Atatürk kurdu, AKP kapattı!

Türkiye ilk yerli kağıt üretimini 1936 yılında gerçekleştirdi. Yurtdışında gerekli altyapı incelemelerini yapan Mehmet Ali Kağıtçı 1934 yılında Kocaeli'de SEKA Kağıt Fabrikası'nın temellerini attı. 

Atatürk kurdu, AKP kapattı!

Türkiye ilk yerli kağıt üretimini 1936 yılında gerçekleştirdi. Yurtdışında gerekli altyapı incelemelerini yapan Mehmet Ali Kağıtçı 1934 yılında Kocaeli'de SEKA Kağıt Fabrikası'nın temellerini attı. 

27 Ağustos 2018 Pazartesi 23:12
Atatürk kurdu, AKP kapattı!

2 yıl sonra ilk kağıdı üreten fabrika 2005 yılına kadar aralıksız üretim yaptı, Türkiye'nin çok büyük bir ihtiyacını karşıladı. 1981 yılında Balıkesir'de bir fabrika daha inşa edildi. Fabrikanın kuruluş maliyeti 198 milyon dolardı. İzmit ve Balıkesir fabrikaları yerli gazete ve kitap kağıdı üretiyordu. 1997 yılında her iki fabrika da özelleştirme kapsamına alındı. Balıkesir fabrikası 2003 yılında Albayraklar'a satıldı. Satış fiyatı yalnızca 1.1 milyon dolar idi.

ALBAYRAKLAR'A ÖZEL YASA 

Sözcü'den Uğur Enç'in haberine göre; Danıştay 13. Dairesi söz konusu satışı iptal etti. 

Albayraklar'ın itirazları sonrasında 5 defa daha karar alındı, “Balıkesir SEKA Kağıt Fabrikası bu rakamlara özelleştirilemez. Kamuya iade edilmelidir” denildi. Albayraklar fabrikayı iade etmedi. Aradan tam 9 yıl geçti, AKP hükümeti yasal bir düzenleme yaptı ve “Özelleştirme ihaleleri konusunda yargının verdiği kararlarda son sözü bakanlar kurulunun söylemesi” kabul edildi. Bakanlar Kurulu, Balıkesir SEKA Kağıt Fabrikası'nı Albayraklar'a verdi. Fabrika kapatıldı. 2018 yılında yeniden üretime başlayacağı duyuruldu. Üretim hâlâ başlamadı.

FİLM PLATOSU, KAĞIT MÜZESİ 

İzmit SEKA Kağıt Fabrikası'nda ise özelleştirme kolay olmadı. Fabrikada örgütlü olan Selüloz-İş Sendikası bir dizi eylem başlattı. Fabrika 2005 yılında kapatıldı. İşçilerin bir bölümü emekli oldu, bir bölümü Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde çalışmaya başladı. SEKA'nın İzmit Körfez'i kıyısında yer alan 500 dönüm arazisi Balıkesir'de olduğu gibi yandaşa peşkeş çekilmedi, belediyeye verildi. Büyükşehir Belediyesi burada büyük bir kent parkı inşa etti. Eski fabrika binaları ise film platosu, bilim merkezi ve kağıt müzesi olarak değerlendirildi.

HEM MALİYET HEM DE KUR ARTTI 


Türkiye'nin kağıt ihtiyacını büyük ölçüde karşılayan SEKA Kağıt Fabrikaları kapatıldıktan sonra gazetelerin tamamı yurtdışına muhtaç hale geldi. Türkiye'de 1 gram bile gazete kağıdı üretilmiyor. Yurtdışından ithal edilen kağıt ise son haftalarda yaşanan döviz kuru dalgalanmalarında büyük sıkıntılara sebep oluyor. Kağıt maliyetleri bir anda artıyor, 1 ton kağıdın fiyatı saat başı değişebiliyor. Şu an 1 ton kağıdın toptancı maliyeti 800 dolar. 2 yıl önce 450 dolar olan kağıtta hem maliyet arttı hem de döviz kuru yükseldi. Gazeteler her iki açıdan da zarar ediyor. Benzer durum yayınevleri için de geçerli. Kitap kağıdının da tonu 750 Euro'dan 900 Euro'ya yükseldi. Hem maliyet hem de kur arttı.

