kanun Erdoğan'dan sorulacak!

AKP, TBMM İç Tüzüğü’nün değiştirilmesi çalışmasını Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sundu. Taslak çalışmaya göre Meclis’e sunulan her kanunla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı’na bilgi verilecek ve 10 gün içinde Cumhurbaşkanlığı’nın görüşü alınacak. Komisyonlardaki konuşmacı sayı ve sürelerine sınırlama getiren taslakta düzeni bozan vekile disiplin cezası da yer alıyor.

Milliyet'ten Kıvanç El,  AKP'nin TBMM iç tüzük taslağının detaylarını yazdı. 

GRUP ÖNERİSİ: Partiler her gün değil haftada bir grup önerisi verebilecek. Bu grup önerilerinde konuşma süresi eskiden olduğu gibi 5 dakika olacak. Bu konuşmanın ardından diğer partilere de üçer dakika söz verilebilecek. Taslaktaki bir diğer alternatife göre ise milletvekillerine açıklama için üçer dakikalık süre de verilmeyebilecek. Grup önerisini veren milletvekilinin 5 dakika konuşma hakkı olabilecek.

9 KOMİSYONLU TASLAK: Taslaktaki alternatif öneriye göre TBMM’deki komisyon sayısı 9’a düşecek. Buna göre Anayasa, Adalet, Bütçe, Dilekçe, KİT, İnsan hakları, AB Uyum, Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği, Güvenlik ve İstihbarat komisyonları oluşturulabilecek. Bu komisyonlar dışında Başkanlık Divanı teklifi ile yeni komisyonlar da Genel Kurul kararıyla oluşturulabilecek.

KOMİSYONLARA YEDEK ÜYE: Komisyonlar oluşturulurken eskiden olduğu gibi partiler kendisine düşen üyelik hakkından vazgeçebilecek. Siyasi partiler adaylarını bildirirken “asil” ve “yedek” olmak üzere iki liste bildirecek.

KONUŞMACI SAYISINA SINIR: Komisyonlar çalışırken istem sırasına göre söz verilecek. Komisyon üyelerine öncelik sağlanacak. Her siyasi partiden komisyon üye sayısı kadar komisyon üyesi olmayan milletvekilinin konuşma hakkı olabilecek. Aksi karar alınmadığı takdirde komisyondaki konuşmalar siyasi parti grupları, teklif sahibi için 20 dakika, komisyon üyeleri için ise 10 dakika ile sınırlı olacak. Komisyon üyesi olmayan milletvekilleri, uzmanlar veya STK temsilcileri 5 dakika konuşabilecek. Mevcut TBMM İçtüzüğü’ne göre, komisyonlarda istem sırasına göre söz veriliyor. Yalnızca Komisyon Başkanı ve komisyondaki Hükümet temsilcisi, söz sırasına bağlı kalmıyor. Komisyonca çağrılmış uzmanlara, Komisyon Başkanı, gerekli gördüğü zaman söz verebiliyor. Konuşmalarda süre sınırı bulunmuyor ancak oylamada, oy çokluğuyla alınan karar uyarınca konuşmalara süre sınırı getirilebiliyor.

TEK ÖNERGE: Yeni oluşturulan taslak madde ile her komisyon üyesi her maddede en fazla bir önerge verme hakkı olacak. Teklif sahibinin katılmadığı önergeler üzerinde 3 dakika konuşma yapılabilecek.

CUMHURBAŞKANINA BİLGİ: Meclis’e sunulan kanun teklifleri ile ilgili Cumhurbaşkanlığına gönderilecek ve 10 gün içinde görüşü alınacak.

TEK SORU HAKKI: Komisyonlar kanun teklifleri ile ilgili bakanlıklarla yazışma yapabilecek. Cumhurbaşkanı yardımcısı ve ilgili bakanı toplantıya davet edebilecek. Bu toplantılarda komisyon üyesi olmayan milletvekillerinin toplantıya katılma hakkı olmayacak. Komisyon üyesi milletvekilleri ise bir soru sorabilecek. Komisyona havale edilen kanunun 45 gün içinde komisyon işleminin sonlandırılması gerekecek. Gündeme alınmayan kanun için teklif sahibi başvuru yapabilecek ve gündeme alınmasını isteyebilecek. Bu durumda komisyon gündeme alınıp alınmayacağına karar vermek için toplanacak.

