Aziz Kocaoğlu’ndan adaylık açıklaması: ‘Gidip geliyorum, bakıyorum’

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yerel seçimlerde aday olup olmayacağına ilişkin, "Aday olsam da olmasam da partim için çalışacağım. Adaylık konusunda kafam net değil; gidip geliyorum, bakıyorum" dedi. Kocaoğlu, 1 Ekim’de sadece basına özel açıklama yapacağını kaydetti.

Aziz Kocaoğlu’ndan adaylık açıklaması: ‘Gidip geliyorum, bakıyorum’

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yerel seçimlerde aday olup olmayacağına ilişkin, "Aday olsam da olmasam da partim için çalışacağım. Adaylık konusunda kafam net değil; gidip geliyorum, bakıyorum" dedi. Kocaoğlu, 1 Ekim’de sadece basına özel açıklama yapacağını kaydetti.

16 Eylül 2018 Pazar 15:34
Aziz Kocaoğlu’ndan adaylık açıklaması: ‘Gidip geliyorum, bakıyorum’

Canlı yayın konuğu olan Başkan Kocaoğlu, 87. İzmir Enternasyonal Fuarı’ndan (İEF) siyasete kadar pek çok konuda açıklamalar yaptı. Yerel seçimlerde aday olup olmayacağı sorusuna da yanıt veren Başkan Kocaoğlu, “Aday olsam da olmasam da partim için çalışacağım. Adaylık konusunda kafam net değil; gidip geliyorum, bakıyorum. Çok yoğun bir program içindeyiz. Fuardan sonra ailemle görüşüp onların fikirlerini alacağım. Arkadaşlarımın görüşleri çok önemli. En önemlisi de İzmirli hemşehrilerimizin görüşleri. Zaman zaman hizmete, memnuniyete yönelik kamuoyu araştırmaları yapıyoruz. Oradan neyin ne olduğu çıkıyor. Ben hiç anket açıklamam, o zaman anketin kıymeti kalmaz” diye konuştu.

TARİH VERDİ

Hiçbir dönem kimseye gidip de “Beni aday yapacak mısınız?” diye sormadığını belirten Kocaoğlu, şöyle devam etti:

“Sormadım, sormam da. Ben o işlere bakmam. 2009’da bakmadım; 2014’te de bakmadım. 2009’da, seçime 6 ay kala yazılı açıklama yapmak zorunda kaldım. 2014’te de Cumhurbaşkanımız, Binali Yıldırım’ın elini kaldırdıktan 15 dakika sonra gidip aday oldum. O gün öyle gerekiyordu çünkü. Yine aynı yol ve yöntemle hareket edeceğim. 1 Ekim’de sadece basına özel bir açıklama yapacağım. Kitlesel bir açıklama yapmayacağım. Öbür türlüsü şova dönüşür."

DEĞİŞİM TALEBİ

Cumhuriyet Halk Partisi’ndeki değişim talebine ilişkin de konuşan Başkan Kocaoğlu, şunları kaydetti:

“Evet, değişim talebi var ve bunu ben açık yüreklilikle, üç cümleyle söyledim. O üç cümleyi herkes kendine göre çekince biraz daha detaylı ikinci açıklamayı yaptım. Muharrem İnce’yi desteklediğimi söyleyenler oldu. İşi kişiselleştiriyorlar. Bu işler kişiselleşmez. Değişim talebim var mı? Var. Sizin olmayabilir. Bu kesinlikle kişi ile ilgili değil. Dış politika, ekonomi ve teröre yönelik sorunlara köklü çözüm getirecek bir yol haritasına ihtiyaç olduğunu Sayın Kılıçdaroğlu ile defalarca konuştum. Bu yol haritası yapılmadığı müddetçe sadece iktidar partisini eleştirerek bir yere varılamayacağını söyledim. Genel başkan yardımcıları içinde diyalog kuracağım, benim söylediğimi yanlış anlamayacak birkaç kişiyle de paylaştım bunları. 15 sene evvel İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı oldum. Bir model geliştirdim. Tarım, sanayi, hizmet, turizm, liman; her şeyi var. Kenti buraya getirdim. Sürdürülebilir bir kalkınma ile vatandaşın gelir seviyesini artırmak için projeler ürettim. İstiyorum ki, bunu parti de yapsın. Burada örneği var. Gelip bakın. Biz İzmir modeli üzerine 5 ciltlik kitap hazırladık. Örneğin 400 milyon lira para harcayarak Fuar İzmir’i yaptık. Bugün 1 milyar liraya yapmak mümkün değil. Türkiye’de böyle fuar merkezi yok. Gelin bunları görün, anlayın, örgütlere anlatın. Ama maalesef. Geçmiş yıllarda 3 kitap yolladım tüm parlamenterlere bölgelerdeki stratejik kalkınma projelerine ilişkin. Partimizden tek bir geri dönüş olmadı ama Oktay Vural aramıştı örneğin. Çalışmayı incelemiş ve teşekkür etmişti."