TAMAMEN DIŞA BAĞIMLIYIZ 


Son dönemde yaşanan ekonomik sıkıntılarda en büyük pay Türkiye'nin üretim ekonomisini bir kenara bırakıp tüketimi öncelik edinmesinde görülüyor. Cumhuriyet’in ilk yıllarında kurulan üretim tesislerinin çok büyük bir bölümü özelleştirildi. 1-2 yıllık kârlarına, depolarındaki malzeme ve makine fiyatlarına peşkeş çekilen kamu kurumları kapatıldı, içindekiler ve arsaları satıldı. Özelleştirme ihalelerini kazananlar servetlerine servet katarken, milli ekonomi zayıfladı. Üretemeyen Türkiye dışa bağımlı hale geldi. Tonu 800 dolardan gazete, 900 eurodan kitap kağıdı ithal ederken, kağıt fabrikalarımızı “müze” ve “park” haline getirdik. Pek çok alanda olduğu gibi kağıtta da dışa bağımlı hale geldik.

Cumhuriyet döneminde Atatürk önderliğinde, kömür, çimento, şeker, pamuk, elektrik, kağıt, uçak, ipek ve deri fabrikaları kuruldu. 

Atatürk'ün kurduğu fabrikaların son 16 yılda pek çoğu yok pahasına satıldı. O fabrikaların arazisi üzerinde AVM'ler ve rezidanslar yükseliyor. 

Atatürk'ün kurduğu fabrikalar 
1924 Ankara Fişek Fabrikası, Gölcük Tersanesi 
1925 Şakir Zümre Fabrikası, Eskişehir Hava Tamirhanesi 
1926 Alpullu Şeker Fabrikası, Uşak Şeker Fabrikası, Kırıkkale Mühimmat Fabrikası, 
1927 Bünyan Dokuma Fabrikası, Eskişehir Kiremit Fabrikası 
1928 Kırıkkale Elektrik Santrali ve Çelik Fabrikası, Ankara Çimento Fabrikası 
1929 Ankara Havagazı Fabrikası, İstanbul Otomobil Montaj Fabrikası 
1930 Kayaş Kapsül Fabrikası, Nuri Killigil Tabanca-Havan ve Mühimmat Fabrikası 
1931 Kırıkkale Elektirik Santrali ve Çelik Fabrikası (genişletildi) 
1934 Eskişehir Şeker Fabrikası, Turhal Şeker Fabrikaları, Konya Ereğli Bez Fabrikası, Bakırköy Bez Fabrikası, Bursa Süt Fabrikası, İzmit Paşabahçe Şişe-Cam Fabrikası (temel atma) Zonguldak Kömür Yıkama Fabrikası, Keçiborlu Kükürt Fabrikası, Isparta Gülyağı Fabrikası, Ankara-Konya-Eskişehirve Sivas Budağ Siloları, Kayseri Bez Fabrikası (temel atma), İzmit Kağıt ve Karton Fabrikası (temel atma) 

1935 Paşabahçe Şişe-Cam Fabrikası (tamamlandı), Nazilli Basma Fabrikası (temel atma), Bursa Merinos Fabrikası (temel atma), Gemlik Suni Fabrikası (temel atma), Keçiborlu Kükürt Fabrikası, Zonguldak Taş Kömür Fabrikası 
1936 Ankara Çubuk Barajı, Barut, Tüfek ve Top Fabrikası, Nuri Demirağ Uçak Fabrikası, Malatya Sigara Fabrikası, Bitlis Sigara Fabrikası 
1937 Malatya Bez Fabrikası (temel atma), Karabük Demir-Çelik Fabrikası (temel atma) 
1938 Divriği Demir Ocakları, İzmir Klor Fabrikası, Sivas Çimento Fabrikası (temel atma)

Önerilen Haberler
Anahtar Kelimeler:
AtatürkErdoğan
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
1923...ANKARA. 2018-08-27 23:42:03

BUNLARA İLAVE, 7200 KM. DEMİRYOLU , 5 TANE MİLLETLERARASI LİMAN, YILLIK KALKINMA YÜZDE 12 , 1 STERLİN / 0.83 KURUŞ..... RUHUN ŞAD OLSUN ATATÜRK...

Misafir Avatar
yağlı kemik 2018-08-28 09:24:04 @1923...ANKARA.