Vekillik düşünce salt çoğunluk da değişecek
SALT ÇOĞUNLUK AYARI: Taslakta yapılan düzenleme hayata geçerse Meclis’te milletvekilliği düşmesi halinde salt çoğunluk da değişecek. 600 milletvekilini yarısı yani 300’ün aşılması salt çoğunluk kabul ediliyor. Bu sayı vekil sayısı düşse bile değişmiyordu. Yeni taslakta örneğin milletvekilliği sayısı 560’a düşerse salt çoğunluk da 280 olacak. Bu oran tüm komisyonları da etkileyecek. Yeni taslakta Meclis’te çoğunluğu sağlayamasa da “en fazla üyeye sahip” partiye iki Meclis Başkanvekilliği de verilecek. Taslakta Cumhurbaşkanının kanunu veto etmesi halinde de kanunun yeniden görüşülmesinde salt çoğunluk ile kabul edilmesi şartı da düzenlendi.

YOKLAMA YARIM SAAT İÇİNDE: Taslakta Meclis oturumunun açıldıktan sonra yapılan yoklamaya yönelik işlemde de düzenlemeye gidildi. Buna göre oturum açıldıktan sonraki yarım saat içinde yoklama yapılabilecek. Mevcut düzenlemede açılma anında yoklama yapılıyor ve o anda salonda yeterli çoğunluk yok ise oturum kapatılıyordu.

KONUŞMADAN MEN: Usul hakkındaki konuşmalarda söz alan üyenin hakkını kötüye kullanması durumunda birleşim sonuna kadar konuşmaktan men edilebileceğine dair de düzenleme de taslakta yer aldı.

Yılda 3 kez serbest tartışma
DİSİPLİN CEZASI: Komisyonda bir konuşmacının sözü kesilmesi ve düzenin bozulması durumunda bu hareketlerde bulunulanlara başkan uyarma ceza verebilecek. Düzen sağlanamadığı durumlarda toplantı kesilecek ve TBMM başkanlığına bildirilecek. Disiplin cezası gerektiren bir fiil olması durumunda Genel Kurul’a bildirilecek ve disiplin cezası verilebilecek. Komisyondaki konuşmalarda insanlık onurunu zedeleyen, ırkçı, yabancı düşmanı, hoşgörüsüz kelimeler kullanmak düzeni bozudu hareket olarak da değerlendirilecek.

YAYIN 19.00’A KADAR: Taslakta Meclis’in çalışma saatlerinde ve yayınlarda değişikliğe gidilmediği görüldü. Ancak alternatif olarak taslakta TBMM’nin 14.00-19.00 olarak çalışması ve bu saatlerde TV yayını yapılması da önerildi.

GÜNDEM DIŞI SÖZ ARTTI: Mevcut düzenlemede en çok üç vekile gündem dışı söz verilirken, taslakta bu düzenlemeye alternatif, en çok 15 milletvekiline 2 dakikayı aşmamak şartıyla yerlerinden söz verilebileceği düzenlemesi önerildi. Bu sözler siyasi parti grubu ağırlığına göre dağıtılabilecek.

YAZILI ÖNERGEYE 10 GÜN: Yazılı soru önergeleri için Cumhurbaşkanı yardımcısı veya bakanın cevap vermemesi durumunda “dikkat çekme yazısı” yazılacak. 10 gün içinde cevaplandırılmaması halinde Genel Kurul’a bilgi verilecek. Soru önergesine cevap verilmeyen 10 milletvekiline 2 dakikayı geçmemek üzere söz hakkı verilecek.
SERBEST TARTIŞMA: Danışma Kurulu önerisi ve Genel Kurul onayı ile her yasama yılında üç birleşimden fazla olmamak üzere 2 saat serbest tartışma görüşmesi de Meclis’te yapılabilecek.