"EGOM YOK"

Halktan birisi olduğunu, ömrünün çalışmakla geçtiğini ve hiç işten kaçmadığını söyleyen Başkan Kocaoğlu, “İnsanları seviyorum. Hiçbir zaman egom olmadı. Babam da böyleydi; hep başı öne eğik yürürdü. Ona ‘dik yürü Kocaoğlu’ derlerdi. Kendisi de ‘Olgun başak eğik durur’ diye yanıt verirdi. Bana herkes ulaşabilir, her sözü söyleyebilir. Çözüm odaklı çalışmanız, ayrım yapmamanız, kimseyi dili, dini, mezhebi, siyasi partisi, bölgesi, kenti, kasabası diye ayırmamanız sizi sıradan görmelerine neden oluyor” dedi.

‘KİMSENİN KUYRUĞUNA TAKILIP GİTMEM’

Hiç kimsenin adamı olmadığını, adamcı siyaset yapmadığını, ülkenin genel durumu ve barışı tesis etmenin önemi ile her fırsatta bildiklerini, düşündüklerini vatandaşlarla paylaştığını dile getiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu şunları kaydetti:

“Doğru bildiğimi yaparım. Ama yanlış olduğunu anlarsam dönerim. Ayrım yapmam. Onun bunun, kimsenin kuyruğuna takılıp gitmem. Gitmedim de bugüne kadar. Ekibim filan da yoktur. Doğru yapıyorsam beni destekleyin. Yanlış yapıyorsam desteklemeyin. Her insan kıymetlidir, özeldir. ‘Belediye başkanlığını benden başkası yapamaz’ demek egodur, özgüven patlamasıdır. Ben kararımı henüz vermedim. Kimse babasının evinde belediye başkanlığını öğrenmez. Bunu belirli bir deneyimi olan, çalışmayı göze alan ve hayalperest olmayan insanlar yapar. Ayrıca belirli kişilik özelliklerinin de olması gerekir. Aday olsam da, atansam da, atanmasam da, ön seçim olsa da olmasa da partime çalışacağım.”

İZMİR CHP’NİN KALESİ DEĞİL

İzmir’in CHP’nin kalesi olmadığını, yerel seçimlerde belediye başkanı adayının büyük önem taşıdığını söyleyen Başkan Kocaoğlu, CHP’lilerin 24 Haziran seçimlerinden sonra yaşadıkları kırgınlık nedeniyle sandığa gitmeyeceği iddialarına ilişkin olarak da, “Parti üyesi CHP’li eleştirir, acımasız da davranır ama sabah kalkar oyunu verir. Parti terbiyesi bunu gerektirir. Belediye başkanı adayları belirlerken belirli kriterlere dikkat edilmesi gerekir. Hiçbir yer kimsenin arka bahçesi değildir. İzmir CHP’nin kalesi hiç değildir. Evet, CHP İzmir’de güçlü. Herkes aday olmak hak ve özgürlüğüne sahiptir. İster üye olsun, ister delege olsun, ister genel merkez olsun; seçecek olanların titiz davranmasında fayda var. Kaybedilmeyebilir ama zayıflarsın. Önemli olan başarılı bir şekilde kazanmaktır. Adayların hepsine hayırlı olsun; hepsine de başarılar diliyorum. Her şey gönüllerince olsun” açıklamasını yaptı.

‘ZOR İŞİ SEVİYORUM’

Türkiye nüfusuna göre açık ara en fazla vergiyi ödeyen il olduklarını ancak merkezi hükümetten yeteri kadar pay alamadıklarını savunan Başkan Kocaoğlu, Karantina ve Mavişehir iskeleleri için bir türlü izin alamadıklarını, yeni vapurlar almalarına rağmen Körfez’den yeteri kadar yararlanamadıklarını söyledi. Kentin kongre turizmiyle büyümesini sağlamak için kaynak ayırdıklarını hatırlatan Kocaoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“İyi niyetli olduğundan en ufak bir şüphem olmayan Kültür ve Turizm Bakanımız geldi oturduk. Ticaret Odası’nda bir toplantı yaptık. Kongre merkezi ihtiyacımızı belirttik. Daha sonra ‘ İzmir’e kongre merkezi gerekmez. İstanbul’da kongre turizmini artıracağız’ diye açıklama yaptı. Oysa benim projem hazır ama yer konusunda bir engel söz konusu. O engelin aşılmasını talep ediyorum; para talep etmiyorum. İstanbul’a kongre merkezi yapar, isterse 10 tane yapar. Ben de belediyenin gücü ile tıpkı Fuar İzmir’i yaptığım gibi kongre merkezi yapıp kongre turizmiyle kenti büyütmek istiyorum. Benim en doğal hakkım. Para istemiyorum, pul istemiyorum. Kaynağımı kendim yaratıyorum. İzninin çıkması için çırpınıyorum ancak olmuyor. Yine de bunlar benim iş yapma arzumuzu engellemiyor. Çünkü hiç kolay işim olmadı. Şerbetliyim. Zor işi seviyorum; moralimi bozmuyorum."