Yurt gazetesinin kemiği epey yağlı gelmiş İt sürüleri coşmuş. vatanın hizmetçisi ne liderine kendi cumhur başkanına devletine değerlerine saldırmayı bir şey sanan cahiller. yazıklar olsun size. hadi içinizde pkk eşkiyalarıda var ama bu vatanda yaşayanlar ve hükümete saldıranlar size ne oluyor?
Erdoğan bu ülkeye hizmetten başka ne yaptı?
Allah biliyor siz bilmezsenizde. siz kendinizi ziyan ediyorsunuz.

Beğenmedim! (7)
Misafir Avatar
aynen 2018-08-28 09:17:10 @1923...ANKARA.

TCümhuriyeti düşmanları Atatürkü bahane edip hükümete saldırıyorlar. bu hainlerin mayası bozuk. Atatürkü asla sevmezler ama Atatürk üzerinden provaktörlük yaparlar. bu insan görünümlü leş kargalarına inanmayın.

Beğenmedim! (3)
Misafir Avatar
iyi tesbit 2018-08-28 09:15:19 @1923...ANKARA.

Vatan sever kardeşlerim burada chp lisi akp lisi falanı filanı yok. burada PKK lılar vatan hainleri fetöcüler chp iyi parti adı altında solcu adı altında yazı yazıp yorum yapıyor. bu küstahlar ne chp li ne iyi partili nede solcu değiller. bunlar kızıl pkk dır .aldanmayın. chp ve iyi parti li görünüp ülkeye hükümete saldırıyorlar. chp iyi parti ve bu vatanın samimi vatandaşları bu tuzağa düşmayelim.

Beğenmedim! (3)
Avatar
imam 2018-08-27 23:44:19

Yeni Türkiye de dibe dibe gitmeye başladı.EskiTürkiye'yi özlemeye başladık.

Misafir Avatar
imam haklı 2018-08-28 10:01:52 @imam

senin gibi ibnelerin yaşaması haram ,

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
t: @imam x---e cevap 2018-08-28 09:20:31 @imam

nıt: @imam x--ulan gavat sen asla imam olamazsın olsan olsan bir ibne olursun. ki öylesinde. vatan hainliğide yalanda iftirada, ihanette küstahlıkta sınır tanımayan bir zilli bir faişe bir ibne karekterindesin. ulan dibe uran ne orospu çocuğu? ulan kötü olan ne şerefsiz? ulan 16 yıl önceki yaşantını bir düşün o zaman daha sikilmemiştin değilmi? kendini şerefini namusunu vicdanını elinden aldılar . yalama şerefsiz oldun saldırıda yalanda çirkeflikte utanacak perden kalmadığı için hayvanlaşmışsınız . cehenneme kadar gidin.

Beğenmedim! (3)
Avatar
En Büyük 2018-08-28 00:01:34

suclular, bunlara oy verenlerdir, verdikleri oy vatani satmayla ayni agirliktadir

Avatar
Deniz 2018-08-28 01:27:43

Ulkeyi yônetenler yargiya hesap vermiyorsa.o ulke bâtât,ve batacak.

Avatar
Firat 2018-08-28 00:47:56

Iki namuslusavci basta recep,ve ulkenin zenginliklerini peskes çektigi herkesi tutuklamali,krzden çikisin yegane reçetesi

Misafir Avatar
@Firat x........ 2018-08-28 01:18:39 @Firat

Firat arkadasim savcilik falan isi degil artik o devir kapandi tayyip türkiyenin sahibi oldu ses cikaran yok! Tayyipin hükmetmedigi ne kaldi ? iyi bir muhalefet olsaydi bunlari yapamazdi!

Beğenmedim! (0)
Avatar
D 2018-08-28 02:58:32

Kurmayı bilmeyen fakat kapatmayı normal sayan Ülkem Tarihinde bir ilki yapmışlardır Vede Tarihin sayfalarında adı yazılacaktır

Avatar
D 2018-08-28 03:03:30

Yok yok bu zihniyetin altında yatan bir şey var .Niyet belli olmuştur Ülkemin maşallar evlere şenlik medari iftarımız olan başta Bahçeli olmak sonra'da CHP kendi derdinden dolayı etraftakileri görmeyenlerden bu valiniçekeceklerdir hepside suçludur kimse demesin benmi iktidardayım .

Avatar
Baran 2018-08-28 01:05:36

Şimdi birde devlet dairelerindemi göreceyiz bu malukati sifatini olan gütünuze bile asmissiniz bahri oralar kalsin zaten isleri gec yapiyorlar birde o resim olunca cekilmezvAllah soylu rte resmini kendi yatak odasinada assin soysus kafst..