BAŞKANIN TAKDİRİ: Taslakta Meclis’te usul hakkında konuşma da yer alırken bu yönde talebin yerine getirilmesi “başkanın takdirine” bırakıldı.

Önerilen Haberler
Anahtar Kelimeler:
AKPKanunTASLAKErdoğan
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Antalyalı Attalos 2018-09-08 12:37:00

Meclisin ruhuna da üç kulfü bir elham okuyalımda tam olsun bari.Koca ülke cahil bir imam eskisinin elinde nereye kadar gidecek acaba.Bindik bir alamete gidiyoz kıyamete netekim.

Misafir Avatar
millet canını seviyorsa akp.ve mhp.ye oy vermesin. 2018-09-08 20:13:14 @Antalyalı Attalos

belediye seçimlerinde de akp.mhpye oy vermeyeceğiz..
krallık oldu be..

Beğenmedim! (0)
Avatar
cidden akil tutulmasi filan mi var ??? 2018-09-08 14:18:42

bir kisiye denetimsiz yetki hayra alamet degil dunyada ornegi yok

Avatar
Emine 2018-09-08 12:36:45

Artik Vatandas WCye bilem Viseyle girip cikacak..Ayrica tüm Yurtta herkes yanina Ibrik, Tesbih ve Seccadesini tasinmak zorunda olacacakcakckcaktirtirtitrrrrrrrr,,,
,Duyduk duymadik demeyinnnn ,,, Domuzlarrrr

Avatar
Yol 2018-09-08 13:12:52

Ben, adama güvenip de, wc yolunu sormam, bunlar kanun soracaklat.

Avatar
T.C. ATEİST 2018-09-08 13:11:18

Eeee yakında çoooook yakında tayyip KALP KIRİZİNDEN MORGU BOYLAYACAK ÖLECEK .!! tayyip ölünce kim yapacak bu işleri ? Şimdi tayyip ÖLENE KADAR AKP tilkiler avatarları ile çiftleşmek ,istediği zamandaki tayyip onaylayacak vayy be hem akp TILI vekillerden tutunda ,bakanlarına partiye dahil büyütün akptililerin İMAM NİHALI ÇHEM AVRATLARI ,HEMDE METRESLERİ VAR ..Dolayısı ile bu demek oluyorki her BOK tayyip denilen üşütükten sorulacaksa..yandı gülüm keten helvası .

Avatar
KESİN tayyibi HEMEN ŞİMDİ YARGILAMADAN ASALIM ASALIM ŞİMDİ . 2018-09-08 15:41:21

tayyibi YARGILAMADAN ASMANIN,zamanı geldide çoktaaaan..geçti çizmeden yukarı çıktı .Dünya da hiç bir siyasetçiye verilmemiş büyütün yetkilere sayip..hiç bir siyasetçi veyada kiralık böyle yetkilere sayıp DEYİL. Eğer tayyibi hemen BERTARAF edip tutuklamaz,sak..ülkemiz TÜRK VATANIMIZI BİZ TÜRK ULUSUNU ÇOOOK YAKINDA FACİA,FELÂKET,DEHŞET,BEKLİYOR bu adama HİİÇ BİR ülke siyasetcisine veya kıralına,kıraliçesine,bile böyle yetkiler verilmemiştir bu aklı denge hastalığı son SEFAYA GELMİŞ DELİ gömleği GİYECEK derecedeki ruh hastası üşütüğe, KESİN MÜDAHALE ETMEMİZ GEREK EN KISA ZAMANDA GEÇ OLMADAN yoksa ÜLKEMİZ TÜRK VATANIMIZDA bir suriye ,ırak,mısır LİBYA olacak zaten orta doğuda bir ÜLKEMİZ TÜRKİYE kaldı iç savaş çıkmadık .Zaten 2 kiye bölünmüş durumdayız bir kıvılcım çıksa ÜLKEMİZ YANGIN YERİNE DÖNECEK . tayyip denilen DELİNİN BEN HASTALIĞI VE AŞAĞILIK KOPLEXSİ DOLAYISI ile bu hasta adama verilen yetkiler artık DENETİMSİZ OLMAMMALI . Zaten 16 seneyi aşkın yeterince DENETİMSİZLİĞİNİM acılarını çektik bundan böyle bu adamı cezalamalı ve büyütün yetkilerini elinden alıp TUTKLAMALIYIZ HADFİNİ AŞTI KESİN TUTKLAMALI VE YARGILAMADAN ASMALIYIZ..IBRETİ ALEM OLSUN tayyibi ASALIM HEMEN ŞİMDİ ASALIM NOKTA