‘NOKTALARSAM 6 AY, NOKTALAMAZSAM 5 YIL’

Programın sonunda “İmzamı attım dediğiniz en önemli işiniz hangisi?” şeklindeki soruya da yanıt veren Başkan Kocaoğlu, şöyle konuştu:

“Benim için yaptığım işlerin hepsi kıymetli. Çevre yatırımları, raylı sistem yatırımları, yeni gemiler, arıtma, yol, kanal, su. Kadifekale’de 4 bin evin kamulaştırılması, İnciraltı Kent Ormanı, Doğal Yaşam Parkı. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi. Abla-Ağabey-Kardeş Projesi, Süt Kuzusu, tarıma destek. Ve elbette Körfez. Bugün her ne kadar kokuyor diye üstüne geliyorlarsa da olay 2008’deki arsenik gibi. Körfez'in göreve başladığım zamanki rengi ile bugünkü durumu laboratuvar sonuçlarıyla ortada. Çok büyük yatırımlar yaptık Körfezimizi korumak için. Yapmaya da devam ediyoruz. Üçkuyular’daki sorunu da aşıyoruz. Projesini tamamladık, şimdi yapım ihalesine çıkıyoruz. Seçim arifelerinde böyle şeyler başlar. Yarın başka şeyler çıkarabilirler. Ama biz samimiyetle, iyi niyetle, her türlü sorunun üstesinden gelmek için yoğun çaba harcıyoruz ve üstesinden geliyoruz. 15 yıldır kimseye yalan söylemedik. Ülkemi, kentimi, insanımı seviyorum. Yararlı olabildiysem ne mutlu bana. Noktalarsam 6 ay, noktalamazsam ve hemşehrilerim de yetkiyi verirse, 5 sene daha çalışacağım. İzmirli hemşehrilerimin algı yönetimine, manipülasyonlara katılmayıp dik durmalarını ve en az benim kadar mücadele etmelerini diliyorum.”

Önerilen Haberler
Son Güncelleme: 16.09.2018 15:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
odun 2018-09-16 17:13:05

" İzmirde odunu koysam seçilir" sözünü sn.Aziz Kocaoğlu için söylendi,onurun varsa adaylıgını koymazsın.

Avatar
İzmir,i rezil eden başkanlar.. 2018-09-16 20:12:01

İzmir,i rezil etti bu yaşlı başkan,cık
eski başkanlarda izmir,i rezil etmişti buda devam etti..als.camii önünde taksiler öküz kılığındaki treyleybüsü bekliyorki geçsin.. 10 km.hızla giden bu acaip hantal treyleybüs milleti illellah ettirtti..
ve hala metro narlıdere,ye varmadı..
bu kişinin aylığı duyumlarımıza göre 84 milyar tl.dir..yalnız bir aylık..
millette aç perişan..haram olsun diyor izmir,liler.

Avatar
ıspartada gül..izmir,de LAĞIM kokar.... 2018-09-16 20:14:50

İzmir,de olsak bu kişilere asla oy vermeyiz..
bunların yüzünden de oy kullanmayız.
şükürkü ÇİRKİN KOKULARIN estiği lağım yataklarının taştığı izmir,de değiliz..
salhane ve derihane yeşildere kokuyor..konak kokuyor..y.yurt hatay semtleri kokuyor.
ancak bu kişilerde maaşlarını alıyorlar..haram değilmi? tabiiki haram.
kemal k.oğlu bu kişiyi görevden al..yeter ya..

Avatar
ender 2018-09-16 21:50:23

Yeter be arkadaş ne koltuk sevdalısı adammışın sen olmasan izmir batacakmı yaş 70 iş bitmiş izmire Muharrem İnce yakışır genç dinamik ve gerçek Atatürkçü.

Avatar
Belediye başkanım 2018-09-16 16:00:22

Hem değişim istiyon hemde değişim gereği kendini emekli edip chpde gençlere kapi acman lazim başkan genclerin gelmesini desteklenen lazım senin koltuğunu genç bir bayan erkek arkadaşa birakma lazım.başkan ilk başta koltuğu bırakmak zor sonra alisirsin. Yurt as olursun yanında çıkarlar için dostluk kuranlardan kurtulursun keyif alacak projelerde yer alırsın yapamadiklarinizi ailenle yaparsın Emekliliginin tadını cikartisiniz başkan yurtas olmak guzel

Avatar
emekli ol 2018-09-16 21:44:58

Emekli ol chp izmir buyuksehir belediye başkanı emekli olki değişim olsunemekli ol yeter artik gençler gelsin

Avatar
selim 2018-09-16 21:56:03

ulen çekil artık moruk

Avatar
Vatandaş 2018-09-16 22:20:07

Eğer CHP kalkınma modelini sizden alacaksa vay ülkenin hâline, büyük köy, ancak bu kadar kötü yönetilir,IBB çok yetersiz kadro ile yönetiliyor.Izmir haketmiyor eğer CHP kaybederse bir daha kazanamaz.Ama aynı başkanları koyorlarsa kesin kaybeder.