Avatar
KESİN tayyibi HEMEN ŞİMDİ YARGILAMADAN ASALIM ASALIM ŞİMDİ . 2018-09-08 15:43:20

tayyibi YARGILAMADAN ASMANIN,zamanı geldide çoktaaaan..geçti çizmeden yukarı çıktı .Dünya da hiç bir siyasetçiye verilmemiş büyütün yetkilere sayip..hiç bir siyasetçi veyada kiralık böyle yetkilere sayıp DEYİL. Eğer tayyibi hemen BERTARAF edip tutuklamaz,sak..ülkemiz TÜRK VATANIMIZI BİZ TÜRK ULUSUNU ÇOOOK YAKINDA FACİA,FELÂKET,DEHŞET,BEKLİYOR bu adama HİİÇ BİR ülke siyasetcisine veya kıralına,kıraliçesine,bile böyle yetkiler verilmemiştir bu aklı denge hastalığı son SEFAYA GELMİŞ DELİ gömleği GİYECEK derecedeki ruh hastası üşütüğe, KESİN MÜDAHALE ETMEMİZ GEREK EN KISA ZAMANDA GEÇ OLMADAN yoksa ÜLKEMİZ TÜRK VATANIMIZDA bir suriye ,ırak,mısır LİBYA olacak zaten orta doğuda bir ÜLKEMİZ TÜRKİYE kaldı iç savaş çıkmadık .Zaten 2 kiye bölünmüş durumdayız bir kıvılcım çıksa ÜLKEMİZ YANGIN YERİNE DÖNECEK . tayyip denilen DELİNİN BEN HASTALIĞI VE AŞAĞILIK KOPLEXSİ DOLAYISI ile bu hasta adama verilen yetkiler artık DENETİMSİZ OLMAMMALI . Zaten 16 seneyi aşkın yeterince DENETİMSİZLİĞİNİM acılarını çektik bundan böyle bu adamı cezalamalı ve büyütün yetkilerini elinden alıp TUTKLAMALIYIZ HADFİNİ AŞTI KESİN TUTKLAMALI VE YARGILAMADAN ASMALIYIZ..IBRETİ ALEM OLSUN tayyibi ASALIM HEMEN ŞİMDİ ASALIM NOKTA

Avatar
KESİN tayyibi HEMEN ŞİMDİ YARGILAMADAN ASALIM ASALIM ŞİMDİ . 2018-09-08 15:53:57

Eğer tayyibi tutuklamazsak sonsuz yetkilerini elinden alıp YARGILAMADAN ASMAZSAK .Ülkemiz TÜRK VATANINI ,TÜRK ULUSU BİZLERİ FACİA ,FELÂKET ,DEHŞET BEKLİYOR Zaten çooooooooook geç bile kaldık KESİN hemen şimdi tayyibi tutuklamalıyız, dünyada hiç bir devlet adamına bu kadar DENETİMSİZ YETKİ VERİLMEMİŞTİR tayyip denilen akıl hastasından başka YARGILAMADAN hemen şimdi şu an tayyip bi tutuklayıp ASALIM ibret-i alem olsun .Geç olmadan tayyip nasıl yargı nerede diyor yakı suçlu SUÇSUZ genç yaşlı çocuk demeden hapse atıyor bizde tayyibi TÜRK ULUSU OLARAK YAPTIĞI VATAN HAYİNLİĞİ VE DEĞER SUÇLARINDAN DOLAYI HEMEN ŞİMDİ TUTKLAYIP ASALIM ,KESİN tayyibin hemen şimdi asılması gerek geç olmadan gemiyi azıya aldı tayyibi ASALIM HEMEN hadi .